Bliineiilaiidsclie Berichten. nieuwe handelsovereenkomsten aan te gaan, zal het algemeen tarief half Februari in werking treden voor de producten van alle landen, met uitzondering van Brazilië. S E B Y I E| De regeering heeft aan Bulgarije de uit levering of ook maar de uitzetting van den Bulgaarschen uitgewekene Rizoiï geweigerd, die door Bulgarije van samenzwering tegen de veiligheid des lands beschuldigd wordt. B L G A R IJ E. De toestand van Stambouloff is bevre digend. Met een 14 dagen verwacht men dat hij geheel hersteld zal zijn. EfiTIPE. De regeering besloot tot vermindering der zoutbelastirg met 40 pCt.de patentbelas ting is, zoowel voor Europeeërs als inlanders, afgeschaft. Alle mogendheden zijn het hier over eens, dat, bij deeliog van het batig overschot tusschen de regeering en de kas der openbare schuld, de regeering 25,000 pond meer jaarlijksch aandeel zal hebben dan de schuldenkas. AMERIKA. Uit Washington wordt gemeld dat presi dent Harrison verplicht was het Senaats comité voor buitenlandsche zaken mede te doelen dat bfj zijne boodschap over Chili aan het Congres heeft ingezonden nadat het ant woord van Chili op het ultimatum reeds ontvangen, doelt nog niet vertaald was, zoodat de inhoud daarvan hem nog niet bekend was. De staatssecretaris Blaine moet gezegd hebben dat de president zijne boodschap teruggehou den zou hebben indien Chili's antwoord hem bekend was geweest. Hierdoor wordt de meening bevestigd dat Harrison en Blaine in de Chilï-aangelegenheid geenszins samengaan. Eene tweede nota van Chili, die per draad ontvangen is en alle eischen der V- S. heet in te willigen, wordt hese bouwt! als het ge volg ''van den op Chili uitgeoefenden druk, niettegenstaande het eskader der V. S. uog te Montevideo geankerd ligt. Naar aan de Times uit Santiago gemeld wordt, verklaart de regeering van Chili zich bereid de bemiddeling van Spanje of Brazilië aan te nemen, maar is het volk meer gezind tot eene beslissing van het opperste bonds- gerechtshof der Vereenigde Staten. DeCliili- regeering ontvangt van alle kanten betuigin gen van sympathie, zelfs uitNoord-Amerika. Be Amerikanen te Santiago verlangen openlijk dat het «exequatur" vau den consul der Y. S. te Valparaiso worde ingetrokken. Er wordt verzekerd dat president Harrison besloten heeft den gezant Egan terug te roepen. Gisteren heeft president Harrison eene tweede boodschap over het geschil met Chili aan het congres gezonden, waarin hij zegt dat het antwoord van Chili's minister van buiten landsche zaken op de depêche van het staats- departement der Unie een gunstig vooruit zicht opent op eene bevredigende oplossing van het geschil met Chili, SCHIEDAM, Januari 1892. Hedennamiddag ten kwartier vóór twee ure hield de gemeenteraad eene openbare vergadering, welke werd bijgewoond door 1 7 ledenafwezig de heer mr. Schuurman mot kennisgeving, en de heeren Roelants, Van der Schalk en di\ De Bruijn. Na resumtie der notulen van 16,18 en 19 December j.l., stelde de heer Maas voor om bij de kopij van het door ieder gesprokene, een afschrift van het geheel ten raadhuize ter inzage te leggen, teneinde ieder lid in de gelegenheid te stellen, na te zien wat een voorgaande spreker heeft gezegd. Na korte discussie werd dit voorstel, ondersteund door de heeren Visser en Van Erpecum, met algemeens stemmen aangenomen. Hierna kwamen de volgende stukken in: Eene missive van den minister van binnen- landsche zaken, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 16 December LI., waarbij de heer K. Heeringa benoemd is tot leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan het gymnasium alhier. Missive van Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 10 November LI. tot bet ver- koopen van schuldbrieven, eigendom der gemeente; idem, ten geleide van een exem plaar der goedgekeurde begrooting dezer ge meente voor het dienstjaar 1892; welke stuk ken werden aangenomen voor kennisgeving. Een gelijke missive waarbij in overweging gegeven wordt nu al de strafverordeningen die genoemd zijn in de door den raad bij zijn besluit van 10 December LI. naar aanleiding van art. 178 der gemeentewet vastgestelde verordening, zijn vastgesteld vóór het in wer king treden van het nieuwe strafwetboek en andere voorschriften van een hoogeren wet gever van jongeren datum genoemde ver ordening in te trekken en tot algeheele her ziening der plaatselijke strafverordeningen over le gaan. Op voorstel van burgemeester en wet houders werd besloten, de bedoelde, in de raadszitting van 16DecemberLL vastgestelde verordening in te trekken en van die intrek king aan Gedeputeerde Staten bericht te zenden, onder mededeeling van burgemeester en wethouders dat door de commissie voor de strafverordeningen al de verordeningen tegen wier overt red eng straf bedreigd is zijn her zien, sommige door geheel nieuwe zjjn ver vangen, terwij! die commissie, ten aanzien van enkele voorstelt, die geheel te doen vervallen. De ontwerpen dier verordeningen worden heden alle aan den raad ter behandeling aangeboden, 2e zullen worden gedrukt en aau de leden rondgedeeld, ter behandeling in eene volgende vergadering. De door burgemeester en wethouders ge dane opneming der boeken en kas bij den gemeente-ontvanger werd aangenomen voor kennisgeving. Idem, ten geleide van hunne beschikking op het adres van de directeuren van de naamlooze vennootschap de Stearin«-kaar senfabriek Apollo" alhier, iu zake den aanslag van gemelde vennootschap in de plaatselijke directe belasting dezer gemeente over 1891; aangenomen voor kennisgeving. (Op dezelfde gronden als het vorig jaarhebben ook nu Gedeputeerde Staten op hun verzoek om teruggave van betaalde belasting, afwij zend beschikt.) Idem, ten geleide van het door hen goed gekeurde raadsbesluit van 4 November/16 December l.L, regelende de jaarwedde van den leeraar in natuurkunde aan de burger avondschool alhier; aangenomen voor kennis geving. Missive van de commissie voor het burger lijk armbestuur, houdende aanbeveling van een lid in die commissie, ter vervulling der vacature wegens periodieke aftreding, op 1 Januari LI. van den heer H. A. M. Roelants. Op die aanbeveling, waarmede burgemeester en wethouders zich hebben vereenigd, zjjn geplaatst: 1. H. A.M. Roelants, 2, W, A. J. Wittkampf. Missive van de Kamer van koophandel en fabrieken, daarbij ter goedkeuring inzendende de rekening en verantwoording van baar ge houden beheer over 1891; de rekening met bijlagen in handen gesteld der fmaucieele commissie ten fine van onderzoek en rapport. Een adres van het bestuur van de a'dee- ling «Schiedam" van den bond van Neder- landsche onderwijzers, waarin het, ter tege moetkoming aan bestaande bezwaren bij het meerendeel van het onderwijzend personeel alhier, in ovetweging geeft, aandacht tevcr- leenen aan het voor enkele maanden, door een aantal onderwijzers aan den raad inge diende adres om verbetering van hunne positie, door eene regeling vast te stellen, waarbij alle onderwijzers jn de gelegenheid komen bevorderd te worden naar anciënniteit en be kwaamheid werd ter visie gelegd, om daarop, wanneer het bedoelde adres aan de orde zal worden gesteld, voor zooveel noodig te letten. De dankbetuiging van M. Radcmaker voor hare benoeming tot onderwijzeres 3e klasse aan de 2e openbare tusschenschoolvan A, van den Bos, voor het hem toegekende pen sioen uit de gemeentekasen van YV. J. van Wagtendonk voor zijne benoeming tot direc teur der algemeene begraafplaats, werden aangenomen voor kennisgeving. Alsnu tot behandeling der aan de orde ge stelde onderwerpen overgaande, werd aller eerst de benoeming voor de verschillende vaste raadseommissiën gedaan. Alle leden werden herbenoemd, met uitzondering van de leden van het stembureau in de onderafdeeling. Tot voorzitter werd benoemd de heer G. Visser Bz., plaatsvervanger C, J. P. van der Schalk en leden J. W, J. van Harwegen den Breems en F. W, Prins; terwijl tot plaats vervangende leden werden benoemd de heeren A. Knappert Lz,, C. Bergsma, J. Tak en Jacs. Hoek. Tot onderwijzer aan de le openbare school voor onvermogenden, op jaarwedde van f 500, werd benoemd D. Visser alhier, met bepaling dat deze benoeming is ingegaan met 1 Januari j.L, en voor Is op de gewone voorwaarde. De voordracht van burgemeester en wet houders ter benoeming van C. Kerdel, tot onderwijzer le klasse aan de 1e openbare school voor minvermogenden en van J. Mulder tot onderwyzer 2e klasse aan dele openbare school voor onyermogenden, met de naar aanleiding daarvan ingekomen adressen, als mede rapport ter zake van de eommissie van toezicht op het lager onderwijs. Burgemeester en wethouders persisteeren bij hunne voor dracht, daar deze was geschied in het finan cieel belang der gemeente, ook erkend door de schoolcommissie, en geheel in over leg met den arrondissements-sehoolopziener en de hoofden der betrokken scholen; de schoolcommissie meende dat het beter was eene oproeping te doen voor een onderwijzer met hoofdakte boven 23 jaar en de eerst volgende vacature (indien de wet zulks dan niet eischt) niet te doen vervullen. Op voor stel van den heer Visser, ondersteund door andere leden, werd de behandeling van dit en de overige onderwerpen aangehouden en de zitting door den voorzitter tot aanstaanden Maandag ten kwartier vóór twee uur gead- journeerd. De heer B. H. Heldt, lid der Tweede Kamer, zal Maandagavond ten 8 ure in het lokaal «Paulus" voor de afdeeling Schiedam van het Nederlandsch werkliedenverbond optreden. De op per-ceremoniemeester maakt bekend, dat het hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Kouingin-Regemesingaande Vrijdag den 29n dezer, den lichten rouw zat aannemen voor den tijd van veertien dagen, wegens het overlijden van 2ijne Keizerlijke Hoogheid prins Constantijn Nicolaïévitch, grootvorst van Rusland. Be minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bljjkens eene door hem in dagteekening van 27 dezer van den Franschen gezant ontvan gen officieels mededeeling, de voortbrengse len of koopwaren van Nederlandse hen oor sprong bij invoer in Frankrijk van 1 Februari e.k. af aan de inkomende rechten volgens het nieuwe Fransche minimumtarief onder worpen zullen zijn. Door den minister van financiën is vast gesteld een nieuw formulier voor dequïtantïën wegens uitkeering van gemeente-opcenten der personeels belasting. De quitantie, door den gemeente-ontvanger op het formulier te stel len, moet enkel het over de maand uitge keerde behelzen, met uitzondering echter van die wegens de uitkeering over December, welke, evenals tot dusver, b et geheele bedrag moet aanwijzen, dat sedert het begin van het dienstjaar aan de gemeente is uitgekeerd. Hierbij worden de in kas aanwezige quitan- tiën van vorige maanden iu betaling terug gegeven. De quitantiën, mits niet meer dan f10 bedragende, zijn vrij van zegelrecht. De Russische gezant bij ons Hof, graaf Kapnist, die reeds geruimen tijd bij het mi nisterie van buitenlandsche zaken te St.-Peters- burg werkzaam is, wordt tegen Mei in de residentie verwacht eu zal dan een paar maanden hier verblijven, om dan zijn diplo- matieken post alhier neer te leggen en voor goed naar zijn vaderland terug te keeren. De St.-Ct. JVo. 22 bevat een verslag over den houthandel van Noorwegen in 1891. Over het algemeen zijn de zaken in Noorwegen- in het afgeloopen jaar niet gunstig geweest. De- hoofdtakken van handel en industrie hebben win sten opgeleverd, die verre beneden de gewone zijn gebleven. Dit geldt in het bijzonder van den Noorsehen houthandel, die zeer onbevredigend is geweest, daar de prijzen steeds laag zijn gebleven. Uit bet bericht over de eerste tien maanden van- 1831 blijkt dat gedurende dien tijd de uitvoer be droeg 1.7*12.000 M® tegen 1.688.000 M3 ever denzelfden tijd in 1890. In Nederland bedroegde- uitvoer gedurende het tijdvak van Jan,Oct. 1891 116.000 M* tegen 115.000 M® over dienzelfden tijd van 1890. Verhoogt men deze cijfers hij benadering voor de laatste twse maanden van 1891, dan zal de ge zamenlijke uitvoer van hout over het afgeloopen jaar pij m. 1.920.000 M® hebben bedragen tegen. 1.860.000 M®in 1890, De waarde van den totalen uitvoer -wordt voor 1889 op 38 raillioen kronen en. voor 18SO op 32 tnillioen kronen geschat, maar aangezien de prijzen verleden jaar 5 i 18 pCt. lager dan in 1890 zijn geweest, zal bet bedrag voor 1S91 waarschijnlijk 30 millioen kronen niet te boven gaan. Jhr, mr. Van den Velden, secretaris van den hoogen raad van adel, onlangs te Cannes overleden, heeft zijue collectie teekeningen, bestaande uit verscheidene portefeuilles, en zijne moderne schilderijen aan het rijk ver maakt, Het verslag van de werkzaamheden van den arbeidsraad te 's-Gravenhage hef: eerste sedert de oprichting van dit lichaam is thans in druk verschenen. In de allereerste plaats constateert de- raad, dat zjjn pogingen om den loonstandaard te verbeteren en te lange werkdagen tegen te gaan met welwillendheid zijn ontvangen en op verschillende werkplaatsen tot merk bare verbeteringen hebben geleid. Partleele klachten over laag loon werden door den raad op voorzichtige en wel wil lende- wijze met bestuurders van werkplaatsen be sproken, en hadden merkbaar succes, Eene algemeene klacht over het betalen in bierhuizen en drankwinkels werd door middel van de dagbladen en persoonlijk schrijven- ouder de aandacht van patroons en architecten gebracht en bracht verbetering in dat kwaad- teweeg. Met genoegen vermeldt de arbeidsraad, dat het gemeentebestuur in zijne bestekken de bepaling opnam, om aan de werklieden ieder persoonlijk en op het werk te betalen zeer waarschijnlijk zal die bepaling spoedig door particulieren worden overgenomen, even als die op het verzekeren van werklieden tegen ongelukken, waarin het gemeentebe stuur van 's-Gravenhage aan de andere ge meenten ook het voorbeeld heeft gegeven. Ook werd een beroep op de patroons en werklieden gedaan, om elkaar zoo mogelijk

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2