De Hangririif correspondent van de Pr. Qron. Ct. schrijft in zjjn jongsteu brief: liet veelbesproken zaakje van mevrouw Stuten zal, naar ik hoor, met ernst worden onderzocht. Haar klacht over de handelingen in het krankzinnigengesticht te 's-Hage is niet alleen in handen der justitie, maar ook de regeering is er mede in kennis gesteld en zal, naar ik van welingelichte zijde vernam, harerzijds een onderzoek bevelen door het geneeskundig staatstoezicht. Mij komt dit de eenig juiste weg voor; een administratieve enquête zal, meer dan een gerechtelijke, Ja dezc-.i de waarheid aan het licht brengen. Door een winkelier te Rotterdam is gister avond in zijn winkel aan de Kruiskade een valsche gulden ontvangen. Het schijnt dat zich alhier personen ophouden, die zich met het vei'vaardigen of inwisselen daarvan be lasten, althans in de laatste dagen worden dagelijks aan de verschillende politiebureaus valschemuntstukkengedeponeerd. (ivr.-fö.Ct Gisteravond kwam een bakkersknecht, die in de Ad am sho liaan te Krolingen eenige brooden bij zijne klanten ging bezorgen, zonder zijnen wagen af te sluiten, toen hij zijne bestelling had gedaan, tot de ontdekking dat uit zijnen wagen een '13-tal brooden waren ontvreemd. De vlek typhus schijnt te Scbeveningen te hebben opgehouden teheerschen. Vau '17 tot 23 Januari j.L zijn geen nieuwe ziekte- of sterfgevallen aangegeven. Op de Hoogeveensche vaart, halfweg Hoo- geveen en De "Wijk, zijn Maandagavond twee personen door het ijs gezakt en verdronken. Nabij On derden dam zijn twee jongelingen van 23 en 24 jaar door het ijs gezakt en verdronken. Dat de influenza plotseling in grooten getale personen kan aantasten is in het gemeentelijk armhuis te Engwirden (Fr.) gebleken. Donderdagavond ging meh gezond en wel te bèd. Vrijdagmorgen constateerde de dokter, dien men geroepen had, dat 17 verpleegden door de influenza waren aangetast. Van 123 Januari zijn te Breda 115 per sonen aan influenza overleden. De ziekte is thans iets aan het afnemen. De politie van Esschen en Nispen is er in geslaagd de vermoedelijke daders van den te Nispen gepleegden diefstal bij den landbouwer J, van Dorst op te sporen. De gestolen effecten zijn echter niet teruggevonden. De ruim f22000 wordt nog vermist. De toestand van J. v, D, is beter. Rotterdam. In degisteren alhiergehou- den algemeene vergadering der afdeeling Rot terdam, Schiedam en omstreken van de Hol- landsche maatschappij van landbouw werd tot bestuurslid herkozen mr. C. P. Zaaijer, te Rot terdam, terwfjt tot bestuurslid werd gekozen, in de plaats van den heer D. P. van Cappelten, te Kapelle-aan-den-IJsel, die niet herkiesbaar wasde heer H. W. Wachter, te Kralingen. Delft. De raad dezer gemeente besloot voortaan pensioen te verleenea aan de ont slagen vaste werklieden der gemeente. Overeenkomstig het verslag der raadscom missie in zake de hoogere burgerschool werd besloten: van de leerlingen, wiet' ouders ge vestigd zjjn in plaatsen waar eene hoogere burgerschool bestaat, voortaan een schoolgeld te heffen van f 170 per jaar. Het schoolgeld voor de overige leerlingen der hoogere bur gerschool blijft bepaald op f70. Vrouwelijke leerlingen zullen voortaan slechts worden tóe gelaten in de hoogste drie klassen. Voorts werd besloten, het tweede toelatings-examen in September af te schaffen, mede om den grooten toevloed van leerlingen, thans 147, «enigszins te keerende laagste drie klassen i zullen voorloopïg worden gesplitst. Verder werden de traktementen van den directeuren de leeraren opnieuw geregeld en de salarissen van enkelen hunner verhoogd. Vbfravenhagp. H. M. de Koningin-Re gentes verleende hedenmiddag te 5 uur aan de leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal audiëntie, waarbij cok tegenwoordig waren de griflier en de commies-griffier der Kamer, allen in ambtskostuum. 's-OraTcnhage. Heden, den verjaardag van den Duitseben keizer, wappert de Duit- sche rijksvlag van het gebouw der legal ie op den Langen Vijverberg, al waai' de gezant van Dultschlaod, graaf VoiiRautzau, voor deze gelegenheid aan eenige leden der Duitsdie kolonie eeo banket aanbiedt. Verschillende diplomatieke, hof- en staats ambtenaren deden inschrijving op hetfelici- tatie-register van het gezantscbaps-hotel. Amsterdam, Bij de herslemming ter verkiezing van twee leden van de Provinciale Staten wei-den uitgebracht 4900 geldige stemmen. Gekozen werden de liberale Candi da ten, prof. mr. G. A. van Hamel met 2611 en de heer Armand P. Th. Sassen met 2529 stemmen. De heer W. Hovy (anti-rev.) ver kreeg 2356 en de heer mr. J. A. N. Travaglino (ultram.) 2171 stemmen. Geinengdfi Berichten. Staatstoezicht op verzekeringen een dringend volksbelang PEK TELEGRAAF, !s-GKlVE.\Il.lfiE. 27 Januari. Eerste Karner. Aangenom-m is de begroeting vau justitie, nadat de minister luid verklaard geen herziening der burgerlijke rechts veror dening te kuuuen toezeggen, maar wel de voorbereiding voor de regeling der vraag stukken van het internationaal privaatrecht. By de begrootitig van birtnetilandsche zaken gaf de miuister geruststellende verze keringen omtrent de billijkheid te betrachten tegen onderwijzers die akte vrije en orde oefeningen moeten verwerven. Tegenover den heer Mei vil van Lijnde» vertrouwde de minister op den goeden geest der Neder- 1 andsche onderwijzers. Koloniën. Batavia, 24 December 1891» Onderwijs. Armenzorg. De ontvangsten, tia aftrek van ulleonkosten, als bate van de jsneeuwfeesten," deze week te Brussel gegeven, bedragen meer dan li.OüÜ Irs., een cijfer dat wel bewijst voor het succes dat deze onderneming heeft bekroond. Men weet dat deze ge li ten geheel voor liefdadige doeleinden worden bestemd. Een boer uit Ned er-o ver-Heem beek (België) heeft onlangs een poging tot zellmooid gepleegd, uit verdriet omdat zijn zoon in de volgende maand moest toten voor de militie. Hij sprong in het kanaal van Willebroeck en werd slechts met veel moeite gered. De Fransche boogleeraar, economist en letter kundige Hemi Baudriüart is overleden. Hij was 70 jaar oud. Pastoor Kneipp spreekt in de New Attgsbitrger Zcllung het bericht dat dezer dagen door verschei den dagbladen werd medegedeeld als zou hij ter gelegenheid van 't Kerstfeest uit alle deelen der wereld zoovele geschenken gekregen hebben, dat zij een geheel tortom vormden. De pastoor be spreekt zijne vei bating er over uit dat er iemand is die zoo iets kan schrijven, daar er geen woord van waar is. De firma Jung Simons (stoomweverij) te Elberleld heelt, naar aanleiding van haar 25-jarig bestaan, aan de beam bi en en arbeid ers barer fabriek de aanzienlijke som van iOO.OÜO mark (f60.000) geschonken. Een gedeelte dier gift werd onder *t personeel verdeeld, terwijl het overige in een ziekenfonds werd gestort, waarin de firma, twee jaar geleden, reeds voor een belangrijke som had bijgedragen. De. Berlijnsche politie hoeft eenige valsche mun ters op heeterdaad betrapt en in verzekerde be waring gebracht. Zij hielden zich uitsluitend bezig met het vervaardigen van valsche 1- en 2- markstukken en waren juist aan het voltooien der gïpsvormen toen de politie hen verraste. In het Cappagh-gebergte (Ierseh graafschap Tyrone) zijn twee meisjes, die van school terug keerden, door een sneeuwstorm overvallen en om het leven gekomen. Men vend hen eerst na ver loop van een week, in een half weggedooiden sneeuwhoop. De kleinen lagen ïn elkanders armen. In de Russische stad Wyszki (gouvernement Witebsk) is gedurende de godsdienstoefening in de Roomsche kerk eene galerij ingestort, tenge. volge waarvan er eene paniek ontstond, 42 per sonen dood gedrongen en 130 zwaar gewond wer den. door A. L. SCHMIDT Jr. Vervolg.) Ook slordigheid in de wijze vanadministratie, in de beginselen waarop het fonds berust, zijn aan de orde van den dag. Zoo zijn er b.v. onder de begrafenisfonden, die zoogenaamde vrije uit- keeringen doen, wanneer een der kinderen over- Ujdt, mits man en vrouw beiden verzekerd zijn. Nu zou men mogen verwachten, dat in de boeken van het fonds behoorlijk stond sinngeteekend zooveel verzekerde volwassenen met zooveel kin deren, Dat zon men verwachten, maar 't is niet ZOO. DtE C1TEEEIUNO ]S EEN LOKAAS OK TOE TE TBEtiEN. De Comm. verklaart dan ook in haar rapport «Slechts bij 2S van de 433 fondsen wordt liet «bedrag der lasten en baten behoorlijk berekend. «Steeds zijn er nog belangrijke instellingen aan «te wijzen, waarbij niet alleen geen reserve wordt «berekend, maar wier administratie zoo onvolhs- «dig en slordig is, dat hot hoogst moeilijk is, «ook maar bij benadering, zich een denkbeeld ia «vormen van de lasten en baten". Eerlijk te blijven onder zulke omstandigheden is zeker eene kunst. Het is merkwaardig hoe lijdelijk, her onverschil lig men hier te lande dit alles aanziet; en toch zijn het feiten, die iemand doen huiveren. Men vertrouwt bij ons lijn agent, zijn bode daarmee uit. Iii den minderen stand weet men vaak niet eens bij welke maatschappij men verzekerd is, wel bij welken bode. Indien dan ook zoo'n bode eens oveigaat bij een ander fonds, wordt dikwijls zijn geheel verzekerd personeel geroyeerd en overge schreven bij de nieuwe maatschappij. Daarom lezen wij vaak in de courant, hoe een bude zijn «standje" vei koopt, een standje, dat met bedra gen tot f 1000 A f 1800 wordt betaald. In de Avondpost van 25 Juni 1889 en in de Nieuwe Courant van Utrecht c>i enntrcken vau 24 Jan. 1891 lezen wij nog twee znlke aanbiedingen. De héeien Van Hengel, Donkersloot en Snijders hebben eens in hun verslag omtrent die fondsen gezegd; «Ztj zijn door winstbejag en cuncutrentie «voor een groot deel ontaard, niet veel anders en «beters dan speculatieve ondernemingen op de «heurzen der smalte gemeenten". Die lieerert spraken de waarheid. De zuiver phiJanthrnpiache fondsen bleven natuurlijk buiten beschouwing. Tot zoover bet Nmsrupportik heb er maar enkele grepen uit gedaan. Moge het velen er toe brengen liet ook eens ter hand te nemen, te lezen en te bestudeeren. Zien wij nu wat er van de levensverzekerin gen te zeggen valt. Haar aantal is natuurlijk minder groot, hoe wel grooter dan ge wel meent. Vooral omdat ook vale buiten!andsche maatschappijen hier opcree- ren en haar vertegenwoordigers hebben. Deze laatste tellen haar verzekerden bij duizenden, Omdat zij in den regel goedkooper zijn. Het aantal veizekeiden is veel geringer, omdat het grootere offers vorderten voor velen, indien zij liet niet op jeugdigen leeftijd begonnen zijn, is zelfs de deelneming voor eenig belangrijk be drag later, bij de grootere eischen van het gezin, vrij wet onmogelijk. Over bet algemeen kunnen wij evenwel gerust aannemen, dat, al is het aantal verzekerden geringer, de verzekerdesom aanmer- kelïjk hooger is. Daardoor is het belang dier maatschappijen ook grooter. Want aangenomen dat in het kwaadst geval, bij overlijden, de uit- keering in de bovengenoemde categorie, begrafe nisfondsen, eens volstrekt niet geschiedde, dan zoude schade daarvan niet onoverkomelijk te noemen zijn, aangezien die uitkeering in'den regel slechts oen klein bedrag uitmaakt, dat dienen moet, 't zij om inde noodzakelijke kos ten der begrafenis te voorzien, 't zij om in de eerste dagen te dienen als tegemoetkoming voor andere doeleinden. We! zal het gemis bij den een zwaarder drukken dan bij den andertoch acht ik het niet onoverkomelijk. Maat' bij eene levensverzekering geldt het allicht eene uit keering in eens van duizenden, of wel eene jaar- lijksche uitkeering, waarvan in beide gevallen een gezin moet blijven beslaan. Daarvoor worden die belangrijke sommen gestort. Welke zekerheid bieden nu die maatschap pijen Ik wi], eer ik verder ga, consist toeren, dat onze Nederlandsche maatschappijen over het algemeen een zeer goeden naam hebben, die vooral daaruit voortkomt, dat na den bekenden ondergang van Rietveld en Te Winkel, die zoo- velen ongelukkig maakte, geene andere maat schappij hier te lande is gefailleerd en icier tot nu toe behoorlijk aan hare verplichtingen voldeed. In Engeland daarentegen gingen tusschen 1844 en 186'6 niet minder don 230 L. V. M. zooge naamde babble companies te gronde. De samen smeltingen waren daar aan de orde van den dag. Zoo verkocht in 1861 de maatschappij «National assurance in vost went" haar verzekerden aan de «Waterloo"; deze in 1862 aan de «British Nation" deze laatste hield in 1865 op te bestaan en verkocht haar verzekerden aan den «European". Waar blijft onder zulke transactiën, vragen wij reeds dadelijk, het vertrouwen. Maar vrij voegen er onmiddellijk bij de «Life Assurance Companies Act" van 1870 heeft aan die mis bruiken en knoeierijen in Engeland een einde gemaakt en bij ons kwam samensmelting van maatschappijen, voor zoover mij bekend is, niet voor. Hoe goed de reputatie onzer maatschappijen ook zijn moge, en waarlijk er zijn cr zeer goede onder, toeti blijft ons de vraag, welke zekerheid bieden zij ons Is het. hot «Goedgekeurd bij Kon, besluit van Velen, zells zeer ontwikkelde mannen, meenen dit in ernst. Maar prof. Van Gcor. de erkende specialiteit op liet gebied van verzeke ringen, weet het beter en zegt in de Vragen des tijtls van Met 1888: «Sommige maatschappijen «tooien nu haar tariefbuekje met den weidscben «titel, «Goedgekeurd bij Kott. besluitwaar- Baan niet meer waarde is te bochten, dan aan het «bekende «Hofleverancier", waarmede winkeliers «zoo gaarne hun winkel versieren". Vuur de groot» massa stempelt de Kon. goedkeuring haar als solide'zonder dat zou men haar immers niet Koninklijk goedkeuren. Men weet niet, dat het hier alleen eene revisie der statuten geldt, die tut de oprichting machtigt. Hoe nten verder werkt, of de ontvangen gel den behoorlijk worden geboekt en verantwoord, daarom bekommert de regeer!»!! zich niet. Toch zal geene maatschappij verzuimen die Kon. bekrachtiging, die als lokaas dienen moet, op opvallende wijze op haar prospectussen te druk ken, hetgeen ik huur vuist lekt met kwalijk neenj. f Vortlt vervolgd.) Aan de Java-Bede deelt men mede dat de gouverneur-generaal volstrekt niet is ingenomen met het denkbeeld van den miuister van koloniën om eene enquête te doen instellen door een mi au bekend, enz, en daarin gebrek aan vertrouwen ïiot. Geeft d« heer Van Dedem zijn plu» niet op, dan zou er onvermijdelijk een conflict moeten ontslaan tusschen hem en den gouverneur gene raal. Blijkens een in de da va-Cl. opgenomen tele gram van den resident van Atnboiua, dd. 2 Dec., is de algemeene politieke toestand gunstig, met uitzondering van dien op Taoimhar en da Öahber- groep. De beri-beri kwam nogal voor- Onlangs werd bericht dat de gewezen koetsier van den beer A. II., dien de jnsiitie heeft doen opsporen, gevonden was. Dit i? .Vet het gevalmen zoekt den man nog altijd ijverig. Zijne verklaring kan vooral van belang zijn, daar de heer A. tl. blijft volharden bij zijne bewering dat hij meende met een dief te doen te hsbbeu, terwijl zijne vier medebektaagden zeggen geweten te hebben wie hun slachtoffer was. De op het erf van den resident aanwezige piekeiiaars en poIttie-oppassers, die op het hulp geschreeuw van den ritmeester H., toen deze door de bedienden van den heer A. H, werd aangeval len, niet zijn toegeschoten, zullen, naar men ver neemt. uit hunne betrekking worden ontslag en. De minister van binnen!»ltdsebe zaken heeft tot de hoofden vun de openbare bijzondere scholen van lager onderwijs een vijfial vragen gericht betreffendede gemiddelde bevolking der school in 1891 en de leerlingen, die in dat jaar de school voorgoed verlieten, voordat zij konden geacht worden het onderwijs vuliedig genoten te hebben, met opgaaf van tie reden, waarom zij de school hebben verlaten. Tevens wordt gevraagd hoeveei leerlingen konden geacht worden het onderwijs volledig te hebben genoten, hoe velen dezer de school verlieten of voorgingen met het onderwijs. Op het initiatief van den burgemeester van Heerde Es aldaar eene kamer va» navraag opge richt. welke zich ten doel stelt, door alle gepaste middelen eene betere armenverzorging in het leven te roepen. Er heelt zich eene hoofdcommissie ge vormd tl het dorp met sub commissies voor de buurtschappen. Eiken dag houden een tweetal

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3