A0. 1892, Woensdag 6 Januari N°. 7921. Zesenveertigste Jaargang. Buitenlandsehe Berichten. Binncnlnndsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. H E L 6 I E. De verontrustende geruchten van hier naar het buitenland geseind omtrent den gezond heidstoestand des konings, zijn ten eenenmale valeeh De koning is geheel hersteld van een lichten aanval van influenza. Sedert Zondag is geen enkel geneesheer meer ontboden. ïd antwoord op de rede van den voor zitter der Kamer, ter gelegenheid van het Kieuwjaar, heeft de koning, met grooten lof voor zijne uitnemende eigenschappenop hartelijke wijze aan prins Boudewjjn herin nerd. Vervolgens van de grondwetsherziening «prekende, heeft de koning gezegd dat België het zeldzame voorrecht heeft genoten, sedert rijn ontstaan zóo geregeerd te zijn, dat het nimmer de tusschenkomst zijner naburen heeft uitgelokt. Dit dankt België Kan de wijze bepalingen zijner grondwet, maar ik ben geen aanbidder, zeïde de koning, van fettschen ■en ik erken de noodzakelijkheid van kies- recbtuïtbmdiug. Tevens meende de koning, dat enkele andere bepalingen der grondwets herziening vereischtenen ten slotte be tuigde Z. M. met nadruk, dat naast de staat kundige hervormingen, er ook oeconomische quaesties zijn die dringend oplossing vragen en waarmede men zich dus ernstig heeft bezig te houden. Niettegenstaande de koning lijdende is aan influenza, heeft Z. M, de Nieuwjaars receptie tot liet einde bijgewoond. De beroemde staathuishoudkundige Einile de Laveleye, hoogleeraar in de staathuishoud kunde aan de hoogeschool te Luik, is 'Zon dag op ruim 69-jarigen leeftijd aan influenza overleden. r R A E B IJ H. Aangaande onderhandelingen met de meeste mogendheden ter regeling onzer handelsbe trekkingen met ingang van 1 Februari zegt de Tempi dat de mondelinge gedachtenwis- aeltngen met Nederland en België worden verti-aagd door ongesteldheid van den Fraa- schen gezant te Brussel. Gistermorgen had eene bijeenkomst plaats van de gemachtigden van Zweden en Noor wegen en van Frankrijk, onder voorzitter schap van den minister Ribot, bijgestaan door den heer Jules Roche; een volkomen eenstemmigheid is op alle punten, die nog •overgebleven waren, verkregen. De onder- teekening zal later plaats hebben. Aan de Times wordt uit Parijs gemeld, dat -een Russisch financier aldaar aankwam aan wien door de Russische regeering was opge dragen om te onderhandelen over eene nieuwe leening, niet met de krediet-instellingen, maar met de banken. Hjj zou echter weinig kans wan slagen hebben, 1 5 E L A S D. De Britsche consul te Santos heeft aan lord Salisbury een afzonderlijk rapport gezonden over het woeden van de gele koorts aldaar, welke volgene hem hoofdzakelijk toe te schrij ven is aan den ongezondeu toestand van de haven en aan de vei traging welke het lossen der schepen ondervindt. Achttien scheeps- gezagvoerders zijn binnen 4 maanden aan de ziekte bezweken, terwijl sommige schepen de geheele bemanning, met inbegrip van den kapitein en de stuurlieden, verloren hebben. Onder he kolenmijmverkers in Monmouth shire is eene werkstaking uitgebroken, zoodat er 58,000 man leegloopen. «ÜITSCHIA5D. De Hamburger Correspondenz meldt uit Berlijn, dat volgens eene Parijsehe corres pondentie der Times er 11. Zaterdag te Pe tersburg onderhandelingen begonnen zouden ziju betreffende het toetreden van Rusland tot de nieuwe handeisvei dragen. Zooals wjj vernemen, mist dit bericht eiken grond. RUSLAND. Te St.-Petersburg heerscht groot schandaal over een ergerlijk bedrog met de leverantie van meel ten behoeve der armen aldaar ter stede. In eene bezending vervalscht meel vond men onder anderen 20,000 pud zand, zijnde 7 percent van de hoeveelheid. Wegens de algemeene groote verontwaardiging hebben verscheidene stedelijke ambtenaren, die in de eerste plaats bij de zaak waren betrokken eene som van 100,000 roebels ter voorzie ning in dit geval bijeengebracht. Uit Sebastopol wordt aan de Standard gemeld dat de troepen-bewegingen naar de westelijke grens voortduren. Gedurende de laatste twee weken zijn wederom een paar regimenten infanterie naar het westen getrok ken, terwijl sedert Augustus 90,000 man troepen aan de grens bijeengetrokken rijn. De Chronicle verneemt uit Moskou, dat de czaar aan velen aanstoot moet hebben gegeven door herhaaldelijk openlijk te verzekeren dat er geen hongersnood bestaat in Rusland, maar enkel gedeeltelijke mislukking van den oogst. Zijoe Majesteit moet aan generaal Mansey hetzelfde geantwoord hebbentoen deze aanbood, ook namens andere garde officieren, hunne bezoldiging gedeeltelijk tot leniging van den nood te offeren. Op grond hiervan verzet zich de Chronicle tegen ver dere hulpzending naar Rusland, aangezien de keizer zelf beweert dat die onnoodig is. Aan de Standard wordt uit Helsingfors gemeld dat in Finland de hongersnood erger wordt. Acht procent der bevolking is zonder voedsel. ITALIË. Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat tegen een groot aantal Italiaansche afge vaardigden eene vervolging was ingesteld, wegens deelname aan tweegevechten. Het gerucht liep dat deze zaak snaar deu doof pot*1 zou worden verwezenmaar daarin schijnt men zich te vergissen. De ministers verlangen uitdrukkelijk dat het recht zijn loop zal hebben, vooral waar het geldt, aan de vertegenwoordigers der natie eerbied in te boezemen voor de wet. SPANJE, Men logenstraft dat Spanje het oude tarief voor den Duitschen alcohol zou handhaven. De nieuwe tarieven zuilen van 4 Februari af worden toegepast. PORTUGAL. In de troonrede bij de opening der Cortes werd ten opzichte van de handelstraetaten gezegd, dat Portugals grondslag isniets toe te staan zonder evenredige voordeelen, het prijsgeven der bepaling betreffende de meest begunstigde mogendheid, en het sluiten van bijzondere overeenkomsten. Over de flnan- cieele crisis werd gezegd, dat het noodig is de uitgaven te verminderen en de ontvang sten te vermeerderen zonder nieuwe belastin gen, voorts, het vertrouwen in de eerlijkheid der natie te herstellen en den metaalomloop en de wisselkoersen te regelen. Er zullen voorstellen gedaan worden teneinde den iraancieelen toestand te verbeteren en nieuwe industrieën in den lande te bevorderen. Naar de Time* uit Lissabon verneemt, zal de Londensche gezant met de regeering con- fereeren betreffende de Anglo-Portugeesche verstandhouding in zake de veertiende clausule der conventie. Zoodra er overeenstemming verkregen is, zullen de beide maatschappijen het bouwen van de spoorweglijn Beira Massikesse beginnen, en wel allereerst in die streken, waar de tsetsevlieg bestaat. De Mozambique-corn pa gnie geeft eerstdaags de eerste 400,000 aandeelen uit, GRIEKENLAND. De Kamer heeft het wetsontwerp aange nomen, hetwelk de regeering machtigt de haudelsconventïe met Frankrijk voor 5 maan den te verlengen. T U R K IJ E. Naar de Standard uit Konstantinopel ver neemt, heeft de agent van Bulgarije aan de Porte eene nota zijner regeering betreffende de zaak van Ghadourne overhandigd. In die nota verwerpt Bulgarije deFranscheeischen, Grecoff recapituleert de grieven, die voerden tot Chadourne's uitwijzing, De miuister ont kent, dat de capitulation nan Turkije of Bul garije beletten, staatsgevaarlijke vreemdelin gen te verwijderen. De berichtgever van de Standard voegt er bijdat de Turkseh— Bulgaarsche relaties thans allerhartelijkst zjjn. De geruchten, dat Bulgarije voornemens zou zijn zich onafhankelijk te verklaren, zjjn leugens, AMERIKA. Be Duitsche gezant in Chili bood Duitsch- lands bemiddeling aan tusschen Chili en de Vereenigde Staten. Het is twijfelachtig of de regeering der Vereenigde Staten dit aanbod Kil aannemen. Uit Valparaiso wordt gemeld dat behalve de reeds gemelde nog tot ministers rijn be noemd van justitie Juan Castello en van openbare werken Augustin Edwards. AFRIKA. Blijkens de laatste berichten, via den Congo te Londen ontvangen, moet de toestand zeer gespannen zijn in Bahr-el-Gazal, waar tal van gevechten moeten hebben plaats gehad tus- schen de malidMen en de hoofden des lands. Naar het schijnt verliezen de mahdisten ter rein en zien zfj hun invloed verminderen. CHINA. In de noordoostelijke provinciën hebben rich in den laatsten tijd rooverbenden vertoond. De overheid laat alle oproermakers, waar rij hen meester kan worden, ter dood brengen. In Mongolië worden tempels door de bevolking vernield. De beweging schijnt van agratischen aard te zijn, want er worden vele landbou wers uit Shantung onder de roovers aangetrof fen, en zij hebben het veelal gemunt op Mongoolsche grondeigenaren. Li-Hung-Chang, van zijne ziekte hersteld, zendt cavalerie om den opstand te onderdrukken. SCHIEDAM, 5 Januari 1892. Bij kon. besluit van 2 Januari is aan de heeren A, J. J. Jansen, distillateur, J. B. Beiniog, metselaar, J, Begas, lood- en zink- werker, H. J. Wouterloot!, kassier, allen te Schiedam, verlof verleend tot het aannemen van de bronzen medaille »Bene Merend", hun door Z. H, den paus geschonken. Dat weldoen aan de armen in onze goede stad steeds gewaardeerd en gesteund wordt, daarvan leverde de groote zaal der OflQcieren- Vereeniging gisteravond wederom een tref fend bewijs. *t "Was nl, bij gelegenheid eener soirée vanwege de vereeniging »Charitas", welke om het doel reeds een zeer talrijk publiek had gelokt. Doch had men ter wille van het streven gaarne zijne bijdrage ge offerd, ook in verhouding tot hetgeen te ge nieten werd geboden behoeft men geen be rouw te hekbeu over den geringeu toegangs prijs; immers, het zeer goed gekozen en gerangschikt programma was zoo uitgebreid, dat men voor den avond wel wat te veel van het goede genoot. De verschillende nummers werden goed uitgevoerd. De voorzitter, de heer G, Wan ders, opende de soiree met een hartelijke, weldoordachte toespraak, waarin hij wees op deu toestand onzer minder met aardsche goederen bedeelde natuurgenooten en op den weldadigheidszin van Schiedams burgerij, die mm COURA Abonnkmeptsprijs, jwr kwartmal frame per poet. door het geheele Rijk AliorideiUjUe nummers t.H5. - 2.50. - 0.10. ItdRRAC: BOTKRIfKAAT. E 3 7, .us: Mn t—10 gewaae regel* mei inbegrip ran eene Courant.l.iO. tedere gewone regel meer 0.10 Driknam. geplaatst wordt tegen twensaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1