Fo L 1 T I E. Buitenlandse he Berichten. Biiincnlaiulsche Berichten. 3a. bijaldien hij buitenslands is geboren, of, en zuo ja, waarom hij als Nederlander is te beschouwen, met vermelding van dedagtee- kening lijn er naturalisatie, indien deia mocht hebben plaats gehad. VGtavenhage, den 25sten Januari 1892. Se Gedeputeerde Staten toornoemcl, F O C fi, "Voorzitter. F. TA VENRAAT, Griffier. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebrachteen gouden oorbel letje met zwart steentje, een vuilnisbak, een klein gouden medaillon, een grijs konijn, een rj)glaarsje, een rozenkrans en een klndcrportemonnale met f 0/12. BELG I E. In de Kamer nam gisteren de discussie over de grondwetsherziening een aanvang. De minister Beeruaert zeide, dat deze niet plaats kan hebben, tenzij er in de Kamer;, een be paalde strooming en een vastbesloten meer derheid bestond ten gunste van bepaalde hervormingen. De minister verlangde niet, dat men het eens was over een ontwerp, maar wel over de groote beginselen. Woeste, Frère Orban en Janson zijn het eens met den minister en vragen hem zijn plannen bekend te maken. Beernaert zegt, dat er reden is eenige artikels te herzien, en daaronder die betredende het kiesrecht, ver tegenwoordiging der minderheden, toelage aan de afgevaardigden, troonsopvolging, huwe lijken der koninklijke prinsen, referendum des konitigs, enz. Woeste bestrijdt de vertegenwoordiging der minderheden en liet referendum. De minister Beernaert verklaarde in ant woord aan de heer Woeste, dat de Kamer vrij zal zijn, de regeerings-voorstellen in hun geheel of gedeeltelijk aan te nemeu, maar dat de bespreking van alle regeert*ngs-voorstellen te gelijker tijd moet plaats hebben. De Kamer heeft met algemeene stemmen besloten het regeerings-voorstel tot grond wetsherziening naar de afdeelingen te zenden. De socialisten hielden gisteren te Brussel een vergadering, -waarop besloten werd per manent zitting te houden gedurende de be raadslaging over de grondwetsherziening en tevens eiken dag beloogingen te otganiseeren voor het gebouw der Kanter. Ook werd besloten een groote betooging te maken voor het algemeen stemrecht, waar aan ook de socialisten in de provincies zullen uitgenoodigd worden deel te nemen. Het opnemen van het koninklijk referendum n de grondwet werd door Volders bestreden. DUITSCHLAND. Reeds is door den Pruisischen Landdag de commissie voor de schoolwet benoemd. Zij bestaat uit 9 conservatieven, 4 vrij-conservatie- ven, G nation aal-liberalen, 2 vrijzinnigen, 6 leden van het Centrum en 1 Pool, 28 leden in het geheel, de meerderheid beslaat uit voorstanders. Braaf Haussonvilie is voorzitter. Den Sn a.s, houdt de commissie hare eerste bijeenkomst. Tamelijk algemeen schijnt men nog eene schikking mogelijk te achten, ja te verwachten. Maar hoe,dat isdegroote vraag. Ook de keizer zou vol hoop wezen. F R A N' K R IJ K. Het wordt bevestigd, dat de heer Read, de gezant der Vereenigde Staten, de opdracht heeft gekregen met het Fransche gouver nement te onderhandelen over een uftieve- ringstractaat en over een handelsverdrag tusschen beide landen. De voorstellen der Vereenigde Staten zijn in principe aangenomen. ENWELANb De Time* verneemt uit Singapore, dat de Engelschen de door de vijanden verlaten ver sterkte stellingen bezet hebben. Het hoofd der muiters is ia de wouden gevlucht De plaatselijke pers erkent intusschen dat hij billijke grieven had, en dringt aan op een afzonderlijk onderzoek. OOSTENRIJK. De geruchten blijven aanhouden omtrent een aftreden van den minister van koophan del in Hongarije, wiens positie geschokt is tengevolge der internationale moeilijkheden, voortvloeiende uit de handelsstaal kunde, en omtrent dat van den minister van eeredienst, wiens besluit betreffende den doop van kin deren uit gemengde huwelijken zal worden ingetrokken. ITALIË. De regeering zal eerstdaags te Rome aan zeshonderd werklieden werk verschaffen, door een aanvang te doen maken met eenige groote bouw wei ken. De oud-minister van onderwijs, de heer Bonghi, zal de regeering uitnoodigen een ont werp in te dienen tot reorganisatie van het disciplinair bestuur aan de hoogescholen^ Werklieden zonder werk trokken gisteren te Rome door de straten en manifesteerden voor het ministerie van oorlog en het Quiri naal. De karabiniers dreven hen uiteen. Een charge werd gedaan en vele personen werden gevangengenomen. Een manifest van den rector der universt te it te Tui in kondigt de heropening der colle ges aan, en maant de studenten aan, de studiën met kalmte te hervatten, opdat men niet genoodzaakt worde tot strenge discipli naire maatregelen over te gaan. De dood van pater Anderledy, generaal dei- jezuïeten, heeft aanleiding gegeven tot het openbaarmaken van de laatste statistiek be tredende het aantal leden dier orde. Daaruit blijkt dat deze 42,947 telden. Zij behooren tot eene der vijf groote afdeel ingen, waarin Euro pa door de orde gesplitst is, namelijk Italië, Buitsehland, Frankrijk, Spanje en Engeland. Frankrijk telt de meeste jezuïeten ia zijn mid den in het geheel 2863. Nederland, dat ingelijfd is bij Duitschland, komt voor met een cijfer van 450. t' SPANJE. In de Kamer zeide Canovas gisteren, dat hij binnen acht dagende stukken, die betrek king hebben op de onderhandelingen over een bandeIstractaat met Frankrijk, zal over leggen. Te Bilbao is de toestand niet veranderd. De regeering wil overgaan tot opzegging van het trnctaat betreffende den artistieken eigendom met Frankrijk. BULBAR IJ E. De Bulgaarsche nota tot regeling van het Framch-Bulgaarsch incident is meegedeeld aan Lanel, die daarop naar den minister Gre- coflf ging, aan wien hij verklaarde, dat hij het incident geëindigd achtte en dat de diplo matieke betrekkingen waren hervat. S E R T I E. De liberale partij heeft tot koningin Nathalie het verzoek gericht om terug te keeren naar het land, waarde liberalen haar wel zullen weten te verdedigen. AMERIKA. Telegraphische berichten uit New-York be helzen dat de regeering het nemen ran bui tengewone maatregelen tot uïtrusüog van eene vloot en tot bijeenbrengen daarvan voor Valparaiso gestaakt heeft. De buitengewone wei ken op de marinewerven der Unie zijn afgecommnndeerd en het materiaal is terug gebracht tot den voet van vrede. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat de minister van oorlog ontslag heeft genomen. Officieel e Berichten. Bij kon, besluit is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage mr. W. van der Kaay, kantonrechter te Leiden. Brj kon. besluit is aan den heer H. A, M. Roel an ts Jr., te Amsterdam, uitgever, verlof verleend tot het aannemen der onderschei- dingsteeken van olficier der orde van de Afri kaan sche Verlossing, waartoe hij door den president der republiek Liberia is benoemd. SCHIEDAM, Februari 1S92. Een avond van muzikaal genot bood de zangvereenïging »St, Gregorius" gisteren haar buitengewonen leden en genoodigden in «Musis Sacrum". Het programma in aanmerking ge nomen, was hel niet te verwonderen dat de zaal geheel bezet was en zelfs te klein bleek om allen te bevatten. Ter inleiding, tevens als hoofdnummer van dit concert, werd ten gehoore gebrachtDei- Stern von Bethlehem" van Josef Rheinberger, een toonwerk met zeer schoone gedeelten waarin alle partijen tot haar recht komen. Het koor, dat in dit werk e-n niet kleine en niet lichte rol vervult, kweet zich verdienste lijk daarvan wel zetten de sopranen nu en dan hun orgaan wat te sterk uit, doch dit zal bij herhaalde ernstige studie wel beter worden. Het meest voldeden ons Die Hirten" en sBei der Krippe"uit beide sprak ge voel terwijl in het slotkoor sErfullung" het koor zich in al zijn omvang deed hooien. Wat de solisten betreft, ook dezen bleken ten volle voor hunne taak berekend. Mej. Joh. Seijnvoor Schiedam geen onbekende deed haar helder, melodieus sopraangeluid goed tot zijn recht komen en wist »Erscbeïnung des Engels" en »Maria" naar waarde te ver tolken, Ook de bariton, de heer A. van Rooij van Rotterdamwerkte met zijn diep en omvangrijk geluid mede tot het welslagen van het toonwerk. Dat ook de vereeuiging zelve goede krachten telt, bleek ons, behalve uit de koren, uit het trio vAnbelung der Wei- sen", waarin de heeren L. als tenor en v. L. als bas blijk gaven, over voortreffelijke steni- middelen te beschikken en met den heer Van Rooij een goed ensemble vormden. Was de vooravond bestemd om het koor in al zijne kracht te doen kennenin het tweede gedeelte kon men speciaal genieten van de solisten. Het eerst trad mej. Seijn op met enkele aria's, welke evenzoo vele juweel tjes kunnen ge heet en worden. Met Veel sen timent met piëteit zong zij het bij uitstek melodieuse Salve Maria" van D. M. Garcia, gevolgd door Wiegenlied" van Frans Ries »Een Liedje" van Gottfried Mann en »Het Breistertje" vanW. Hutschenruyter, welke alle, inzonderheid het laatste, wegens den naïeven toon een welverdiend uitbundig applaus uit lokten en door een extratje moesten worden gevolgd. De beer Van Rooij, die zijn auditorium ver gastte op »Mijne Moedertaal" van L. F. Brandts Buys en ^Excelsior" vanTh. H. H, Verhey, droeg het eerste met pathos voor en moest even eens nog een lied ten gehoore brengen. Dat het gewaardeerd vioolspel van den heer Julius Egener het kunstgenot niet weinig verhoogdezal wel nauwelijks behoeven te worden gezegdèn in de begeleiding van ïSalve Maria" èn in ^Introduction et varia tions sur un thème de Mozart" van F, David gaf hij opnieuw proeven van zijn talent hij ken het dankbaar publiek niet bevredigen alvorens een stukje te hebben toegegeven. Ook mag den pianist, den heer M. van Leeu wen die voorzeker niet het onbeduidendste aandeel in de uitvoering had, een woord van waardeering niet onthouden worden. De commissie voor de faitlissements-wet is gisteren bijeengekomen, tot vaststelling van haar verslag, en ging, na ook gisteravond vergaderd te zijn geweest, uiteen. De benoeming van den heer mr, W. van der Kaay tot raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage is geschied buiten de aanbe velingslijst van het gerechtshof. 'engevolge van de bevordering, welke de heer Van der Kaay, tevens lid der Tweede Kamer voor Alkmaar, in den staatsdienst maakt, is eene verkiezing in dat district noodjg geworden. De gewone audiëntie van den ministervan- koloniën zal op Vrijdag 5 dezer niet plaats hebben. Te Delft is een aanvang gemaakt met het graven van het nieuwe kanaal langs de Nieuwe Laan, voor de vaan verbetering tus- schen Rijn en Schie. Het hoofdbestuur van het sNederlandsch Tooneel verbond" heeft op raad der jury, aan wier oordeel onderworpen waren de ant woorden, ingekomen op de door bovenge noemd verbond uitgeschreven prijsvragen, besloten de volgende stukken een bijzondere vermelding waardig te keuren 4. Corry van G. Jüger; 2. Mattheus F. 44 van M. Horn jfe Donkere Toekomst4. Het Draaiorgel5. Assepoes van Jo van Sloten6. "Hóór het diner van mevr. J. BrowneMees. De schrij ver van de onder 3 en 4 genoemde stukken hebben geen vergunning gegeven hunne- namen openbaar te maken. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand December 1894 verongelukt 85 zeilschepen, als: van Duitschland 3, Amerika. 44, Engeland 35, Denemarken 3, Frankrijk 9, Griekenland 4, Nederland 1, Italië 3, Noor wegen 40 en Zweden 6. Door stranding verongelukten 46, door aanvaring 7, door brand 3, gezonken 6, ver laten 9, afgekeurd 7, vermist 7. In dezelfde maand zijn verongelukt 26 stoomschepen, als: van Amerika 3,Engeland 49, Denemarken 4, Frankrijk 4, Italië 4, e» Nooi-wegen 4. Door stranding verongelukten 44, door aanvaring 2, verbrand 4, verlaten 1, ge zonken 4, vermist 1, Te Amsterdam is een tweede meeting gehouden ter invrijheidstelling van J. H.Geel- De vergadering benoemde bij acclamatie de heeren Cornelissen, Helsdingen en Van Emmenes tot leden eener deputatie, die de volgende motie aan de regeering zal over handigen »De vergadering, bijeengeroepen door 49" arbeidersverenigingen, spreekt als haar ge voelen uit, dat, indien de regeering de eisehen van billijkheid en rechtvaardigheid wil doen gelden, zij ten spoedigste Geel in vrijheid zal stellen, en draagt der deputatie op, dit den minister mede te deelen," Een eenvoudig vernuftig toestel, bestemd om de arbeiders te beschermen die op de- spoorwegen werken, is door den heer Wil liam Arrol uitgevonden. Het bestaat uit eene stalen veer, die aan de binnenzijde van de rail bevestigd wordt en in verbinding staat, met eene batterij en eene alarmklok op 200' meter afstand. Wanneer er een trein aankomt, wordt door de wielen druk uitgeoefend op de stalen veer, hierdoor ontstaat een contacten, de alarmklok wordt in beweging gebracht. De arbeiders zijn aldu3 tijdig verwittigd van- het naderende gevaar. Men deelt ons mede; Van verschillende zijden is de raad gegeven om de aan influenza overledenen niet spoedig' te begraven. Dat die raad niet overbodig is, bljjkt ook hieruit, dat in zekere gemeente een aan genoemde ziekte overledene reeds was afgelegd, toen de geneesheer by lijkschouw verklaarde dat de man schijndood was. Dien selfden dag'savonds echter stierf hij,(IY, R. Ot.y In het Binnengasthuis te Amsterdam is eene proef genomen met eene Duitsche uitvin ding op het gebied der luchtzuivering, een rotirmder Desinfect-or, die in hoofdzaak een practise h toestel is om in weinig tij ds etlie-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2