Bhineiilamlsche He richt en. evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven bereikt zou worden door bezuinigingen en door het doorzetten van de inning der directe belastingen, welke tot dusver slechts gebrek kig' had plaats gehad. De minister voegde er bij, dat zijne collega's allen eensgezind waren om hem te hejpen. Hij eindigde met de ver klaring, dat een stellig heil afhangt van het vervullen 'der bovenbedoelde taak. T U R K IJ E. Een uit Konstantinopel uit officieuse bron gesproten nota maakt toespeling op de over dreven artikelen, door zekere bladen ver spreid, over de verhouding van Turkije tegen over de joden, en in het bijzonder tegenover Rusland. Het schrijven eindigt met te zeggen, dat de sultan een politiek van vrede en vriend schap met alle mogendheden volgt en zich beijvert zijne internationale verplichtingen na te komen, zonder iemand te kwetsen. AMERIKA. Uit Valparaiso wordt van gisteren gemeld Bij de installatie van den nieuwen presi dent Montt hadden schitterende feesten plaats. Eene volledige amnestie wegens politieke misdaden en delicten werd afgekondigd. Generaal Velasquez, verdacht van samen zwering, is met verscheidene andere personen gevangengenomen. CHINA. De regeeringstroepen zijn vier dagen met de opstandelingen aan het vechten geweest. Dezen verloren 200U dooden. Vijftig gevangen raddiaaiers werden onthoofd. SCHIEDAM, 30 December 181)1. De levering van bureau- en sehooibehoeften, alsmede schoolboeken en schoolprijzen enz. voor de eerstvolgende drie jaren, waarvan de aanbesteding door burgemeester en wet houders den 24n dezer heeft plaats gehad, is aan den minsten inschrijver, den lieer G. Odé, toegewezen. De gymnastiek- en schermvereeniging «Palaestra", die ieder jaar haren buitenge wonen leden en genoodigden in de Kerst- vacantie eene soiree aanbiedt, gaf ook gister avond een uitvoering in de gezellig inge richte zaal der OfTicieren-Vereeniging. Nadat de muziek, ter opening der soiree, een marseh en een ouverture had doen hoo- ren, nam de voorzitter, de heer Jan Jonker Roelants, het woord om de aanwezigen wel kom te heeten en hun, ofschoon het aan vankelijk gevormd plan niet kon worden ten uitvoer gebracht, niettemin eenige genoeg lijke uren toe te wenschen, in de hoop, dat de goede dunk, welken men van Palaestra" had. niet zou worden beschaamd. Vervolgens werd overgegaan tot het uit voeren van gymnastische oefeningen, waarbij het bleek, dat er onder de jeugdige turners zijn, die den naam hunner vereeniging eer aandoen, dank zij de voortreffelijke leiding van den bekwamen directeur, den heerChr. Krijger. Vooial bij bet koord- eu paard- springen, alsmede bij de oefeningen aan de barren werden sterke toeren verricht Ook het slotnummer, voorstellende de Schiedam- sclie stedemaagd, Bengaalsch verlicht, maakte een zeer goeden indruk en besloot op waar dige wijze het gymnastisch gedeelte van den avond. Thans was het oogenbiik daar, waarnaar vooral de dames zoozeer verlangen, nl. het balde animo daarvoor was dan ook groot en niet voordat men zich daarin naar wensch verlustigd had, scheidde men. De Scheepvaart deelt het volgende mede betreffende het ongeluk dat Donderdagavond jl. op de Maas heeft plaats gehad, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten. «Donderdagavond is op de rivier de Maas dichtbij Delftshaven, de ijzeren vletaak Mitras in den grond gevaren, door het naar Antwerpen vertrokken s. Qlenearn. De beide opvarenden" verdronken, terwijl de aak zelve geheel verloren is. Het stoomschip vervolgde zijne reis, zonder zich om iets te bekommeren." H. M. de Koningin-Regentes heeft aan de maatschappij »Het Diamantwerkers-Weezen- fonds" de gewone jaarlijksche schenking van f50 doen toekomen. Men deelt aan het Pad. mede, dat de eerste belastingvoorstellen van den minister van financiën eerstdaags naar den Raad van State zullen worden gezonden. De bestaande patent belasting zal in een belasting van de winsten uit het bedrijf worden omgewerkt. Ook de andere inkomsten zullen bij afzonderlijke wet evenredig worden belast. Het ontwerp-ver- mogensbelasting is reeds geheel gereed. De zoutbelasting zal niet worden afgeschaft, maar verminderd, welke vermindering met een nieuwe wettelijke regeling gepaard zal gaan. Naar aanleiding van het bericht in Set Pad. dat de lieer De Roy van Zuidewijn, voorzitter der Rekenkamer zijn ontslag niet heeft aangevraagd, wordt verzekerd dat de leden \an genoemd college hun voorzitter, die lijdende is en sedert geruimen tijd geen deel meer aan de werkzaamheden neemt, collectief hebben verzocht zijn ontslag aan te vragen. Aan dat verzoek heelt de heer De Roy gemeend geen gevolg te moeten geven. De Nederlander geeft eene schets van het politiek karakter der tegenwoordige ministers. Zij is zeer vleiend voor de betrokken perso nen. Inzonderheid met den heerYan Tienhoven is de schrijver hoog ingenomen. Wat hij van den heer Pierson zegt is ook zeer waardee- rend en tevens van belang in verband met diens belastingplannen. De Nederlander zegt van hem »Eene expansieve optimistische natuur spreekt uit zijn optreden, dat zich door leven dige gebaren kenmerkt. Men behoeft hem slechts korten tijd te hooren spreken, onq,op te merken, dat hij met groote opgewektheid en groote verwachtingen zijne zware taak heeft aanvaard. Den bezem in den Augiasstal onzer belastingen te kunnen voeren vervult hem met groote vreugde. Als een andere Herculesziet hij tegen geen bezwaren op. Alle gebreken die hij opmerkt, zou hij wel met ëen slag willen opruimen. De bureaux van zijn departement laat hij zsvoegen onder het werk maar zelf zwoegt hij mede. De vragers laat hij niet onvoldaan van zich gaan. Van zoovele verlangens, bij zijne begrooting geuitzegde hij de vervulling toedat de Kamer eerlang zijne wetsontwerpen zich zal zien opstapelen. Zou dit in andere gevallen bedenkelijk kunnen schijnenniet alzoo bij dezen minister, over wiens eminente bekwaam heid vriend en vijand het eens zijn en die zoowel bij zijne begrooting als bij de leenings- wet zijn meesterschap toonde. Waar zich aan zulk eene idealistische natuur eene zoo groote bekwaamheid en werkkracht paren als by dezen minister, daar kunnen groote verwach tingen op hem worden gebouwd." In The Athenaeum schrijft prof. Maltafly over Kuenen «Drie jaar geleden, toen ik hem het laatst zag, trof het mij reeds hoe verouderd hij er uitzag. Al de zachtheid en vi iendelijkheid, die hem steeds eigen geweest waien, vond ik terug, maar er lag een ernstig voorgevoel over hem dat zijn leven ten einae spoelde. Ilij sprak bij die gelegenheid met de diepste aandoening over zijn grooten ambtgenoot Cobet, die in een staat van kimisch- heid vei keerde. Den eersten keer loen ik Kuenen leeide kennen, bij het derde eeuwfeest hunner hoogeschoolstonden deze twee op het toppunt van hun roein ofschoon Kuenen toen nog niet het ei kende hooid zijner wetenschappelijke i irh- ting was. Scholten, zijn meester, da vader der Nederlandeche critische schoolwits destijds in zijne volle kracht. Toch kon er reeds op dat tijdstip geen twijfel bestaan omtrent beider be trekkelijke waarde. Geen van de twee maakte op een vreemdelingdie hunne namen alleen had hooren noemen ajs die van bestrijders der recht zinnige richtingeen indruk als hij zich had voorgesteld. Kuenen in het bijzonder had heele- tnaal het voorkomen van een geestelijkelang van gestalte, welwillend en gemoedelijk van uiter- hjkeen man ongeveer als een aan de studie overgegeven Engelsche dorpspredikant. «Hij was niet bloot een meester indecritiek, maar een diep ernstig manhij voerde o a. de pen voor een genootschap tot verdediging van liet christelijke geloof; maar hij had de overtuiging bekomen dat al de geschriften, waar het Christen dom op gebouwd is, beschouwd moeten worden als openbaringen van eene groote zedelijke, niet bovennatuui lijhe ontwikkeling der menschheid. Het thans levende jongere geslacht herinnen zich den indruk niet meer, die teweeggebracht werd door KuenenS Oud-testamentische onderzoekingen dewijl zijne ontdekkingen een nieuw leven hebben ingeblazen zelfs aan desrechtzinhige wetenschap, en vele onzer geleerdste Engelsche godgeleerden er hunne inzichten aan verschuldigd zijn. Maar in dien tijd verwekten de godsdienst van Israël en De Profeten eene groote opschudding, die na het overzetten dier werken in een aantal Euro- fieesche talen zich naar alle lichtingen voort plantte. Scholten was de vader van de Holland- sche (moderne) school, maar Kuenen is de stichter geweest eener Europeesche schoolwaar groote geleerden in Duitschland, in Fiankrijk en in En geland thans de leiders van zijn. Vele jongere kweekelingen dier school in Duitschland ei kennen ongaarne deze afkomstevenals andere hunner landgenoolen niet dan schoorvoetend Oobet's ver diensten huldigen. Maar in Engeland, niettegen staande daar te lande zijne naturalistische rich ting de steikste tegenkanting vond, is Kuenen te allen tijde met oprechten eerbied vereerd ge worden. Zeker ware deze buitengewone waardee ring hem niet ten deel gevallen indien zijne uitspraken niet zoo volkomen vrij van haitstocht en persoonlijkheid geweest waren. Nooit is het hem overkomen dat hij behagen vond in het ver slaan van een tegenstander; nooit heeft hij voor zich aanspraak gemaakt op eenige oor spronkelijkheid; hij schrijft als een man die vol is van zijn onderwerp en aan niets an ders denkt. Dit maakt Kuenens werken zoo bij uitnemendheid godsdienstigin den zin dien hij zelf aan dat woord hechtte of zooals hij van de profeten Istaëls gezegd heeftHet geen zij zeiven bezaten en dientengevolge bij anderen in het leven konden roepen, was gods dienst, geen bloote bespiegeling, maar eene kracht om te leven. Dewijl het dat was, kon het, en moet het bij voortduring, onder de menschen ingang vinden en liet eigendom van allen worden". Daarom is het den meest overtuigden belijder van rechtzinnig» begrippen zoogoed als onmoge lijk. Kuenen te beschouwen als een vijand, zelfs ais een tegenstander. Hij moet in hem eenen broeder zien in het zoeken naar waarheid, wiens hart rechtvaardig is voor God, zeifs indien het waar mocht zijn dat zijne rede hem op eenen dwaalweg voerde." Een paar dagen geleden kwam uit Rotter dam het bericht, dat op zeker punt in den Nieuwen Waterweg eene verondieping van meer dan 14 dM waar te nemen viel. Hoe ernstig dit feit zich liet aanzien, 't is geluk kig bewezen, dat het geen reden tot onge rustheid behoefde te geven; in de laatste dagen toch hebben verschillende groote sche pen niet meer dan 70 dM diepgang, zelfs n a hoogwater, het ondiepste gedeelte gepas seerd. Er blijkt uit, dat zich ook dit jaar het bekende verschijnsel voorgedaan heeft, dat, zoodra het opperwater (dat van de bovenri- vieren komt) wat »dik" is, zich hier en daar op de rivier wat minder diepte vertoont. Ook aan de monding is soms na zuid-westerstor men eene verondieping van het vaarwater merkbaar; komt de storm echter uit het noord-westen, dan is de ondiepte meestal dadelijk vanzelf weg. (N. v. d. D.) De gouverneur van Celebes en Onderhoorig» heden is den 6n October jl. met een escorte van 16 cavaleristen, ondercommando van den In luitenant Raaijmakers, om politieke rede nen naar Tjambo vertrokken. Volgens de Steentoijker Ct. heeft de heer H. W. Duyts te Steen wijk een model van een machine gereed tot het openhouden van kana len bij strenge vorst. In de besloten vergadering van het socia listisch congres is besloten Becht voor Allen, de volgende veranderingen te doen onder gaan. liet zal niet 6 maal maar 4 maal s weeks verschijnen, tegen evenredige ver mindering van den abonnementsprijs. Het formaat zal worden vergroot. In Mei van het vorige jaar werden in de- K.-k. kerk te Zwolle een paar ollerbussen opengebroken gevonden. Drie personen wer den destijds van dezen diefstal verdacht ge- I ouden, doch konden, wegens gemis aan bewijs, niet worden aangehouden. Een van deze drie, de 22-jarige J. N., die dezer dagen wegens armoede nachtverblijf verkreeg van de politie te Rotterdam, heeft bekend aldaar met zijn twee makkers den bedoelden kerk diefstal te li ebben gepleegd. Hij is naar Zwolle overgebracht, waar de zaak nader wordt onderzocht. Te Naaldwijk zijn de burgemeester, de secretaris, het verdei'e personeel vart het ge meentehuis, de beide agenten van politie en een nachtwaker allen door influenza aangetast en verhinderd hunne betrekking waar te nemen. Een der kerkelijke diaconieën te Amster dam had dezer dagen een aardig buitenkansje. De bewoonster van een harer ouderwet- sche »huisjes" had al lang om een nieuw behangsel in haar achterkamertje gevraagd, 't Behoefde aan de heeren niets te kosten dus luidde haar laatste aandringen want «de Jooc had voor het oude «rottige" behang al 25 gulden geboden. Van het beginsel uitgaande, dat twee Joden we weten wat een bril kost en dat «tres faciunt collegium" lieten de heeren alsnu aan een drietal 'antiquiteiten-kooplieden het be hangsel zien, en het resultaat was, dat men. voor het oude stuk goudleder, schoon het beschadigd en vol gaten was, vijfhonderd gulden kreeg neergeteld. Het moedertje mag nu wel een extra mooi «papiertje" hebben. {N. v. d. D.)- Gistermorgen te 5 uur is te Zandvoort- tegenover café «Zuid-Zandvoort" gestrand de Nederlandsche schooner Bust en WerTc, kapi tein Raad, van Paramaribo naar Amsterdam met eene lading hout. Te halfnegen is de reddingboot in zee- gegaan en heeft vijf man der equipage afge haald. De kapitein, de stuurman en een matroos bleven aan boord. Het schip zit tusschen de tweede en de derde bank. Uit IJmuiden bericht men, dat de sleep boot, welke gistermorgen van daar vertrok naar het gestrande schip, teruggekeerd is, zonder dat zij hulp kon verleenen. Het schip is waarschijnlijk verlorenhet was al vol water en de golven sloegen er overheen. De bemanning had het verlaten. y Naar men aan de Arnh. Ct. meldt, heeft de heer J. F. A. van der G., burgemeester en secretaris der gemeente Gent, die voor een tweetal weken ontslag heeft aangevraagd als secretaris van het Polder-district Over- Betuwe, op 18 Dec. 11. zijne woonplaats ver laten en zich naar het buitenland, waar schijnlijk Amerika, begeven. Maassluis. De influenza heeft ook in deze gemeente verscheiden slachtoffers ge maakt; de ziekte breidt zich-nog steeds uit-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2