wanordelijkheden breiden zich Dit tot verschil lende punten van de provincie. P E R Z I E. De shah heeft eene proclamatie uitgevaar digd, waarbij het tabak-monopolie wordt opgeheven. Uit Teheran komt bericht, dat daar in de bazaars plakkaten zijn aangeslagen gevonden, waarin deMahomedanen worden aangespoord den heiligen oorlog te beginnen ter verdelging der Europeanen. CHINA. Het gezantschap te Parijs heeft eene nota medegedeeld, vermeldende de maatregelen door China genomen, om de incidenten te regeien gedurende den zomer ontstaan uit de oproeren in de provincie van Yang se Kiang. Er is aan schadevergoeding eene som van 2% milüoen francs betaald. Voor aan zal men kunnen rekenen op de werkzaamheid en de geestkracht van China, dat besloten is om alle internationale plichten te vervullen, en ter zelfder tijd al zijne rechten van territoriale souvereiniteit te handhaven. De jongste opstooten te Mantchourie had den niet dezelfde oorzaken, want men plun derde en moordde alles, zonder onderscheid van godsdienst. Het oproer is geheel onder drukt. De regeering protesteert ten slotte tegen de valsche geruchten die door de Europeesche bladen verspreid worden. JAPAN. Uit Tokio wordt gemeld, dat het Parlement ontbonden is. Binnenlandsclie Berichten. SCHIEDAM, 29 December 1891. De besturen van de Zondagsscholen der verschillende gezindten alhier hebben weder gezorgd dat de leerlingen zich met Kerstmis om den Kerstboom konden verzamelen en, terwijl zïj onthaald werden op versnaperingen, ook een geschenk van den Kerstboom ont vingen, bestaande in kleedingstukken of speelgoed. Op de tentoonstelling van sPulchri Studio" te 's-Gravenhage is ook geplaatst een beeld, ter grootte van 2 meter, van onzen voor- maligen stadgenoot den beeldhouwer A. YV. M. Odé Jz., voorstellende een Napolitaansch visscher. Donderdagmiddag kwam alhier van Rot terdam aan een boot geladen met kruiken van den heer A. J. Krummeieh, koopman te Rotterdam, voor de firma Daniël Visser Zonen. Een knecht en een jongen van den heer K. die de boot hier aanbrachten, hadden in last van hun patroon, na de lading gelost te hebbenper spoor huiswaarts te keeren en het vaartuig tot later in Schiedam te laten liggen, daar hij het te gevaarlijk vond in den avond een tochtje over de Maas naar Rotterdam te maken. Waarom de knecht aan dien last niet heeft voldaan is niet bekend. Des avonds ongeveer 8 uur werd de boot met een licht vooi op door de sluis aan het Hoofd geschut en sedert is er niets meer van vernomen. Wel heeft de vrouw van den machinist van den watertoren, Eisberg, omstreeks halfnegen op de rivier de Maas hulp hooren roepen, en op hetzelfde uogenbiik een zeestoomboot zten voorbijvaren in de richting naar zee. Ook Van der Marei, wonende aan de sleepbelling, heeft op dat oogenblik een zeeboot zien voorbijgaan en heeft hij ook geraas ge hoord, alsof die boot tegen ijzeren plateu voer, terwijl zekoie Heezen, werkzaam aan de stearine-kaarsenfabriek »Apollo", ook om hulp heeft hooren roepen. Deze beide personen hebben nog een poging trachten in het werk te stellen door een roeiboot, die aan de sleep belling lag los te maken en de rivier op te vai en, doch deze boot was zoodanig in het ijs beklemd, dat zij hun poging moesten opgeven, zoodat de beide opvarenden jammerlik om het leven kwamen. Reeds Donderdagnacht is aan de zalmvisscherij »De Prins van Oranje" in een der zalmnetten het lijk opgevischt van den knecht, die op de boot van den heer K. voerdat van den jongen is tot nog toe niet gevonden. De naam der stoomboot, die vermoedelijk de boot in den grond gevaren heeft, is tot heden niet bekend. De minister van buïtenlandsche zaken was gistervoormiddag bij H. M. de Koningin- - Regentes'op audiëntie. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 24 dezer bedroeg;. bij de Nederlandsche Bank f 2,651,594.47% en bij de betaalmeesters - 4,418,396.49 Te zamen f 4,069,990.96 Naar de AT. R. Ct. verneemt, zal bij de wijziging der pensioenwet voor weduwen en weezen o. m. voorgesteld worden om aan de zoogenaamde «oude weduwen" (weduwen, wier ^echtgenooten in dienst traden vóór 1 April 1836) ook pensioen toe te keunen. Tevens zal de bepaling in art. 28, waarbij aan de weduwen het recht op pensioen ont zegd wordt, indien hare echtgenooten gehuwd waren nadat zij hun 60e levensjaar reeds waren ingetreden, m. a. w. den 59-jarigen leeftijd bereikt hadden, in dier voege gewijzigd worden,,' dat in stede ,van 60e 61e gelezen wordt, daar het in den geest der wet heeft gelegen om haar, die een 60-jarigen ambte naar huwt, geen pensioen toe te kennen. Heden is het waarborgkapitaal, gioot honderd duizend gulden, door de regeering van Nederlandsch Indië geëischt voor de definitieve aanvaarding van de con cessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg in het Serajoedal der residentie Banjoemas op Java, door de concessionarissen gestort. (jV. R. Ct) Men verneemtdat de administratie der jHoIlandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij" aan de maatschappij tot «Exploitatie van Staats spoorwegen" heeft voorgesteldden houders van retourbiljetten de bevoegdheid te geven, voor de terugreis eene andere route te nemen dan op de heenreis werd afgelegd, zoodat dus een reiziger met een retourbiljet Amster dam via Haarlem naar Den Haag, van Den Haag over Gouda naar Amsterdam terug zou kunnen keeren, De directeur-generaal der staatsspoorweg maatschappij heeft bepaald, dat van 1 Januari e.k. of de ioopende abonnementskaarten van groep IIa, zonder eenige verdere formaliteit, ook geldig zijn voor het bereizen van de lijn Rotterdam(Maas)UtrechtArnhem. Door de directie der staatsspoorweg-maat schappij is bepaald, dat het ambtenaars-, beambten- en vverkliedenpersoneel voortaan beurtelings een vrijen Zondag zal moeten genieten. Wanneer dit, wegens gebrek aan personeel, hier en daar niet zou kunnen plaats hebben, dan zal op kosten der maatschappij des Zon dags hulppersoneel ter vervanging in dienst worden genomen. {Leeuw. Ct.) Het gedeelte spoorweg AlmeloSalzbergen zal door de «Hollandsche IJzeren-Spoorweg maatschappij" in exploitatie genomen worden, waarmede de kortste verbinding is verkregen tusschen Engeland en Duitschland. Als gevolg daarvan zal o.a. het station Apeldoorn aanzien lijke uitbreiding ondergaan, terwijl ook reeds besloten is, dubbel spoor te leggen tusschen ApeldoornAmersfoort. De groote route van den staatsspoorweg naar Berlijnwelke thans over Zutfen Salzbergen loopt, zal dientengevolge met 1 Al ei worden vei legd over Zutfen Enschede —Munster. (U. D) Met de Kerstdagen zijn te 's-IIage door het Hollandsche spoor 12,560 personen ver voerd. Door burg. en weth. van Rotterdam is aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland een adres gericht, waarin zij de' bewering der commissie in zake de maatregelen vereischt voor de verpleging van behoeftige krankzin nigen ia Zuid- Holland, dat »het krankzinnigen gesticht der gemeente Rotterdam vvaarschijn- lijknietzal worden opgeheven", tegenspreken. De raad van Rotterdam heeft .21 Maart 1889 in begiusel besloten tot de opheffing van dat gesticht, en slechts tot later aangehouden de bepaling van het tijdstip, waarop dat besluit ten uitvoer zou ,\voiden gelegd. In een aantal bladen doet het bericht de roude, dat van gemeentewege opmetingen zijn gedaan op de Nieuvvmarkt voor een plantsoen-aanleg, waarin dau een gedenk- teeken zou worden geplaatst voor wijlen Koning Willem III. Dit bericht is geheel uit de lucht gegrepen. (N. v. d. JD) Gedurende de beide Kerstdagen vergaderde te Amsterdam het congres van den socïaal- democratischen bond, onder voorzitterschap van den heer J. II. Rot; In verband met het al dan niet samengaan van afdeelingen met andere vereenigingen ontstond eenig debaj;, ook over de vraag of men het woord verleenëp zou aan den heer F. Domela Nieuwenhuis, die geen afgevaar digde was. Eindelijk kreeg hij, als redacteur van het partij-orgaan het woord en verdedigde het voorstel der Haagsche afdeeling óm te besluiten dat geen afdeeling van den sociaal- democratischen bond als zoodanig kan aange sloten zijn bij een of andere combinatie, die eenig onderdeel van het program van dien bond wil verwezenlijken. In dien zin werd dan ook door het congres beslist. De revolutionnaire tactiek zal gehandhaafd blijven. Het bekend geschil tusschen de heeren Van der Goes en Domela Nieuwenhuis gaf aan leiding tot een heftige discussie tusschen die beide heeren. Aan verwijtingen ontbrak het geenszins. Toch, de zaak liep met een sisser af. De centrale raad en Domela Nieuwenhuis (als redacteur) werden door het congres in het gelijk gesteld. Voor een jaar werd de heer Domela Nieu wenhuis opnieuw als redacteur van het party orgaan gekozen. Aan de Ruin. Ztg. wordt gemeld dat de gemeenteraad van Kempen eene commissie benoemd heeft om met de burgemeesters van Venlo en andere belanghebbende gemeenten in overleg te treden over de uitvoering van het door prof. Henket, te Delft, ontworpen Rijn Maas-kanaal, waarvan de grondslag is een kanaal Herongen-Kriekenbeek-Grefrath- ,Mülhausen-Kempen-St. IIubert-Hiils-Crefeld. Zondagavondten i 7ure is de stoker van de stoomboot Telegraaf 2, liggende in dc Wijn- haven te-Rotterdam; 'toen-TiTj aan boord wildé gaan, in het water gevallen. Een oogenblik later werd zijn lijk opgevischt. De man is uit 's-Bdsch afkomstig en'w'as gehuwd. Uit de echtelijke ,>voning in de Brugstraat te Kralingen .is, weggeloopen een moeder van twaalf kinderen, waarvan, het, jongste geen 10 imaanden oud,.is.„De politie* spoorde :te« Rotterdam de vrou-.v op en trachtte haar te bewegen, hare,.kinderen (terug-té.-keeren',- doch zij" verklaarde niet wéder in dê echtelijke woning te willen komen. Ia 'het gebouw jder openbare scjiool no. 2 te Naaldwijk is ingebroken-,' de aldaar aan- wezïge spaargelden zijn gestolen. De dief heeft zich' in den nacht toegang verschaft doori een raampje in een der kolenhokken, erbrak het slot der spaarkisten en ledigde de bakjes, alles van waarde meenemende. Er wordt naar gissing ruim f 20 vermist van 59 leerlingen. De spaarkist moest juist binnen enkele dagen geledigd worden. De Haarlemsche politie heeft Vrijdagnacht aangehouden den koetsiersknecht Theodorus LeonarduS van den Wal, in het bezit van twee paarden, welke hij kort te voren had gestolen in den stal van den manegehouder A. A. van den Berg aldaar. Hij gaf voor, dat zijn plan was geweest met de paarden naar 7elzen te gaan, vermoedelijk om ze daar te verkoopen. Ook is gebleken, dat hij zich een paar dagen geleden had schuldig gemaakt aan oplichting van een partij druiven en peren. lij is naar het huis van bewaring over gebracht, waarin hij vroeger reeds 4 maanden wegens diefstal heeft doorgebracht. Op de Amsterdamsche vaart bij Haarlem is de werkman V. door het ijs gezakt en verdronken. Op dezelfde wijze verloor ook een 25-jarig schipperszoon in de Ringvaart der Haarlemmermeer het leven. De jLmst. Ct. meldt; Mevr.VanBarnekow undal is niet, zooals gemeld werd, uit de gevangenis ontslagen. De familie heeft geen lust de boete te betalen. Nabij Bodegraven is een veertienjarige knaap door het ijs gezakt en verdronken. In de Friesche gemeente West-Stellingwerf is de diphtheritis epidemisch heerschcnde verklaard. Op den Eersten Kerstdag had eeu ongeval plaats in de Luthersche kerk te Zwolle, waar tengevolge van kolendamp een vijftiental jongedames flauw vielen. Onder Oenkerk is een arbeider, die twee knapen, welke handgemeen waren,wi!de schei den, door den broeder van een dezer met het lemmet van een mes in den rug verwond. De steek werd geheel onverwacht toegebracht^ de toestand van den verwonde is bedenkelijk. Naar ons wordt medegedeeld, zou de bur gemeester van een dorp .in de Betuwe uit zijn woonplaats zijn verdwenen, zonder aan het overige bestuur der gemeente eenig be richt omtrent zijn vertrek te hebben achter gelaten. Sedert Donderdag der vorige week is hij niet meer in zijn gemeente gezien. Er wordt gemompeld, dat financieele aange legenheden hem aanspoorden zijn heil in Amerika te zoeken. (Geld.) Te Rijsbergen (bij B.-eda) viert heden het handboogschuttersgilde St Seb-istiaan zijn 275- jarig bestaan op feestelijke wijze. De postbode F. de H,, aan den Nieuwendijk, is onder verzekerde bewaring ter beschikking gesteld van de justitie te 's-Hertogenbosch. Hij wordt namelijk verdacht iets van den inhoud van een postpakket te hebbeu ont vreemd. Delft. Donderdag jl. waren alhier eenige werklieden aan de distilleerderij van de heeren Van Meerten bezig om met een lift zakken meel naar boven te brengen. De workman, belast met aannemen der zakken boven -aan de lift, had het ongeluk mis te 1 grijpen, waardoor de volle zak met meel terechtkwam op den werkman F. v. d. Toorn, die belast was met het aanhangen der zakken. 1 Aan de bekomen verwondingen is hij den volgenden dag overleden. 's-Gravenhage. Een lid derLondensche balie bevindt zich hier ter stede, in verband .met eea eisch. tot,schadevergoeding door En- igelsche tegen Hollandsche visschers ingesteld, «•wegens beschadiging van vischnetten op de Noordzee.' Dé Engelsche advocaat handelt in overleg mét het Britsche gezantschap hier ter stede. A i_la_ 1 h I1

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2