Post en Tefegraphie. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. I i s s c h e r ij. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. Spurgeon is in de «Metropolitan Tabernacle" te Londen voor hot publiek ten toon gesteld. Niet minder dan 60,000 menschen kwamen daar Dinsdag nog eenmaal het gelaat van den be roemden en beminden prediker aanschouwen. Het nieuwe stelsel dat in Pruisen wordt toege past bij het innen der inkomstenbelasting, waar bij de belastingschuldigen zeiven bun inkomen opgeven, schijnt zeer voordeelige uitkomsten op te leveren. Te Dnsseldorf b.v. waren slechts 5 per sonen als miliionair geschat, terwijl er nu 105 zijn, waaronder 46 thaler-millionairs" d. w. z, dat hun kapitaal 3.000 000 rok. bedraagt. In Duisburg is het aantal millionairs van 2 tot 32 gestegen en in Frankfort wordt de opbrengst der inkomsten belasting dit jaar 3Vj millioen mk. hooger geschat dan het vorige jaar. Door de Engelsche justitie wordt een streng onderzoek ingesteld naar het voorgevallene bij en na de stranding van de Grieksehe stoomboot Empiricus, Zaterdag 11. ingevolge zwaren nevel bij Scilly gestrand. Slechts 15 der opvarenden zijn gered. De bemanning en de passagiers waren bijna uitsluitend Grieken en Malthezers en tns- schen hen moet er na de stranding en bij het uitzetten der booten een wanhopig gevecht met messen hebben plaats gehad, waarin o. a. de kapitein en de stuurlieden zouden zijn afgemaakt. Weinige maanden geleden stierf te Berkshire eene vrouw, Elisabeth Pringle geheeten, die 71 jaar gediend heeft op dezelfde boerderij in Kne* wells Mains. Vooral in het geslacht der hertogen van Richmond verstond men de kunst om dienst boden lang te houden. Onder die alien mag zeer 2eker wel het eerst een koetsier genoemd wor den, die 82 jaar de familie diende, een kamenier, welke 63 jaar, de bottelier, die 50, de huishoud ster, welke 42, en de kok, welke 40 jaar bij de leden van genoemd geslacht werkzaam waren. In het spoorwegstation Friedrichstrasse te Berlijn zijn thans twee automatische toestellen geplaatst voor bet afgeven van perronkaartjes. Men werpt 10 pfennig door de gleuf en het ver langde kaartje komt er uit. De toestellen, welke ieder 1000 kaaltjes bevatten, worden door een particulier, den vinder van het denkbeeld, geëx ploiteerd. Men denkt er over, ook spoorwegkaar tjes voor bepaalde trajecten op die wijs te doen afleverenmaar de manier is niet in het alge meen op spoorwegkaartjes toe te passen, In de Rootte scicniifique wordt medegedeeld dat een Duitsch geleerde er in geslaagd is een gezond en smakelijk voedsel te bereiden uit eikels. Deze bevatten veel tannine of looizuur, waardoor zij als voedingsmiddel voor den mensch weinig of geen waarde hebben. Met behulp van ammo niak en water is het dien geleerde getukt de tannine met nog andere best&nddeelen te verwij deren, De waarde van het op deze wijze verkre gen eikeltneel wordt op 10 cent per half EG gerekend. Men wil te Parijs op het plein vóór het Theatre Fran pais" een standbeeld oprichten voor Frankrijke groote treurspeldichters Cor- neille en Racine. Een nationale inschrijving zal voor dat doel geopend worden. Een eigenaardig beroep oefent zekere heer Charles Rit bon, te Parijs, uit. Op zijne visite kaartjes staat achter zijn naam vermeld sNach- tegalen-imitator voor tuinen en restaurants". De man moet 's zomers volop werk hebben, van rijke burgers, waar hij hij feesten, achter bloemen en planten verscholen, de gasten verrukt door zijn gefluit, dat deze natuurlijk hoorden voor ech ten filoraeelenzang. Te Sympheropol, in Rusland, is dezer dagen een geneesheer, dr. Kaschhadamew, overleden in den gezegenden onderdoro van 102 jaar. Hij was sinds 1832 te Sympheropol werkzaam en had al dien tijd die stad niet verlaten. De oude dokter heeft in zijn lange leven nooit een spoor trein gezien. De afgetreden diretour-generaal der Oosten, rijksche staatsspoorwegen heeft een som van f20,000 geschonken voor het stichten van een fonds ter ondersteuning van spoorwegbeambten, die «door eigen schuld" een ongeluk krijgen. Hij is van oordeel, dat die «eigen schuld" doorgaans het gevolg is van de hooge eischen, welke de dienst aan de spoorwegbeambten stelt. Te Saint Flour is dezer dagen een oude man overleden. In de kamer waar het lijk lag, sliep ook zijn gedeeltelijk verlamde zoon. Een stok- doove timmerman, die de kist braciit, nam bij vergissing den lamme op om deze er in te leggen. Op het hulpgeroep van den ongelukkige snelden de buren toe, die den timmerman wisten te beduiden dat hij niet den doode had. Tengevolge van den schrik is de lamme echter na twee dagen onder hevige stuipen overleden. In het Zwiiserselie kanton Grauwbunderiand is buitengewoon veel sneeuw gevallen. Het post en spoorwegverkeer is er gedeeltelijk gestremd. Bij Davos zijn een aantal lawines neergestort. Drie huizen en veestallen zijn vernield. De dienst op den Gethardspoorweg wordt ook met stoornis bedreigd. Bij Ilospenthal zijn drie mannen door sneeuw vallen bedelven en omgekomen. Vier medeplichtigen van don Miguel Matn, den beruchten Spaanschen schatgraver, wiens gevan genneming dezer dagen gemeld werd. zijn insge lijks in Spanje aangehouden. Dagelijks komen tal van klachten in het aantal lichtgelonvigen was vooral in Frankrijk zeer groot. Eene dame liet zich, na betaling van 6000 fr., die zij de vrouw van den bedrieger te Barcelona overhandigde, bepraten om een buitenverblijf niet ver van Sfeaux gelegen ie koopen. Ergens op dat buitengoed lag de schat Toen men echter aan het graven ging, bleek het, dat de grond reeds geheel was omgespit door andere slachtoffers! Zeven Spaansche meisjes, die naar Mauléon waren gegaan om werk te zoeken en een ver- geefsche reis deden, zijn op den terugweg in de bergen van Larran bij Ochogoria, het doe! van hun tocht, ingesneeuwd en in een hut dood ge. venden, van koude gestorven. Er waren nog verscheidene andere meisjes bij het gezelschap -, men vreest, dat ook die in de sneeuw zijn om gekomen. De beruchte rooverhoofdman Athanasius, die verleden jaar zooveel van zich deed spreken door het aanhouden van een spoortrein en het gevangennemen van eenige Duitsche toeristen in Turkije leeftvolgens de laatste berichten van zijne renten in eene plaats bij deTurksche grens. Hij doet daar veel wel, is er zeer geacht en bemind en ontvangt bezoeken van de aan zienlijkste lieden uit den omtrek. Te Oporto werden in de laatste dagen zulke greote hoeveelheden portwijn opgekocht, dat men van een revolutie in den wijnhandel spreekt. Een Londensche firma kocht 15.000 pijpen, waarvan men de waarde op een half millioen pd. st. schat. Ook voor rekening van een syndicaat van bankiers zijn belangrijke inkoopen gedaan. Men weet nog niet of de gekochte wijn voor directe verscheping bestemd is. Dertien lijken zijn reeds uit de puinhoopen van bet «Hotel Royal" te New-Tork te voorschijn gebracht, zoodat nu nog 55 personen vermist worden. Naar verzekerd wordt, heeft de groote Edison thans het middel gevonden om zonder behulp van draden, maar eenvoudig door inductie, berichten over te seinen binnen een kring van 50 kilometer straal. Vooral voor de scheepvaart moet die ont dekking van groot gewicht zijn, omdat zij vaar tuigen 'op grooten afstand van elkander of van de kost in de gelegenheid zou stelten binnen enkele minuten uitvoerige berichten over te seinen, waar door menige zeeramp zal kunnen voorkomen worden. sWas Homerus eene vrouw zoo vroeg dezer dagen de heer Samuel Butler in een voordracht, door hem gehouden in het «Working Men's College" te Londen. En zijn antwoord luidde be vestigend, wat de zOdyssee" betreft. De s Ilias" is door een man gedicht, zegt hij, maar de Odyssee moet het werk zijn van een vrouw, en wel o. a. om de ongatante reden, «dat de auteur iemand was, die van allerlei dingen sprak zonder kennis van zaken". De heer Butler voerde uit het gedicht verscheidene bewijzen voor zijne stelling aan en eindigde roet de bewering, dat, als de Odyssee thans voor het eerst anoniem verscheen en aan dagbladen en tijdschriften gezonden werd, geen enkele criticus daarin iets anders dan het werk van een vrouw zou zien. De eerste lelephoonlijn in Italië istusschen Milaan en Pavia geopend. Het is een hjn van 30 kilometer lengte. De Britsehindische bevolking bedroeg in 1891 288,159.672, waarvan 207.654.407 Hindoes, 57.365.204 Mohammedanen, '2,284.191 Christe nen, 7.101,057 Boedhisten, 89.887 Pars en, 17,180 Joden en 9.000,000 dieraanbidders. Sedert 1881 na ut de bevolking met 33.555.584 toe. In Engeland is een nieuwe onderzeesche kabel- maat schappij opgericht onder den naam van uSoulh American Cable Company", tot exploitatie van het verkeer tusschen Senegumbtë en Zuid- Am erika. De zetel dezer maatschappij is te Londen, Cannonstreet 106, terwijl kantoren zijn gat estigd te St. Louts (Senegauibië), op het eiland Fernando de Noronha en te Pernambuco. Bij de regeering der Zuidafrikaansche republiek bestaat het voornemen postspaai banken in te stellen. De Spaansche telegraafadministratie verbindt Spanje met Marocco door een nieuwen kabel tusschen Ttroara bij Algeciras en Cauta. "Voorts zijn nog nieuwe kabels gelegd tusschen Melilla en Albuceroos en tusschen Alhucemos en Penon de la Gontei a. De aan grensbewoners verleende vergunning om hun rundvee, ter beweiding, bemesting en beakkeriug van landerijen, wederzijds over de grens te brengen, is, tengevolge van bet uitbreken van het mond-en klauwzeer te Brand, Randerath en Viersen (Pruisen), ingetrokken voor de de gemeenten Mehk-Herkenbescb, Maasniel, 2wal men, Beuzel, Belfeld, Tegelen, Venlo, Arcen en Velden, Bergen, Ottersum, Monk en Middelaar en de daaraan grenzende Pruisische gemeenten. Van de 159 remonte-paard en, die in 1892 voor de bereden artillerie zullen worden aangeschaft, zullen 80 verkregen worden door aankoop in het binnenland, de overige door aankoop ia Engeland en Ierland. "In het oosten der provincie Groningen zijnde prijzen der vette varkens 4 cent per kilo verhoogd. Voor export-slachterijen worde thans 44 cent per kilo levend gewicht besteed. Ook op de veemark ten waren de prijzen hooger en was de handel vlugger. Uit Bremen meldt men, dat aldaar in bet stedelijk abattoir het mondt- en klauwzeer is uitgebroken. De Arnk. Ct, verneemt, dat de regeering het plan heeft in elk schoolarrondissement. een cursus te openen in de vrije en orde-oefeningen. Voor eiken cursus zal f 200 's jaars toegestaan worden. De onderwijzers kunnen gratis zulk een cursus bijwonen. In de jongste zitting van don gemeenteraad van Maastricht werd door den voorzitter, den heer Fijls, een boetpredicatie gehouden tegen do leer aren der H, B. S. aldaar, naar aanleiding van een ingezonden stuk in het Stimlblad, waarin het dagelijksch bestuur de les wordt gelezen, omdat het een leerling van die school, die door do leer aren met algemeens stemmen was verwijderd, weder had toegelaten. De voorzitter keurde de houding der leeraren ten dezen af, noemde het aanmatigend zich beven het reglement te willen stellen en vroeg, waar het heen moet, wanneer leeraren zich boven de wet stellen en welk voor beeld zij hiermede aan hunne leerlingen geven. Vanwege het v Leger des Hei Is" is in de Eleono- rastraat te Rotterdam een gebouw gehuurd, om het voorloopïg te doen dienen ais toevlucht, al waar arme zwerverszoogenaamd dakioozen, koffie, brood en nachtverblijf kunnen verkrijgen. In tusschen wordt er gezocht naar geschikte gele genheid om de inrichting te kunnen vei binden met eene werkplaats, teneinde altes in te richten op denzelfden voet als de stadskolonie te Amster dam. Door wijlen mevr. de wed. J, 51. Herfst, van Alblasserdaro, is aan de diaconie der Ned.-herv, kerk te Alblasserdaro f 6000, vrij van successie rechten, gelegateerd. De Prins-Hendriksticliting te Egmond-aan-Zee ontving in de laatste dagen eenige legaten. Hoewel daar steeds ruim een honderdtal oude zeelieden worden verpleegd, blijkt uit de talrijke aanvragen tot opneming, dat het gebouw te klein is. Door uitbreiding van de gelegenheid tot huisvesting zal in die behoefte worden voorzien. Het idioten gesticht v's lleeron Loo" te Ermelo (Veluwe) heeft van N. N., te A., een gift van f2000 ontvangen. Het gerechtshof te V Graven li age bevestigde gisteren het vonnis der Haagsehe rechtbank waarbij H. P. van H,, vergulder a ld aar, werd vrijgesproken van het toebrengen van z waar lichamelijk letsel, dat den dood ten gevolge heeft gehad, gepleegd op zijue echtgenoot- De Arosterdamsche rechtbank heeft Woensdag de zaak behandeld van Hendrik Maneschijn, amb tenaar ter secretarie te Nieuwer-Amstel, beschul digd van vervalscliing van mandaten ter betaling van rekeningen van leveranciers der gemeente. Een 10-tal getuigen zijn gehoord, waaronder de burgemeester en de wethouder Schroder. De be klaagde, die reeds bij de instructie volledig had bekend, volhardde bij zijne bekentenis. Het 0. M, concludeerde tot schuldigverklaring aan 13 vervsïschmgen, als ambtenaar in een authentiek stuk gepleegd, en veroordeellng tot 5 jaar gevangenisstraf. Da toegevoegde verdediger, mi1. Geseling, of schoon de feiten erkennende, betwistte de qua)i- ficatie van «ambtenaar" en «authentiek stuk" ert beval den beklaagde voor genadig recht aan. Uitspraak over 14 dagen. Voor de rechtbank te Hoerenveen is in de zaak der aanranding van den kastelein Menger te Noordwolde door het O. SI. geëiseht tegen J, Veld 9, tegen J. Bosma 6, tegen IV. Veld 4 en tegen- S. Bosma 1 jaar gevangenis. Werd onlangs gemeld, dat geen termen gevon den waren tot vervolging wegens den vetkoop in den winkel van de vereemgïng «Eigen Llulp'1 te 's-Hage, van flesschea morellen op brandewijn, thans verneemt het Vaderland dot tegen een der winkelbedienden van «Eigen Hulp" proces-verbaal is opgemaakt ter zake van den verkoop van dien vruchtandrank aan iemand in burgerklaeding, die zich dadelijk, nadat hij in het bezit van deflesch morellen was, bekendmaakte als agent van politie, die over zijn unilorm bürgerkleeren droeg, Dö winkelbediende is gisteren voor het kanton gerecht gedagvaard, maar vermoedelijk zal de be handeling dezer zaak uitgesteld worden, omdat het O. M. alsnog zal verzoeken een deskundige te booren. Als raadsman van den gedaagda zal optreden mr, A. Slotemaker, advocaat en secre taris van het hoofdbestuur van «Eigen Hulp", PERNIS. Gisteren kwamen alhier binnen 2 sloepen, elk met f1000 netto besomming aan versche visch. Bij de gisteren gehouden afslag van spiering werd 22 a 28 cent pej kistje besteed.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3