"wijs openbaar of bijzonder was, het kwam er niets op aan, als het maar goed onderwijs was. Het Kamerlid Donner had onlaugs in de Kamer gezegd, dat te groote ontwikke ling den arbeider maar ontevreden maakt, die wilde de werkman dus liefst dom houden. Hij daarentegen zegt: ontwikkel den werkman, alleen de ontwikkelde denkt na en zal den eersten den besten raddraaier niet volgen, als hij hem mooie dingen komt voorpreken. Spr. betreurt liet dan ook in hooge mate, dat de wet, toen zij verbood jongens en meisjes bene den zestien jaar na zeven uur 's avonds in de fabriek of werkplaats te houden, wat l»ij zeer toejuicht, niet tevens heeft bevo len, dat zij herhalingsscholen, burger-avond scholen of teek en seinden moeten bezoeken want nu worden die kinderen straatschen ders en dieven. Het kind van den werkman moet niet tot dief en moordenaar (want men komt van kwaad tot erger) opgroeien, daarom zullen wij, zegt spr., aan den staat vragen en blijven vragen: geef ons onderwijs, ver plicht de kinderen tot hun veertiende jaar de school te bezoeken en minstens tot hun zestiende de avondschool. Het aantal lade lichters neemt sterk toe, het zijn meestal kinderen, die op de fabriek niet meer mogen zijn volgens de wet, maar die, ook volgens de wet, op school wel moesten zyn. Men hooit wel eens: die kinderen krijgen slaap op school, als zij den geheel en dag hebben gewerktde ervaring toch leert, dat de scholen gaarne bezocht wordenals het onderwijs maar zoo is ingerichtdat de jongens en meisjes er iets aan hebben. Spr. zou willen dat het mogelijk ware het hoogste onderwijs voor het werkmanskind te berei den hij wil er geen heeren van maken maar door en door ontwikkelde arbeiders. Onderscheidde zich de geheele rede van den spreker door een kalm en waardig be toog. waarbij by niet naliet de werklieden voortdurend op huu plicht te wijzen; hetgeen hij over het onderwijs zeide, maakte op de vergadering groeten indruk, hetgeen dan ook bleek uit de daverende toejuiching die daarop volgde. Spreker ging nu nog na, waarom het zoo noodzakelijk was zich aaneen te sluiten en waarom hij hoopte, dat de Sehiedamsche werklieden eene afdeeling van het Ned. werk lieden verhoud zouden oprichten. Van de patroons en gegoeden in het algemeen hoopte hij. dat zij dit vredelievend streven der werk lieden zouden steunen door als donateurs toe te treden, omdat het in het belang van de gansche maatschappij was, wanneer de werklieden in de goede richting van orde en wet hunne belangen nut elkander bespreken, te meer, daar zij toch ook in die vergade ringen steeds op hunne plichten werden gewe zen. Hiermede eindigde de spreker zijne mie- voering onder hartelijk applaus der aan wezige». Van de gelegenheid tot debat werd het eerst gebruik gemaakt, door den heer Hels- dïngen van Rotterdam, die van deze gelegen heid wilde profiteeren, orn nu ook eens te Schie dam de sociaal-democratische beginselen toe te lichten. Hij had hier nooit een lokaal kunnen krijgen, zelfs had hij al dertig gulden voor een avond tevergeefs geboden. Spr. bestrydt scherp, soms geestig, hetgeen de heer De Rot heelt gezegd, en' zet daarnaast, wat de sociaal-democraten willen. Uitdrukkingen als die, dat de patroons dieven en uitzuigers zijn, werden uitbundig toegejuicht door eenige ersonen, die achter in de zaal stonden, maar vielen overigens bij de vergadering in geen goede aarde. Het beloog vandensprekerkwam hierop neer, dat ze zich niet bij hetWerklie denverbond" moest aansluiten, omdat dit ver bond ook de patroons opneemt, terwijl de id ie ven" en de «bestolenen" nooit hetzelfde belang konden hebben. Het «Werklieden verbond" wilde met de patroons goede vrienden blijven ea het gebouw trachten te verbeteren, de sociaal-democraten daarentegen het slechte gebouw, waaraan niets meer te repareeren viel, tot den grond afbreken, om een beter op de plaats te zetten. Het applaus, dat de heer Helsdingen van hetzelfde troepje achter in de zaal inoogstte, werd door een luid sissen der anderen onmiddellijk onder drukt. De heer De Rot beantwoordde den vorigen spreker, 'oen deze hem in de rede wilde vallen, werd hem door den voorzitter, die de vergadering flink leidde, onder het oog ge bracht, dat hij zulke interrupties niet zou dulden; hij had hem laten uitspreken, hy behoorde dit ook anderen te laten doen. Alsnu verkreeg de heer Horn het woord. Deze zeide niet het minst plan te hebben gehad jn deze vergadering te spi eken, maar het optreden van den heer Helsdingen in deze vergadering dwong hem daartoe. Hij waarschuwde de arbeiders tegen den sociaal democratische» heilstaat, de redenaars dezer part; vertelden wel altijd, dat het huis moest afgebroken worden tot op den grond, maar waren nog steeds schuldig gebleven het ant woord oj) de vraag, hoe het nieuwe er dan wel zou uitzien. Dat schermen en schetteren met groote woorden, zooals de tieer Helsdingen ook van avond weer gedaan had, beteekende niets; zoover hij de Sehiedamsche werklieden kende, bon hij hem al vooraf zeggen, dat dit op hen hoegenaamd geen indruk zou maken. Trouwens op de congressen te Erfurt en Amsterdam was gebleken, dat zij het onderling zelf niet eens warenhoe die geluksstaat der toe komst er moest uitzien. Den heer Domela Nieuwen hu is, die vroeger toegejuicht werd, als hij maar in eene vergadering van sociaal democraten binnentrad, werd op het Amster damsdie congres het woord toegestaan met zoo'n kleine meerderheid, dat hij het op die wyze niet wilde hebben, zoodat men er wat op vond en hem als redacteur van Recht voor Allen het woord gaf. Als de sociaal-demo craten zóo den man behandelen, die twee jaar geleden nog hun afgod was, dan blijkt daar uit, hoe weinig vast zjj zelf nog in hun schoe nen staan, hoe vaag het gebouw is, dat zij willen oprichten. Voorshands wilde hij dan nog maar liever het oude huis blijven bewo nen, daar hij anders gevaar liep heelemaal geen doel meer te hebben. Bovendien, het pa lingoproer te Amsterdam had bewezen, datmen wel gemakkelijk anderen tot revolutie kan op ruien, maar als het zoover komt. laat men de ar beiders de gebraden kastanjes uit liet vuur halen en zelf houdt men zich op een afstam! In elk opzicht keurde hij het goed, dat de ar beiders op ordelijke en wettige wijze hunne belangen trachten te verbeteren. En wan neer hef artikel der grondwetdat de Sla- ten-Generaal vertegenwoordigen het gansche Nederlandsche volk, eens waarheid zal zijn gewordenwanneer den arbeiders ook het kiesrecht zal zyn gegevendan zullen dezen door hunne vertegenwoordigers langs wet tigen weg die veranderingen en verbeterin gen in de wetten kunnen trachten te vet» krygendie zij in hun belang aoodig achtte. Dat is de ware manier om te hervormen, op die wijze komt men tot iets, niet door de afbrekende manier der sociaal democraten, die altijd zeggen, wat zy niet willen, nooit, wat zij wèl willen. Was de heer Horn tjjdens zijne toespraak herhaaldelijk toegejuicht het langdurig applaus aan het slot toonde, dat deze vergadering van arbeiders het met hem eens was en van de sociaal-democraten niet gediend wil zijn. De voorzitter sloot nu de vergadering, ter- wijl hrj allen, die lid of donateur der nieuwe afdeeling weuschten te worden, uitnoodigde, hunne namen te willen opgeven. Men schrijft uit Den Haag aan de Amst. dat H. M. de Koningin-Regentes binnen korten tijd een bui tenia ndselie reis voor den tijd van twee maanden zal gaan ondernemen. De minister van binnenlandsche zaken brengt voorloopig ter kennis van belang hebbenden, dat in 1 892 eenmaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van een examen ter verkrijging der akte van onder wijzer of onderwijzeres, en tweemaal tot het aft eggen van examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 65bis der wet tot regeling van het lager onderwijs, tot het geven van huis- en schoolonderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek. Beide examens vangen aan op I April e.k. Later wordt het tijdstip van aangifte enz. bekendgemaakt. De minister van financiën maakt bekend, dat op Dinsdag 19 Januari a.s. eene in schrijving zal worden gehouden tot het be komen van schuldbekentenissen ten laste van den staat, uit te geven fcrachteus de wet van 28 December 4891, en dat de voorwaarden van die uitgifte van den 8n Januari a.s. af op aanvrage kosteloos verkrijgbaar zullen zijn ten kantore van den agent van het minis terie van financiën te Amsterdam (Spinhuis steeg) en, voor zoover de voorraad strekt, bij den betaalmeester te Rotterdam en in de hoofdplaatsen der provinciën. Door den minister van financiën is de vol gende aansch rij ving gericht tot de provinciale inspecteurs der directe belastingen enz.«Het is mij gebleken, dat enkele controleurs zich niet houden aan de resolutie van 29 Mei 1876, no. 6 Versamelinq no. 56), waarbij hun is voorgeschreven, de kantoor-verification, zon der uitzondering, aan te vangen rnet zich al de in kas aanwezige gelden of geldswaarden te doen vertoonen. Het is mijn uitdrukkelijk verlangen, dat opgemeld voorschrift door de controleurs stipt worde nageleefd, en dat de provinciale inspecteurs, bij het ontdekken dat een hunner zich te dier zake aan verzuim schuldig maakt, daarvan terstond aan mij bericht zenden". Alle ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, dïe bij de uitoefe ning van hunne bediening eenige beleediging, bedreiging of feitelijken wederstand onder vinden. zullen voortaan daarvan proces-ver baal hebben op te maken, en dit, door tus- schenkomst van hun controleur, aan den provincialen inspecteur in te zenden. Vindt de provinciale inspecteur alsdan ter men tot eene strafvervolging, dan zendt hij de stukken aan den officier van justitie. Is hij van een a tl der gevoelen, dan geeft hrj den verbalisanten daarvan kennis, onder toevoe ging van de opmerkingen, welke hem dien stig voorkomen. Ten opzichte van de bedrijfs- en vermogens belastingen, door den minister ontworpen, verneemt het X>bl. JRed,, dat het plan bestaat het kapitaal der industrieele onder nemingen en de behaalde winst afzonderlyk te treffen. Bij deze belastingen stelt de mi nister voor, eigen aangifte te vorderen, zonder van de belastingbeialenden een eed te vergen, maar by gebleken fraude strafbepalingen toe te passen, boete voor de eerste maal en ge vangenisstraf bij herhaling van leugenachtige opgaven. Men herinnert zich, dat in de Tweede Kamer gesproken is over het verstrekken van geweren uit rijksmagazijnen aan vereeni- gingen voor vry willige oefeningen in den wapenhandel. Als vrij eene ons geworden mededeel ing goed begrypen, schijnt de minister van oorlog teruggekomen te zijn op zijne meerling, dat de destijds door den heer Van Loben Seis ter sprake gebrachte bewering op onjuiste gegevens steunde. Men meldt ons namelijk: De minister van oorlog heeft lastgegeven al de geweren, welke in de velschillende plaatsen van het land bij de vrijwillige oefe ningen n den wapenhandel worden gebruikt, terug te zendeD naar de garnizoensplaatsen en weder op te leggen in de wapenmaga zijnen, waartoe zij belmoren. Ten behoeve van die oefeningen zullen vanwege het departement van norlog andere geweren, van verouderd model, worden ver strekt. (jy. d. D.) De kapitein-ingenieur W. Cool,van het korps genietroepen, is bestemd om met 1 December op te treden als leeraar by de hoogere krijgs school te 's-Hage, Thans wordt nader bevestigd dat onder handelingen met de regeering worden ge voerd, betreffende bet overnemen van den Noordbrabantseh—Duitschen spoorweg (lijn Boxtel Wesel). Volgens bet JV. v. d. D. heeft de directeur- generaal der maatschappij tot exjdoilatie van staatsspoorwegen aan de regeering voorgesteld die lijn over te nemen en aan zijne maat schappij ter exploitatie over te geven. Heeft men den tweeden kop al opgemerkt, welke in de beeltenis onzer jonge Koningin op de postzegels besloten ligt Vanneer men hetpostzegel een weinig draait, zóo, dat men de 5 vóór zich heeft, ziet men een mannenkop met sierlijk gekrul- den knevel (het oor der Koningin) en kleinen puntbaard, Zjjri oog is ook dat van deKoninginr maar met vrij wat minder vriendelijke uit drukking dan dat van Wilhelmina, Trouwens, '1 behoeft niet daarbij te blijven- Keert men de beeltenis geheel orn en zet men haar op de laatste D van Nederland, dau ver toont de omgekeerde gezichtsliju het profiel van een meisjeskopje met een hooi! op. Wat al voorteekenen, wat al voot teekenen f' (-V. r. d. D.) Eene Engetsche maatschappij te Detnerara heeft aan den gouverneur van Suriname aanvrage gedaan, om gronden iu pacht te verkrijgen in het Lawa-gebied, tot het zoeken naar goud en andere metalen. Van Curapio wordt gemeld, dat het aldaar* in de laatste dagen, tot groote vreugde der bevolking, zwaar tleeft geregend. Onze landgenoot, de violist Wolf, die te Londen woont, gaf dezer dagen een concert ten huize van graaf Solms, den Duitschen gezant te Rome. Een menigte aanzienlijke- personen waren tegenwoordig. Met groote- geestdrift werd zijn spel begroet. Op bijzonder verlangen van koningin Mar- gherita heeft de heer Wolf zyn vertrek uit gesteld, teneinde eene uitvoering te geven op het Quirinaal. De JSfew- York Herald kondigt een storm aan die tusschen Zondag én Dinsdag de Enget sche kusten moet bereiken. De bevolking van Rotterdam is in 1891 vermeerderd met 7542 zielen en bedroeg op. 31 Dec. 216.678. Naar wij vernemen, hebben »Rotte*s Man nenkoor" (directeur de heer A. B. H. Verhelp en de orkestvereeniging sSym'phonia" (direc teur de heer F. Blumentritt) zich bereid verklaard, binnenkort een concert te geven ten voordeele van het onlangs door detypo- grnphische vereeniging »Hoe schoon is het, Broeders vereenigd te zien" opgerichte pen sioenfonds. Dinsdag trad Davenport (Sequah) na de operatie zelf weder te Leiden op. liet aantal personen werd op ongeveer 1000 geschat. Toen Sequah zich op het tooneel vertoonde, ging er een luid hoezee voor hem op. Hy zag er beter uit dan bij zijn laatste optreden- ruim twee weken geleden. Hij was voi dank baarheid over de uitstekende behaudelingr door hem van prof. Van Iterson en dr. Van-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2