thans wederom zoo gunstig aan 't licht kwam. Evenals uit deze toespraak, bleek uit de overige werkzaamheden dat de jeugdige ver- eeniging èn bekwame leden telt èn verdienste lijke medewerkers aan zich weet te verbinden. Zoo voortgaande, zal sCharitas" steeds meer het vertrouwen en den steun harer stadge- nooten verwerven en honderden zullen haar dankbaar zegenen. Door den feilen gloed, die afstraalde van de ovens der glasblazerij van de firma Van Deventer 8c Co. alhier, misleid, werd door den torenwachter Zaterdagavond omstreeks 11 uur het signaal van brand gegeven. Velen begaven zich daarop naar de Buiten haven en ook een brandspruit werd daarheen gebracht, doch op de plaats van het ver meende onheil aangekomen, bemerkte men wat tot het alarm had aanleiding gegeven. Gisternamiddag is de wed. Van Zijl, wonende alhier, door den vrachtwagen van den schip per Van der Velden op de Ooievaarsbrug over den linkervoet gereden, waardoor deze ernstig gekwetst is. Doordien zij doof is, had zij tiet roepen van den koetsier niet gehoord, en deze kon zijn wagen, omdat hij reeds halverwege de brug was, niet tot staan brengen. Dr. Endtz verleende de eerste ge neeskundige hulp. Zij is daarna door de politie per brancard naar het ziekenhuis gebracht. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de zakboekjes van de miliciens-verlofgangers die zich in eene andere gemeente gaan ves tigen en zich alsdan bij den burgemeester moeten aanmelden, door dezen voortaan aan den provincialen adjudant in het gewest zullen worden opgezonden, lot het verande ren van de door hen te volgen reisroute bij eene opkomst der militie met spoed. Hetzelfde zal geschieden ten opzichte van de zakboekjes der miliciens-verlofgangers, die binnen de gemeente verhuizen, ingeval deze verhuizing van invloed is op de door hen bij opkomst onder de wapenen te volgen reis route. Men verzekert dat door de regeering ernstig overwogen wordt, om, ter tegemoet koming aan de bezwaren in de afdeelingen der Tweede Kamer tegen de uitbreiding van den militiedienst tot 10 jaar kenbaar ge maakt, de aanhangige noodwet in dien zin te wijzigen, dat 't zich zal bepalen tot ver lenging van den diensttijd met 3 jaar en dezen dus te brengen op 8 jaar. Naar men aan de L. Cf. uit vertrouwbare bron mededeelt, kan binnen weinige dagen de benoeming worden te gemoet gezien van den kolonel Lantzing, commandant van het 6e reg. inf., tot commandant van het regiment grenadiers en jagers. De commissie voor de Imndelstariefwet- gevtng moet, op een vraag der regeering, hebben geadviseerd om de handelsconventie met Frankrijk voorloopig te verlengen, als ons van Fransche zijde het genot van het mini mum-tarief wordt aangeboden. F ad.) Gedurende het afgeloopen jaar werden by den pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren 2670 aanvragen om weduwen- en weezen- pensioen behandeld, waarvan ruim 300 niet voor inwilliging vatbaar bleken te zijn. Van mr. C. Pijnacker Hordijk, gouverneur- generaal van Ned. Indië, is bij directeuren der Nederlandsche maatschappij ter bevor dering van nijverheid ingekomen eene mis sive waarbij het hem door de jongste al gem eene vergadering aangeboden eerelid- maatrahap wordt aangenomen, met de ver zekering, zoo dikwijls de gelegenheid zich voordoet niets te zullen nalaten om blijk te geven van zijne belangstelling in de maat schappij. Bij het hoofdbestuur van het departement van oorlog bestaat het voornemen om, na het overbrengen van de geschutgieterij naar Am sterdam de daarvoor thans gebruikte ge bouwen aan den Nieuwen Uitslag te 's-Gra- venhage en de Kanonstraat aldaar te doen inrichten tot hooge krijgsschool voor officieren. De ongesteldheid van den heer Des Amorïe van der Hoeven, lid van den Raad van State, is gebleken niet van ernstigen aard geweest te zijn. De heer Van der Hoeven is nagenoeg hersteld. Een maatregel, waarop reeds sinds jaren van verschillende zijden in Nederland weid aangedrongen, om namelijk de spoorwegbe ambten iu staat te stellen de eerste hulp te verleen en bij spoorwegongelukken, is in Duitschland thans toegepast. De Spectator heeft, zooals men weet, een letterkundig plebisciet uitgeschreven. Daaraan is door ruim 300 lezers en lezeressen deelge nomen. De meeste stemmen (206) kreeg Hil- debrands Camera Obscura"daarop volgen de jMax flavelaar" met 134; DeGénestet's »Gedichten" met 112, Bosboom-Toussaint's ©Majoor Frans" met 04, Van Lennep's »Fer- dinand Huyck" met 74, Vosmaers Amazone" met 73 stemmen- Hoeveel waa-de gehecht moet worden aan dit plebisciet kan hieruit blijken, dat Multa- tuli's Woutertje" slechts 25, zijn Vorsten school" 23, Bosboom-Toussainl's ©Huis Lauer- nesse", Vau Lennep's «Roos van Dekama" en "Wallis sin dagen van strijd" elk slechts 23 stemmen verkregen. Kneppelhout's s Stud en ten typen" heeft slechts 13, de ©Brieven en ontboezemingen" van den Ouden heer Smits 16, Multatuli's Minnebrieven" 7, Schaep- man's Aya Sofia" 6, Van Limburg Brouwer's Leesgezelschap van Diepenbeek", Damas' ©Omtrekken", Geel's ©Proza", Busken IInet's ©Studiën en Kritieken" alle minder dan 5 stemmen. Waarschijnlijk heeft niemand behalve de redactie van den Spectator zich de illusie gemaakt, dat door deze stemming een beeld zou vei kregen worden van den letterkun digen smaak hier te lande, op dit oogenblik. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand November 1891 verongelukt 131 zeilschepen, als: van Duitschland 7, Amerika 17, Engeland 42, Argentinië 1, Denemarken 2, Frankrijk 14, Griekenland 2, Nederland 3, Italië 6, Mexico 1, Noorwegen 26, Rusland 5 en Zweden 6. Door stranding verongelukten 72, door aanvaring 3, door brand 5, gezonken 7, ver laten 21, afgekeurd 19, vermist 5. In dezelfde maand zijn verongelukt 24 stoomschepen, alsvan Duitschland 2, Ame rika 1, Engeland 14, Brazilië 1, Frankrijk 1, Italië 1, Noorwegen 3 en Portugal 1. Door stranding verongelukten 12, door aanvaring 3, verbrand 2, verlaten 3, ge zonken 2, vermist 2. De commissaris der Koningin in Noord- Holland is gemachtigd tot liet bijeenroepen, in buitengewone vergadering, van de Staten dier provincie op Dinsdag 12 Januari, om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid der Eerste Kamer van de Staten- Generaal, n de plaats van wijlen den heer C. Donker. De heer J. A. Versteegh, sinds 1883 lid der Prov. Staten van Gelderland voor bet district Tiel, is te Kerk-Avezaat overleden. Tot commissarissen vanwege Nederland tot voorbereiding van eene overeenkomst tus- sehen Nederland en België voor den bouw eener sluis te Terneuzen zijnnaar vrij vernemen, benoemd de heeren J. F. W. Conrad, oud-hoofdinspecteur van den water staat, lid van de Tweede Kamer; J. P. I. Buteux, lid van Ged. Staten van Zeeland A. van HoofT, hoofdingenieur van den rijks waterstaat te Middelburg, en J. Nelemans, ingenieur van den rijks-waterstaat te Ter- neuzen. Het aantal reizigers, vervoerd door de Haagse he tramwegmaatschappij, bedroeg in het afgeloopen jaar ongeveer 4,759.700. Door de Amsterdamsche omnibus-maat schappij zijn in 1891 vervoerd 17,418,830 passagiers, tegen 16,221,071 in het vorige jaar. Het rijksmuseum te Amsterdam werd in 1891 bezocht door 330,879 personen. Woensdag is op het raadhuis der gemeente Nieuwer-Amstel gearresteerd en den volgen den morgen ter beschikking van de justitie te Amsterdam gesteld zekere H. M., adjunct commies ter secretarie, belast met het opma ken van bevelschriften tot betaling van inge komen rekeningen dier gemeente, als verdacht van verduistering van een aanzienlijk bedrag en valsehheid in geschrift. Te Nieuwvliet is in 90-jarigen ouderdom overleden dr. P. de Kok. Hij nam als student vrijwillig deel aan den tiendaagschen veldtocht en werd ahoo gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Uit Nieuwedïep wordt van gisteren gemeld dat bij onderzoek door experts is gebleken dat het stoomschip Tuslcar op de hoogte van de machinekamer is gebroken. Een gedeelte lading is er uitgedreven en lang« de kust opgeviseht. Reeds 51 balen katoen werden alhier aangebracht. Te Mdlingen, bij Zevenaar, zijn twee vis- schers in den Rijn gerankt en jammerlijk omgekomen. Een hunner laat een vrouw en zes kinderen na. Te Appeltern is op Nieuwjaarsavond een 19-jarig meisje door de duisternis in een diepe sloot gevallen en verdronken. Te Meppel is bericht ontvangen van een moordaanslag, dien de schipper P., aldaar gedomicilieerd, gepleegd zou hebben op zijne vrouw. Hij ligt met zijn vaartuig onder Kampen en moet te Meppe), naar verhaald wordt, arsenicum bij chemisten hebben ge haald, De politie uit Kampen heeft te Meppel een onderzoek ingesteld en P, achter slot en grendel gezet. De vrouw is overleden. Volgens de verhalen is eene vrouw, met wie P. vroeger gehuwd was, mede onder bijzondere omstandigheden overleden, en is hij van eene andere gescheiden. By rnededeeling van den dubbelen moord aanslag te Breda door een plotseling krank zinnig geworden jongeling op zijne beide ouders is reeds gemeld, dat de moeder ter stond aan de gevolgen bezweek. Thans is ook de vader, na een pijnlijk ziekbed van acht dagen, bezweken. De ongelukkige dader is naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Uit 's-Hertögenbosch schrijft men aan het FT. v. d. F. Nu de voormalige hoofdagent van politie is losgelaten omdat de rechtbank geen termen vond lot vervolging, is de marktgelden-quaestie weder geheel op losse schroeven gesteld. De officier van justitie heeft zich tegen de be schikking der rechtbank in hooger beroep voorzien. Inmiddels komt de oude zanger weder met een toepasselijk liedje. Een derde moord, onder dezelfde omstan digheden als die te Haaren en Welkenraedt, is nu te Hagen gepleegd op een 21-jarig meisje. Ditmaal was het lijk van sieraden en geld beroofd. In den laten avond van Zaterdag 2 Januari heeft ei op de hoogte van liet Wielinger vuurschip een aanvaring plaats gehad lus- schen het ijzeren barkschip CkUdwell vaa Iquique naar Antwerpen en het Belgische stoomschip Noordland, der Red Star lijn, van Antwerpen naar New-York bestemd. De Child- wall is gezonken en ligt, met den bazaans- mast boven water uitstekende, zeer gevaar lijk voor de scheepvaart in het vaarwater, Yan de equipage der Childwall ter wier op sporing door de gezagvoerder der Woord/and twee booten waren uitgezonden, is niets ont dekt; de zich aan boord bevonden hebbende "Vlissingsche zeeloods L. J. de Waardt is echter gered, daar deze uit Harwich gelele- grapheerd heeft dat hij daar was aangekomen. De beide booten der Noordland werden aan vankelijk vermist; doch een er van is te Eilewoutsdijk aangekomen, terwij) de beman ning der andere op het vuurschip der Wie lingen is opgenomen, met uitzondering van éen man, die bij liet aan boord komen in zee gevallen eu verdronken is. De Noordland bekwam zelfs zware schade en maakte water, tengevolge waarvan het ss. uit zee terugkeerde en te Vlissingeu op de haven kwam; het kreeg echter later order naar Antwerpen te komen, werwaarts het is opgestoomd. Van de equipage van de Childwall zijn vijftien man verdronken en zeven gered, benevens de Eng. en de Vlissingsche loods, door de uitgaande Harwichboot, Volgens telegram uit Harwich gisteren te- Rotterdam ontvangen is de loods en een deel der equipage van de Cliildmall door de Har wichboot gered en te Parkeston geland. De passagiers van de Noordland, die eerst- moet repareeren, zullen waarschijnlijk per Friesland of Pcnnland naar New-York ver trekken. Het eerste nummer is verschenen van het Nederhindsch Landbouw- Weekblad-officieel orgaan van het Nederlandsch land bon w- comité en de tot het comité toegetreden maatschappijen. De leden der ©Hollandsche Maatschappij van Landbouw" ontvangen dit blad voor reke ning dier maatschappij. Prof. mr. Cort van der Linden te Amster dam heeft het oeconomiseh-agrarisch gedeelte voor zijne rekening genomen. Aan den heer G. Reinders te Wageningen zullen de behan deling van de techniek van het bedrijf en de mededeelingen uit het buitenland worden toevertrouwd. De heeren Herman F. Bultman te Haar lemmermeer, D. Fontein de Jong te Mur- merwoude en mr. C. J. Siekesz te 's-Gmven- hage, hebben aanvankelijk de leiding van het blad op zich genomen, dat uitgegeven wordt door de heeren J. H. de Bussy en W. E. J- Tjeenk "Willink. Het bekende weekblad voor jongedames,. Fe Ilollandeche Lelie, onder redactie van Johanna van Woude, en het tijdschrift voor kunst-en zedegeschiedenis: Dietse).ie Warande, onder hoofdredactie van Paul Alberdingk Thijm, zullen voortaan verschijnen hij den uitgever L. J. Veen, te Amsterdam. Ketel. Bij de onderhandsche aanbe steding van het bouwen eener R.-k, school en onder wijzers won ÏDg alhier was de laagste inschrijver de heer J. H. van Gruenendaal, te Hilversum, wien het werk gegund is voor f15,675. Voorburg, In den ouderdom van ruim 85 jaar is hier overleden mr. J. H. V. baron van Reede van Oudtshoorn, ridder der Mili taire "Willemsorde en van de Eikekroon, ge rechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis, De overledene was oud-burgemeester van Woubrugge, Koudekerks en Oudshoorn, oud- referendaris bij binnenlandse he zaken en oud lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, 's-Gramiliage, De leden der Staten- Generaal, in de residentie wonende, de leden-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2