Binnenhui dsclie Berichten. Gcmengdo Berichten. ■van ontplofbare stoffen, De hoofd-constable van Wal sail gaf eene beschrijving van een bezoek aan de socialist et telnb, waar hij model len van bommen aanwezig vond benevens eene omschrijving in de Fransdie taal van de middelen tot het vervaardigen van bommen. Het openbaar ministerie vroeg verdaging der behandeling van de zaak, teneinde de politie den tijd te laten om zich geheel op de hoogte te stellen van het met deze zaak samenhan gende wijdvertakte komplat in Engeland en in het buitenland. De zaak werd daarop aan gehouden, terwijl vrijstelling der beschuldig den tegen cautie werd geweigerd, OOSTEN K l.| K, Er hebben in verschillende provinciën van Honenrije naar aanleiding van de verkiezingen bloedige botsingen plaats gehadwaarhij doodtm en gewonden gevallen zijn. g IV 1 T S E R J. A N I). Uit Oenève wordt gemeld, dat de regeering eerstdaags aan Frankrijk haar antwoord over het douane-vraagstuk zal zenden. Alles doet gelooven dat het een gunstig antwoord zal zijn. ITALIË. Kardinaal Sitneoni's plotselinge dood een gevolg der influenza --- heeft groot opzien gebaard. Behalve dat de overledene de leider der kerkelijke propaganda was, kon hij tevens gerekend worden een der voornaamste steun pilaren der Fraasclie intransigentenparlij van het Vaiieaau te zijn. Zijn samengaan met de Jezuïeten was bekend. SPANJE. De Kamer van afgevaardigden nam giste ren het wetsontwerp aan, waarhij de regee ring gemachtigd wordt. in geval van overeen stemming met die landen, die door overeen komsten met Spanje verbonden zijnde handelstractaten te vernieuwen. De onderhandelingen lot verlenging van het ïiandefetractaal mei Frankrijk hebben tot geen resultaat geleidbijgevolg zal, te beginnen met 1 Februari. Iset mini mum-tarief door beide landen toegepast worden. Nieuwe onlusten van weinig belang hebben er te Dentins bij Xe res plaats gehad de op roerlingen zijn door cavater ie uiteengedreven en de orde is hersteld. I» 0 K T U A L. Aan de Timet wordt uit Lissabon gemeld dat de regeering in tie aan de Cortes gedane rnededeeling omtrent de zaak der koninklijke spoorwegmaatschappij verklaart dat tie afge treden minister van financiën naar plichts besef gehandeld heeft. Hij heeft Portugal driemaal van een staatsbankroet gered. Hij betaalde gedurende zijn ministerschap 17, Eeis-coutos, terwijl hij bij zijn optreden slechts 60O Ftf-is-eontos beschikbaar vond. De gevangengenomen directeur der Banco Lusitano. Sousa, is tegen eene borgstelling van 45.000 p. st. vrijgelaten. De van mede- gem-<akt zijn. En al nmchl hij weigeren, dun zal hij trog de w*r liezen de partij zijn. Dan zal ik hem onder de oogen van Btnnca als een lafaard doen afdalen vim zijn hoog standpunt en hein zoo ilfep vernederen, dat zij met haren trwtschen zin nimmer zich zal vnepen naar den wil van haar vader, waarvan het kamermeisjegesprokeft heett, Jammer" vervolgde hij, zich aan het raam nederzet lend, «dat ik mij door mijn toorn heb laten vervoeren zulk een koel afscheid van haar te nemen, doch" Voegde hij er op trot- btdieii toon hij, *ik weet, dat haar hart mij niet lo.-Jaat. Het komt er vóór alles op aan dezen mijnheer Waltlter op de een of andere ma nier onschadelijk te maken; en mocht ik daaiin niet «logen, welnu, dan zal ik mij op allen wre ken don zal ik maken dat de geheel» kramers- fuir.ifie met linie millïneuea bet hoofd niet moer zal dor.en opsteken, lla, daar komen ze f" riep hij opstaande, en liep naar de deur, waardoor de ons la-kende twee hoeren hi noen traden. Welnu f" vroeg de graaf op levendigen toon, maar met gedempte stem. e Heeft hij aan gen o- plichtïgheid beschuldigde markies Dafoz is eveneens gearresteerd. De zakeri der Lu si tan o- bnnk en die der spoorwegmaatschappij zijn dermate dooreengel inspeld, dat er eene com missie benoemd is om de boeken te onder zoeken en den staat van zaken vast testel len. liet schandaal der spoorwegen maakt meer opzien dan de miuisterïeele crisis, en de douanen-rjuaestie komt geheel op den i achtergrond. S E R V I E. Aan de Xeue Trek Prate wordt uit Belgrado gemeld, dat Bulgarije detusschen- i komst van het drievoudig verbond verzocht om de uitlevering van den vluchteling RisofT van Servië te verkrijgen. I De Oostenrijkse he en Indiaanse he gezanten overhandigden de regiering een nota. Het blad Weet niet of Duitschland hetzelfde deed. De regeeriitg weigerde daaraan gevolg te geven, AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat de; minister van binnenlandselie zaken besloten j heeft de spoorweg-maatschappijen, die eene j staats-garantie verkregen hebben, aan te be velen de helft van hare inkomsten uit te 1 keeren in Morgan-bous. De herkozen gouverneur van den staat Nieuw-Mexico en diens secretaris zijn bij een gevecht tusschen zijne voor- en tegenstan ders te Chihuahua gedood. CHINA. Aan de Daily JVetcs wordt uit Hongkong gemeld, dat de Chineesche ambtenaren te Canton op ernstige wijze het tractaat geschon den hebben, door eigendommen van een Engelsch koopman in beslag en diens Christen- dienstboden gevangen te riemen. SCHIEDAM, 16 Januari 1802. l>i de Kamer is ingekomen een wetsont werp tot vaststelling van het slot der rekening van de kolonie Suriname over I88C. De uit gaven worden vastgesteld op f 1,474,378.89Va en de ontvangsten op f 1,232,739.92 zoodaf het nadeelig slot bedraagt f 241,038.97. In het geheel is f 895.20 meer uitgegeven dan geraamd is, terwijl de middelen f 88,803.401/2 minder opbrachten dan geraamd was, tenge volge van den gedrukten toestand tier suiker industrie. De bijdrage was geraamd op f 249,897 38. Het meerdere, dat thans blijkt noodig te zijn, ad f 741.59, wordt gevonden door een voorgestelde wijziging van hoofdstuk X der staatsbegrooting voor '1892. Blijkens door den minister van buitenland- i sche zaken van den tijdelijken zaakgelastigde te Bucharest ontvangen bericht, vraagt het hoofdbestuur der Hu meen sche spoorwegen aldaar 39 vreemde ingenieurs. De bezoldiging bedraagt 285 a 400 frank men f - Heeft hij zijn secondanten genoemd ti Neen antwoordde een der beide officieren. b Hij heelt geweigerd om redenen, die hij ons niet heeft willen opgeven. Hij heeft ons opge dragen u dezen brief vWaaisrhijuhjk eene uitvlucht, en wet eene bede om vergiffen is," veegde de tweede officier er lachend bij, terwijl de graaf ongeduldig den brief aanvatte, en daarmede het vertrekje bin nenging, iv aam aast de generaal plaats genomen had. Vol iifenwi-gterigheid vuig den hem de beide anderen. De graaf schooide het couvert af en doorliep met zenuwachtige ha»>t den inhoud. Het papter begon in zijne hand te trillen eene uitdrukking van nauw verkropte woede verwrong zijne gelaatstiekken. ellendeling bars tic hij uit, zoo luid, dat de heeren in het eerste lokaal <la out en opstaken. •Hij verdiende in zijn nietswaardigheid, dat ik hem door mijne bedienden liet afranselen." \Va< schrijft liy vroegen de heide officier on. •Onzin riep de giaaf, idiij stapelt briee per maand, benevens 2bf maal het ninamle- lijksch salaris per jaar voor huisvesting. De kosten der heen- en terugreis worden ver goed terwijl bij overplaatsing geldelijke tegemoetkoming wordt verleend. Gegadigden kunnen zich tot het bekomen van meerdere inlichtingen wenden tot de Nederlandsche legatie te Bucharest. (Staatscourant.) Door den minister van oorlog is bepaald dat voortaan gedurende den nacht in de soldat en ka mere licht zal branden. Het verslag aan den minister van binnen in ndsche zaken, uitgebracht door den districts veearts te Leeuwarden, omtrent de proef met de inenting tegen de vlekziekte der varkens, in 1891 in de gemeenten Oost-Donge ra deel en Hemmarderadeel, is opgenomen in de St.- Cf. no. '12. Een der werklieden-getuigen, die dezer dagen voor de staatscommissie in zake de arbe ids-enquête opgeroepen waren te ver schijnen, heefteen buitengewoon plichtsgevoel aan den dag gelegd. De man, die in eene der Noord bra ba ntsche steden woont, was des ochtends even na 9 uur eerst gehuwd en nam toen. zonder zich van zijne echtgenoote te doen vergezellen, het spoor naar Den Haag. Op de gebruikelijke vraag van den voorzitter of hij gehuwd was, gaf hij ten antwoord ja, juist hedenochtend. Een kellner te Rotterdam leefdesedert het begin van December j.l, gescheiden van zijne vrouw en had relatie aangeknoopt met eene nogjeugdige weduwe in de Schoolstraat. De verlaten vrouw wachtte gisteravond omstreeks 6Vï uur haren ontrouwen echtgenoot in de Schoolstraat op en wierp hem uit een fleseh eenig bijtend vocht (waarschijnlijk vitriool) in de oogen. De man is, voor het oogen blik althans, van zijn gezichtsvermogen beroofd en heeft zich onder geneeskundige behande ling gesteld, (N. Tl. Ct.) Omtrent den onbekenden man, diegevon den is in de Scheveningsche duinen, meldt men nog het volgende ïiHet is bijna zeker een Noorse!), Zweedsch of Finlandsch zeemandeserteur of achter blijver van een schip, dat in den Waterweg is geweest. Deze bewering wordt hierop ge grond, dat hij goed stevig ondergoed aanhad en een soort jak van zeildoek, en dat hij een riem om het lijf draagtwaarin een berg plaats. Deze en de muts, welke niet vreemd is voor hen, die de Noorsche volken kennen, worden meestal gedragen door zeelieden van bovengenoemde nationaliteiten. 5 De rnan heeft blijkbaar gebedeld, getuige het vele kopergeld dat hij b(j zich had. Ook vond men nog brood bij hem, en blijkbaar had hij in hooibergen den nacht doorgebracht. pBat het een Noor, Zweed of Fin kan zijn, diging op beleediging, en tracht zijne laffe weigering te bedekken met het masker der discretie. O. 't zijn alle filisters, laaghartig volk, dat niet verdient ontzien te worden. Hij zou het niet wagen zoo la schrijven, als ook zij het niet met hem eens was. Mijn wraak korne dsn ook op haar 1" Hij kneep het papier krampachtig ineen, als moest hij zijne woede al dadelijk op eenig voor werp koelen. «Maar vertel ons nu toch eens," zeide een der officieten, «waarom gij u zoo opwindt en wat gij eigenlijk met dezen Walther, een bediende van den bandrlsi aad Brftckner, hebt uit tesiann. Laat dien jongen loopen. Gij hadt vooraf kannen weten, dat gij in die kringen geen ridderlijke gezindheid kon,It verwachten." Bij deze woorden was de generanl dubbel opmerkzaam geworden en had bij zijn stoel nader bij bet gordijn geschikt. B Ja, gij hebt gelijk I" ïeide graaf Melsberg, die zoo luid sprak, dat ook de andere officieren door nader bij te komen gerust van hunne be- wordt ook hierom aangenomen omdat hij met zijne handen weesdat de boomen bij hem te lande veel dikker waren dan hier,, hetgeen in Zweden en Finland het geval is. Blijkbaar is de man doofstom. Net vallen van geld hoorde hij niet. Toen Item aan het politie-burcau tc Schevemngen een vlaggen- kaart getoond werd, maakte hij een afwijzend gebaar en stootte onverstaanbare klanken uit. Zijn schrift bestond uit krabbels van een spelend kind zoodat elke poging om zijne nationaliteit te oritdekkea tot nog toe is mis lukt. Naar men aan het Taker?«ml mededeelt,, heeft het ouderzoek der lijken van freule d. M. en haar dienstbode te 's-Hage, door de ith, drs. De Jong Sr. en Jr. uitgevoerd, er toe geleid, dat aan den dirigeerend officier van gezondheid Binnendijk en dr. Bureau het onderzoek van het bloed dier lijken is opgedragen. Bij dit onderzoek is de aanwezigheid van kooloxyde in liet bloed aangetoond, zoodat de dood van beiden aan vergiftiging door kooloxyde of kolendamp moet werden toegeschreven. De Eransche hoofdstad, waar reeds vele instellingen- van weldadigheid gevonden Worden, is dezer dagen iveder een zeer nuttige instelling tijker gewenden, De heer De Lnubespin, een bekend philanthroop, heeft een terrein van 2000 meter en de noodtge gelden, afgestaan ter oprichting van een nieuw gebouw als een Toevluchtsoord voor den arbeider", la dit asyl vindt, zooveel mogelijk, ieder die zich aanmeldt, een voor hem passende bezigheid, met de opbrengst waarvan zij tn nabijgelegen, goed gecontroleerde, inrichtingen, hun nachtverblijf kunnen bekomen.. Aan het gebntnv van het toevluchtsoord is een gaar keuken verbonden. De werklieden zijn overigens- volkomen vrij, ander werk te gaan zoeken waar liet hun goeddunkt. Deze nieuwe poging om dei! eerlijken arbeid de plaats te doen innemen van de veruedetende aalmoes,, verdient zeker aller toejuiching. In de kathedraal der Heilige Maagd te Galatz. beeft men onder het hoofdaltaar het stoffelijk over schot ontdekt van den grooten Mazeppa, dat in 1709' van Dender, waar hij na den slag van Gultawa over leden is, derwaarts werd overgebracht. In den omtrek van Huelva (Spanje) hebban- overstroom in gen plaats gehad. Vele huizen zijn ingestort, wegen zijn onbegaanbaar gemaakt en een greote hoeveelheid vee is verdronken. Tot nog toe zijn bij deze ramp echter geen mens ril en- levens te betreuren. De telegraphisclie verbinding tusschen Madrid,. Saragossn en Andaluzië is gestoord. In den Amerikoanscbert staat Michigan is eene wet ingevoerd, waarbij het maken, verkoopen en rooken van cigarettes verboden wordt. Daar het maken, verknopen en rooken van pijpen en sigaren geoorloofd blijft, ligt het vermoeden niet al te ver, dat het verbod gegrond is op den overlast, welken de onaangename pa pier lucht veroorzaakt aan de andere menschen, buiten den rookor. langstelling konden doen blijken. «Gij hebt gelijk ik had hem met de karwats moeten afstraffen in plaats van hem de eer te bewijzen hem als gentleman te behandelen." •Maar vertel ons toch eens, wat hebt gij met dat koopmannetje?" riepen een paar officieren. Hij wil mij mores loeren, bijl" riep graaf Melsberg met een hoonlach, intusschen wel zor gende dat hij den verkreukelden brief, waarnaar een der kameraden de hand uitstak, niet afgaf. Hij heeft liet onzedelijk gevonden, dat ik een rendez-vous had met een flinke, verliefde meid, waarbij hij mij als een huishond verraste en mij beleedigingen toevoegde. Gij zult het verschoonlijk vinden, dat ik in dit geval, met voorbijzien van den stand van het jongmensch, van hem voldoening vorderde. Nu zie ik dat ik mij vergist heb. Zeker, ik had het vooraf kunnen weten, dat hij zijn kostbaar leven niet op het spet zon darren zetten. Hij zal nog eens zelf de sclioone, met wie ik mij «enigen tijd bemoeid heb, naar het altaar willen voeren." Wordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6