A°. 1891. Woensdag 23 December. N°. 7913. Eerste Blad. KENNISGEVING. V ij -en -v© r tg- s t Jaarga n g Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buiteiüandsche Berichten. <j3lS3G5tesi 1.85. - 2.50. - 0.10. «BBBA5: ROTERSTRAAT, E 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—10 KPW.iii* r^tC"K inbegrip ran eene Courant1 0. iedere gewone regel meer- <>n, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers De Ambtenaar van dec Tturgerlijken Stand der gemeente Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenen, dat op Zaterdag uen SG December eerstkomende, zijnde Tweede Kerstdag, van des voormiddags 1© tot 12 ure, aan het Bureau van den Burgerlijken Stand gelegenheid zal worden gegeven tot het doen van aangltten van geboorte en overlijden. Schiedam, den 22n December 1891. De Ambtenaar voornoemd C. J. LONCQ. DUITSCHLAND. In zijne Vrijdag gehouden redevoering bij de benoeming van Caprivi tot graaf, zeide de keizer o. m. woordelijk het volgende: »Met zijn ver reikenden staatkundigen blik is Caprivi er in geslaagd ons vaderland op het juiste oogenblik voor gevaarlijke dingen te behoeden. Het spreekt vanzelf, dat, om het geheel vooruit te brengen, de belangen van enkelen moeten wor den opgeofferd. Ik geloof echter, dat de daad van de handelsverdragen te hebben ingeleid en beredderd, eene gebeurtenis welke door tijd- genooten en nakomelingen als eene der belang rijkste staatkundige gebeurtenissen zal worden beschouwd dat deze daad eene reddende •daad moet genoemd worden. De meerderheid van den Rijksdag heeft ge toond, dat zij erkent, datdeze man een ruimen politieken blik heeft, dat zij zich bij hem wil aansluiten daarmede heeft de Rijksdag zich een merk- en een gedenkteeken gesticht in de geschiedenis van het Duitsche rijk. Niettegen staande alle verdachtmakingen en de moeilijk heden, welke den rijkskanselier en mijnen raadslieden van verschillende zijden in den weg .zijn gelegd, is het gelukt, het vaderland in -deze nieuwe richting te voeren. Ik ben over tuigd dat niet alleen het vaderland dezen dag -zal zegenen, maar dat millioenen onderdanen van de landen die met ons tot het groote tolver bond behoorcn, zulks ook zullen doen. In eene daaraan voorafgaande redevoering had de keizer, met duidelijke toespeling op Bismarck's oppositie, verklaardIk heb het -gevoel, ik twijfel er geen oogenblik aan, dat niet •alleen de landbouwers dier provincie, maar van mijn ganscbe rijk de ondervinding zullen heb ben, dat wij in en onder al wat er gebeurt bij •elkander behooren, dat wij met elkander arbei den, met elkander gevoelen, en dat steeds het oude woord der Hohenzollern's mum cuique ook in de hoogste male van toepassing is op •den landbouw. Ik ben overtuigd, dat dit woord. diep in het hart ligt, in weerwil der pogin gen welke van verschillende zijden gedaan worden, om het tegendeel bij u te bereiken. De Nor id. Ally. Zeitg. maakt de tusschen den Oostenrijkscheii minister van buiten- landsche zaken, graaf Kalnoky, en den rijks kanselier graaf Von Caprivi gewisselde depêches openbaar. Graaf Kalnoky heeft Von Caprivi geluk gewenscht met de aanneming der handels verdragen door den Rijksdag en de onder scheiding, welke hij van den keizer ontving. Graaf Von Caprivi betuigt daarvoor zijnen dank en verzekert dat de overtuiging, het ook in dit opzicht met Kalnoky eens te zijn, voor hem van onschatbaar belang is. Von Bismarck is Zaterdag te Wandsbeck, bij Hamburg, geweest, dat hem tot eerebur ger benoemde. Schertsend zeide hij, dat Wandsbeck nu zijn hoofdstad was. E R A N K R IJ K. Bij de beraadslaging over het ontwerp tot verlenging der handelsovereenkomsten vroeg de heer Deloncle gisteren verdaging van het ontwerp, daar het gevaarlijk was uit een poli tiek oogpunt en inconstitutioneel tevens. De minister Ribot zag niet in, in welk opzicht het ontwerp inconstitutioneel is. De regeering is niet voornemens rechtens nocii feitelijk eenig prerogatief van het uitvoerend gezag los te laten. De heer Say vroeg vei lenging der tractaten tot 6 Mei, teneinde de regeering ïn staat te stellen een economisch terrein voor te bereiden. Dit werd met 440 tegen 94 stemmen verworpen. Méline verlangt dat men, in het algemeen belang des lands, meester over de tarieven blijve en vrijheid van handelen be- houde. Hij zegt dat de tractaten, in den jongsten tijd door Duitschland gesloten, geen tractaten in den waren zin des woordszijn, maar eenvoudig handels-conventiën. Italië heeft zich slechts verbonden voor 58 artikelen op de 840. Belgie voor 62, Duitschland voor 86 op de 922. Het doel van Duitschland is Frankrijk voort te sleepen op de helling, waarop het zich sedert 1860 bevindt. Onze aangewezen rol is toezien en afwachten. Minister Ribot zet de voordeelen uiteen van het stelsel van een dubbel tarief. Het is te hopen dat de tractaten, door de Kamer goed gekeurd, aangenomen zullen worden door de vreemde natiën. Zweden, Nedei land, Zwitser land, Spanje zullen ons geen tarieven-oorlog aandoen. Wij hopen dat Italië zich met onze tarieven vereenigen zal. Na deze verklaringen van den minister trekt Deloncle zijn voorstel tot uitstel in. Art. 4 en 2, en daarna het geheele ontwerp worden aangenomen. Op voorstel van Méline werd besloten heden de beraadslaging over het tarief van inkomende rechten aan de orde te stellen. De commissie, belast met het onderzoek tot goedkeuring van het protocol der conferentie te Brussel, keurt het ontwerp goed, daar zij meent dat de aangebrachte veranderingen, bestaande n het voorloopig aanhouden van verscheiden artikelen, de Kamers voldoening geven. De Kamer heelt de discussiën over het ont werp, tot goedkeuring van liet protocol der Brusselsche conferentie, aan de orde van den dag gesteld. De minister Ribot heeft gisteren bij de Kamer een geel boek doen ronddeelen, de diplo matieke stukken bevattende, welke tusschen Frankrijk en België gewisseld zijn, ter zake van de te Brussel gehouden internationale conferentie. Hij constateert dat het door België voorgesteld protocol aan Frankrijk voldoening geeft en stelt daarom aan de Kamers de aan neming daarvan voor. BELGIE. Bij de missie Scheut te Brussel is gisteren het volgende telegram uit China ontvangen: «Pater Minn, een Chineesch priester, en 4000 Christenen zijn gedood om geloofs redenen. Alle andere broeders in den geloove zijn gered. Er is thans bescherming aange komen. (get.) Rutjes, apostolisch vicaris in Mongolië." ENGELAND. Het parlementslid Hastings is gisteren voor Bet politiegerecht in Bowstreet gebracht, als aangeklaagd van oplichterijen ten bedrage van 45,000 p. st., welke som hem voor het Malvern -collage in beheer toevertrouwd was. De rechter wees het verzoek om invrijheid stelling onder borgtocht af. De behandeling der zaak is verdaagd. OOSTEN» IJ K, In de Kamer heeft prins Schoenborn voor gesteld, Zaterdag de commissie van vijftien leden te verkiezen, die belast zal zijn met het onderzoeken van de handelsverdragen, »welke, een einde makende aan den strijd over tol rechten, eene weldaad voor de volken zullen zijn". Het voorstel is aangenomen. De commissie voor de handels-tractaten heeft met 25 tegen 3 stemmen de tractaten met Duitschland en België en met 22 tegen 3 stemmen dat met Italië aangenomen. De Hongaarsche Kamer heeft het handels- tractaat met Duitschland in zijn geheel aan genomen. De beraadslaging over de andere tractaten is tot heden uitgesteld. ITALIË. De Kamer heeft gisteren op verzoek van den minister Di Rudini met 248 tegen 424 stemmen eene orde van den dag aangenomen, vertrouwen betuigende in het financieel be leid der regeering. Het voorstel-Imbriani betreffende de sur- taxe op alkoholisclie stoffen werd verworpen met 242 tegen 47 stemmen, en daarna het ontwerp-Catenaccio in zijn geheel aangeno men met 207 tegen 75 stemmen. De minister van financiën heeft een recht van 94 Lire voorgesteld op suikers der eerste klassehetgeen aangenomen is met 228 tegen 58 stemmen. Volgens bericht uit Rome, hebben Enge land en Italië het mailcontract over Brindisi voor een jaar op de bestaande voorwaarden hernieuwd. Alleen is het poit voor druk werk verlaagd. S E E T I E, B. de gemeenteverkiezingen heeft de tadi- cale paiti' in het geheele land eene schit terende overwinning behaald. It 31 E N I E. De Kamer heeft met 78 tegen 74 stemmen en 42 onthoudingen, eene motie van wan trouwen tegen de regeering aangenomen. De minister-president heeft dit aan den koning medegedeeld. EGYPTE. De Times verneemt dat de te Assioet aan gekomen pater Ohrwalder en de zusters Chïncarini enVenturini negentien dagen ge leden uit Karthoern zijn ontsnapt. Zij weige ren echter te vertellen hoe, omdat er nog veertig Europeanen te Omdoerman gevangen zitten. Naar zij verhalen, bleven zij gedurende negen jaar geheel van de buitenwereld afge sneden en hoorden het laatste nieuws in 1882, toen een Arabisch blad de beschieting van Alexandria mededeelde. Vele gevangenen zijn reeds gestorven. De mahdi voedde hen niet, maar liet hun voldoende vrijheid om hun brood te verdienen, hetgeen Ohrwalder door kleeren- maken en het zusterpaar door broodbakken deed. De geketende Neufeld maakt salpeter, terwijl Slatin een lioogen post bekleedt bij den mahdi. Karthoern is geheel verwoest behalve de Oostenrijksche kerk en Gordons huis. Gras overdekt de bouwvallen. Hongers nood en pokken teisterden Soedan twee jaar lang zeer zwaar; maar thans is er voedsel in overvloed en het land geniet rust. AMERIKA. Ernstige onlusten hebben te Pernambuco plaats gehad. Het volk is tegen de politie en de troepen in verzet gekomenzestig per sonen zijn gedood of gewond. De gouverneur heeft zijne betrekking moeten nederleggen. Generaal Oursquo, doctor Jose Vicento, Vag- concellos Abrosio en Machado, die de Junta vertegenwoordigen, zijn de gunstelingen der opstandelingen. De kalmte is thans hersteld, de bewaring der orde wordt verzekerd door de troependie der regeering zijn getrouw gebleven. Volgens gisteren te Buenos-Ayres ontvan gen berichten heeft er te Rio Grande eene schermutseling plaats gehad tusschen bonds- troepen en nationale garde. Bijzonderheden worden niet gemeld; de telegraafdraad is doorgesneden.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1