Zijt gij slapeloos? leisel, doch stoker en machinist van trein 24 werden gewond. De beide gewonden en de reizigers zijn daarop met den volgenden trein (trein 416) naar Utrecht vertrokken en kwamen daar te 9 uur 's avonds aan. Gisteravond is de personentrein, welke omstreeks 7,25 van het station van de staats spoor te Utrecht naar Amsterdam vertrekt, b\j liet passeeren van den Leidschen overweg ontspoord. Niemand bekwam daarbij letsel. De ontsporing geschiedde op dezelfde plaats, waai' die van Woensdagavond was voor gevallen, n.l, bij de brug over den Leidschen Rijn, en ook met denzelfden trein. De trein vertrekt over een hulpspoor, dat gelegd is in verband met de ombouwing van genoemde brug. De oorzaak is niet bekend. Volgens deskundigen is de weg in orde, en was de machine dat eveneens. Er bevinden zich op dat gedeelte in het geheel geen wissels. Enkele treinen ondervonden vertra ging, wat te begrijpen in als men in aan merking neemt, dat in dezen overgangstoe stand alle treinen die moeten aankomen en vertrekken, over éen spoor moeten rijden. (V- V) De reiziger van den goud- en zilversmid B. W, te Bergen-op-Zoom is sedert eeoige dagen met de hem toevertrouwde gouden en zilveren werken, ter waarde van f 3000, spoor loos verdwenen. Vermoedelijk heeft hij de wijk naar België genomen. Te Bergen-op-Zoom geven de oefeningen van het Leger des Heils" aanleiding tot rustverstoringen, welke langzamerhand drei gen een ernstig karakter te zullen krijgen. Heeds zijn eenige vechtpartijen voorgevallen en moesten de politie en marechaussee han delend optreden. Te Breda, waar van de 11 ambtenaren op het postkantoor 7 ziek liggen aan influenza, wordt op sommige uren van den dag door militairen (evenals by gelegenheid van St. Nieolaas en Nieuwjaar) hulp verleend. Te Wouw (N.-B.j woedt de influenza zdo hevig, dat ruim een derde der bevolking daar aan lijdende is- Twintig personen zijn reeds bezweken. De onlangs aldaar gevestigde ge neesheer heeft de handen zoo vol werk, dat de hulp van een tweeden geneesheer is inge roepen. Niettegenstaande telkens in verschillende bladen berichtjes voorkomen betreffende kin deren, die in een pot met heet water vallen, schoot die voortdurende aanmaning tot voor zichtigheid by velen zog niet te helpen. Te Den Ham, gemeente Bellingwolde, is een vijfjarig kind in een pot met kokende soep gevallenliet is 24 uren latei' aan zyne brand wond en bezweken. heeft dat alles lijdelijk aangezien en is zich niet bewust geworden hoe hij op den duur gevaar loopt in dien reusachtigen strijd tus- schen kapitaal en arbeid te worden verplet terd. Van lieverlede begint hij zulks te beseffennu hij ziet, dat hoe hooger de eischen zijn die de arbeiders, en met recht tegenover de gemeenschap stelt, hoe zwaarder de lasten drukken hem door die gemeenschap in den vorm van belastin gen op den hals geschoven. Dat hij zich alzoo niet langer aan dien strijd zal kunnen onttrekken, dat ook hij naar middelen zal moeten omzien om zich te kunnen handhaven, dit dunkt ons zal bij allen die tot den middenstand be ft ooren, geene tegenspraak ondervinden. Wanneer wij nu door middel van het weekblad Algemeen Belangin hoofdzaak ons willen wijden aan de behartiging van de belangen van den middenstand, dan hopen wij dat te doen door aan liet nuttige het aangename te paren. De reeks van kleine volksgeschriften, welke- vauwege bet »Nut van 't Algemeen" bij den uitgever M E. de Gronw, te Ouderkerk, in- het licht worden gegeven, is thans voortgezet, als no. 18, door een boekje, met den aantrek- kelijken titel »De kunst om rijk te worden", naar bet Hoogduitscb van F. Kalle, door J- Bruinwold Riedel, de vertaling van een boekje, uitgegeven door de Geselschaft fut' Volks- bildung" te Berlijn, welke met het, »Nut" in vriendschappelijke betrekking staat en, evenals- de schrijver, toestemming verleende tot deze omwerking. Het boek bevat veel practise lie levens wijsheid en zal zeker goed wonIen ontvangen- Het zal worden gevolgd door een tweede van dezelfde herkomst, onder den titel: Waar- blijft liet geld?" Geertmldenberg. Donderdag ontstond" een begin van braad in een huis bewoond door J, E. De man was afwezig en de vrouw- lag te bed, lijdende aari influenza. De brieven-" besteller J. van den Hooveu begaf zich in hei voorvertrek, waar hy niets kon zien van wege den velen rook; rondtastende, greep hij een paar kinderen en bracht ze in veilig heid, Vernemende dat er nog twee kinderen, waren, waarhij een van 14 dagen, ging hij, ook die halen en bracht ze mede in veilig heid. Daarna ging hy nogmaals terug om de- zieke moeder te zoeken. Deze werd naar eene- naburige woning overgebracht, doch is over leden. De brand bleek ontstaan te zijri in het achterste woonvertrek in eene tweede bed stede, doordien de kinderen met lucifei s had den gespeeld. De vlammen weiden spoedig - gebluscht. sHoll. T.Tzeren-Spnorwegmnalschsppij" alhier werkzaamis overgeplaatst naar het station Nijmegen, De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dal bet hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentesingaande Zaterdag den '16n dezer, den lichten rouw zal aannemen voor den tyd van acht dagen, wegens bet overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid prins Albert Victor, hertog van Clarence en Avondale. Dr. J. II. Gunning J.Hz., predikant bij de Neii.-herv. gemeente te Leiden, heeft, als eerste gift van buiten de stad voor liet op richten van een Wijkgebouw, eene milde gave Ontvangen van onze beide Koninginnen. De Koningin Regentes beeft door den schil der De Josselin de Jong een levensgroot por tret in olieverf van wijlen Koning Willem III in marine-uniform doen vervaardigen, hetwelk bijzonder goed gelijkend moet zijn. De kolonel J, Deykerhoff, de nieuwbe noemde civiele en militaire gouverneur van Aljeh en onderhoo rig hedenis in het jaar 1840 geboren en werd den 4On Juli 1861 benoemd tot 2u luitenant der infanterie. Op 8 April 1881 verwierf hij den hoofd- officicrsi ang en was liet laatst militair comm. op de Wester afd, van Borneo, De kolonel Deykerhoff is ridder der Milit. "Willemsorde en van den Neder). Leeuw. De minister van financiën brengt ter alge- meene kennis, dat ingezetenen, die in ge meenten buiten den kring van het ontvang kantoor waaronder zij wonen, voor rijks directe bekisting zijn aangeslagen, die belasting, te beginnen met 4 Februai a.s., bij den ontvan ger der directe belastingen hunner woonplaats kunnen voldoen, mits, wat de grondbelasting betreft, vóór 'I .lum van het dienstjaar. Nopens de verdere bijzonderheden kunnen rij bij dien pnlïïuiger inlichting bekomen. De bevoegdheid om aanslagen in de grondbelasting beneden f5 door middel vnu een postwissel aan te zuiveren, is door het bovenstaande vervallen. Met het oog op de heerscliende ziekte is bij dagorder door den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam bepaald, dat voortaan tweemaal per nacht aan de po li tie-a gen ten zal worden verstrekt warme koffiedat in plaats van -*«n twee uur om twaalf uur mag worden germ, t en de zoogenaamde straftoeren door de agenten eerst dan zullen worden gebopen, als het weder wat zachter is. De hecren C, G. Ciiavannes (Heerengracht 25 te Leiden),* Johs. Dvserinck en II. G. Hagen opperen het denkbeeld om in stede van een monument op te richten op het graf van prof. Kuenen, zijne beeltenis te doen schilde ren door mej. Th ér fee Sehwartze en dit te doen opnemen in de verzameling portretten van Leidsehe hoogteeraren Zij vragen hiervoor de bijdragen van alien, die den groeten ge leerde vereeren. Naar aanleiding van het feit, dat ftr den laatsteu tijd het aantal faillissementen ouder de makelaars te Amsterdam zeer toeneemt en dat zelfs bij insolventverktaring, dergelijke makelaars bijna zonder onderscheid, in hun qualiieit rnken blijven doen, heeft de ^Make laars-Sociëteit" zieti tot burgem. en weth ge wend met dringend verzoek zoodanige maat regelen te willen nemen, welke leiden kunnen: 1o. tot tijdelijke schorsing van makelaars gedurende den tijd van liun faillissement of staat van kennelijk onvermogen; 2o. tot geheele ontheffing uit het ambt, wanneer op een van beide gevallen insolventie volgt3o. de hieromtrent te nemen besluiten ook van kracht te doen zij» op hen, die thans reeds in een vao bovengenoemde gevallen verkeeren, tot aanwijzing van wie de sociëteit zich zooveel mogelijk bereid verklaart. De bevolking van Amsterdam bedroeg op 31 December 1890: 196,695 mannen en 220,844 vrouwen; tezamen 417.539. Op ultimo December 1891201,194 mannén en 225,286 vrouwen te zamen 426,480. Te Nieuwer-Amstel is opgericht een com manditaire vennootschap, genaamd Eerste Nederlandsche stoomkleedermakerij. ten doel hebbende het vervaardigen van kleedingstuk ken uit de sloffen, die door handelaars en winkeliers in de confectie mannen-kleederen zeiven ter bewerking worden gegeven. De werklieden zullen voor 25 pCt. in de netto winsten der onderneming deelen. De kassier K. A. W. te Hilversum is ver dwenen, zijne zaken in geheel ontredderden toestand achterlatende. Naar hel gerucht wil, heeft hij de wijk naar Athene genomen. {V. f.) Te Groningen is in de nabijheid van de nieuwe R.-k. kerk bij het graven een ijzeren kanon gevonden. Ofschoon met een dun laagje roest bedekt, is het kanon ongeschon den. Het is afgestaan voor het eerlang te openen museum van oudheden voor de pro vincie en du stad Groningen. Soortgelijke stukken, vroeger bbombarde" geheeten, werden o. a. gebruikt in 1346 in den slag bij Crecy. Meer dan 40Ö jaar heeft deze bombarde", aan beide einden openen rondom niet vijf zware ringen versterkt, in het geheel ongeveer 140 cM lang, in den vestingwal gerust. "Woensdagmiddag begaven te Luinjeberd twee knaapjes van 6 en 8 jaar zich op het ijs. De jongste zakte er weldra doortoen zijn ouder broertje toesnelde om hem te redden, verdween ook deze in de diepte. Bei. en wet den dood opgehaald. Te Utiecht is deze week een vereeniging van christelijke patroons opgericht, waartoe door den lieer G, J C. Herd es het initiatief was genomen] Artikel 1 van het reglement, dat aangenomen werd, luidt: »De vereeniging erkent, dat Gods Woord en de tradition onzes volks de vertrouwbare grondslagen eener christelijke maatschappij uitmaken, en stelt zich ten doel alterwegen de kennis daarvan te verbi elden en de liefde daartoe op te wekken, teneinde op deze grond slagen de belangen der maatsc happy in haar gelieel en die der werklieden en patroons in liet bijzonder door alle geoorloofde middelen te bevorderen". De vereeniging telt 83 leden. t In een der urinoirs aan het Centraalstation van de staatsspoor te Utrecht vond een der arbeiders Woensdagmiddag een reeds bejaard, net gekleed heer voorover op den grond liggen. Na teveigeefs getracht te hebben hem weder op de been te brengen, deelde hij zyne bevinding aan een politie-agent mede, waarop men den ongelukkige naar ecu der wacht kamers overbracht en de hulp van een ge neeskundige ini'iep, die echter slechts den uood kon con slateeren. Het lijk werd vervolgens naar het schouw- lokaal op de Ganzenmarkt overgebracht waar het kort daarna herkend werd als dat van den lieer II, P., te Paneerden woonachtig; Blijkbaar heeft de heer P., die blijkens een bij hem bevonden spoorkaartje, dien morgen van Arnhem naar Utrecht was ver trokken, de terugreis willen aanvaarden en is hij toen dooi- eene beroeite getroffen, welke zijn plotselingen dood ten gevolge bad. Donderdagavond heeft met den trein no. 24, welke uit Duitschland via Emmerik te 7.50 te Utrecht aankomt, een ongeluk plaats gehad. Deze trein, een sneltrein, reed ter hoogte van Mnarsbergen door een deel van trein 649 (goederentrein). De machine van trein 24 ligt op zijde en veel materiaal is beschadigd. De reizigers bekwamen geen Wil men menschen, die aan springende handen lijden, een goeden raad geven, raad dan aanenkele malen per dag wasschen met koffiedik en zeep, dit middel kost niets en helpt uitstekend. Het eerste nummer is verschenen van een weekblad voor de middenklasse, getiteld Algemeen Belang, waarvan de redactie liet doel omschrijft als volgt Toen de strijd tusschen het kapitaal en den arbeid zich van lieverlede in meer scherpe vormen deed kennen en de arbeid zich bewust werd, dat die strijd nooit tot iels goeds zou kunnen leiden wanneet' men zich niet krachtig aaneensloot, toen zijn er van alle kanten stemmen opgegaan om den arbeid tegen het kapitaal te beschermen. Mannen van talent zijn als de kampioenen van den arbeider opgetredendag- en week bladen rijn verschenen om de rechten van de arbeidersklasse ie bepleiten en te verde digen en de middenklasse der maatschappij, de kleine neringdoende, de kleine industrieel Middelburg. Als een gevolg van ver schillende besprekingen van de heeren Van Gbeel Gitdemeester en Huurman, is alhier een vereeniging opgericht tot werkvei'schaf- fing aan werkloozen, in den trant van den Haagschen rChristeiijken Volksbond". Aan gif ten is reeds een bedrag van ongeveer f 1000 ingekomen. Het voorloopig bestuur bestaat uit personen van verschillende gezindten. Ingezonden mededeel Ineen, betreffende zaken van particulier handels- eu n||verheid»belang, 20 Cents per repel. Indien gij niet slapen kunt, is het een tee- ken dat gy onderhevig zyt aan zwaarheid* en ongerustheid na den maaltyd, verzwakking- van geest zijn de uitwendige reekenen dezer ziekte. In het begin wordt men deze te-kenem niet gewaar, maar na een zekeren tijd wordt

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2