Biimeiilandsche Berichten. voor de hervorming van den openharen dienst, zullen door de Eerste Kamer worden aange nomen, met medewerking van alle partijen. De beraadslagingen zullen zelfs zeer kort rijn. De Cortes zulten daarna behandelen het douane-tarief, het wetsontwerp betreffende de ontvangsten en uitgaven voor 1892/93 en verschillende nndeie voorstellen. Rodriguez Vascon cellos, gewezen admini strateur der kon. Port. spoorwegmaatschappij, heeft zelfmoord begaan door zich de keel af te snijden. Hij was in de hoogste kringen te Lissabon zeer gezien, zoodat het geval aldaar groote opschudding wekte. Het officieele on derzoek in zake de bedoelde spoorwegmaat schappij wordt voortgezet. B IJ L (i i K IJ E. De daines Karaveloff, OrochakofT en Geor- gelf zijn van de beschuldiging va» hoogverraad vrijgesproken. EfiïPTi Dr. Finscii, een rijke Amerikaan van Duït- sche .afkomst en vriend van Emin-pacha, vertoeft in Egypte en wenscht daar eene gewapende expeditie van 200 Soedaneezen naar Wadelaï uit te rusten. Hij heeft de toe stemming van den khedive reeds gevraagd. Zjjn plan schijnt te zijn, majoor Von Wiss- matm het opperbevel aan te bieden. A M E R 1 K A. Uit Montevideo wordt gemeld dat de vol gende wijzigingen in de samenstelling van het ministerie gebracht zijndr. Herreroy Spinosa is tot min. van buitenl. zaken, kapt.- genemal Derez tot min. van oorlog en Francesco Barezo tot min. van binnen 1. zaken benoemd. SCHIEDAM, 21 Februari 1892. De ooievaars zijn heden alhier terugge keerd. De oproepingsbrief voor de vergadering der Tweede Kamer op 1 Maart a.s. vermeldt alleen ais onderwerp; liet trekken der afdeelingen. De gewone audiëntie van den minister van koloniën op Vrijdag 28 dezer zal niet plaats hebben. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens van den consul-generaal te Melbourne ontvangen mededeelingbrieven aan hem uit Nederland gericht somtijds verioreugaan, weshalve hij verzoekt, dat 2ij, die hem over zaken hebben geschreven en vier maanden na de verzending van hun brief geen antwoord hebben ontvangen, hem een afschrift van hun schrijven aangeteekend doen toekomen. In verband hiermede merkt de consul- generaal voornoemd op, dat degewoonte van vele mannen van zaken, om van hunne brie- vei» reeds per eerstvolgende mail een afschrift te zenden, alle aanbeveling verdient. De heer M, da Costa Gomez, bij koninklijk besluit benoemd tot vice-consul te Maiacaibo, is als zoodanig door de regeering der repu bliek Venezuela erkend. Nadat in het afgeloopen jaar te Amsterdam en Den Haag twee nieuwe consulaten van Rum en ie zijn opgericht, is de heer C. G. Rommenhöller, consul van Rumenië, bevor derd tut cousul-generaal. Het is onjuist, zegt de JF, It. CL, dat ook de lieer mr. Bevers zou beboeren tot de sol licitanten naar het lidmaatschap der Alge meens Rekenkamer. Naar de Zuidhollander verneemt, heeft de heer Geertsema, met ingang van 1 Novem ber a.s., eervol ontslag aangevraagd als commissaris der Koningin in de provincie very se 1, Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de loting voor de nationale militie, dit jaar te Leiden gehouden en waartegen bezwaren waren ingebracht, vernietigd en eene nieuwe loting bevolen. Het Jfoord-PrabanUch Dagblad staaft, dat ten noorden van den Moerdijk de overgroote meerderheid der katholieken zich afwendt van de Calvinisten. "Vogens dat blad strookt dit dan ook met de eer en de waardigheid der katholieken. Het zegt: aNaar onze meentng eischt de eer en de waardigheid der Katholieken, dat zij in de eerstvolgende tijden, wij zouden geneigd zijn te zeggeuzoolang een demagoog als de heer Kuyper het hoogste woord voert, niet de minste hulp verleenen om Calvinisten op het kussen te brengen of te handhaven, hetzjj dan voor de Staten-Genoraal, of wel voor de Provinciale Staten, of wel voor de gemeente raden". Verder zegt liet blad in den loop zijner beschouwing: Wij hopen dat de Katholieken niet zul len medewerken tot herkiezing der Calvinis ten. Onze eer, onze waardigheid schrijven ons gebiedend voor in de eerstvolgende tijden alle hulp aan de Calvinisten te weigeren. De Calvinisten moeten eerst tot het leven dig besef komen, dat z'y de Katholieken niet kunnen gebruiken gelijk de Egyp- tenaren de Joden bezigden, nl. om steen?» aan te dragen voor hunne monumenten. En als van Katholieke zijde weder mocht ge schermd worden met de bekende groote woorden strijd legeu het ongeloof", dan mogen de Kathol teken zich herinneren hoe onze vooroudersdoordiegeloovige Calvinisten mishandeld zijn en daartoe een blik slaan in het nieuwe werk van den eerw. heer Habets »Het oude bisdom Roermond 1559—1801". Dan zullen de Katholieken begrijpen, dat het onzer onwaardig is knechtendienst te verrich ten voor de Calvinisten, naar de stembus te draven om hen op het kussen te helpen ofte houden, zoolang de geest van Calvijninhen blijft voortleven". Het anti-re v. centraal comité is tegen Maandag 29 Februari saamgeroepen. De Roomsch-katholieke centrale kiesvereeni- giog voor liet hoofdkiesdistrict Alkmaar heeft met algemeene stemmen besloten, overeen komstig het praeadvies van het hoofd bestuur, zich bij de aanstaande verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer van stemming te onthouden. De dagboot Duilschland heeft de Prins Hendrik te Queensborough gisteravond afge- sleept De hoeveelheid grann, welke vóór 1 Februari in de Neder landsche havens en te Antwerpen in Rjjnschepen en lichters geborgen was, ba- dioeg ongeveer 280,000 tonnen iOüO KG. Te Bremen liggen nog bergen van tarwe en rogge op verzending te wachten, eu ook in de Oost zee-ha veris zijn groote hoeveelheden aan wezig. Bij slot van rekening zal er dus nog overvloed zijn, in plaats van een eerst gevreesd tekort. Naar het Vod. verneemt, heeft de directie van de Hollandsche spoorweg-maatschappij alle aanvragen om vergoeding afgewezen, haar gedaan vanwege den korist der Fmnsche opera, die voor eenigen tijd, by het trekken aan den noodrem in een trein, die blijkbaar in gevaar verkeerde, door een om den waggon slingerende telegtaaflijn een oog verloor. De directie schijnt te meenen, juridisch niet aan sprakelijk te zijn en geen termen te vinden om tegemoetkoming te geven. Waarschijnlijk zal zi; io rechten worden aangesproken. Door de afdeeling Delft der ^Maatschappij tot bevordering der Toonkunst" zal Vrijdag 26 dezer worden uitgevoerd het oratorium »Die Jahreszeïten" van Haydn, waarin de solo-partijen zullen worden vervuld door den heer en mevrouw HoaseBosse, baryton ea sepraan, alsmede door den heer Rogmans, tenor. De algemeene repetitie zal morgenavond plaats hebben. Het bestuur van sArti et Industriae", te *s-Gravenhage- heeft thans de leden dezer vereeniging uitgenoodigd om vóór 10 Maart ontwerpen in te zenden voor nieuwe Neder- landsche postzegels met de beeltenis van Koningin Wïlhelmina. De behandeling van de teekening wordt geheel vrijgelaten. De heer A. J. Del boy, lid der vereeniging, heeft zich welwillend be schikbaar gesteld, teekeningenop groote schaal vervaardigd, photograph isch te repro- duceeren op het formaat van onze Nederland- sche postzegels, Eenige dagen geleden heeft het comité van voorbereiding van het IVde internation&ie congres tegen het misbruik van bedwelmende dranken, onder leiding van mr, J. Heemskerk Az„ te *s-Gravenhage eene bijeenkomst ge houden. Volgens besluit van eene vorige ver gadering zal dit congres 8, 9 en 10 Septem ber van dit jaar te 's-Gravenhage worden gehouden. In de genoemde bijeenkomst is bestolen, dat de volgende punten zullen wor den besproken: lo. Het alcoholisme met betrekking tot zedelijkheid en hygiène. 2o. De middelen ter voorkoming en over reding, aangewend om het misbruik van be dwelmende dranken te bestrijdende vereeni- gingen, de vergaderingen, de pers, de populaire ontspanningsplaatsen. 3o. De middelen ter beteugeling, door wet gevers en overheden aangewend, om de dron kenschap uit te roeien of te beperken. De verhandelingen kunnen in het Franseh, Duitsch of Engelsch worden ingeleverd en voorgedragen. De beraadslaging zal echter ook in het Nederlandsch en Vlaamseh mogen worden gevoerd. De circulaires, houdende nadere inlichtingen en uitnoodiging tot deelneming aan het con gres, zullen zeer spoedig gereed zijn. Met het oog op de groote kosten, aan dit congres verbonden, is steun van staatswege gevraagd. De leden van het congres betalen f5, waardoor zij recht op een exemplaar van bet verslag verkrijgen. Voor Nederlanders is ook de gelegenheid opengesteld, als lid-be gunstiger deel te nemen, tegen betaling van f10. Penningmeester is de heer E, J, \V. Koch te Scheveningen. Verschillende dames hebben dezer dagen in 't N. v. d. D. haar hart opgehaald om tegen de slepen aan de dameskleeden te velde te trekken. Mevrouw De B. vindt die mode niet alleen bespottelijk en onhygiënisch, maar schandelijk, waar er zooveel naakte armoede langs de straten gaat, de weelde zoover te drijven, dat men de fijnste kle dingstukken maar roekeloos over den grond laat slepen. Als die dames dat surplus har er slepen eens offerden ten bate van half verhongerde en schamel gekleede kinderen, zouden zij dan niet bemiolijker zijn en minder reden tot ergernis aan minder bevoorrechten geven? Ook in kamers, bij soirée's, is het voorde gasten heel lastig, steeds die slepen te ver mijden, bepaald een gymnastiek. üaarom, dames, laat ons den slepen den oorlog verklaren Ook de burgemeesters van Rotterdam, Dordrecht en Nijmegen hebben de »onthoof- ding van een levend mensch" door den goochelaar Gauthier verboden. Aan het etablissement Fijenoord zijn de vorige week 80 werklieden bedankt. Te Rotterdam was een familie bij rechter lijk vonnis uit haar woning gezet, maar toen de ambtenaren de ontruiming tot stand bal den gebracht en zich verwijderd hadden, werd de deur van het n leegstaande" huis geopend i en droeg men het meubilair nog spoediger naar binnen dan de sterke arm der justitie het naar buiten had gebracht. Toen de eige naar een half uurtje later naar zijn ileege" woning kwam kijken, vond hij er de uitgezette familie genoeglijk aan het koffiedrinken. Een klacht by de politie en een verzoek om hulp mocht hem niet baten. Het huis was, toen het wede er echtelijk in bezit nemen ge pleegd was, nog door geen ander in gebruik genomen en ook aan de deur was niets ver nield ot beschadigd. De politie kon dus den man niet helpen en verklaarde tevens, dat zjj hem beletten zou zich zelf recht le verschaffen. Er schiet hem dus niets over dan de uitge zette familie nogmaals te doen uitzetten en dan betere maatregelen te nemen, om te be letten dat zij weder in het huis trekt, Eenige personen te 's-Hage, die tegen liet verbod van den burgemeester met het blad Recht voor Allen ventten, werden Zaterdag avond door de politie naar bet bureau ge bracht. Maandagochtend ontstond te B ri el le brand op een hooizolder in het Zuideinde, welke veroorzaakt werd door een kat, die in vlam staande hare toevlucht op dien zolder nam. Men zegt dat batdadigen de kat met petro leum hebben oveigoten en daarna in brand gestoken. De justitie zal de zaak wel onder zoeken en mocht blijken dat dit schandelijk feit is gepleegd, dan is het te hopen dat de schuldigen ontdekt en streng gestraft zullen worden. De brand werd spoedig gebluscht. In de provincie Groningen maken meer dan duizend personen zich reisvaardig om naar de Vereenigds Staten van Noord-A merika te gaan. Velen, die in de laatste jaren het land verlieten, hebben aan hunne ouders, broeders of zusters geld en vrijkaarten voor de reis gezonden. Maandagavond is in de nabijheid van Oden- hout het kind van een wegwerker dooreen trein overreden; het was onmiddellijk dood, Te Wageningen zijn reeds twee ooievaars gezien. Natuurlijk hoopt men dat dit voor boden zijn van een vroege lente. De justitie te Breda heeft te Rozendaal een onderzoek ingesteld aan de gasfabriek en in de woning van den directeur dier fabriek in zake de verduisteringen, die door dezen ten nadeele der gemeente gepleegd zouden zijn. De directeur en twee arbeiders zijn nog steeds in arrest. In de bijeenkomsten van het Leger des Heils" te Breda, waar liet nu en dan rumoerig toegaat, kwam het Zondagavond tot ergerlijke tooneelen. De vergadering, geleid door staf officieren met het muziekkorps der dakloozen, moest in het midden van den avond doorde po litie opgeheven worden, nadat inde stampvolle zaal vechtpartijen hadden plaats gehad en eenige personen met geweld uit de zaal ver wijderd waren geworden. Maandag zijn, op last van den officier van justitie te Middelburg, een viertal personen uit Zuid-Beveland naar de gevangenis te Middelburg overgebracht, ouder verdenking van betrokken te zijn bij den eenigen tijd geleden te Driewegen gepleegden elfecteu- diefstal. Een ambtenaar der justitie is naar Amsterdam vertrokken, teneinde ceu onder zoek in te stellen naar de vermiste en be kende effecten. Een oude vrouw uit Schimmert (L.) is Woensdag 1.1, in den sneeuwstorm omge komen. Eerst nu vond men haar lijk ouder de sneeuw bedolven.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2