Geïllustreerd Zondagsblad Geïllustreerd Zondagsblad. A0. 1892, Vrijdag 1 Januari N°. 7919. Tweede Blad. Aan de Le%ers KENNISGEVING. Feuilleton. ©senyeertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, i tgezonderd Dinsdag. Geïllustreerd Zondagsblad Geïllustreerde Zondagsblad kostelooze inenting er. herinenting tegen pokken. Buiteulandsclie Berichten. t.85, UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: BOÏbRSTRAAT, E 2?. De oude ree teekenrfe bericht bij dezen dat bij, wenschende ook aan zijn blad een te verbinden, dat door aangenomen inhouden aantrekkelijker! vorm op iederen eersten dag der week een welkome verschijning aal zijn in de huiskamer, hij er in ge slaagd is met de uitgevers van de MED ER- EAND9CHE ILLUSTRATIE, Geïllu streerd Nieuws van den Dag eene over eenkomst te sluiten, welke hein in staat stelt aan zijn voornemen uitvoering te geven op «ene wijze die zonder twijfel door allen met belangstelling, en naar bij vertrouwt, ook met instemming zal worden begroet. De bNederlandsclie Illustratie" is voor velen in den lande geen onbekende meer. Het tijdschrift, dat vóór alles actueel, weke lijks met pen en teekenstift zijn lezers op de hoogte houdt van (iet meest wetenswaardige, wat in n inn en- en buitenland voorvalt, wist «ich gedurende zijn slechts tweejarig bestaan up het gebied der vaderlandsche geïllustreerde pers reeds eene plaats te verzekeren. De ondergeteekende nu is in de gelegenheid, ■aan de geabonneerd en dezer Courant, tegen een geringe tegemoetkoming, die uitgave, waarvan hun bij dit nummer als proeve een exemplaar ter kennismaking wordt toege zonden, als een aan te bieden. Dit blad zal elke week een omvang van 8 pagina's beslaan, zoodat men na afloop van ieder jaar een boekdeel ter grootte van niet minder dan 416 pagina's zal bezitten. Eénige voorwaarde voor de geregelde toe zending van dit is de betaling van een bedrag van slechts 30 Cents per drie maanden boven den gewonen abonnementsprijs, een prijs buiten gewoon gering, in verhouding tot het fraaie en degelijke tijdschrift zelf, welks abonne mentsprijs voor zijn eigen geabonneerden f 5.— per jaar bedraagt. Het luttele bedrag van 30 Cents per kwartaal eenerzijds, den aan verscheidenheid rijken inhoud van dit geïllustreerde blad anderzijds in aanmerking nemende, ver trouwt de ondergeteekende dat vele lezers der Schiedamsche Cottrant van deze gelegen heid zullen gebruik maken om zichteabon- neeren op het J. ODÉ. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op art. 18 der Wet van den 4den December 1872 (StaaU&lad No. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziekten; Brengen bij dezen ter kennis van de Inge zetenen dat ten huize van den Stadsheel meester, den Heer J. A. RUTSCHY, wonende aan de Nieuwstraat, wijk E, no. 294, drie maandelijks en wel op den eersten Dinsdag van elk kwartaal, gelegenheid zai bestaan tot Schiedam, den 31 n December 1891, Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, VERNÊDE. F n A K K IJ K, Paul de Cassagnacdie met zijn ultra- clericalen aanhang geen vrede kan hebben met de verzoenende politiekdie de paus jegens de Fransche regeering wil gevolgd zien, krijgt een lesje in de Gaulois, die een artikel behelst»uit eene onbetwistbaar (absolute) vertrouwbare en elk démenti tar tende bron afkomstig", gelijk de Gaulois begint met te zeggen. In dit artikel nu, dat geacht wordt geschreven of althans geïnspi reerd te zijn door den pauseljjken nuntius, en dat natuurlijk gericht is tot de bisschop pen, die den strijd tegen de Fransche regee ring willen voortzetten, wordt nadrukkelijk te kennen gegeven, dat LeoXUI geen ander verlangen heeft dan dat alle Franschen mede werken tot bevestiging der orde en der ge rechtigheid. En de nuntiusdie den paus vertegenwoordigt, moet stipt zich houden aan de inziehteu van den Heiligen Vader. Waarom wil menwordt verder gezegd meer katholiek zijn dan de Heilige Vader? De eerste Christenen, die toch veeleer hun leven opofferden dan ongelloorzoam te zijn aan hun godsdienst, erkenden zij niettemin liet gezag der Romeinsche tirannendie in hun oog het gevestigde gezag vertegenwoor digden De kerk, moet het nog herhaald worden, bekommert zich niet om den staatsvorm. Dit is zoo waar, dat om slechts een voorbeeld te noemen uit een betrekkelijk kort verleden de Carlistenzich beroepende op hunne katholieke gevoelenstoen zij de Spaansche dynastie wilden omverwerpen, nooit door den paus gesteund werden. In dien trant gaat liet artikel voort. Geen verzet tegen de regeering ten opzichte van al wat de politiek of den staatsvorm betreft. Verzoening met de gevestigde orde van zaken moet het richtsnoer zqn. De Senaatscommissie stelt voor om al de rechten, door de Kamer aangenomen, goed te keuren, met uitzondering van de recti ten op petroleum en gekamde hennep. Eene langdurige discussie ontstond over de olie houdende zaden, waarna de Senaat de vrij stelling goedkeurde van oliehoudende zaden, maar de rechten handhaafde die vroeger waren aangenomen op gekamde hennep. De Kamer nam de kredietwet voor eene maand aan, na de verklaring van den minister Rouvier, dat de regeering de zitting niet wil sluiten, welke, zoo de Kamer daarin bewil ligt, in Januari kan worden verlengd tot na aanneming der begrooting. Ook de Senaat heeft de kredietwet goed gekeurd. Het dagblad Pari» spreekt het gerucht tegen, als zou Bulgarye zich onafhankelijk verklaren, wanneer de Tutksche regeering voldoening gaf aan Frankrijk in zake het gebeurde met den berichtgever van het agent schap II ar as, den heer Chadourne. De laatste berichten uit Sofia doen echter een spoedige GOUIUilT. fcltONNKMRNTSPftm, per kwiirt 1 'raruo per post, door het geheel» Rijk Afzonderlijke nommers - 2.50. - 0.10. Advsrtbhtirpkijs: van 1—10 gewone re gele met inbegrip tan eene Courantf 1.10 Iedere gewone regel meer - 10 Driemaai. geplaatst wordt tegen twrrmaai, betekend. Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogdtntech door Gregor Samarow. 52. Als Inzette ontkende en het was mogelijk dat de graaf bij hare weigering om de boodschap ■t» doen zelf dit middel te baat genomen had wat zou zij dan doen Een onderzoek in het werk atelfen? Dan zou zij haren vader den brief in ihanden moeten geven en bekennen, dat dit reeds de tweede was, dien zij ontvangen had. Zij begon reeds hartelijk berouw te krijgen over hare on voorzichtigheid om den eersten brief te hebben beantwoord zij gevoelde, dat die eerste stap van baren kant tot een tweeden van 's graven zijde «roest leiden, dat zij, zoo voortgaande, opnieuw in een onderhandeling zon worden gewikkeld, die andermaal de rust van het gezin zou verstoren, den graaf en vooral Koon raad zou kunnen schaden en haren vader tot nieuwe gestrenge maatregelen nopen. En hate eigene dienstbode zou worden opgeroepen om togen haar te getuigen 1 Doch daar dook weer het beeld van den geliefde voor haar zielsoog op niet zijn treurig vrugenden blik, en haar wrevel en haar berouw en zelfverwijt, alles week voor dien blik en maakte plaats voor medelijden, liefde, verlangen... en met ongedul dige beweging verbrak zij het zegel, ontplooide zij het saamgevouwen blad en las. De graaf dankte haar innig voor het hem ge zonden briefje, maar wierp in hartstochtelijke bewoordigen het denkbeeld van zich om ooit de hem aangeboden vrijheid te hernemen. Hij zou zootang bij adem kon scheppen blijven streven naar de bereiking van het ideaal, dat nu eenmaal zijn levensdoel geworden was. Al moesten er ook jaren verioopen, hij zou moed en hoop bewaren en zelfs te lijden voor zijne liefde zou voor hem een voorrecht zijn, vergeleken bij het leed, geheel itfotand te moeten doen van het leven van zijn teven. Hij bezwoer haar opnieuw ook te bhjven vol harden. Haar daartoe op te wekken, dat kon hij op het papier niet doenhet doode letterschrift was to arm om zijne ware gevoelens mede le doelendat kon hij alleen mondeling doen en daartoe moest hij haar zien en spreken. En bleef zij er ook dan nog bij van hem te willen afzien, dan zou hij toch den troost van een laatste af scheid in zijne eenzaamheid medenamen. Hij duidde eene plaats in het park aan, waar hij haar in de schemering wilde wachten. Het was eene zodenbank tegen den muur, die het park scheidde van een weinig betreden pad, dat naar de fabriek leidde, maar bijna nooit door de werklieden begaan werd. Hij bezwoer haar niet in gebreke te blijven bij zijne en hara liefde, bij al wat hem heilig was. En mocht zij weigeren, dan zou bij, zonder iets of iemand te ontzien, desnoods met de wapenen in de hand, tot haar neten door te dringen. Zijne liefdepijn bad hem bijna tot waanzin gebracht. B*ar blik, haar woord alleen kon hem de rust en de heerschappij over zich zeiven hergev en. Toen Bianca dit alles gelezen had, stond zij ver bluft. Wat zou zij doen om aan zooveel hartstocht voldoening ie verschaffen 7 Doch diezelfde harts tocht blies ook bij haar de smeufenden vonk weder aan lot een heldere vlam. De aangeduide p'aats was goed gekozen. Menigmaal had zij daar zitten peinzen en droomen, ook gedroomd dat hij nevens haar zat en nu den muur over te klimmen was voor hem goen bezwaar nu verbeeldde zij zich leeds hem met een Hinken sprong naar be neden te zien komen, op haar loeijlen, en haar in zijne armen te zien sluiten; zij voelde teeds den glr enden kus, hoorde reeds zijn zoete stem en zooveel stemmen in haar binnenste, die haar toefluisterden aan zijne bede gehoor te geven Doch het volgend «ogenblik hernam het ver stand zijne rechten en trachtte zij dte lokstemmen tot zwijgen te brengen. Zij kon immers onmogelijk in dat voorstel treden zonder den graaf zelf aan het grootste gevaar bloot te stellen. En dan Koen- raad, wien zij Hoofd had niets buiten zijne voor kennis te zullen doen Een oogenbltk vatte zij het plan op, haren vriend ook dezen brief te toonen, zjnen raad in te vin. ran, beta to verzoeken bi -r naar de aangewezen

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1