In de eerste plaats acht spreker 't noodig, dat de maatschappelijke standen elkander ver staan en medewerken tot instandhouding van het groote raderwerk, "waarvan elk onderdeel onmisbaar is. Men wachte zich evenwel voor revolutie, daar deze allerminst den toestand verbeteren zon; neen, evolutie, ontwikkeling is het eenig ware en afdoende middel. Niet zich verzet tegen den kapitalist en hem met geweld zijne rijkdommen ontnomen, doch in hem langs vredel ie venden weg vertrouwen gewekt voor den minder bedeelde en het plichtsbesef om bij te dragen tot leniging der maatschappelijke nooden en behoeften. Alleen waar onwil blijkt en de rijkdommen slechts tot renteloos, dood kapitaal worden opgestapeld, mag worden getornd ten nutte en ten behoeve van het algemeen. Voorts moet propaganda worden gemaakt tot bevor dering van Zondagsrust en tot wering van te langdurïgen arbeid, teneinde ook bij de arbeidende klasse het besef te wekken en te verlevendigen, dat ook zij bestaat uit men- schen, en geen machinesmenscben, die evenals ieder ander de roeping hebben een degelijk lid der maatschappij te worden, 't Moet in een beschaafde maatschappij onmo gelijk zjju, dat vele gezinnen verlorengaan wegens ontbering van huiseljik leven, wegens gebrek aan opvoeding en onderwijs. Daarom is leerplicht mede een dringende eisch voor onzen tijd en moet de wet ten strengste daarin voorzien. iJe vrouwelijke en kinderlijke krach ten mogen niet worden geëxploiteerd ten bate der fabrikanten, de vader van 't gezin moet in aller onderhoud kunnen voorzien. Nog wees spreker op uitbreiding van kiesrecht, het verschaffen van woningen, oprichting van pensioenfondsen voor den ouden dag en het inschrijven in een levensverzekering, opdat de uitgediende werkman, die veel heeft hijge dragen tot de productie en een welbesteed leven achter zich heeft, niet tot armoede behoeve te vervallen en tot den bedelstaf worde gedoemd. Ook in zake de nationale militie moest een mildere regeling worden getroffen, opdat die vaderlandse he plicht meer algemeen zou worden vervuld. Nog werd het nut aangetoond van z.g. arbeidskamers en arbeidsraden. Ten slotte wees spreker er op, hoe onderling overleg vooral moet medewerken tot het nemen van de ver- eischte maatregelen en spoorde zijne hoor ders aan zich te vereenigen en de afdee- ling Schiedam te brengen tot den gewenschten bloei, opdat deze in de plaatselijke toestanden een gunstige wending kunne brengen. "Van de gelegenheid tot debat werd slechts door éen persoon gebruik gemaakt, uit wiens debat evenwel bleek dat de spreker niet goed gevolgd en begrepen was. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan den spreker en van opwekking tot de aanwezigen om zich aan te sluiten. Moge het door den heer Heldt gesprokene in goede aarde zjjn gevallen en de afdeeling Schiedam den emstigen wil betoenen om langs geleidelijken en ordelijken weg te her vormen, en moge degenen, die na den heer Heldt het woord zullen voeren, op meer onver deelde aandacht kunnen rekenen dan hij. Donderdag a.s. zal in »Musis Sacrum" alhier geopend worden een filiaal van een panorama- maatschappij of onderneming, die overal waar zij is werkzaam geweest zich in een buitengewoon succes mocht verheugen, blij kens de berichten welke de verschillende dag bladen daaromtrent gaven. Behalve in VGavenhage waar dit pano rama anderhalf jaar is gevestigd geweest, werd het ten toon gesteld te Arnhem, Nijme gen, Dordrecht, Leiden, Haarlem, Leeuwar den, Groningen en Breda, en overal met hetzelfde succes. Ook in Oostenrijk, Duitschlrtnd, Rusland en Denemarken, zijn te gelijker tijd vijftig der gelijke inrichtingen werkzaam, die alle druk bezocht worden. Het panorama zal alhier gedurende vier •weken worden ten toon gesteld en tweemaal per week worden afgewisseld. Wij twijfelen er niet aan of ook hier ter stede zal het een druk bezoek ten deel vallen. Bij kon, besluit is de kolonel J, E. Simon, van den grooten staf, die met ingang van 4 Februari eervol is ontheven uit de be trekking van adjudant van H. M. de Koningin en benoemd is tot adjudant in bui ten gewonen dienst van Hoogstdezelve, met ingang van laatstgeinelden datum op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f4776 'sjaars. Bij kon, best is benoemd tot lid en voor zitter van den raad van toezicht op de spoor wegdiensten nir, J. P. van Bosse. Bij kon. besluit is met ingang van 14 Februari benoemd tot burgemeester van Hoogvliet en Poortugaal de beer A. van der Poest Clement, secretaris dier gemeente. De staatscommissie voor de arbeiders- enquête, die tengevolge van de heersehende ziekte hare werkzoamheden moest schorsen, is gisteren in hetloksvd der Tweede Kamer weer voortgegaan met het hooren van getuigen. De parlementaire commissie van voorbe reiding der faillissementwet zal van heden af hare werkzaamheden voortzetten. De gewone audieotie van den minister van oorlog op Donderdag4, en die van den minister van marine op Vrijdag 5 dezer zullen niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat op 30 Januari bij de betaalmeesters in kas wasf 555,309.48 en dat op denzelfden dag, door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 1 '1 bic van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van2,280,764.84 De minister van bultenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, met verwij zing naar zjjne mededeel ing in de Staatscou rant van 28 Januari IX no. 23, dat, blijkens een van Harer Majesteits minister-president te Lissabon ontvangen telegram, den 30n Januari IX de wet is afgekondigd, houdende dat het nieuwe Portugeesche tol rarief te reke nen van 1 dezer wordt toegepast. {Stct.) Door den minister van financiën zijn nadere voorschriften vastgesteld voor de betaling van directe belasting, elders verschuldigd dan ten kantore waaronder de aangeslagene woon achtig is. Daarbij is o. a. bepaald, dat de aanslag in eens moet worden aangezuiverd, en wel, wat de grondbelasting betreft, vóór 1 Juni van het dienstjaar. Indien echter voor een deel van den aanslag ontheffing te wachten staat, kan met de aanzuivering van het overige worden volstaan. De ontvanger is voorts bevoegd, ook in andere gevallen met de betaling van een gedeelte van het ver schuldigde genoegen te nemen, indien bijzon dere omstandighedennaar zijn oordeel daartoe grond geven. Volgens den Haagschen correspondent der N. Gr. Ct. wordt voor de vacature in de Algemeene Rekenkamer genoemd de heer Borret, oud-lid der Tweede Kamer, en voor het lidmaatschap van den Hoogen Raad de oud-minister van justitie Ruys van Eeeren- broek. Te Utrecht is Zaterdag in 78-jarigen ouder dom overleden de heer mr, G. Turk, presi dent van het Hoog Militair Gerechtshof. De overledene, wiens overlijden, wegens zijne uitgebreide rechtskennis en zijnen helde ren blik in rechtszaken, als een groot verlies voor het Hof moet worden beschouwd, was ridder van den Nederlandschen Leeuw. De Rotterdamsche trnmwegmaatsclmppij vervoerde in de maand Jan. 4892 398.437 reizigers met een opbrengst van f 32,773,92, tegen 375.544 reizigers met een opbrengst van f29,689,99 in Jan. 1894. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maand van 1892 beliepen f16,403.30, terwijl die over datzelfde tijdvak van 4891 f46,748,35 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 4892 beliep f 48,877,22*4, terwijl die over datzelfde tijdperk in 4891 f 46,408,34 beliep. Naar aanleiding van het bericht, dat de influenza-bacil in het pathol. laboratorium der Utree!ïtsche hoogeschool, is gevonden, deelt Rien aan de N. Gron. Ct. mede, dat reeds eene week geladen in het hygiënisch labo ratorium te Groningen door dr. Ali Cohen die bacil in het bloed van lijders aan influ enza gevonden en aan verschillende deskun digen vertoond is. Dr. P, J. Hollmaun deelt in het Handelcblad mede, dat de influenza niet bestand schijnt tegen Stokholmer teer. Dagelijks een lepel vereelte Stokholmer teer even verwarmd, is voldoende om die dampen door het vertrek te verspreiden. "Voor zoover de namen in de dagbladen ■werden medegedeeld van de oud-strijders, die in de eerste maand dezes jaars over leden, bedroeg dat getal 48. In het geheel werden van 3 Augustus af opgegeven 88. Dus in Januari alleen stierven er bijna even veel als in de vijf daarvan voorafgaande maanden te zaraen. Tusscheu 3 en 5 dezer wordt uit New-York weer een storm op de Britsche en Iersche kusten aangekondigd, - Volgens den regenmeter der rijksiand- bouwsehool te Wageningen bedraagt de ge vallen regen over de maand Januari jX 40 mM, tegen 42.5 mM over dezelfde maand van 4891. Een paar dagen geleden is er een druk fout je geslopen in den naam van de Turk- sclie orde, welke aan onze jonge Koningin verleend is. De Chefakat-orde werd daardoor herdoopt in zChef a Kotende", Dit is al mooi, maar mooier nog klinkt de naam»Cheflket a Kotonde", welke in de Amstelbode voorkomt. Terecht, dun lit ons, zegt dienaangaande het Dbld. v. Ned.sof die toevoeging van fket eeue verbetering is, weten wij niet. Van een chef een eheffket te maken, kan wel een even declineerende daad zijn als een leeuw voor een leeuwerik uit te schelden," (N. v. d. D.) Aan het politle-bureau aan de Oosterkade te Rotterdam is aangifte gedaan van de ont vreemding van een vat jenever van den wal aldaar, bestemd voor expeditie met de Haar- lemsclie boot. Eeu in de vorige week te Botterdam ge huwde vrouw, wier man door haar ouders in een zaak was gezet, waarvoor door haar vader f 4700 was betaald, kwam dezer dagen bij haar ouders terng, mededeel end e, dat haar man zich verwijderd had, nadat hij eerst den gebeden inboedel voor f 200 had verkocht, (Ty'X) Het krankzinnigengesticht te Loosduinen, op te richten door de vereeniging tot christe lijke verzorging van krankzinnigen en zenuw lijders in Nederland, gevestigd te Utrecht, zal bestaan uit tien paviljoenen voor mannen, tien paviljoenen voor vrouwen en de noodige dienstgebouwen. Er mogen niet meer dan 500 krankzinnigen, 250 mannen en 250 vrou wen, verpleegd worden. De geneeskundige behandeling der ver pleegden wordt aan ten minste drie genees kundigen opgedragen. Zoolang het aantal verpleegden niet meer dan 200 bedraagt, moet aan len minste óen, zoolang het aantal verpleegden meer dau 200 maar niet meer dan 350 bedraagt, aan ten minste twee ge neeskundigen de geneeskundige behandeling zijn opgedragen. Nader wordt bevestigd, dat de dood van het waschmeisje te Sclieveningen niet aan misdrijf is toe te schrijven. Het ver! of tot be graven van haar lijk zal, Da het scheikundig onderzoek op last der justitie van de lichaam- stoffen, spoedig worden verleend. Op last van den officier van justitie" te Dordrecht is Vrijdag j.l. Arie de Snoo, gewe zen ijzer werker in de fabriek van den heer J. II. CappeHe te Bolnes, gevankelijk naar Dordrecht overgebracht, ah beschuldigd van vnlsehe guldens le hebben vervaardigd en in omloop gebracht. Vijf getuigen hebben reeds verklaringen ïn zijn nadeel afgelegd. A. de Snoo heeft, naar gemeld wordt, aan de rijks veld wacht reeds bekend. Door de rijksambtenaren der belastingen is aan de Handelskade te Amsterdam beslag gelegd op tien vaten gedistilleerd, welke per stoomschip van Londen ingevoerd en als wijn gedeclareerd waren. DU is als aangifte ran goederen onder verkeerde benaming volgens de wet strafbaar. Verder is door hel groote verschil van het bedrag van den accijns, op gedistilleerd en op wijn een aanzienlijke boete beloopen. Gisterochtend is tusschen Ileilo en Kastri- kurn de ploegbaas Stroower door trein 404 van den Ilollandscheu spoorweg overreden. De ongelukkige was terstond dood. Te Wageningen is in ruim 97 -jarigen ouder- kom overleden Elske van Aggelen, geb. Ten Hond ijk, die als marketentster den slag hij Waterloo medemaakten. Zij werd op 1 Juni 4794 te Groningen geboren en was dus 21 jaar, toen zij bij Quatre-Bras en Waterloo aan menig soldaat een verkwikking aanbood uit het vaatje, dat zij sedert steeds heeft be waard. Zij diende bjj het 5e bataljon nationale militie. Gedurende de laatste drie jaren van haar leven werd zij verpleegd in hetoude-mamien- en vrouwenhuis te Wageningen. Bij de her denking van den 75-jarigen herinnering^,! van Waterloo, in Juni 1890, werd zij ruim schoots onthaald en werd haar zelfs eene serenade gebracht. Eigen Haard gaf toen eene afbeeldlg van het oudje. Men schrijft uit Rozendaal aan de N. E, ct. r iHet gerechtelijk onderzoek in zake de knoeier gen (om niet van vele soorten dief stallen te spreken) aan de gemeente-gasfabriek alhier, wordt blijkbaar met den noodigen ijver voortgezet, en er wordt algemeen beweerd, dat deze zaak voor menigeen nogal een onaan- genamen nasleep zal hebben. De directeur der fabriek, oudste zoon van onzen meer dan tachtigjarigen burgemeester, bevindt zich nog altijd in arrest, en de aan het licht gekomen feiten moeten zóo ernstig tegen hem getuigen, dat er van terugkomen vooreerst wel geen sprsse zal zijn. De openbare meening uit zich nogal scherp over de bijzondere gas-commissie, waarin de beide wethouders reeds jarenlang zitting hebben. Wat nu ontdekt is, werd reeds lang door iedereen vermoedallóen de wet houders zagen niets, totdat nu ongeveer drie maanden geleden de gas-commissie werd aangevuld door een jong raadslid, die naar het blijkt meer doorzicht of minder vrees had. Reeds lang levert de gasfabriek te Rozen- daal jaarlijks een verlies op van pl, m. f2000, hoewel het gas met 9 cent belaald wordt,"

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3