pij kon. besl. is met ingnng van 1 Februari e.k. eervol ontheven uit de betrekking van adjudant van H. M. de Koningin de kolonel J, E. Simon, van den grooten staf, en benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van II. M. de Koningin. Namens H. M. de Koningin-Regentes is aan het bestuur en den directeur van het conservatorium der afdeeling Amsterdam" van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst" medegedeeld, dat II, M. •zich be reid heeft verklaard als besch erin vrouw van het conservatorium op te treden. Be Koningin-Regentes heeft, als bïjjk van be langste Ding in den in het Paleis van Volksvlyt te houden wedstrijd voor hand werklieden 1500 aan.het comité gezonden, waarvan f 250 namens de Koningin. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag 22 dezer niet plaats hebben. Het is den minister van waterstaat, handel en nijveiheid gebleken,datdetoepnssingvan het ouder zijn ambtsvoorganger in Maart van het vorige jaar genomen besluit, houdende eene organieke regeling der posterijen en telegraphic, velerlei piuctische bezwaren on dervindt. Bovendien laat dat bestuit veel te wenschen over aan duidelijkheid, juistheid en volledigheid. Het is daarom, dat de minister aan H. M. de Koningin-Regentes eene raonlnJt zal doen tot verbetering en aanvulling van het bovenbedoelde besluit, waardoor binnenkort een nieuw besluit zal verschijnen, dat meer dan dat van verleden jaar aan het doel zal beantwoorden. De Nederlandsche gezant ie Parijs, Jhr. De Stuers, had gisteren te 's-Gravenhage eene conferentie metden ministervau buitenlandsche zaken, waarschijnlijk in verband met de quties- tie van het handelstractaat. In de afdeelingen der Eerste Kamer heeft men nadere bijzonderheden gevraagd omtrent de aanleiding van het ontslag van den gouver neur van Atjeh, alsmede of de minister bezwaar had tegen deopheffing van de geheimhouding der ïu 1884 in de St ate n-G<*ne raai gehouden besprekingen, omtrent den politieken toestand in Atjeh. Over onze Koningin sprekende, zegt de Hnagsche correspondent der JV. G. Cl. o. a. Men hoort met veel genoegen, dat onze kleine souvereme, wat gezondheid en ont wikkeling aangaat, zeer veel reden tot tevre den beid geeft. Toch zijn de verhalen, die men nu en dan heeft zien opdtsschen over de won derbaarlijke geestesgaven van Koningin W il- helmïna, overdreven. Ik constateer dit met vreugde, want ik Bud niet van wonder kinderen en vind niets zoo gelukkig dan dat de kleine vorstin blijkt een kind ie zijn, ge lijk aan andere kinderen van haar leeftijd. Een paar staaltjes werden medegedeeld door een der heeren, die in de vorige week de eer had ten paleize te dineeren. Koningin Wilhelmina was daarbij, als gewoonlijk, aan tafel en mijn zegsman onderhield zïcli druk met haar over allerlei onderwerpen. Welnu, telkens kwam H, M. in 't gesprek op haar poppen terug, die niet goed tegen de kou konden, die heel goed leerden, maar daarvan niet veel hielden en dit of dat zeiden. En nog op een ander punt toonde zich ons Koning innetje een kind, een echt Hef kind. Toen er over den raout gesproken werd en moeder' (de kleine Kouingin noemt de Regentessleeds in haitelijk Hollandsdri moeder) er op zin speelde, dat de jonge vorstin er nog niet bjj kon zijn, merkte zij op: alk hebertochnog eventjes alles van gezien, door een kier van do deur der andere kame OverheerlijkI Recht kinderlijk naïef. Op die wijze is t zalig, zelfs voor een koningin der Nedeilanden, om een kind nog te zijn. Men leest in de Amsterdammer: »Een onzer Haagsche correspondenten schrijft ons dat, naar hij verneemt, de Ko ningin-Regentes eeutge dagen geleden aan den luit.-ko). Benschop, waarnemend com mandant van het regiment grenadiers en jagers, heeft doen weten dat Zij eerstdaags een kolonel voor dat regiment zal aanwijzen. Tevens wordt hem verzekerd, dat kolonel Lanztng benoemd zal worden en dus de mi nister heeft toegegeven aan den wensch van H. M. Men moet dit laatste toeschrijven aan de pressie, door de overige leden van het Kabinet op den minister van oorlog uit geoefend". Op haar schrijven van 14 dezer aan den minister van buitenlandsche zaken ontving de Kamer van koophandel te Rotterdam ten antwoord, wat'betreft de certificaten, noodig om van liet verlaagde invoerrecht op graan in Duitschland te profiteeren, dat de voorsch rif ten nog in bewerking zijn bij het ministerie van binnenlandsche zaken en bij dat van finan ciën te Berlijn, en dat die bijtijds zouden worden bekendgemaakt en medegedeeld aan den consul-generaal te Amsterdam. Betref fende de tweede vraag, of de verlaging toe passelijk is op alle graan, dat uit het vrije ver keer uit Holland Irt Duitschland wordt inge voerd, had onze minister van buiterdandsche zaken nog geen voldoende inlichtingen ont vangen. (N. Cl.) Aan de verschillende bureaux van de pro vinciale inspecteurs der directe belastingen enz. houdt men zich bezig met het verzamelen van statistische tabellen in zake het patent recht, op last van den minister van financiën door de controleurs verstrekt. Deze statistiek, die vóór 15 Januari aan het departement van financiën moest worden ingezonden, bevat een uitgebreide beroeps telling, getrokken uit de registers der patenten dienst 1890/91, en vermeldt bet bedrag dei- rechten, dat voor de uitoefening van elk der beroepen en totaal is opgebracht {Wil.d. Ambt.)- Bij Gedeputeerde Staten vao Limburg zijn ingekomen twee aanvragen om concessie voor de ontginning van steenkolen-en anderedelf stoffen in de gemeenten Klimmen,Voerendaal, Hoensbroek, Wijiiaiidsrade en Heerlen. Deze aanvragen zijn gedaan door de heeren Nivol en Serolea, ingenieurs te Heerlen. De heer *W. M. Oppedjjk, lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Harlingen, die nu al eenige maanden niet meer de zittin gen waarneemt wegens ongesteldheid, is langzaam herstellende en maakt, in het be lang van zijne gezondheid, bij goed weder wandelingen, doch inspanuing van eenige beteekenis kan hij nog maar steeds niet verdragen. Alex. Ver-Huell viert 7 Maart zijn 70n ver jaardag. De Staatscourant bevat de volgende ijsbe- riciiten Lobit, eenig drijf ijs. Nijmegen, idem. St.- Andries, (Waal), drijfijs over i/3 der breedte, Arnhem, eenig drijfijs. Vreeswijk, drijfijs over der breedte. Weslervoort, idem over »/s dei- breedte. Deventer, idem over i/t der breedte. Kampen, idein over de volle breedte, St.- Andries (Boven-Maas), idem. Hoogwater. Goi-inchem, drijfijs over »/s der breedte. Schoonlioven, idem over der breedte. Krimpen, idem over de volle breedte. Dor drecht, idem. Moerdijk, idem over '/t der breedte. Hellevoetsluis, idem over »JS der breedte. Het officierskorps van het Nederlandse!» leger bestaat thans uit 3 luitenant-generaals, waarvan 1 non-actief, lÖgeneraal-majoors (1 non-actief), 34 kolonels (1 non-actief), 81 luitenant-kolonels, 104 majoors, 633 kapiteins (waarvan 10 reserve-officieren van gezondheid le klasse), 817 le luitenants (waarvan 47 reserve-officieren van gezondheid 2e klasse), en 428 2e luitenants; totaal 2116 opper-, hoofd- en verdere officieren. Het leger in Nederlandse!) Indië telt thans 1 luitenant-generaal, 5 gen ei-aal-majoors, 7 kolonels, 38 luitenant-kolonels, 64 majoors, 304 kapiteins, 691 1e luitenants en 354 2e luitenants; totaal 1554 opper-, hoofd-en ver dere officieren. Blijkens den zestigsten jaargang van het ^jaarboekje voor de ambtenaren der directe belastingen enz.", waren er in 1891, wat het aantal fabrieken van accijnsgoederen betreft, 297 branderijen le soort (graan- branderijeu)1 idem 3e soort (melasse- branderij)85 distilleerderijen le kl. (waarin onveraccijnsd gedistilleerd wordt verwerkt) 101 idem 2e kl. (waarin veraecijnsd gedistil leerd wordt verwerkt); 12 suikerraffinade rijen 30 beetwortel-suikerfabrieken53 zoutziederijen 543 bierbrouwerijen 72 azij n- makeiijen (alleen uit gedistilleerd) 22 idem (uit rozijn nat er» gedistilleerd): 1 dito (uit bier); 1 dito (uit andere grondstoffen); 64 zeepfabrieken (zachte zeep) en 3 fabrieken vao inlandschen wijn. In het belang der gediplomeerde ambte naren ter secretarie is, naai- het Vad. meldt, een commissie in wording, die zich ten doel stelt, het nu door de vereeniging afgenomen examen tot een verplicht staats-examen te maken, en van het goed afleggen daarvan het benoemeu tot secretaris afhankelijk te maken. De vereeniging van de bet rek kingen van burgemeester en secretaris, evenals die van burgemeester en secretaris in meer dan een gemeente, wil men beperken en een pen sioenfonds oprichten. Bij de te Hamburg gehouden internatio nale hardi'ijderij op schaatsen is de le prijs op een afstand van 1 mijl behaald door den heer Ehrhorn, uit Eerlijn, in 3 m. 2'/, sec. de 2e pr. door den heer Eden, uit Haarlem, in 3 m. 4V» sec. In de Huisvrouw komt eene uitnoodiging voor aan vrouwen in Nederland, om deel te nemen aan de tentoonstelling te Chicago. Het comité, aan welks hoofd staat mej. A. Uildriks (P.-C.-Hooftstraat 131, Amsterdam) verzoekt den verschillenden vi-ouwen-vei-eeni- gjngen een overzicht te zenden van hare werkzaamheden, vergezeld van staten en ver slagen, De overzichten zulleu woi*de»t vertaald en eene soort van gedenkboek zal worden samengesteld, dat later in het llollandsch uitgegeven, naar het oordeel van het comité in een gevoelde behoefte voorzien zal. Te Katwijk-aan-Zee is de laatste oud- stlijder en drager van het Metalen Kruis aldaar. Maarten Plug, in den ouderdom van bijna 90 jaar overleden. Uit Katwijk meldt men aan het L. J3, De behandeling door Sequah, welke J, van Rijn alhier onderging, is ook al met weinig gevolg geweest. De man heeft er slechts anderhalf uur baat by gehad en was daarna weer evenals voor hij te Leiden onder Sequah's hauden kwam. De politie-bureaux te Amste»dam zijn 's nachts overvol van personen die geen onderdak hebben. Uit Beverwijk vertrokken onder geleide van den heer C, A. Douwerstein, naar Lake Charles in de "V'eieenigde Staten van Noord-Amerika negen jongeliedendie daar voor rekening van dien heer het land- en tuinbouwbediijf gaan beoefenen. Te Harlingen beliep in het begin der vorige week het getal influenzal yders onge veer 2000, dus een vijfde der bevolking: thans is de toestand beterende. Zekere P. K., pakhuisbediende bij den kruidenier en vischhandelaar B. te Groningen, ontstal »"n den laatsten tijd zijnen meester voor meer dan duizend gulden aan kruideniers waren en visch. Om die goederen beter van de hand te kunnen zetten, had hij zelf een winkel in die artikelen geopend. In het maga zijn van B. verborgen politie betrapte den man op heeterdaad, waarop eene volledige beken tenis volgde. Aangaande den moordaanslag op den veld wachter B„ te Eist, toen deze Zaterdagavond op surveillance was, meldt men oos nader het volgendeDe vermoedelijke dader A, T. ontkende eerst, toen des nachts de bur gemeester van Eist hem in zijne woning arresteerde, doch later bekende hij het schot te hebben gelost Hg is gevankelijk uaar Arnhem overgebracht en de officier van justitie heeft, na verhoor, zijn gevangen houding gelast. Dat men zich te Utrecht voor de bevor dering der zedelijkheid sterk interesseert, kan blijken uit de laatste aldaar gehouden gemeen teraadszitting, waarin door een gemeente- raadsüd het voorstel werd gedaan om te bepalen, dat, wanneer voortaan een paarden spel die stad weder mocht bezoeken, de rijderessen alsdan niet gekleed mogen zijn in vleeschkleurig tricot, als zijnde dit in strijd met de goede zeden. Hetzelfde lid stelde verder voor, om ook het gebruik der korte, tarlatan rokken aan de rijderessen te verbieden, daar bij JuchtsprongensaIte mortales e nz, d e j on- gelui «dingen" te zien kregen, die, met het oog op hunnen leeftijd, minder gewenscht zijn Het door den voorzitter hie»-op gegeven ant woord, om den ryderessen een bepaalde ktee- ding voor te schrijven, n.l. een tot den hals toe reikende en daar dichtgeknoopte «pan talon", of een «pijpenbroek", verwekte onder de vroede mannen niet weinig hilariteit. Uit Baarn wordt gemeld Dat het Parijsche flesschentrekkersgilde niet stilzit en misschien Nederland gi-aag uitkiest tot terrein vat» zaken doen, ondervond dezer dagen eer» onzer dorps genoot en. Eene schoonklinkende advertentie was door de Parijsche chevaliers d'industiïe it» het Nieuws v, d. Day geplaatst. Hierop werd door een jongmensch alhier geschreven, en al zeer spoedig kwam er antwoord, Eene schoone betrekking van fr. 2500 was toevallig vacant in het departement du NordKennis van de- Franse he taal niet noodigook behoelde nien niet noodzakelijk gehuwd te zijn,alles zoo- gemakkelijk mogeljjk. Alleen bijgaand biljet invullen, overzending van fr. 15 en de betrek king van fr. 2500 per jaar is voor u. Zonder dadelijk de gelden op te zendenr informeerde hij aan het Nederlandsche ge zantschap te Parijs, en al spoedig kwam er bericht in, dat het opgegeven ad»*es niet ver trouwbaar was en men zich voor schade wach ten moest. Uit Mil li ngen schrijft men aan het 2J~. v, d. D,: Zondagnamiddag deed een zeer vreemd personage zgne intrede in onze gemeente, weldra achtervolgd door eene groote schaar van nieuwsgierigen. Indien wij niet wisten, dat de dezer dagen in de duinen gevonden vi-eemdeling steeds in bewaring wordt gehouden, dan zouden wij hem stellig voor dezen hebben aangezien. Immers in zijne kleeding van zaklinnen, zjjn schoeisel van lappen, zijne vreemdsoortige houtmuts, en zijn zwart haar is ee»»e Heffende overeenkomst met dei» nduinenman". Onze vreemdeling droeg een zwarten snor; hij zag er gezond en krachtig uit, is van middelbare grootte en naar schatting onge veer 30 jaar oud. »Üp eenige aan hem gerichte vragen in het Fransch, Duitsch en Engelsch, stootte hij onverstaanbare klanken uit en stelde hij zicli aan als een doofstomme. De straatjeugd

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2