Jtieclitzaken. Staatstoezicht op verzekeringen een dringend volksbelang 0 nderw ijs, Armenzorg, V i s s c h e r ij. De vrouwen van Kinstown en Sydenham, in Onta rio (Ver, St.), hebben onlangs, ingevolge het besluit eener vrouwen vergadering waarbij het korset songe* zond en onchristelijk" werd verklaard, alle korsetten die rij machtig konden worden, op een openbaar plein verbrand. Zij verklaarden bij die vlammen plechtig te a willen sterven anaals rij geboren werden". Ir» 17SO waren de katholieken in de Vereenig de Staten van Amerika slechts 32.000 in getal en vormden 1/1107 gedeelte van de bevolking. Hun getal bedraagt tegenwoordig minstens 10 mïllioen, of 1 ƒ8 van de geheele bevolking. De landverhui zing is ongetwijfeld de voornaamste oorzaak van deze aanzienlijke vermeerdering. Vóór 1876 wa ren er meer dan 2 mi li toen lerscbe landverhuizers ook veel Duitschers zijn katholiek. Een eeuw geleden telden de Vereenigde Staten maar éen bisschop, bijgestaan door omstreeks der tig priesters. Tegenwoordig zijn er 13 aartsbis schoppen, 73 bisschoppen, meer dan 8300 priesters en omstreeks 7500 kerken. De kathulieken bezitten er 35 geesiefijken- seminaridn, 102 colleges en meer 600 meisjes-pen sionaten. De katholieke parochiescholen zijn ten getale van 4000 en hebben 533.000 leerlingen. Alle katholieke inrichtingen voor onderwijs in de Vereenigde Staten tellen te zanten 800.000 kin deren. De sprinkhanenplaag heeft in Zuid-Afrika aan enkele boeren voordeel bezorgd. Dat was het ge val, wanneer de insecten zich neerlieten op braak liggend land. Het gras en onkruid worden in brand gestoken, zoodat duizenden voetgangers zoo worden de sprinkhanen in Zuid-Afrika meestal genoemd den vuurdood sterven. Daarna werd het land omgeploegd en bleek het, dat de verbran de sprinkhanen zulk een voortreffelijk en mest opleverden, dat de uitgezaaide mafs ongewoon rijke vrucht droeg. door A. L. SCHMIDT Jr. In bet voorloopig verslag omtrent de vaststel ling der staatsbegrootdng van 1892, hoofdstuk V, lezen wij het volgende. Levcuoerzekeringen en begrafen tsfondsen. Men wenschte er op te wijzen hoezeer wet telijke regeling der levensverzekeringen meer en meer noodzakelijk wordt. Ofschoon bij herhaling hierop, zoowel in ais buiten de Kamer is aan gedrongen en de gegevens om tot eene goede regeling te komen geacht mogen worden niet meer te ontbreken, werd dit ontwerp nog nooit ter hand genomen met die belangstelling, welke het verdient. En ofschoon van den tegenwoordi- gen minister niet kan geëischt worden dat hij nu reeds met zijn plannen tot regeling daarvan zou gereed zijn, wenschte men deze matei ie niet slechts aan zijne aandacht te onderwerpen, maar tevens den wensch uit te drukken, dat de minis ter van zijn voornemens te dezer zake eenigo mededeelingen aan de Kamer mocht willen doen. Wij brengen dien onbekenden «men" onzen bartel ijken dank. Met de Standaard, die zich onlangs beklaagdedat wij niet weten wie die •men" is, wie die teenigen", t sommigen" en anderen" zijn die in de afdoelingen hunne stem verbettenzouden wij dien «men" wenschen te kennen, 't Is iemand die begrijpt, dat er nog andere gewichtige vraagstukken zijn dan de alles bebeerschende leger organise tie en het onderwijs. De minister heeft reeds zijn antwoord gegeven. Het kwam hem voor, dat eene afzonderlijke rege ling der begrafenisfondsen noodig was; meer niet. Maar wij verlangen meer. Voorat de levensver zekering moet wettelijk worden geregeld. Gaan daartoe geen stemmen op, niet alleen uit de Tweede Kamer, maar stemmen van alle kan ten dan is de zaak van bet wettelijk toezicht weer voor onbepaulden tijd uitgesteld.Wij willen de noodzakelijkheid van dat toezicht niet als vak man, maar als leek en belanghebbende trachten aan te tooneu. In liet midden Mer vorige eeuw had men in het centrum vau Londen, in de onmiddellijke na bijheid van de beurs, een koffiehuis van zekeren Lloyd. Zijn huis werd veel bezocht door scbeeps- reeders, scheepsbevrachters en scheepskapiteins die zich onder elkander aansprakelijk stelden voor de risico aan de reis van dit of dat schip, deze of gene lading verbonden. Het heette danhet schip of we! de lading is bij Lloyd verzekerd. Lloyd zelf is daardoor onsterfelijk geworden; de man, die alleen zorgde voor de lichamelijke be hoeften zijner gastenheeft zijn naam gegeven aan zoo menige vereenigir>g of maatschappij op het zeewezen betrekking hebbende, en voor ieder onzer is de naam van Lloyd een bekende naam, dien men in allerlei combinaties, als Oostenrijk- sche, Noordduilsche,* Rotterdamsche Lloyd enz,, elk oogenbbk hoort noemen of in de dagbladen vindt vermeld. De grondgedachte dier instelling was coöperatie. Een ongevaldat verpletterend werkte op het individu, kon op die wijze door eene vereeniging van individuen zonder groot nadeel worden ge dragen. Zoo éene gedachte zich in den loop dezer eeuw beeft ontwikkeld, 't is die van coöpe ratie ef samenwerking. Wij kunnen gerust zeg gen, zij is' de geest van onzen tijd. Zij werkt onder alle standen en op elk gebied. Zij is eene kracht geworden in onze tegenwoordige maat schappij, dia steeds meer en meer om zich grijpt en waarmede rekening moet worden gehouden. Ja, indien het veel besproken en hoogst verdien stelijk werkje va» den Amerikaanscberi schrijver Edward Bellamy «Looking backward", als eene profetie va» een ziener mog worden beschouwd, dan zal coöperatie eenmaal den grondslag van eik staatswezen uitmaken. Met andere woorden over 10U0 jaren zal eika staat niet anders zijn dan eene groote coöperatieve vereeinging. Ik zwijg verder over de coöperatie en haar reeds zoo uitgebreid arbeidsveld, lk wensch alleen te spreken van de verzeke ringen die daaruit zijn voortgekomen en dan nog maar van enkele categorieën. Haar aantal is reeds zoo groot. Men verzekert zich immers tegen brandschade en waterschade, tegen hagel slag, tegen ziekte van zich zelf, zoowel als van het vee; men' verzokerteen bruiiLscbataan zijne dochter, een reraplapant of studiegelden aan zijn zoon; men verzekeit goederen dia uien verzenden wilzijn lichaam dat bij den arbeid kan ver minkt worden en «last not least", out nog veel stilzwijgend voorbij te_gaan, men verzekert zijn gezin tegen de schade, die liet lijdt, wanneer de steun, de verzorger daaraan zou ontvallen. Al die verzekeringen zijn uit coöperatie gebo ren en zij zijn een zegen voor het menschdom. Dat zal niemand tegenspreken. Zoo JÖ00, 10.000, ja 100,000 menschen zeggen: «Indien een onzer schade ondervindt, zullen wij die te zanten dra gen, dan wordt de schade daardoor tot op een minimum teruggebracht, en wij bereiden ons door eene kleine regelmatige bijdrage reeds vooraf op eene mogelijke schade voor," dan is hij, die zich afzondert,j een dwaas; want hij stelt zich bloot aan een roogelijken slag, die hem of zijn gezin te gronde kan richten. Het is de plicht van elk huisvader, dat hij zich naar de mate zijner krachten wapent tegen elk,mogelijk gevaar. Hij mag zich daaraan niet onttrekken mer een zal vend woord als «de Heer zal dan voorzien", of met een luchthartig«Komt tijd, komt raad". Eerlijk gezegd, zoo dikwijls men vraagt om giften of gaven voor deze of gene ongelukkige weduwe, ol nog ongelukkiger kinderen, even dikwijls komt bij mij de vraaghad dia man nu iu zijn goede dagen niets kunnen afzonderen voor die armen, om hun de schande te bespare» van het aanne men van gebedeld geld? Zich te verzekeren is plichtdat wordt meer en meer erkend. Met genoegen zuilen velen het zelfs gezien hebben, dat liet rijk en de stedelijke besturen bij groote aanbestedingen reeds eischan, dat het werkvolk tegen ongelukken wordt verzekerddat groote ondernemingen als fabrieken, reederijen, tram maatschappijen hun personeel verzekeren. De gedachte, zorg voor de toekomst, wint meer en meer veld en evenzeer vermeerdert hel aantal maatschappijen van verzekering, met haar leger van generaal-, hoofd-, en sub-agenten. Maar dat de staat, die toezicht houdt op alles, wiens plicht bet is te waken voor hen, die niet voor zich zelf zorgen kunnen, ook eens toezicht houdt op die verzekeringsmaatschappijen,—'dat schijnt nu juist zoo hoog noodig niet te zijn. En toch is dit noodig. In de eerste plaats, omdat het zuiver coöpera tief beginsel is verlorengegaan, 't Zijn niet meer de eenvoudige verzekeringen als in bel koffiehuis van Lloyd. Het is het doel van vele maatschap pijen geworden geld te verdienen, hooge dividen den uit te keeren aan de aandeelhouders, en loopt het mis, dan kannen de verzekerden bet gelag betalen. Men prate mij niet van vertrouwen in perso nen en instellingen, het vertrouwen is de wereld uit, zoude men haast zeggenminstens is het enortn geschokt. Hoe menigeen is er door geruï neerd. Wij moeten zekerheid hebbenzekerheid dat öf wij zeiven, wanneer wij huljieloos gewor den zijnöf de onzen, na onzen dood, <le vruch ten zullen plukken van de offers, die wij daar voor bobben gebracht. Geen vrees mag el bestaan, dat anderen zich ook maar kunnen verrijken met ons zuur ver diend geldik moet de gerustheid hebben, dat mijne mod ©contractante, de maatschappij, te eeniger tijd haar verplichtingen zal nakomen zoo goed, als ik die ben nagekomen. Ontbreekt mij die, dan is de rust, die ik mij voor zoo groote offers héb gekucht, veranderd in eene kwellende onrust. Welnu, die gerustheid bestaat in vele gevallen niet, die vrees is vaak maar al te zeer gerecht vaardigd. "t Is treurig, maar waai'. De «Maatschappij tot Nut van bet Algemeen" heeft een tip opgelicht van den sluier, die zooveel ongerechtigheden bedekt, en wij zijn haar daar voor dankbaar. Zij besloot voor een paar jaren een onderzoek te doen instellen naar den toestand en de werking der begrafenis- en ziekenfondsen bier te lande. Daarmede gaf zij den eet sten stoot. Het helpt nu niet meer, oi men de oogen wil sluiten. Het rapport ligt daar, zaakrijk en dege lijk zooals het is uitgebracht door de heeren mr, W. L. P. A. Mol en gr au ff, hoogleeraar te Utrecht, dr, G. J. Legebeke, hooglearaar te Delft, en J. L, Hu ij sin ga, ei viel-ingenieur te Utrecht. Het is «de vrucht van nauw gezel onderzoek, «ernstige studie en toewijdenden arbeidhet wijst «levens de deugdelijke grondslagen aan, waarop sde maatregelen tot verbetering, voorloopig alleen >van de begrafenisfondsen, in ons land moeten «rusten en verdient, dnor velen in den lande «gelezen en bestudeerd te worden." (Woorden van het hoofdbestuur.) Wat die heeren ons omtrent de soliditeit dier vereen igingen mededeel en zijn feiten, die te den ken geven. Laat ik u aanstonds zeggen, dat onder de begrafenisfondsen ook tal van levens verzekeringen voorkomen, naast plaatselijke en gewestelijke vereenigingen en kassen, ziekenbus sen enz. In het geheel zijn 433 fondsen in de algemeens lijst opgenomen en dan verzekert do commissie, dat zij er nog niet alle zijn, (Wordt vervolgd,) ln de gisteren te Rotterdam gehouden zitting van den gemeenteraad is door burg. en wet It. eene lijst van aanbeveling ingekomen voor de benoe ming van een hoofd der school voor m. u. I. o. aan den Schiedamsehen Singel, waarop geplaatst zijn de heerenE. J, de Heer te Rotterdam, L. L. van Thiel te Punn erend on A. II. E. Tij I te Schiedam. Bij kon. besluit van den 21 n Januari is eea besluit van den raad der gemeente Amsterdam van 6 Januari ÉL waarbij dr. J. te Winkel, leeraar aan het gymnasium te Groningen, is benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, bekrachtigd. Door tiet koloniaal museum op het paviljoen Ie Haarlem werd een kleine verzameling der voor naamste producten van onze koloniën op zijn ver zoek toegezonden aan den heer F. C. J, de Ridder, hoofd eener gemeenteschool te s-G raven li age, dis er zich vooral op toelegt, aan zijn onderwijs door aanschouwelijke voorstelling van verschil lende na tuurvoortbrengselen aantrekkelijkeid te geven. Men schrijft, uit Heilo aan de A'. Jï. CL, dd. 21 Januari Met niet weinig bevreemding verneemt men hier de proclamatie van het hoofdbestuur van den bond van Nederlandsche onderwijzers aan alle onderwijzers in zake den onderwijzer A. Smit. Men diene te bedenken, dat de heer Smit teer- v o 1" is ontslagen, en zulks niet i>p grond dat hij geen hoofdakte bezit, maar omdat, wanneer de gemeente voldaan zal hebben aan het bepaalde bij artt. 24 en 89 der onderwijswet, er twee onder wijzers boven het vereischte getal zulten zijn. Dat bet gemeentebestuur, dat nu reeds éenen onderwijzer meer heeft dan het vereischte getal, en in dit opzicht ten voorbeeld aan menig ge meentebestuur mag dienen, er de weelde van een surplus van twee onderwijzers niet op na kan hou den, schijnt de verontwaardiging gaande te maken. Te meer verwondering verwekt de proclamatie, als men weer, dat de beer Smit heel rustig zijne klasse blijft waarnemen en her ge meen re bestuur zich niet haast de benoeming van een plaatsver vanger te doen geschiedenwaarschijnlijk om den heer Smit gelegenheid te geven, naar eene nieuwe betrekking om ie zien. Of het van gevoel van eigenwaarde getuigt, een gemeentebestuur, dat behalve met onderwij zers met nog andere bclamren rel,erring te hou den beeft, lo boycotten, van te betwijfelen. Voor den onderwijzersstand is hel te hopen, dat het hoofdbestuur van den bond daarin alleen staat. Door de directie der naaischool voor visschers* meisjes te Scheveniugen werden Dinsdag en Woensdag aan een groot aantal behoefrigen kle dingstukken en levensmiddelen uil gedeeld. Tachtig armen, voor het moerend eel weduwen, ontvingen voor zich of hun kinderen warme kle dingstukken, een gruoter aantal nog verschillende eetwaren. De vijftig leerlingen, die de naaischool een stichting van wijlen koningin Anna JPaulowna telt, kregen eveneens een gedeelie van de door haar vervaardigde kleed ings tuk ken. De directie ontving dezer dagen bericht, dat H. M. de Koningin Wil lielmrna bet onderhoud der school en de juarlijkscbe winteruiideelmg vóór haar rekening neemt. Door wijlen den heer A. II. Bierman, onlangs te Haarlem overleden, is aan hetR,-k. wees-en armenhuis »Sl, Jacob" aldaar vermaakt een legaat van f 1000, De commissie voor het verstrekken van warm eten aan arme en verwaai loosde kinderen te Deventer heeft haar liefdadig werk weder aan gevangen. De directeur der v.eesinrichting te Neerbovch ontving in de afgeloopen week van een onbekende f3000. Te Renkum hebben ©enige dames eene uitdee- ling van kleedingstukken, alshemden, broeken, borstrokken, boezelaars enz. gehouden aan een -150-tal behoeftige leerlingen der openbare school. Do rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren G. N. A. B., kantoorlooper, wegen verduiste ring van geld ten nadeele der firma D. Burger Zn., tot ©en jaar en zes maanden, en J. M. de K., wegens heling, tot twee jaar gevangenisstraf. VLAARDINGEN. Dinsdag is alhier bin nengekomen 1 schip, aanbrengende 158 stuks levende en 164 doode kabeljauw, die verkocht werden voor f2.50 a 1.65 por kop; 71 snees ijsschelvisch a f4.40, 19 snees kleine dito A f2.85 per snees; 4 lengen a f4.40 per kop. Netto besoud f 1642, KRALINGSCHE VEER. Door hst vele drijfijs ondervinden ook de zalm zegen visscherijen veei sclrade, daar er bijna geen winterzaius wordt ge vangen. Gisterochtend werden er slechts 2 win- terzalmen aangevoerd, die voor t2,20 a f2.85 per Vs kilo werden verkocht. De visrscherijen zijn geslaakt.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3