A°. 1892. Woensdag 17 Februari. N°. 7951. Zesenveertigste .Ta. a r pr a n gv Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bitttonlaiidsche Berichten. IT G KVER: 1. ODÉ. üUITSCIILiN li. Keizer Wilhelm heeft den kroonprins van Zweden den eeretilel verleend van luitenant- generaal bij het Üujlsche leger. De vrienden van graaf van Limburg Stirum hebben vergeefs een beroep op den keizer gedaan om de tegen hem uitgesproken straf op te heffen. De graaf zal zich thans metter woon in Engeland gaan vestigen. Ter wij! op dertig plaatsen in de Pruisische provincie Hessen-Nassau reeds vergaderingen zijn gebonden om tegen het school web ontwerp te protesteeren, is er nu tot hetzelfde doel door vertegenwoordigers der gi'oote steden Kassei, Frankfort en Wiesbaden eene ver gadering te Marburg uitgeschreven. Een protest in gelijken zin is door liet gemeentebestuur te Münden (in Hannover) bij het Huts van afgevaardigden ingezonden, ter wijl onder de professoren der universiteit te Berlijn -insgelijks een adres wordt gereedge maakt, in vereeniging met een comité uit vei-scl nilende partijen. Heden zou ook vanwege de Berlijnsche universiteit eene petitie tegen de schoolwet aan het Huis van afgevaardigden worden ingediend, welke door de meeste hoogleeraren, waaronder ook die in de godgeleerdheid, onderteekend is. De universiteit te Kiel is eveneens voornemens te peiitionneeren. In de zitting der hoofdcommissie voor het gedenkteeken ter eere van prins Bismarck is besloten, het bedrag der ingezamelde gelden, zijnde 1.014,438 mark, tijdelijk te beleggen in de 3 percents rijksleeniog, in afwachting eener beslissing op de vraag waar het monument zat worden geplaatst. Daar nu plaats en omgeving behooren te worden aangewezen bij het uit schrijven eener prijsvraag voor een ontwerp, moet derhalve ook hiermede zoolaug worden gewacht. Dit alles hangt af va» eene beslissing op de vraag, waar te Berlijn het andere groote nationaal gedenkteeken, namelijk dat ter nagedachtenis aan keizer Wilhelm I, zal komen. Zoodra de daarvoor fungeerende com missie dit zal weten, zal tot de oprichting van het Bismarck-monument kunnen worden over gegaan. De Berlijnsche correspondent der 2f. li. Ct. schrijft van gisteren: Inden koninklijken schouwburg heeft heden voormiddag met zorgvuldig gesloten deuren eene laatste algemeens repititie van Wilden- bruchs lang verwachte toon eektuk »Bas heilige Lachen" plaats gevonden. Niemand had verlof kunnen bekomen om toegelaten te worden en er werd streng gewaakt dat geen indringers 2ieh toegang verschaften. Alleen de keizer, vergezeld van zijn vleugeladjudanten van drie personen zijner omgeving, die juist ten palesze waren om voordrachten te doenbevonden -zich in de schouwburgzaal. Wildenbruchs stuk is half eene satirehalf een tooversprookje, met muziekin den stijl van den Oosten- rijkschen volksdichter Raimund. Het moet in een hu m ori stisch-satirischen vorm het heden- daagsche pessimisme en socialisme hekelen, met stekelige zinspelingen op Tolstoi, Ibsen enz. De keizer en zijne vier volgelingen moe ten dolveel pleizier gehad en uitbundig ge lachen hebben, maar te oordeel en ngar het geen er tot dusver van het stuk is uitgelekt zal de letterkundige critiek morgen waar schijnlijk minder gunstig luiden, a) wordt er ook op een groeten oppervlakkigen bijval gerekend, dewijl het stuk er op berekend is sensatie te maken en met veel kunst en vliegwerk in elkaar gezet is. De eerste ver toon mg morgen zal voor Berlijn eene letter kundige gebeurtenis van de grootste beteeke- nis wezen, en er wordt eene onzinnige jacht gedreven «aar de reeds alle uitverkochte toegangskaarten. rlcens de Krcuzieitg. is de Berlijnsche politie op het spoor van een anarchistische vereeniging. De beide pogingen, onlangs ge daan, om in het koninklijk paleis te Konings bergen brand te stichten, worden aan die vereeniging toegeschreven. Een aantal Zaterdag dooi' de Berlijnsche politie gedane aanhoudingen hebben aanlei ding gegeven tot allerlei dwaze geruchten over eene algemeene drijfjacht op anarchisten, maar het is niets geweest dan eene zeer ge wone razzia onder de vagebonden en verdachte personen. Tot dusver was nog aan de besturen van 74 grensgemeenten in Elzas-Lotiiaringen, waar de bevolking uitsluitend Fransch spreekt, toegestaan hunne officieele briefwisseling ook in die taal te voeren. Met ingang van 30 Juni a.s. is ook voor die gemeenten het officieel gebruik der Duitsche taal verplichtend gesteld. ENDELAND In het Lagerhuis werd gisteren bjj de beraadslaging over het adres van antwoord een voorstel van Sexton, om te verklaren dat het Britsche parlement onbekwaam is wetten voor Ierland te maken, met 179 tegen 158 stemmen verworpen. Het adres werd daarna vastgesteld. Het Lagerhuis zal den 23n Maart a.s. het voorstel der heeren Cuningham en Conybeare tot algemeene invoering van een wettelijken aclituurs arbeidsdag bij tweede lezing behan delen. Te Limerick heeft gisteren weer een ge duchte vechtpartij plaats gehad tusschen Para el listen en anti-Parn el listen, waarbij tul van personen gewond werden. De kolensjouwers, leden der s Union", zijn in opstand gekomen tegen het bestuur, het welk het hervatten van het werk beval, terwijl de weei barstigen weigeren. Andere leden be sloten weder het bestuur te steunen. Volgens bet ichl uit Singapore heeft de regeert tig een wetsontwerp gereed, verbie dende het laden en lossen van schepen op Zondag, behalve oorlogsbodems, inlandsche vaartuigen en mailbooten voor het innemen van kolen door inboorlingen. Volgens berichten uit Brisbane heeft de regeering besloten tot eene tienjarige invoe ring van Polynesische suikerarbeiders, daar de koloniale werk klachten onvoldoende zijn. DepSehes uit Massowah melden dat er bur geroorlog woedt te Khartoem en in Abessiniê. F R A N K R IJ K, In Parijs wordt geklaagd over den bouw vallige» toestand waarin vele kerken zich be vinden om de kerk St. Eustache heeft men een schutting moeten maken om de voorbij gangers voor afvallende steenen te behoeden de fresco's aan het portaal van St. Germain FAuxerrois zijn bijna verdwenen, enz. Het is hier de stedelijke raad die weigert de kerk fabrieken te hulp tc komen om deze holen van bijgeloof' in stand te houden, ofschoon het decreet van 1809, waarop zij zich gronden, tevens aangeeft dat de gemeenten in geval van onvermogen de kerkfabr ten moeten bijslaan in het onderhoud hunner gebouwen, De werkstaking van de koetsiers der »Ur- baine" verergert; heden zou er een groote vergadering plaats hebben. De directeur der maatschappij weigert eene scheidsrechterlijke uitspraak aan te nemen. OOSTENRIJK, De Rijksraad beeft bet wetsontwerp voor den strategisch en spoorweg Stanislaw-Woro- nienka aangenomen, In de Zaterdag te Weenen gehouden zit ting der commissie voor drukpersaangelegen heden uit de Oosten rij ksche Kamer hebben de vertegenwoordigers van het ministerie verklaard, dat de minister er niet aan denkt in het vervolg niet de jdagblade» zelf, maar alleen de schuldige personen te vervolgen, en dat de regeering weigert, in geval van in beslagneming van eenig dagblad, eene schade loosstelling toe te staanalleen zou zij in bij zondere gevallen onder zekere voorwaarden de verdere uitgave kunnen toestaan. Ook hand haaft de regeering het dagbladzegel, maar zij is bereid dat te wijzigen in dien zin, dat rekening wordt gehouden met de belangrijk heid van het blad. De katholieke bisschop van Vasz, in Hon garije, heeft een eigeuaardig middel uitge dacht om politieke tegenstanders onschadelijk te maken. Een geestelijke, die ijverig werkte voor de herkiezing van een ambtgenoot, die bekendstond als een der heftigste bestrijders van de regeering, werd door den bisschop naar Vasz ontboden en daar, tot na afloop der ver kiezingen, in het bisschoppelijk paleis in eene cel opgesloten, en toen naar een afgelegen dorpje overgeplaatst. Een groot aantal geeste- 1 ijken en leeken hebben tegen die handelin gen geprotesteerd, welke ook van liberale zijde ernstig wordt afgekeurd. ITALIË. Naar uit Rome gemeld wordt, zal de paus noch zjjne afkeuring, noch zijne goedkeuring uitspreken over het manifest der Fransche kardinalen, maar enkel doen opmerken, dat dezen de strekking van verscheidene aanbe velingen door Z. H. aan den aartsbisschop van Parijs gezonden, hebben verzwakt of ver sterkt. Ook zou de paus verlangen dat het hoofdstuk over de verkieziugs-plichten door de Frausche prelaten geschrapt werd uit den door hen verspreiden catechismus. De paus heeft den wettsch uitgesproken dat ter gelegenheid van zjjn jubileum, te Rome een bisschoppelijk congres werd ge houden, waarop dan maatregelen besproken zouden worden in verband met de pauselijke encycliek over de sociale quaestie, De paus zal tegen PaseUen aan de koningin van Portugal de gouden roos zenden als een bewijs zijner tevredenheid over het doen aan blijven der Portugeesche ambassade bij den heiligen stoei. De rector der hoogeschool te Rome heeft, op advies van den academische» raad, de sluiting der school bevolen wegens de on lusten op Zaterdag |.L GRIEKENLAND. De minister Delyannis heeft erkend dat de ftnancieele toestand kritiek is, maar de hulp bronnen van Griekenland rechtvaardigen toch zjjn economische» toestand niet. De minister stelt belastimtverhooging voor lot een bedrag var, 6 mtllioen en de invoering van eeu tabaks mono pol ie, welks opbrengst op meer dan 10 mtllioen geraamd wordt. Deze her vormingen zullen bewijzen, dat Griekenland besloten is zijne verbintenissen na te komen. Men gelooft dat de Kamer deze fiscale maat regelen, tot herstel van het financieel even wicht, aannemen zal. R U H E R I E. Het eindresultaat uit beide trappen van verkiezing is dat verkozen zijn 108 conser vatieven, 20 uit de oppositie, terwijl er 17 herstemmingen noodig zijn, ERIK A. De Braziliaansche gezant te Londen heeft van zjjne regeering eene depêche ontvangen, waarin de geruchten worden gelogenstraft als zou in Brazilië eene omwenteling ophan den zijn, en verklaard wordt dat het Kabinet sterk is, terwijl dit het volle vertrouwen van het Congres bezit. Er bestaat dus geenerlei vrees voor eene omwenteling; mocht zjjuit breken, dan zou de regeering elke wanorde lijkheid kunnen onderdrukken. C II i ifsoNNKBENTSPMJs, per kwart**! franco [wr post. «trtw l'*t getiwile Rijk Afiotiiterlijlte iioimners 1.X?,, - 2,:i0, - 0,10, KIlltRAC: #»Tlisir«Tlt,l,tT, E 2?.' *i»vK etmcïfujs: van 1—10 gewone «gel» mat inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 1 o Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekent

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1