Gemengde Berichten. A r menzo r g. Land- en Tuinbouw. den toestand van den Itoovaardigen jongeling, die van kwaad tot erger verviel en met zijne familiebetrekkingen geheel gebroken had. Treffend is de beschrijving van het oogenblik, waarop de wanhopige "Willem Jansen, zijn verkeerde daden inziende en het onhoudbare van zijnen toestand begrijpende, op het graf zijner moeder berouw toont en vergiffenis smeekt voor het ontzettende leedhaar en zijnen zusters berokkend. Zeer verblijdend is het slot der geschiedenis, waarin Willem zich verzoent met zijoe familie en weder op goe den voet komt met zijn vroegeren patroon die hem een goede betrekking in de West bezorgt, waarin hij zich een herboren memel i betoont. In ile tweede novelle, welke een meer hu moristisch katakter draagt, schetst spreker zijn eigen leven, waardoor een blik geslagen wendt in een deftig Amsterdamse!! gezin, waar echter wegens verschil \an afkomst ook verschil van meening bestaat, dikwerf ten nadeele der kinderen. Geestig vooral zijn de verschillende episoden uit het gymnasiasten- leven en van de Fransche school. Beide novellen, welke van veel men«ehen- kennis getuigen en waaruit natuurlijkheid en waarheid sprekenwerden met onverdeelde aandacht gevolgd en luide toegejuicht, Bij kon. besl. is, met ingang van 26 Maart '1892, de inspecteur van het middelbaar onder wijs dr. W. B, J. van Eyk eervol ontheven van bet hem tijdelijk opgedragen toezicht op de laadbouwscholen, onder dankbetuiging voor de in dit opzicht bewezen diensten, en is tot inspecteur van het middelbaar ouder wijs, in bet bijzonder belast met het toezicht Op de landbouvvseholen, benoemd F. B. Lólims, directeur der maatschappij van weldadigheid te Frederiksoord. Bij kon. besluit wordt met 1 Mei a.s. voor het toezicht op den dienst en de ambtenaren, het rijkstelegrnafnet verdeeld ia vijf afdee- lingen. Die afdeelingen omvatten de lijnen en de daartoe beboerende kantorenin Friesland, Groningen, Drente en Overijsel; 5. in Zuid-Holland; o. in Noord-Holland en Utrecht: d. in Gelderland en Limburg; e. in Noord-Brabant en Zeeland. Hft toezicht in iedere af deeling wordt uit geoefend door een inspecteur. Als stand plaatsen der inspecteurs zijn aangewezen Zwolle, 's-Hage, Amsterdam, Arnhem en Breda, Met ingang van genoemden datum worden benoemd tot inspecteurs der telegraphicin de af'Wlmg Zwolle, T. de JagerVGraven- li age, R. K. van EldikAmsterdam, IC, Bloe mendal; Arnhem, Z. van der Vegte; en Breda, H. W. L. Leur; wordende genoemde inspecteurs eervol ontheven van het beheer der telegraafkantorenrespectievelijk te Leeuwarden, Rotterdam, Hoorn, Arnhem en Rbzendaal. In verband met het vroegere bericht, dat het besluit voor de post- en telegraphic zou worden aangevuld en verbeterd, kan worden gemeld, dat hij koninklijk besluit van 25 Januari j.L al de beschikkingen, door den minister van waterstaat in afwijking van ge noemd besluit gedurende 1891 genomen, door H. M. de Koningin-Regentes zijn goedgekeurd en bekrachtigd, waardoor aan de bezwaren ia te gemoet gekomen. De heer Beelaerts van Blokland, die zich in zijn hoedanigheid van gezant der Trans- ■vaaftche republiek" bij het Duitsche keizerrijk onlangs naar Berlijn heeft begeven, is in de residentie teruggekeerd. Te 's-Gravenhage overleed in den ouder dom va» 55 jaar de heer S. van Dissel, oud inspecteur van het inlaodsch onderwijs in Nederl. Iudië. Vóór eenige dagen zijn door Gedeputeerde Staten van Friesland hun voorstellen betref fende steunte verleenen aan noodlijdende gemeenten aan den minister van binnenl. toegezonden. Thans is dus de minister ir het bezit van de adviezen van al de colleges van Gedeputeerde Staten. De geneeskundige raad van Noord-Holland heeft den minister van justitie verzocht, het daarheen te willen leiden, dat een gerechtelijk onderzoek en strafvervolging worden ingesteld tegen den heer Charles Davenport (Sequab) te® ft# van onbevoegde geneeskunstuitoefentng met z.g. medewerking van een geneeskundige. Mocht dan blijken, dat het bedrijf op die wijze straffeloos uitgeoefend kan worden, dan zou. heizij tot verscherping, of tot geheele verlating van het aangenomen stelsel wets wijziging noodig zijn. De Standaard schrijft: In verschillende bladen doet een bericht de ronde, dat eerstdaags de benoeming te wachten zou staan van den oud-minister J. P. Havelaar tot hoofd-itigenieur van de staats spoorwegen en dat de Kamerzetel \au Gouda dus andermaal vacant zou worden. Naar de inlichtingen, die wij hieromtrent inwonnen, zegt genoemd blad, kunnen wij dit bericht beslist tegenspreken er is niets van aan- Zelfs moet er niet eens een dergelijke vacature van hoofd-ingenieur bij de staats spoorwegen zijn. Het hoofdbestuur der Broederschap van notarissen benoemde in September j.L eene commissie tot voorbereiding van voorstellen tot herziening der registratie wet. Die commis sie, bestaande uit deheeren 1. F. Wertheion, J. C. G. Pollones en A. Moll, bracht reeds enkele maanden daarna rapport uit, strek kende tot samenstelling van een wetsontwerp tot afschaffing der registratie. Dit weid goedgekeurd, de commissie werd diligent verklaard en haar de redactie van het ontwerp en de toelichting opgedragen. De commissie heeft deze taak in betrekke lijk koiten tjjd volbracht, zoodat in December 1.1. het hoofdbestuur der Broederschap het voorstel in behandeling kon nemen en het met 9 tegen 2 stemmen, na enkele wijzigingen, goedkeurde. Het hoofdbestuur heeft nu het ontwerp met de toelichting aan H. M. de Regentes en den minister van financiën toegezonden, terwijl de leden der beide Kamers er afschriften van ontvingen, In de zooeven verschenen aflevering van het üjdschrifi der Notaritsen (redactie W. J. N. Land ré) vindt men het wetsontwerp opge nomen. In artikel 1 van het voorstel worden alle registratiewetteii, decreten, adviezen enz, vervallen verklaard. In art. 2 wot dt bepaald, dat om aan onder hand sche geschriften eene zekere dagteeke- ning te geven om ze te doen werken tegen over derden, deze kunnen worden overge schreven in de daartoe bestemde openbare registers of een notaris daaronder eene gedag- teekende een onderteekende verklaring kan stelten, dat het stuk hem ter verkrijging van eene zekere dagteekening is aangeboden. Deze verklaring, welke de registratie van art. 1917 burgerlijk wetboek vervangt, geschiedt tegen eene vergoeding van 50 cent voor elk stuk. Art. 3 bepaalt, dat de bevoegde ambtenaar, ten overslaan van vvien de wettelijke verkoop van roerende goederen moet geschieden, steeds een notaris moet zijn. De artt. 4—13 verhoogen, wijl het regis tratierecht er voor vervalt, het recht van overschrijving bij overdracht van onroerende zaken de arit. 14—17 geven nieuwe bepa lingen omtrent de rechtsgedingen de artt. 1821 verhoogen o. a. het formaatiegel tot het dubbele van bet thans verschuldigde bediag. Art. 22 voert lage, vaste zegelrech ten in voor verzekeringspolissen. Verder wor den in het ontwerp afgeschaft het evenredig huurzegel, worden de akten van den burger lijken stand en de ontvang-registers der plaatselijke belastingen van zegelrecht vrijge steld, het successierecht rnet 12 opcenten ver hoogd en de successiewetten zoodanig gewij zigd, dat de thans aan registratierechten onder worpen schenkingen door de successiebelas ting getroffen worden. De overige artikelen vloeien voort uit deze hoofdwyzigingen. De ontwerpers van het voorstel berekenen, dat de opheffing van het registiatierecht met enkel geen nadeel aan de schatkist zal bezorgen, maar door de opheffing van ambten en de besparing van administratiekosten winst zal opleveren, zoodat vermindering der mutatierechten en verlichting van den belas tingdruk er mogelijk door gemaakt worden. Op een op 14 dezer te houden vergadering van het comité der Friesdie volkspartij za' onder andere worden behandeld een voorstel tot het doen aannemen van een sociaal pro gramma door de volkspartij. De nfdeelmg Midlum heeft tot dat einde reeds een geheel socialistisch ontwerp ingezonden. Men denkt, dat er een commissie zal worden benoemd, waarin, zooveel mogelijk, alle schakeer ingen der partij zijn vertegenwoordigd, ter voor koming, dat het te maken nieuwe programma de uittreding van meer elementen zal ten gevolge hebben. Van het op de stations der staatsspoor weg-maatschappij geplaatst personeel zijn op het oogenblik niet minder dan 340 personen afwezig, als lijdende aan influenza. De ziekte vertoont zich in hoofdzaak bij ambtenaren en beambten, gestationneerd in de zuidelijke pro vinciën van ons land. (Aodp.) Te Rotterdam is "Woensdag met eenige plechtigheid bet nieuwe gebouw der werk inrichting voor hulpbehoevende blinden, in de Van-der-Duynslraat aldaar, geopend. Naar wij vernemen, heeft de heer C. Rueb Czn., onlangs te Rotterdam overleden, eene som van f 1000 vermaakt aan de ambachtsschool aldaar. („V. R. Gt.) De burgemeester van Loosduinen waar schuwt tegen bestellingen onder den naam van Geervliet uit die gemeente, zijnde niemand van dien naam in de gemeente woonachtig. Gisterochtend is in de strafgevangenis aan den Noordsingel te Rotterdam levenloos voor zijne krib gevonden de onlangs wegens moord veroordeelde kastelein Nieuwkerk, gewoond hebbende aan het Van-AIkemadeplein. Twee beruchte sujetten, A. G, Koffïeierg en C. H. Verhagen, gedetineerd in de straf gevangenis aan den Noordsingel te Rotterdam, wegens een bij nacht gepleegd en diefstal met braak in een pand aan de Wijnhaven, waren gisterochtend per gevangenwagen naar het gerechtsgebouw aan het Haagsche veer over gebracht tot het vernemen van de uitspraak van hun vonnis. In het arrestantenhok aan bet gerechtsgebouw met anderen opgesloten, wist Kof'fieberg door eene deur in te trappen te ontkomen. Verhagen, die ziju voorbeeld volgde, werd echter bij het aldaar geplaatste hek door een rijksveldwachter gegrepen, Koffleberg is nog steeds voortvluchtig. {N. R. Gt.) Woensdagavond is trein no. 103, welke te 6.15 uit Rotterdam vertrekt, nabij Kapelle ontspoord. De reizigers kwamen gelukkig met den schrik vrijOm de reis te vervolgen, moesten zij in een anderen trein overstappen, Tusschen Honselersdijk en Poeldijk is een locomotief der Westlandsche stoomtram bij avorid in volle vaart ontspoord en in de sloot terechtgekomen. De machinist, die op den wal geslingerd werd door den hevigen schok, kreeg verder geen letsel. De personenwagen bleef in de rails. Het treinpersoneel denkt aan kwaadwilligheid, aangezien de weg hier geheel recht is en onberispelijk ligt, tenge volge van den belangrijken arbeid, voorkorten tijd op dit traject verricht. Een twintigste van de f 100,000 is ditmaal te beurt gevallen aan een armen schoenmaker, vader van vijf kinderen, te Amsterdam. Te Cujfk zijn in een gezin 4 van de 5kin deren in enkele dagen tijds aan besmettelijke keelziekte overleden, terwijl liet vijfde kind ernstig door dezelfde ziekte is aangetast. VGravenliage. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes hadden gisteren aan tafel genoodigd mr. F. graaf van Bylandt, minister-resident, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, enjhr. Vegetiu van Claerbergen, referendaris bij het kabinet der Koningin. Amsterdam. Gisteren is van de werf dn «Zwarte Raaf' van de scheepsbouwmeesters E. J. Bok Zonen met goed gevolg te water gelaten een Ioggei schip, gebouwd voor reke ning der «Maatschappij Zeevisscherij Schie dam" te Schiedam, zullende bevaren worden door schipper A, Schouten, bestemd voor de haringvisschertj. Groningen. Woensdag j.l, is de eerste spade in den grond gestoken voor den aanleg van den spoorweg Sauwert - Roodeschool. De nalatenschap van kardinaal Manning beves tigt dat hij de uiterste liefdadigheid heeft be tracht. Hij stierf doodatm en laat sledes eenige boeken na en voor 100 p. st. aan consols, be nevens 31'/» shilling in contanten. Te Londen is onder de velen, die aan de ge volgen van influenza stierven, ook daarvan het slachtoffer geworden de bekende arts Ssr Morel! Mackenzie, die keizer F redelik in diens laatster levensmaanden behandelde en deswege duor de do nationale wetenschap zoo bitter werd ver volgd. Te Ween on beeft drie dagen lang een hevige Storm gewoed, waarbij ook menschenlevens ver- orengingen. In een groote steenbakkerij in de Rrichstias.se stortte door den hevigen wind een 35 meter hooge schoorsteen in, en door de neer stortende steenen werden een bejaard wei kruan en een 18-jarig meisje gedood en drie anderen zoozeer gewond, dat zij wel niet hei stellen zullen. Te Ween en zijn opnieuw de gemoederen in beweging gebracht door het feit, dat in het bosclt bij Neu Lengbach het lijk van wn meisje is ge vonden, dat hoogstwaarschijnlijk het vierde slachtoffer van het echtpaar Schneider zal blijken te zijn. Gedurende het getuigenverhoor bij het pas geëindigd proces was reeds door meer dan een getuige over een vierde meisje gesproken, dat op den 22n Juni j 1, in gezelschap van den man Schneider wa gezien. Schneider en zijn vrouw zullen nu opnieuw terechtstaan. Intusschen bhjft de politie het berucht geworden bosch ijverig door zoeken, daar men vreest, dat de Schneiders nog meer misdaden op hun geweten hebben. Een onlangs in Egypte overleden Griek, Pan- tazis Bassanis, heeft aan de Grieksehe vloot een som van f2.500.000 vermaakt. Niet lang geleden liet een slachter, die lezan noch schrijven kon, f 1.500,000 naaandehoo- geschool te Athene. Door wijlen den heer Cbr. Rueb Czn,, overleden 9 Januari j 1. te Rotterdam, is aan de «Maat schappij van Weldadigheid" te Fi ederiksoord ge legateerd duizend gulden, vrij van successierecht, en door wijlen vrouwe Jacoba de Wijs, overleden te Ellekom, onder vruchtgebruik, een som groot duizend gulden. Werd het Geuzengesticht (weesinrichting) te Brie lie de vorige week verblijd met een gift van f 2000, thans ontving het van een onbekende weer de belangrijke gift van f 1000. De stand van het winterkoren laat in het West- land weer veel te wenscben over. Wdt er staat is best, doch het wintergraan heeft veel geleden doof de taltooze slakken, welke zieh in dan vorigen herfst vertoonden, zóo zelfs, dat vele hoeken onder- geploegd, en opnieuw gezaaid moeten worden. Voor de hoeren is de hierdoor veroorzaakte schade zeer aanzienlijk, te meer nu het weder nogal meeloopt. -

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2