Vrijdag 25 December. N°. 7915. A". 1891. Tweede Blad Vijf ©n-veertigs t© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Binnenlandsche Berichten. STATEN-GENERAAL. VI. Marine. - 14,199,250.20 CHIE C0URA1Ï. abonnrmentsprhs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noimners J t.S% - 2.50 - 0.10. B U It K r x B oiÏBST KA AT, E 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: ran ttfl g«won« regrls met inbegrip van eene Oonrant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.1 Driemaai. geplaatst wordt tegen twkrxaai. beiekend. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 23 December. In deze zitting kwam dadelijk in behande ling de Indische begrooting, waarover de be raadslaging werd ingeleid door den heer Verheyen, die met alle vertrouwen in 's min. beleid, echter niet kon steunen 's min. begin sel, dat Nederland geen directe baten meer uit Indië mag trekken. Ook de heer Van Gennep maakte zich tot tolk der ingenomenheid over het optreden van dezen minister van koloniën, in wiens kennis en beleid hij groot vertrouwen stelde, omdat hg de vertegenwoordiger is van de nieuwe koloniale richting. Hij was reeds zeer ingeno men met hetgeen reeds door den minister gedaan was tegen smokkelhandel in opium en voor den spoorwegaanleg in Indié, maar betoonde zich hoogst ingenomen met 's min. voornemen tot hervorming van onze versleten bestuursinrichting in Indië. Eene scheiding tusschen Nederlandsche en Indische financiën verwacht hij nietnu daarvoor geen grond bestaat. Spr. verwacht van dezen bewinds man vele en goede oplossingen voor Indië. De heer Six, wijzende op klachten over de hoogste rechtspraak in Indië, drong aan op een ernstig onderzoek naar het al of niet gegronde daarvan. De heer Wertheim betoogde de urgentie van een betere faillissementswetgeving, die vooral gericht moet zijn tegen de knoeierijen der Chineezen. Verder meende spreker, dat Indië moest hebben een stelsel van spoor wegen, omdat tot dusver zouder stelsel in dit opzicht is gehandeld. Zij moeten berusten op het stelsel vau voldoening aan de be hoefte van algemeene ontwikkeling, zoodat hg niet opziet tegen eene groote spoorweg- leening. De minister van koloniën hoopte bij zijn hervormingsplannen op den steun der Eerste Kamer, maar verklaarde de verantwoorde lijkheid voor het bestuur niet te kunuen dragen, als niet gehandhaafd bleef het be ginsel om geen directe baten meer uit Indië te trekken. Hij heeft de ontwikkeling van een spoorwegstelsel iu den geest als de heer Wertheim bedoelt, in Indië gevraagd; en hij beloofde een onderzoek naar de klachten over de rechtspraak. Bij het hoofdstuk betreffende de Indische uitgaven werd uitvoerig gedebatteerd over de nieuw aan te bouwen schepen voor de Indische marine. Da heer Fransen van de Putte bestreed het nieuwe type, dat door den heer Van Alphen en de ministers van koloniën en van marine werd verdedigd. Laatstgenoemde was zeer gezind om te adviseeren de ver dere schepen in Nederland te laten bouwen. De Indische begrooting werd aangenomen. Ook het ontwerp aangaande de Ombiliën- velden, voorts de hoofdstukken 1 en 2 der staatsbegrooting en de verschillende kleine ontwerpen. Morgen zijn de middelenwet en de geld lening aan de orde. Na de wijzigingen door de Tweede Kamer der Staten-Geueraal, gebracht in de ont werpen tot vaststelling der staatsbegrooting voor 1892, zijn de verschillende hoofdstukken uitgetrokken als volgt: I Huis der Koninginf 813,200.00 II. Ilooge colleges - 663.355.00 III Buiten!, zaken 759,80000 IV. Justitie- 5,243,'274.00 V. Binnenl. zaken - 11,782,054.84 VHa. Nationale schuld - 35,035,006.29 VUe. Financiën- 48,959,546.08V3 VIII. Oorlog21,679,500.00 IX. Waterstaat enz. - 20,425.593.21 X. Koloniën- 1,202,221.00 XI. Onvoorziene uitgaven - 50,000.00 Totaal f 130.813,390.62>/2 Bij de indiening der begrooting bedroeg de raming f 129,959,038.10 '/s. Zij werd gedu rende de schriftelijke gedactitenwisselingdoor de regeering verhoogd met f 1,006,205.52 en verminderd met f 143,480.00; in het geheel dus verhoogd met f862,725.52; zooilat zij bij den aanvang der beraadslaging f 130,821,763.62'/s bedroeg. Gedurende de beraadslaging in de Tweede Kamer werd zii vei mirn'erd met f 12,000.00 en verhoogd met f3627.00; in 't geheel dus verminderd met f8373.00. De raming der middelen voor 1892 bedraagt f 127,600,150,00, welke raming door de be- grootsng van uitgaven wordt overtroffen met f 3,213,240.62'/s. SCHIEDAM, 24 December 1891. Door de Fransche regeering is aan den Senaat voorgesteld een inkomend recht op gist te heften, waarop door den heer Maxime Le- comte het volgende amendement is voorge steld Brandersgist, per 100 kilogr.. algemeen tarief: 30 fr.minimum-tarief 25 fr Droge, blanke brouwersgist, per 100 kilogr., algemeen tarief: 30 fr.; minimum-tarief: 25 fr. Droge bruine brouwersgist, per 100 kilogr., algemeen tarief: 15 fr.; minimum-tarief: 12 fr. Natte brouwersgist, per 100 kilogr., alge meen tarief: 8 fr.minimum-tarief6 fr. De heer Maxime Lecomte, zijn amende ment verdedigende, kwam tot de volgende conclusie »De commissie zal de cijfers kunnen on derzoeken zij zal ze zelfs kunnen wijzigen indien ze dat nuttig acht; zij zou zelfs nog eene uitzondering kunnen maken voor de bier- gist maar ik herhaal hethet geldt hier eene belangrijke quaestie, eene quaestie van rechtvaardigheid. Het betreft hier de bescher ming van een kwijnende industrie, die men in hare grondstoftenroggegerst en maïs, heeit getroffen; eene industrie, die in 1871 in Frankrijk werd ingevoerd en die nauw verwant is met den landbouw, omdat zij 80 millioen kilogram aan inlandscbe granen verbruikt, hetgeen eene waarde van 16 mil lioen vertegenwoordigt. Onder deze omstan digheden vertrouw ikdat de Senaat mijn amendement wel in overweging zal willen nemenopdat wij althans voor de gist het votum der Kamer verkrijgen mogen," Zooals bekend is, wordt door de meeste gemeentebesturen de drankwet, ten opzichte van het verleenen van vergunningen, in dien zin uitgelegd, dat de houder eener vergun ning eene nieuwe of afzonderlijke vergunning noodig heeft wanneer hij eene localiteit, waar voor de vergunning geldt, wenscht te vergroo- ten of te verbouwen, of wel wanneer bij andere of meerdere localileiten, dan door hem bij zijrie oorspronkelijke aanvrage zijn opge nomen, tot verkoop vau sterken drank in liet klein wenscht te bestemmen. Volgens de Zutph. Ct. hebben Ged. Staten van Geldeiland thans de gemeentebesturen in hun gewest medegedeeld, dal eene nieuwe of afzonderlijke vergunning in bovenbedoelde gevallen niet noodig is, daar de wet zulks niet vordert, ja zelfs met haar in strijd zou zijn, vermits dan aan éene en dezelfde drankin richting meer dan éene vergunning verleend zou worden, wat niet is overeen te brengen met het le lid van art. 2. Vóór het volgend vergunm'ngsjaar kunnende vergunningsbeslui- ten daarom, naar het oordeel van Ged. Staten, met meerdere locaiiteiten, indien zulks wordt geweuscht, worden aangevuld. Sanatorium voor teringlijders. Door den minister was advies aan den inspec teur van het geneeskundig staatstoezicht in Noord-Holland dr. J. P. Dozy gevraagd rnet be trekking tot het plan Nord om een sanatorium op te richten voor teringlijders, sik betoogde zegt de inspecteur dat het plan meer instemming zou gevonden hebben wanneer alleen gesproken ware van een goed ziekenhuis voor teringlijders, doch dat de heer Nord bedoelt een monsterwintertuin te maken, waar de zieken kunstmatig een zuidelijk klimaat zouden vinden. «Dit plan kan mijne goedkeuring niet weg dragen. «Daargelaten dat liet onmogelijk zou zijn in een dergelijke inrichting kunstmatig op voldoende wijze voor zuiverheid van lucht, voor desinfectie der sputa enz. te zorgen, acht ik het verblijf in een dergelijk warm klimaat bepaald nadeelig voor teringlijders. De ondervinding op eilanden in de Zuidzee, mijne eigene oudervinding op Java bewijzen, dat het verblijf in warme klimaten nadeelig is voor teringlijders. Zooals wij de mid delen niet kennen om de tuberkelbacillen te dooden, moeten wij ons bepalen tot versterking het organisme, teneinde het in staat te stellen den strijd met de bacillen met goed gevolg vol te honden. «Hiertoe acht ik een verblijf in een sanatorium als door den heer Nord bedoeld ongeschikt, en zou ik de voorkeur geven aan eene goede zie- kemnrichting in de hooge Alpen." Naar aanleiding van dit rapport wees in de Dinsdag gehouden vergadering van den genees kundigen raad prof. Pel er op, dat er toch som mige warme streken zijn, die wel degelijk gun stig voor teringlijders zijn, nu afgescheiden van de vraag of men hetzelfde kan krijgen dooreen groote seire. De inspecteur hield zijne bezwaren tegen het warme klimaat in 't algemeen voor teringlijders vol. Daarom had hij te vee! bezwaren tegen een kunstmatig warm klimaat. Daarentegen bleef prof. Pet hij zijne meening, dat in sommige gevallen een warm klimaat gun stig kan weiken. Deze meening was ook prof. Stokvis toegedaan. De inspecteur wees op de statistieken die bewij zen, dat bijv, in het zuiden van Europa veel meer tering voorkomt, met ongunstigen genezings-afloop. Omtrent den overleden hoogleeraar Becke- ringh Vinckers schrijft de iV, Gr. Ct. .- Hg \vas een voorbeeld van hetgeen bij oumisbaren aanleg eene stalen volharding en groote werkzaamheid vermogen. Want hg was op zijn gebied in den besten zin een «selfmade man". Hij had de plaats die hij innam, het eere-doctoraat der Utrechtsche universiteit en het hoogleeraarsambt aan onze universiteit, veroverrd door ernstige, weten schappelijke studie. Zijne van zoo doordachte geleerdheidgetuigende bewerking van Whitney zal altijd een zijner eeretitels blijven. Bij zijne lievelingsstudiede vergelijkende taal kunde met name van de Germaansche spraken, werkte hij, wars van bespiegelingen, als esn man van exacte wetenschap. Hij was reeds een man van leeftijd, toen hij tot hoog leeraar werd benoemd en zijne werkzaam heid als zoodanig zou weldra afgeloopen zijn. Maar hij heeft als onderwijzer, als geleerde ongetwijfeld invloed geoefend op velen en zijn leven, moeilijk eu ernstig, is ten slotte een rijk en vruchtbaar leven geweest. Voor de pCts. geldleening der gemeente Maassluis, grootf8000, was hoogste inschrijver de heer J. Luijkx te Rozendaal tot den koers van 402 pCt. De leeniog is hem gegund. In de Kampioen komt een staat voor van de personen, die het rijwiel gebruiken ten behoeve van hun ambt, beroep of bedrijf. Niet minder dan 1536 hebben zich opgegeven en het geheele getal meenen wij dus veilig op 3000 te mogen stellen, daar ook hier wel 50 pCt. zullen zijn achtergebleven. Amsterdam bijv. gaf er maar 4 op, en er moeten er 300 zijo. Het tal rijkst zijn de bloem- en boomkweekers verte genwoordigd, waarvan er 20 zich aanmeldden. De meeste beroeps wiel rijders levert Zuid-Hol land op, hun getal is 263. Dan volgt Gelderland met 256. Drente heeft er slechts een minder dan Noord-Holland, namelijk 200. In Zeeland zgn er maar 23. Op de Zuiderzee is zeer veel ijs, hetgeen het stoomvaartverkeer zeer moeilijk maakt. De Meppel II, van Amsterdam komende, kon niet door het Zwolsche Diep heen en moest koers nemen langs Kampen. De influenza heerscht tegenwoordig zeer sterk op Terschelling, zoodat dezen herfst bijna geen enkel gezin er van verschoond bieef. Nog in de laatste dagen is het getal lijders sterk toegenomen. De politie te Aken deelde aan de politie hier te lande het volgende mede: Vrijdag is de vrouw van den herbergier P. Franck te Welkenraedt vermoord, op den weg vanHenri- Chapelle naar Clermont-sur-Berwinne. Van den moordenaar is niets bekend; vermoedelijk is hij dezelfde, die onlangs vrouw Kahlen uit Haaren vermoordde. Het lijk was verschrikkelijk verminkt, de schedel verbrijzeld, het onderlijf openge scheurd. Geld en voorwerpen van waarde zgn op het lijk gevonden. In het gesticht Bronbeek nabij Arnhem heerscht de influenza in hevige mate. Reeds 3 patiënten zijn daaraan gestorven, 50 liggen in het hospitaal; voor het leven van enkele anderen is men zeer bevreesd. Overseliie. Woensdag werd alhier aan besteed het amoveeren en herbouwen der openbare school. 5 biljetten waren daar voor ingekomenwaarvan liet laagste was dat van den heer Hijdelaar, te Rotterdam, voor f 46,166. Het werk werd nog niet gegund;

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5