Bimicnlamlsclie Berichten. Volgens de mededeeling van Poolsctie bla den, besloot de regeering drie katholieke kerken op de Gallicische grens te sluiten. De gouverneur van Yolhyniö maakt jjverig propaganda voor het orthodoxe geloof, ITALIË. De Senaat heeft met 178 tegen 21 stemmen zijne goedkeuring gehecht aan de verlenging van het handelsverdrag met Spanje. Kardinaal Ledochowski is benoemd tot prefect der Propagandakardinaal Vannutellt tot secretaris der Bullen en kardinaal Ricci tot secretaris der Memorialen, SPANJE. De geheele streek der mijnen van Somo- rostro, nabi i Bilbao, is door militairen bezet. De staat van beleg is afgekondigd tengevolge van de houding der werkstakers, die zich van eene bewaarplaats van dynamiet meester hadden gemaakt. Te Bilbao heeft Dinsdag eene botsing plaats gehad tusschen werkstakers en gendarmen. Er werden scholen gewisseld, waardoor een per soon gedood en verscheidene anderen gekwetst werden.' Üe toestand verergert. De werksta king breidt zich uit; in alle mijnen slaat het werk stil, terwijl de hoogovens door gendar men bewaakt worden. Er heerscht groote ongerustheid, PORTUGAL. Hoewel de opofferingen, door de regeering gevraagd tot verbetering der financiën, niet bekend zjjn, worden rij door al de klassen der maatschappij goed ontvangen. De meerderheid der Kamer besloot in eene gehouden vergadering de regeering te steunen. E O Y T P E, De khedive heeft alle jongelieden, die gelijk met hem op het Theresiannm teW'eenen heb ben school gegaan, uitgenoodigd tijdens de a.s. Paasehvacantie naar Kaïro te komen. Hij zal zijne gasten met eene stoomboot te Triëst laten afhalen en hun alle wonderen van Egypte laten zien. Volgens berichten uit Khartoem beeft de mahdi zijn gezag en den vrede hersteld, door geld te verstrekken aan zijne tegenstanders, die thans bereid zijn tegen de Christenen mede te strijden. Met dit doel heeft Osman- Digma last bekomen troepen te verzamelen om Wadyhalfa aan te tasten. F E R Z I E. In berichten uit Odessa wordt openlijk ver klaard, dat de oorzaak der ongeregeldheden in Perzië in de kuiperijen van zekere Engel- sche kapitalisten schuilt, die steun vinden bij het ministerie van buitcnlandsche zaken. De ultra-nationalistische organen bewerendat Rusland tot eiken prijs zijn invloed te Teheran moet her.-tellen en dat de Russen, zoo de on geregeldheden groot ere afmetingen aanne men, verplicht zijn den schnch te hulp te ko men tot herstel van den vrede in ziju rijk. De priesters hebben het verbod van tabak rook en weer ingetrokken. AMERIKA. Chili's gezant te Washington Heeft gisteren veiklaard, dat hij nog gewte instructies van zijne regeering ontving, welke de particuliere depêches van Santiago zouden bevestigen, volgens welke Chili de gei ncrim in eerde nota zou hebben ingetrokken en tevens aange boden zou hebben de zaak der JBaltimore te onderwerpen aan de beslissing van het hoogste gerechtshof te Washington. Ook BI ai ne moet zich in gelijken geest hebben uitgelaten. Daarentegen seint de correspondent van de Timen uit Santiago, dat de minister van buiten- landsche zaken in gemelden zin naar de Unie heeft geseind ingevolge een besluit van een buiten gewonen ministerraad, ofschoon de reeds gemelde samentrekking van een Arneri- kaansch eskader bij Valparaiso allicht tot nieuwe verwikkelingen aanleiding zou kunnen geven. Uit Washington wordt intusschen geseind, dat de Amerikaansche chauvinisten nog vol strekt niet bevredigd zijn met Chili's verne dering, omdat hetgeen liet doet en voorstelt onvoldoende geacht moet worden. De intrek king eener nota staat immers nog niet gelijk met eene bekentenis van schuld, terwijl het opdragen der Baltimore-quoicztit; aan de recht spraak van het hooggerechtshof nog niet hetzelfde is als aan Amerika's eischen recht te verschaffen, zooals in het ultimatum ver langd wordt. In den Senaat is een wetsontwerp Inge diend, om den minister van marine te mach tigen tot het bouwen met den grootst mogelijken spoed van 3 groote paniserschepen, 2 pantser vaartuigen voor de kustbescherming, 5 kanon neer booten en 8 torpedo-booten de klasse, en daarvoor onmiddellijk een voor- loopig krediet van 4 millioen beschikbaar te stellen. Een depêche van den gezant Egan bevestigt de bewoordingen van het antwoord van Chili op het reeds openbaargemaakte ultimatum van de Vereenigde Staten. EERSTE KAMER OERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 27 Januari, Deze zitting ving aan met de behandeling der begroot!ng van justitie. De heer Alberda kwart» op tegen het iu vrijheid laten van jeugdige misdadigers bjj gebrek aan plaats in de gestichten. De heer Rahusen achtte den tijd voor inter nationale regeling der conflicten over zee- en handelsrecht, hoe wenschelijk ook, nog niet gekomen. De heer Mei vil van Lijnden vroeg vastheid in de notaris-tarievenals waarborg tegen onderlinge tarieven vaststel ling. Uit het. antwoord van den minister van justitie aan de sprekers bleek o. a„ dal hij is tegen afschaffing der tarieven voor advocaten en procureurs; eveneens zeer afkeurt het coaliseer^n door notarissen in zake de kosten, waarbij hij tevens mededeelde dat de regeering zal voorstellen de kosten wegens overdracht van onroerend goed te verminderen. Voor herziening der rechtsvordering acht hij den tijd nog niet gekomen. De legelïng van het internationaal privaatrecht is in voorberei ding. Omtrent zijne voornemens nopens de wetboeken kon hij niets belovenmen moest op zijn daden wachten. De minh-ter wees o. a. op den geringen tijd die hem nog gegeven was om vele onderdee- len te overwegen. Van bijzondere commissa rissen voor de wetgeving verwachtte hij in den regel weinig heil; hun optreden zou eer tyil- roovend zijn de plaatsing van opvoedelingen te Ommerschans acht hij wel gewenscht. De tarieven der advocaten en procureurs leveren in de praetijk minder bezwaren op. Bjj de herziening der nolaris-tarieven zal hij het denkbeeld van maxi ma-tarieven overwegen. Aan eene herziening van het wetboek van buiïr. rechts vordering denkt hij vooralsnog niet. Met don heer Rahusen is hij het eens, dat voor internationale regelingen de tijd nog niet is aangebroken. Overwogen wordt echter om met voorzichtigheid internationale rege lingen voor te bereiden. De begrooting van justitie is aangenomen. Bij hoofdstuk binnen!, zaken bestreed de heer Van Gennep krachtig de bevoegdheid der gemeentebesturen om onderwijzers te ont slaan, die de akte voor de vrije en orde oefeningen missen, wat te meer strijdig zou zijn met de wet, omdat dat vak geheet facul tatief is. De heer Verheye» erkende ook liet be zwaar, maar meende dat het zoover wel niet zou komen. Üe lieer Alberda sloot rich geheel aan bij den heer Van Gennep. De heer Van Lijnden drong ernstig aan op meer toezicht op geschiktheid bjj de benoe ming van onderwijzers, speciaal met het oog op ële uitlating in den bond van onderwijzers te Amsterdam, dat het begrip grenzen en nationaliteit niet meer bestaat. Zoodanige onderwijzers zjjn niet geschikt christelijke en maatschappelijke deugden te onderwijzen. De lieer Alberda zag in die uitdrukking gebezigd buiten de school, geen grond tot blaam op den onderwijzersstand. De minister Tak van Poortvliet achtte hand having van het hoofdbeginsel der armenwet gewenscht. Hij hoopte dat verbetering van het gebouw van het museum voor natuurlijke historie te Leiden zou kunnen worden ter hand genomen, beloofde onderzoek naar de meisjes-industriescholen, verzekerde dat de vrees der onderwijzers in verband met het verkrijgen der akte voor de vrije en orde oefeningen overdreven was, en dat indien gemeentebesturen onbillijk mochten rijn, de hoogere besturen zouden waken, terwijl hij eindelijk aan den heer Van Lijnden volmaakt toegaf dat aankweeking van vaderlandsliefde de plicht is der onderwijzers, doch in de woorden, te Amsterdam gebezigd, niet de beteeken is zag die deze daaraan hechtte. Hoofdstuk 5 werd daarna aangenomen. Morgen is hoofdstuk marine aan de orde. SCHIEDAM, 28 Januari 1802. De jaaidijksche openbare les der muziek school van de afdeeling rSchiedam" der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst" werd gisteravond in joMusis Sacrum" ge houden. .eOnze muziekschool verkeert in bloeïenden toestand", zei de voorzitter, de lieer J, T. Beukers, o. a. aan het einde van het examenen hij had recht dit te zeggen. De afgelegde proeven in den zang en de muziek toonden, dat de muziekschool eene inrichting is, waar met ijver en met zeer goeden uilslag wordt gewerkt. De leerlingen der verschillende pianoklassen brachten naar de mate hunner krachten veel goeds ten gehoore; de technisch zeer moeilijkestukken der solisten op de piano werden met groote zekerheid uitgevoerd. Ook de zang had veel succes. De met zorg gekozen liedjes werden allerliefst gezongen, vooral »het Angelus" van Van Rennes en »die Frühlingszeit" van Abt de solo-nummers waren zeer goed en vonden luide toejuiching. De degelijke opleiding, die de leerlingen aan deze sehool ontvangen, zal ongetwijfeld vele ouders aansporen, hunne kinderen te doen inschrijven, waarvoor het bestuur Zaterdag avond de gelegenheid openstelt. Bij koninklijk besluit is C, Ph. Ebbinge Wubben ontslagen als burgemeester der ge meente Vries. In het jaar '76 verscheen van den toen- mal ïgen minister van oorlog, generaaI-majoor H. J. Beijen, eene vertrouwelijke aanschrij ving, 'waarbij aan de officieren verboden werd zich met een parapluis in het openbaar te vertoonen, wanneer men gekleed was in burnoe. De toenmalige bespottelijke gewoonte om alle besluiten met een sluier van geheimzin nigheid te bedekken, gaf aan een officier aan leiding om dat b vertrouwelijk" te schenden en een der voornaamste dagbladen met die order in kennis te stellen. De parapluie-order werd het onderwerp van den dag en gaf in woord en schrift, aan leiding tot hilariteit. Na een bestaan van zestien jaar is deze order eindelijk door den tegen woord igen mi nister van oorlog ingetrokken en mogen de galante officieren, gekleed met burnoe, hunne dames weder onder een regenscherm bege leiden. Bij) kens bericht van den consul-generaal te Lissabon is door den Portugeeschen minis ter van financiën bij de Kamer van afgevaar digden een wetsvoorstel ingediendwaarbij bepaald wordtdat liet verschil tusschen het bedrag der invoerrechten naar het nog be staande tarief en dat der invoerrechten naar het tarief, den I4n December door de toen malige regeering ingediend, van den ln Febr. a.s. af voorloopïg zal betaald worden en gedeponeerd blijven, totdat door de wetgeven de macht omtrent de vaststelling der tarieven een besluit zal zijn genomen. (St.-Ot.) Bjj gelegenheid dat H. K. H. Prinses Wil- helmina Koningin der Nederlanden werd, is door den heer C. J. Begeer te Utrecht eene herinnerings-medaille vervaardigd, die in zilver en in brons in den handel gebracht wordt. De medaille geeft aan de voorzijde een uitste kend portret van H. M. de Koningin te zien, en aan de achterzijde het wapen vanH. M., daarnevens een oranjetak en de aloude spreuk van een van H. Ms. voorvaderen: ïflorira Porangier", waaromheen Koningin der Nederlanden 23 Nov, 1890. Geb. te VGravenhage 31 Aug. 1880. De medaille is 60 millimeter in middellijn. Wegens ongesteldheid heeft de heer 3. Prins, lid der Eerste Kamer voor Noord-Holiand, zich reeds Dinsdag aan de werkzaamheden der Kamer moeten onttrekken. t Tot terechtwijzing van de onjuiste mede deeling van het Venloctch Weekblad van mr. HafTmans, dat dr. A. L. Poelman een wets ontwerp tot landnationalisatie uitgewerkt en aan alle leden der Tweede Kamer toegezon den zou hebben, schrijft dr. P. aan de Fr. Gron, Ct. »In 1889 heb ik bij den heer W. Versluys te Amsterdam eene brochure uitgegeven on der den titelOntwerp van wet tot regeling van het grondbezit met toelichting". Sedert heb ik dat onderwerp niet aangeroerd. Op dit geschrift moet dus de redacteur van het Venlooirh Weekblad het oog hebben. In dit stuk is ecliter van landnationalisatie geen sprakede hier door mij voorgeslagen rege ling staat lijnrecht tegen dit stelsel over. Het is algemeen bekend, dat de landnationalisten het privaat grondbezit willen afschaffen, om het te verwisselen voor communaal bezit, hetzjj door de gemeente, hetzij door den staat. Het door mij in bedoeld geschrift ontwik kelde plan strekt daarentegen tot bevestiging en uitbreiding van het privaat bezit. Hoe het V, W. hier land nation alisal ie kau hebben ge zien is voor mij en zal ook wel voor hen die van het boeksken kennis genomen heb ben, een raadsel zjjn. Bij het begrootings- debat meende ik van dit geschrift met een enkel woord melding te moeten maken; daarna heb ik er aan enkele leden der Kamer op hun verlangen een exemplaar van toege zonden. Hebben ook andere leden er een ontvangen dan is dit gebeurd zonder rnjjo toedoen of medeweten." De schaatsenfabrikant A. R. Hoekstra te "Warga heeft aan bet regiment grenadiers en jagers 299 paar Friesche schaatsen met bij— behoorende riemen enz. geleverd, tegen f 2.70 het paar. De ffed. Bakkers Ct, waarschuwt hare lezers tegen een zoogen aamden reiziger in cacao, die hjj levert, volgens zjjn zeggen, met vanille, tegen 80 cent. Een monster van zjjn cacao", door de hee- ren Kuyt en Farensbach onderzocht, bleek geen spoor van cacao te bevatten. Het bestond uit de fijngewreven houterige deelen van een zaadkorrel. De man die deze vcacao" had verkocht, is lang en schraalzjjne houding heeft iets mili tairs hij had een blonden snor, langen hals en ging gekleed in een grijzen demi-saison. Te Gouda is Dinsdag, vlak voor het station, j.een goederentrein op eenige stilstaande wa ns geloopen, en wel met zoo'n kracht, dat verscheidene wagens als in elkaar gesel «oven werden. Persoonlijke ongelukken zijn geluk kig niet te betreuren, doch de schade aan materiaal en goederen is zeer belangrijk. Men wijt dit ongeval aan liet verkeerd stellen van een wissel. De wissel wachter is terstond in zijne betrekking geschorst. Eden, uit Haarlem, won Dinsdag in Enge land het amateurs-kampioenschap over 1 Engelsche mjjl. Tebbutt, de Engelsche schaat senrijder-kampioen, was tweede. De prijs is een gouden beker, indertijd door den Prins van Oranje hiervoor uitgeloofd.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2