I T A 1 I E. Volgens de Mom'tear de Rome zal de regee ring op de volgende begrootiDg 45 miltioen aanvragen voor de kosten van den aanmaak van het geweer klein kaliber, waartoe ze order heelt gegeven. In de Kamerzitting van gisteren zeide de minister, dat het een grove misslag zou zijn, de muntquaestie op liet tapijt te brengen op een oogenblik dat overal rust hee recht. Hij zal eene commissie benoemen tot bet onder zoeken van deze qtiaeslie en een ontwerp indienen tot verbetering der circulatie van bankbiljetten, In antwoord op eene interpellatie over de te nemen maatregelen tot regeling van den lm an creolen toestand, zeide de minister dat men thans, na het invoeren der nieuwe belas tingen, moet trachten het stelsel van bezuini ging te doen zegevieren. De minister gal een uitvoerig overzicht van liet muntstelsel van verschillende landen. In de congregatie voor den Ritus heelt de paus gisteren eene korte allocutie uitgesproken. De sanitaire conference te Venetië heeft het algemeene reglement voor de quarantaine in bet Suez-kanaal en voor de Muzelrnansche bedevaai tgangers goedgekeurd. PASJE. De verlenging der handelstractaten met Zwitserland tot 30 Juni werd geteekend. De grondslagen van eenen modus rlvendi met Duitschland zijn vastgesteld. De werkstaking te Bilbao duurt voort, en men vreest voor rustverstoring. Te Xeres en in de provincie Cordova heerseht volmaakte rust. r O It T (1 A I» In de Maandag gehouden zitting der Cortes heeft namens de regeeiïng de minister van marine en koloniën zich met nadruk verklaard tegen het plan om geld te vinden door bet vervreemden van koloniën. De regeerïng zal de koloniale onschendbaarheid des lands hand haven. Ook door bezuiniging op het hoofdstuk koloniën echter hoopt ze het evenwicht te herstellen. B L G A It IJ E. Ondanks de verzekering van de omgeving van Stambouloffis meo te Sofia overtuigd dat de wond des ministers ernstig is. Es' is een chirurgijn uit W eenen naar Sofia ontboden. De artsen verlaten het bed van den gewonde niet, die een aanval van koorts gehad heeft. Hij ontvangt niemand. Wegens de maatregelen door de politie genomen gelooft men dat Stam boulofl' werkelijk het slaelitoffer' van een aan slag en niet van een ongeluk is. Dokter Eiselberg te Weenen is ter vervan ging van prof. Billroth (die ongesteld is gewor den) naar Sofia vertrokken, na door prins Ferdinand per telegram ontboden te zijn, ten einde den heer Stambouloff te behandelen. I U B U E. Eene depêche uit Yeddah vermeldt een groote opgewondenheid onder de Arabische Stammen uit den omtrek van Yeddah. v E 6 T T F De officieren van het leger hebben gisteren op het Abdiu-plein den eed van trouw aan den khedive afgelegd, weike plechtigheid werd bijgewoond door den minister van oorlog, den Cheik-ul-Islam en den Engelschen gene raal G ren feil. AMERIKA. De beschouwingen over de Congres-bood schap van president Harrison betreffende het geschil met Chili blijven uiteenloopen, maar de meesten volharden in de meenïng dat de bondschap niets is dan een verkiezings-zet, en een oorlog, of zelfs het afbreken der diplo matieke betrekkingen, onwaarschijnlijk is, ook omdat de Vereenigde Staten daartoe niet voor bereid zijn en het naar enkele bladen spottend opmerken Chili gemakkelijker vallen zou om New-York, dan de V. S. om "Valparaiso plat te schieten. Een paar punten trekken in de boodschap bijzonder de aan dacht; in de eerste plaats de bewering, dat een land evengoed in de bemanning zijner oorlogsschepen eene beleedïging aangedaan kan worden als in den persoon zijner ge zanten of consuls, en in de tweede plaats dat vreemdelingen op koopvaardijschepen de bescherming der vlag genieten evengoed alsof zij onderdanen zijn., zelfs tijdens zij zich aan wal bevinden. Dit laatste heeft betrekking op het gebeurde met eenen Ier, die ais stoker tot de bemanning van het Amerikaanse he schip Keeweenato behoorde en door Chiliërs mishandeld is. Volgens een telegram uit Santiago heeft Chili op het ultimatum der Vereenigde Staten geantwoord, dat het volkomen bewilligt in de herroeping der circulaire van den voormaligen minister Malta, terwijl het verklaart dat de verzending dier nota op een misverstand be rust. De regeering van Chili heeft eveneens het verzoek om terugroeping van den gezant Egan ingetrokken en stelt voor, de zaak be tredende de Baltimore aan de scheidsrech terlijke uitspraak van een onzijdig land, of aan het hooggerechtshof der Vereenigde Staten te onderwerpen. Binncnlaiidsche Berichten. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL Awndiitling van 25 Januari, De voorzitter, den heer Van Naamen van Eemnes, opende hedenavond te halfnegen de vergadering. De voorzitter deelde allereerst mede, dat rijn ingekomen de geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid, den heer J. Breebaart Kz., welke brieven, in handen gesteld van eene daartoe gekozen commissie, werden goed bevonden, waarna de heer Breebaart, dïe bereids in handen van H. M. de Koningin- Regentes de vereischte eeden liad afgelegd, zitting nam. Voorts werd medegedeeld, dat is ingekomen een bericht van het overlijden van den heer Van Akerlaken, dat reeds roet een brief van rouwbeklag is beantwoord. De voorzitr er wijdde eenige woorden van hulde en waardeer ing aan de nagedachtenis van dit geacht medelid. Wederom, zeide hij, is aan deze Kamer een waardig lid ontvallen, een man van een vast beginsel en die door rijn eerlijk, open karakter bij allen in hoog aanzien stond. Door zijne bekwaamheid, zijnen ijver en zijne groote werkkr acht was hij tangen tijd nuttig werkzaam in het belang des lands. Zijne nagedachtenis zal bij de Kamer in eere blijven! Na mededeeling van verschillende inge komen missives, o. m. het overlijdeusbericht van den heer De Roy van Zuidewijn. presi dent van de Algemeene Rekenkamer, ging de Kamer uiteen tot Dinsdagochtend 11 uur, wanneer aan de orde is de beraadslaging over de staatsbegrootiug voor 1892. Zitting van 26 Januari, Heden vingen de begrootings-debaiten aan. De heer Van Eysinga zag op den zetel van het departement van oorlog niet den gewenschten ma» en had liever denvorigen minister Bergansius zien optreden, waartegen uit een politiek oogpunt geen bezwaar bestaat, omdat de militaire ministers meer technische dan politieke mannen moeten zijn. Spr. had dien minister liever gezien in verband met de zoo zeer toegejuichte legerwet. Overigens had hij het optreden van dit Kabinet met genoegen gezien. De heer Melvil van Lijnden kent dit Kabinet wel arbeidzaamheid toe, maar betoonde zich ongerust dat het zal afbreken wat het vorige Kabinet heeft gedaan op het gebied van defen sie en belasting. Hij wees op de intrekking van tal van belangrijke ontwerpen door het tegenwoordige ministerie. Spr, verdedigde het vorige ministerie tegen het verwijt van werkeloosheid. Hij hield het ministerie aan zijn woord om niet te reageeren, vooral niet ten aanzien der schoolwetgeving, maar drong aan op spoedige regeling van het weerbaar heids* rangstuk en erkende van hetontwerp- Bergansius dat het gaf een maximum weer baarheid met een minimum kosten, Spr. waarschuwde tegen te ingrijpende kieswet hervorming ea tegen algemeen stemrecht. De heer Bultman verzocht meerdere behar tiging van de landbouwbelangen, nauw ver band houdende met die van het platteland. Z. U heeft de landbouw bij het ministerie geen vast tehuis. De lieer Alberda verheugde zich vooral dat het ministerie rechtvaardigheid in zijn vaandel schrijft en verwier p de gedachte alsof een libe rale regeering zou willen reageeren tegen de schoolwetswijziging. Dit neemt niet weg cut spr. het ministerie op het hai t bond toch te zorgen voor een goed en voldoend onderwijs. De heer v. d, Breggen betoogde ook, dat de landbouw niet steeds deelt in de zorg der regeeringen. De landbouw wordt vooral ge drukt door de suikerwet en de wik- en weeg- loonen. Intusschen verwacht hij rechtvaar digheid tegenover de agrarische belangen. De min. van buitenl. zaken dankte voor de welwillende woorden en verklaarde dat de vorige min. van oorlog niet in het Kabinet kon worden opgenomen, daar deze regeering zich niet ten volle met de legerwet kan ver eenigen. Zeer stellig zullen voorstellen gedaan worden tot invoering van den persoonlijken dienstplicht, met vermijding der klippen en bezwaren van het vorige legerontweip. Van kleinachting van het vorig bewind is geen sprake. Evenmin van achterstelling van het platteland bij de steden. De landbouwbelan gen worden allerminst door deze regeering miskend. De minister Tak van Poortvliet verdedigde nader de intrekking der wetsontwerpen bij de vernieuwing der Kamer en kwam ook op tegen de bewering dat de land bouw belau gen worden geminacht. Hoofdstuk buiten! andsche zaken werd aan genomen, nadat, tegenover den heer Regout, de ministers Van Tienhoven en Pierson krach tig verdedigd hadden het vrijhandelstelsel. De minister Van Ti en hoven bevestigde, met nog meer grond dan in het gedrukte antwoord, dat ons vrijgevig tarief geen beletsel is om van Frankrijk de meeste voordeelen te ver werven, zonder eenige bekentenis onzerzijds. Opnieuw verklaarde hij dat bij de Duitsche regeering de quaestie der zalmvisscherij ter sprake zal gebracht worden. Bij hoofdstuk justitie werden verschillende punten besproken. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 27 Januari 1892. De gemeenteraad zal op Vrijdag den 29n Januari a.s., des namiddags ten kwartier- vóór 2 ure, een openbare vergadering hemden. De alsdan aan de orde gestelde onderwerpen rijn Ingekomen stukken, waaronder: missive van de Gedeputeerde Staten naar aanleiding der ingezonden verordening op de invordering van opcenten op het personeelen voorstel te dier zake van burg. en wetii.rapport der commissie van toezicht op het Jager onderwijs, op de in hare handen gestelde voordracht tot benoeming van C. Kerdel lot onderwijzer de kl. aan dele openbare school voor minvermogenden en van J. Mulder tot onderwijzer 2e kl. aan de le openbare school voor on vermogenden, alsmede op te te dier zake ingekomen adressen van onderwijzers; adres van A. den Houting om huur van een strookje gemeentegrondadres van C. de Mooij Jr, om eervol ontslag als onderwijzer aan de 3e openbare school voor onvermo gend en adressen van Th. van Gink, Sociëteit de Vereeniging, J. N. S. Wouterloot!, H. van der Hegtlen, TVouterlood en Berkelaar, M, van den Bos Sr., H. van Eijk, P, F. van der Hammen, J. Blonk P.Mri, P, van der Velden Lz., erven wed. J. van Otterdijk, J. Tak, J, M. H. van Otterdijk, J. Mak Jr., T. C. Engering, J, Nauman, S. J. Zoetmulder, A. Dirkzwager en A. H. de Lange, geb. Graaf land, om restitutie van plaatselijke directe belasting over 1S9t, welke stukken zijn ter visie gelegd teneinde te worden behandeld; benoeming van leden iu de vaste raadscom- mïssiëuidem van een onderwijzer aan de le openbare school voor o n vermogen den adres van den directeur der Rotterdamsche tramwegmantschappg, om de aan die maat schappij verleende concessie te ver lengen tot 31 December 1918; adres van Numan c.s., allen eigenaars "au arbeiderswoningen alhier! om wijziging van het tarief der drinkwater leiding ten aanzien van die woningenadres van IJ, H. Hoppe, wed. B. O. Jansen, waarin nadere voorwaarden worden gesteld, waarop zij bereid is te vergunnen buizen van de gas- of waterleiding te leggen in het aan haar in eigendom toebehoorende gedeelte weg aan de Noordvest; adres van de firma H. Jansen en Co. met vernieuwd verzoek urn vergunning tot plaatsing van een Sn boeren- bak in gemeentegrond aan de Noordvest; adres van J. van Dijk, om afschrijving van plaatselijke directe belasting over-1891. En verdere voorstellen en mededeelingen. Tot tweeden rentmeester' bij het kroon domein is benoemd jhr. M. J. Huydecoper. Dat Koniogin Wilhelminazich vooral geeste lijk goed ontwikkelt, daarvan hoorde de Haag- sche correspondent der Middeïh. Ct. dezer dagen een aardig staaltje, op liet kantje van kinderlijke ondeugendheid af. Flare Engel sche- gouvernante had haar om de een of andere reden als strafwerk (waarom zou een Konings kind ook niet eens strafwerk moeten maken opgegeven het teekenen van eene kaait van Europa. Ons Koninginnetje maakte de kaart netjes gereed, maar toen rij die aan mis» Saxton Winter vertoonde, bleek het Britsch© koninkrijk op veel kleinere schaal geteekend dan Nederland, zoodat het eerste niet de halve grootte had van ons land. Een kleine wraak neming van onschuldigen aard, die vooral een aanstaande regeerende Koningin zich wel veroorloven rnag, en die getuigt voor haren geest! Naar men aan het RmdelsUad mededeelt wordt de terugkeer van den commandant der zeemacht in Indië, den schout-bij-nacht jhr. J. A. Roëll te recht often onrechte in verband gebracht met de wijziging die iu het bestuur van Atjeh en Onderhoorigheden heeft plaats gehad. Het gevolg van de aanstelling van kolonel DeykerhofT tot civiel- en militair gouverneur is namelijk, dat de drie kapiteins-ter-zee, die thans zijn gestationneerd in de wateren van Atjeh en Onderhoorigheclen, ofschoon in rang gelijkstaande met de kolonels der land macht en wier benoeming reeds van October 1889 tot Mei 1890 dagteekent, slaan onder de bevelen van een naar anciënniteit jongeren collega van het Indische leger. Ook onder kolonel Pompe van Meerdervoort ■was dit het geval, maar deze werd toen be schouwd ah de eenige man, aan wien de gewichtige betrekking destijds kon worden opgedragen. Dat dit ook van kolonel Beyker— hoff geldt, is tot dusver niet beweerd, veel minder aangetoond. Door de Nederlandse he spoorweg-maat schappijen zal op Zaterdag 30 Januari in een der lokalen van het station Maas te Rotter dam een gedachten wisseling worden gehou den over de aanstaande zomer dienstregeling. BS de gisteren te Amsterdam gehouden, koffieveiling gingen alle partijen boven taxatie- s

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2