Boeiende Schetsen, gezonde Geiftett&dG Berichten. G n derwijs. Post en Telegraphie. Stockum ondervonden, en gevoelde Jtch dui zendmaal betei* dan vóór de op hem toege paste gevaarlijke kunstbewerking. Herhaaldelijk werd Sequah toegejuicht, en het bleek ook nu weder dat hij er bijzonder slag van heeft het publiek te u pakken". Ontkennen deed hij het «iet, dat de rheu- matiek na eenrgen tijd weer kon terugkomen; maar kan de hoest dit ook niet, niettegen staande men daarvoor van zijnen dokter een recept heeft gehad Met den persoon, die gisteravond be handeld werd, den bejaarden B. van "Werin gen, uit Bazerswoude, die 13 jaar stijf van de rheunmtiek was, maakte hij thans een dansje. Zaterdagavond zal hy voor het laatst te Leiden optreden. (De residentie zal dan aan de beurt komen.) De HaarL tramweg-maatschappij bericht, dat zij, wegens de influenza onder het per soneel, don dienst moet inkorten. Te Krommenie loopen de twee genees- heeren met den huissleutel van verscheidene patiënten in den zak, omdat het geheele gezin dier personen aan influenza lijdt. In sommige bladen komt het bericht voor dat op vermoeden van vergiftiging dezer dagen te Amsterdam een lijk zou zijn opge graven. Dit bericht is volkomen onwaar. De eenige grond welke tot het praatje kan aanleiding gegeven hebben, is bet vrij plotseling sterven van den bedoelden persoon eenige weken ge leden. (A. i». d. D.) Een stukadoor uit Enschede heeft aangifte gedaan, dat hij Zondagmorgen in den omtrek van den Zeedijk te Amsterdam is kwijtgeraakt f450 aan bankpapier en goudgeld. Hij was in den vorigen nacht met de boot van Zwolle gekomen, teneinde naar Amerika over te steken, doch de boot naar Amerika was reeds vertrokken. Door den in November te Naarden ge- pleegden effecten-diefstal zagen de beide oude lutdjes, welke daarvan het slachtoffer waren, zich plotseling tot armoede vervallen. Zij hebben zich die ramp zoozeer aangetrokken, dat zij ziek werden en dezer dagen zeer kort na elkander zijn overleden. Te Groningen zal den 9n dezer vanwege de algemeene Nederlandsclie wiehijdersbond een nationale -i-.cJctrijd in het figuurrrjden gehouden worden om het meesterschap van Nederland. Door verveners cd arbeiders in de veenderij van Appelsga is eene overeenkomst aange gaan, houdende bepalingen omtrent werk zaamheden, loon en enz. in dit jaar. Een scheidsgerecht, bestaande uit verveners en arbeiders, is aangewezen om bij mogelijke ge schillen uitspraak te doen. Op deze wijze hoopt men het uitbreken eener werkstaking on mogelijk te maken. Jan Velt, de hoofddader van den aanslag op den herbergier Menger te Noord wol de, die door een geweerschot van M. in den arm gewond werd, is zoover hersteld, dat hij naar de gevangenis kon worden overgebracht. Het gebruik van den arm zal hij voor altijd moe ten missen. Uit Enschede wordt gemeld Nieuwjaars dag, 's middags circa 12 uur, kwamen eenige jongelingen uit de buurtschap DrJens, gemeente Lonneker, bij den landbouwer H. J. Keppels aldaar nieuwjaar wenschen. In een kamer van dat huis hing een jachtgeweer, hetgeen door hen natuutlijk moest bekeken worded. Plotseling knalt er een schot en treft de 18-jarige dienstbode van Gradus ter Weele, Geertje Dieperink, die buitenshuis voor het raam liep. Zij had een wond aan het hoofd bekomen en is Dinsdagmorgen aan de gevol gen overleden. De marechaussees hebben een onderzoek ingesteld. Uit de Tielerwaard wordt van Dinsdag avond gemeld, dat de Waal sterk blijft was sen. In het laatste etmaal steeg het peil vóór Tiel nog 67 cM, zoodat het toen stond op 5.98 M. Het water staat van dijk tot dijk. Tal van buisgezinnen maken aanstalten om hunne aan den dijk gelegen woningen te ontrij men. De kwel begint zich in de polders sterk te vertoonen. Houdt de was aan, dan zal zeer spoedig de dijkwacht betrokken worden. Te Nijmegen teekende de peilschaal Dins dagavond de buitengewone hoogte van 12.11 M -f- A. P. of 5.89 M boven nul. De kwel dringt overal geweldig door. Door het wassend water slaat te Eist alles van dijk tot dijk blank. Te Renen staat het water, wegens den hoogen stand van den Rijn, van den Bui- tenommer tot aan den Marschdijk en zijn de u i ter waar cl en oudergel oopen Te Deventer is de IJsel Dinsdag sedert 8 uur des morgens nog 9 cM gewassen. De peilschaal teekeut 5.63 M boven A. P. De graanlanden worden met ovevstrooming be dreigd. In de huurt van Meppel is de waterstand buitengewoon hoogde landerijen langs het Meppelerdiep zijn ondergeloopen en de toe voer van water langs de riviertjes en kanalens die elkander te Mep pel ontmoeten, houdt nog steeds aan. Te Vreeswijk is Dinsdagochtend de groote schutsluis voor liet scheepvaartverkeer geslo ten, daar het water boven sehutpei! steeg. Het scheepvaartverkeer op Amsterdam is nog niet gesloten, daar het water voor de groote rijkssluis nog ruim 50 cM beneden schutpeil stond. Daar de Boven-Rijn vallende is, zal vermoedelijk deze sluis niet behoeven te worden gesloten. Op het station te Houten had Dinsdagavond te zeven uur de hoofd conducteur Brinlchaus van den trein naar Utrecht een oogenblik met den stationschef op het perron gesproken eo wilde, toen de trein zich reeds in beweging Jiad gezet, er op springen. Hij greep mis en geraakte onder de wielen, met het gevolg, dat hem een arm en de beide beenen vlak bij het lichaam werden afgereden. De onge lukkige, een braaf oppassend huisvader uit Breda, stierf bijna onmiddellijk daarna. Eene arme vrouw, die door de gemeente Ginneken werd ondersteund, kon in dat dorp geen geschikte woning vinden. Het gemeente bestuur van dat dorp huurde nu voor haar eene woning in Breda. Maar nu komt de man dier vrouw, die vroeger niet bij haar inwoonde, eveneens naar Breda, neemt zijn intrek in de gehuurde woning, wordt krank zinnig en kan nu voor rekening van Breda worden verpleegd.A (IV". S, Ct.) Dinsdagmiddag heeft de gerechtelijke schouwing plaats gehad van het lijk der 18- jarige dienstbode Geertje Dieperink te Driene, gemeente Lonneker, die op 1 Januari een ge weerschot ontving, waardoor zij is overleden. De doctoren J. B. van Delden en A. Kosters hebben geconstateerd, dat de dood het gevolg was geweest van het bekomen schot, waar door hersenverwonding was ontstaan. De dader, zekere kantoorklerk, werkzaam op de gasfabriek te Hengelo, heeft den wachtmeester der marechaussee bekend het schot bij onge luk te hebben gelost. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. (A. C£) De weduwe Karhausen-Thewissen, die wegens doodslag op haren man tot 12 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is gisteren van Maastricht naar de strafgevangenis voor vrouwelijke misdadigers te Gorinchem over gebracht. De Engelsche loods van het schip CUldwall, bij Vlissingen gezonken door aanvaring met het stoomschip Noordland van Antwerpen naar New-York bestemd, rapporteert daar omtrent het volgende. De Child tea 11 was eene ijzeren bark, groot 1*286 register ton, gebouwd in 1868 te Birkenhead en bestemd van Iquique met eene lading salpeter naar Antwerpen. De 2de Jan. vertrok het schip van de Downs en had eene fraaie reis over de Noordzee tot het des avonds 7 uur tot op eene halve mijl af stand van het vuurschip van de Wielingen gekomen was, en ongeveer 13 Eng. mijlen van Vlissingen. Het weder was fraai, en hoewel donker, toch zeer goed vuurgezieht, zoodat deze reeds op een grooten afstaml te zien waren. Een kwart uur voordat de aanvaring plaats vond kwam het roode licht van de Noortlland m zicht op de bakboord boeg en meenden wij dat liet stoomschip vrij van ons zou varen, totdat op eens het roer van het stoomschip aan stuur boord werd gelegd en wij onmiddellijk daarna met voile kracht werden aangevaren tu-schen den grooten en den fokkernast aan bakboord zijden en niet zulk een geweld, dat de boeg van de Noordland door de Ckildwall drong tot op ongeveer vijf voet van de stuurboordzijde. De groote en de fokUemast braken at en vielen met groot geweld met ra's en tuig op liet dek van de Noord!and. Bij liet achteruitstuomen bleven deze op het dek van liet stoomschip achter en binnen twee minuten nadat het achteruit had gewerkt zonk de Chihheall in de diepte. Om booten uit te zetten was in liet geheel geen tijd, en hoewel liet laag water in liet zeegat was, lag het schip geheel onder. Al wat boven water uitstak was de bezaansmast en een deel der boegspriet. Negen man, waar onder ook de Engelsche en de Hollnndsclie loods DeWaart, die zich op het achterdek bevon den, namen de toevlucht in het bezaanswant en drie man achter op het einde der boeg spriet, die nog boven water uitstak. De ove rige bemanning was deels te kooi en zonk met het schip, en hoewel hun een oogenblik voor de aanvaring toegeschreeuwd werd om aar. dek te komen, zoo hadden zij daartoe geen tijd. De drie man die zich op de boeg spriet gered hadden schreeuwden luide om hulp, doch van de bezaansmast kon hun geen assistentie worden verleend. Ook de booten van de Noordland, die na het ongeval werden uitgezet, konden de schipbreukelingen niet bereiken en ook niet vinden in bet duister, ïntusschen was de nacht bitter kond-, do stuurman die eenig loopend tuig had afgesne den bond allen te zamen om den bezaansmast vast, waar z'ij vier uren doorbrachten, lot des avonds tegen 11 u. de lichten van een stoom schip in zicht kwamen, die de Vlissmger loods voor die van de Harwich-buot erkende. Wij wisten dat dit onze eenige kans op red ding was en riepen uit alle macht om hulp. Het bleek dat wij gehoord wérden, want van het stoomschip werd ons toegeroepen dat men de boot zou uitzetten. De zee was zeer hoog en toen de boot in de nabijheid kwam, ge lukte het den stuurman, die in het want stond, de vangijn te gi jpen en de boot naar den mast te trekken. De geredden, ten getale van negen man, wei den allen aan boord van de Harwichboot Ipswich opgenomen en daar liefderjk verpleegd. De drie man die zich op de boegspriet gered hadden, waren met het wassende water door de zee weggeslagen en zjr verdronken. Bij den uitgever K. C. Wiersma te Amster dam is verschenen het le nommer van De Controleur van da Fondsenmarkt, eritisch financieel weekblad. 's-Gravenbage. Alhier heeft zich een commissie van dames gevormd tot liet uit oefenen van wijkverpleging. Zj stellen zich ten doel naar het voorbeeld van elders, b.v, te Londen, om aan minvermogende patiënten in hun eigen woning door bekwame verpleeg sters de vereischte hulp en zorg te doen verschaffen, in overleg met de gemeente- geneesheeren. VHertogenbosch. De influenza neemt vooral in de laatste dagen hier steeds toe, en het sterftecijfer heeft eene onrustbarende hoogte hereikt. Het bedraagt ongeveer het vierdubbele van het gewone cijfer; in de laatste 1-1 dagen stierven 1*21 personen, meest ouden van dagen en kinderen. Het ziefcen- gasthuis is zóo met lijders gevuld, dat een gedeelte verpleegd moet worden in de zalen, die anders uitsluitend voor de militairen wor den gebruikt. Ingezonden mededeel Inge n, betreffende zaken van particulier handels- en nijverheids belang. 2W Cent» pee eejjel. Humor, zooals die in den familiekring past, zal het Geïllustreerd Zondagsblad elke week aan zijne lezers brengen. Het Geïllustreerd Zondagsblad hoopt eene welkome gast te zijn, die met graagte elke week door zijne vrienden in de huiskamer zal worden ontvangen. Totscheu 31 December en 4 Januari zijn op de jaisikamoier, te Brm-sel ut verzending ont vangen niet miniiar ,lan 1.451}.000 visitekaartjes een gewicht veuegenwoordigende van 5000 KG. In liet vorige jaar was liet aantal kaartjes in hetzelfde tijdvak 100.OtiO minder. Te Hamborg heelt een zware storm bijna het geil rel e teleplioontlec vermeld. Omtrent de ontdekking van den influenza- bacillus, waarvan pai telegraaf voorioupig mel ding is gemaakt, verneemt, men nader liet vol gende; Kon na do wederverschijning der influenza te Berlijn in November begon de privaat-docent dr. Richard PleilIW, directeur der wetenschap pelijke afleiding bij Kadi's inlichting voor be smettelijke ziekten, aldaar en tevens in de zieken- afdeel mg dezer inrichting exjietiweuteele stuitten omtrent dun ii llueiua vei wekker. Door deze gecombineerde methode mocht bet beiu in betrek kelijk korten tijd gelukken, te cunstateeren dat de influenza eeru» eenvoudige mi ecueziekte is, die veroorzaakt wordt door een bacillus m buiten ge ween klei urn staafvorm, welke langs den weg van adeniing wordt n verged ra gen. Hij heelt zijne wet kzaarn heden reeds ten einde gebracht en zal eerstdaags in een geneeskundig tijdschrift de resultaten opeabaarniuken, In Boven-Italië heeischt de influenza op vreese- lijke wijze. Maandag zijn te Turijn 06 perwuieti aan die ziekte ovetledeu, le Milaan in den tijd van tweo dagen 175 personen. De soldaten ver richten doodgraversdieust. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-Vork (via Rotterdam) behtaat door middel van tiet stoomschip Amsterdam. Do laatste buslichting aan hel postkantoor te Rot terdam is bepaald op 9 Januari, des voormiddag, te 6,30 uur. De wijze van verzending behoort duidelijk »p bet adres vermeld te worden. Met ingang van i Januai is Rotterdam de zetel gewoiden van hel bestuur der gewestelijke vergadering »Znid-Hellaiid" van liet Nedej landscli on der wij zere-genootschap. Als bestuursleden zijn opgetreden de heeren I. Schrender, voorzitter- J. Huber, te Gouda, vice-voorzitterR, J. Kort- mulder, secretaris; N. Cramer, penningmeester; J, Borst, alhier, en A. J. Labberton, le Alblasser- dam zijnde er éene vacature wegens het bedan ken van een buitenlid. Door den gemeenteraad te Amsterdam zijn be noemd lot hoogteeraar aan de gemeentelijke uni versiteit in bet m id del Neder land wb enz. dr. J. te Winkel, leeraar aan bet gymnasium te Gronin gen. Het aantal scholen met den bijbel is gedurende 1891 verminderd met 6 en vermeerderd met 31. Het bedroeg den 31n December lil. 527, waarvan 201 worden gesubsidieerd duor de vereeuiging voor christelijk nationaal schoolonderwijs en 41 door de vereentging voorgereformeetd schoolon derwijs, terwijl er 245 bij den schoolraad zijn aangesloten.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3