Bimienlaiidsche Berichten. marine Reynold, openbare -werken Favre, justitie Loubet, landbouw Develle, koophandel Roche en koloniën Etienne. Het optreden van Favre en Loubet is echter nog onzeker. Men verzekert, dat in de rede bij het op treden van het nieuwe Kabinet zal worden aangetoond, dat de onderhandelingen met Home, waarvan zooveel gesproken wordt, geenszins het karakter hebben, dat men er aan toekent en dat, blijkens de stukken, nooit is afgeweken van de verdediging der rechten van den staat en van het burgerlijk gezag. Gistemainkldag scheen liet ministerie- Rouvier gereed in opportunistisch en zin, doch op i-aad van den lieer Floquet trok ken de radicalen zicli terug. De heer Frey- cinel, het eenig overgebleven radicale lid, trok zich daarop ook terug om niet alleen te staan tegenover den invloed van den heer Co us tansdientengevolge is de geheelé conbinatie uiteengevallen. De heer Rouvier heeft ten slotte geweigerd een ministerie samen te stellen. De president heeft daarna den heer Bourgeois ontboden. De anarchisten in het bekken der Loire hebben te Saint-Etienne een congres gehou den, waarin besloten ïs den eersten Meidag revolutionnaire manifestation uit te lokken door het aanslaan van biljetten, houdende aanzetting van het volk tot oproer en tot verspreiding van oproerige geschriften. BELGIE. De leden der rechterzijde van Kamer en Senaat hielden Dinsdag een bijeenkomst waarin hoofdzakelijk de bekende lierzieningsvoorstel len der Antvverpsche afgevaardigden werden besproken. Het slot der langdurige discussie is geweest, dat den heer Coremans c, s. in overweging gegeven zal worden, die voorstel len in te trekken. De houding van den heer Nolhomb, die, boewei clericaal, verklaard heeft, met de denkbeelden van den heer Jansen betreffende de herziening mede te gaart, werd scherp afgekeurd. E S G E I A N 1). Prins George van "Wales zal eerstdaags in het Hoogerhuis zitting nemen, als zijnde hij onder de Pairs opgenomen, onder den titel van hertog van Kent. ITALIË, De beroeringen houden nog steeds aan. Eensdeels zjjn het de studenten, die de be weging gaaude houden, anderdeels 2elfs de advocaten. Trouwens ook de arbeidende be volking en de anarchisten baren de regee ring zorg. Te Spezia en Sargana hebben de advocaten en procureurs bet werk gestaakt. "Vijftig rechtsgedingen zijn dientengevolge verdaagd moeten worden, Napels wordt bedreigd met eene werk staking van de metselaars, vele duizenden in getal. Tengevolge van eene nieuwe belasting namelijk op de metselsteen en rijn de werk zaamheden in de steengroeven van Resina en Torre del Greco gestaakt, waarvan spoedig een volslagen gebrek aan materiaal het gevolg zal zijn. Bij eene huiszoeking bij verschillende anar chisten te Rome zijn een aantal opruiende geschriften in beslag genomen, benevens de photographieën van de gphangen Italianen te Chicago en eene verdediging van de ter dood gebrachte anarchisten te Xeres. Uit Turijn wordt gemeld, dat de beweging der werktooze arbeiders in alle groote steden van Italië blijft aanhoudenvoornamelijk daar en te Napels. Het carnaval te Rome is Zondag met een gecostumeerden optocht geopend. De belang stelling was echter zeer gering. Op 3 Maart a.s., den 14n verjaardag der kroning van den paus, zal op het Yaticaan een plechtige audiëntie plaats hebben, bij welke gelegenheid Z, H. eene rede zal houden over den toestand van het pausdom in Italië. Bij de voortzetting van het proces tegen Cipriani en de 61 anarchisten, zijne mede beschuldigden, is hun rumoer dag aan dag zoo woest, dat de voorzitter der rechtbank zich telkens gedrongen ziet de zitting voor eene poos te schorsen. Dinsdag nu was het van dien aard, dat de voorzitter verklaarde dat de verdere behandeling van het proces zonder de beschuldigden zal plaats hebben. Hunne advocaten kwamen nadrukkelijk hier tegen in verzet. PORTUGAL. De Kamer der pairs heeft de financieele voorstellen der regeering in hun geheel goed gekeurd. AMERIKA. Iu eene algemeene vergadering der demo craten in den staat New-York is de ex-gou verneur Hill tot candidaat voor het president schap der Vereenigtie Staten gekozen, Het programma der partij bevat heiziening van het tarief van invoerrechten en verzet tegen de aanmunting van een zilveren dollar, welks innerlijke waarde zou zijn beneden die van andere dollars, TWEEDE KAMER DER STATEN-GENE RA AL. Aan de goedkeuring dei' Staten Generaal is, overeenkomstig art. 259 der grondtvat, onder worpen de verkl.oing die met de regeering van Onbtenrijk-Hongarije is uitgewisseld nopens de van weerszijden te nemen maatregelen tot bet tegengaan van den joogenaamden bande! in vrouwen en meisjes. Evenals in de vorige ver klaringen, welke door de Nederlandsche regeering omtrent hetzelfde onderwerp met andere gou vernementen zijn uitgewisseld, zijn de maat regelen waarvan hier sprake is, uitdrukkelijk beperkt binnen de grenzen der bij de wet aan justitie en politie toegekende bevoegdheid. dringende vragen en het navorschen van den admiraal gewekt was, zeidchem: »Gij zoekt het groote watervolg mjjik zal het u wijzen," en nu gingen beiden, ondanks het waarschuwend roepen van de overige begelei ders, een beogen berg beklimmen. Toen zij na vele moeilijkheden op den top geko men waren, wees het hoofd van den stam op eene watervlakte achter hen, en Drake zag onstuimig bewogen golven in de door hem reeds bevaren,, zee. Daarna keerde het hoofd van den stam zich om, leidde den Engelse hen admiraal om eene kleine vooruitspringende rots, en plotseling vertoonde zich voor zijn oog een door de gloeiende zon beschenen waterspieee! van den in majestu euss rust zich uitbreidenden Stillen Oceaan. Zoo zij het ook met ons 1 Het vaste bewust zijn uwer, mijn arbeid trouw vergezellende sympathie geeft mij steeds nieuwe krocht om te volharden in mijn arbeid en voorwaarts te schrijden op den weg, die mij door den Hemel is aangewezen. Daarbij komt het ge voel van verantwoordelijkheid jegens onzen Oppersten Heer daarboven en mijne onwrik bare overtuiging, dat onze bondgenoot van Rosbaeh en Dennewitz (biermede wordt God bedoeld) mij daarbij niet in den steek zal laten. Hij beeft zoo oneindig veel gedaan voor ons oude Mark en ons Huis, dat wij niet kunnen aannemen, dat dit voor niet gedaan is. Neen, integendeel, Bronden burgers, tot groote din gen zijn wij nog bestemd en Heerlijke dagen breng ik u nog aan. Laat u maar niet door beditlerij en door ontevreden partij toespraken uwen blik in de toekomst verduisteren of uwe vreugde aan onzen mede-arbeid ver kleinen, Met woorden alleen richt men niets uit. Op de eeuwige bittere toespelingen op den nieuwen koers en de nieuwe mannen, antwoord ik rustig en vastvMijn koers is de richtige, en daarin zal verder gestuurd worden". Dat mijne brave mannen van de Mark mij daarbij zullen bijstaan, dat hoop ik zeer zeker. Daarom drink ik op het welzijn van Brandenburg en zijne mannen". Zonder vwijtel zal ook deze toespraak van den keizer groote beweging doen ontstaan en hier op allerlei wijze beoordeeld worden. De regeerings-president van Opper-Elzas heeft den zoon van den bekenden industrieel Dollfusz te Mülhausen het verblijf in het Rijkstand ontzegd. De jonge man heeft inder tijd, om zich aaii den algerneenen dienstplicht te onttrekken, de wijk genomen naar het buitenland en meende thans op -8-jarigen leeftijd, ongehinderd in zijne woonplaats te kunnen terugkeeren. F R A S K R U K. De vermoedelijke samenstelling van bet nieuwe Kabinet is aldus: minister-president en financiën Rouvier, oorlog Freycioet, boiten- landsche zaken Ribot, binnenlandse he zaken en eeredieust Coratans, onderwijs Baideatix, 14a Hoofdstuk. Als een loopend vuur had zich do tijding van het dien morgen voorgeval lane door de star! ver breid. Nog vóór tien middag was het reeds hot onderwerp der gesprekken in salons, koffiehui zen en clubs, en waar twee hekenden elkaar op straat ontmoetten, stond men stil en sprak over de groote gebeurtenis, die inderdaad wel geschikt waa om at wat lot de voorname kringen in de stad behoorde in buitengewone spanning te brengen. De schitterende, algemeen bewonderde en be nijde graaf Halsberg, de lieveling der dameskrin gen. de toongever in den kring van zijns gelijken, hij was gedood en dit met door een zijner kameraden nf door een lid der hoogste kringen, nianr door dien jongen onbekende, die men zich niet ot flauw herinnerde ooit ontmoet Ie hebben. Die hem nogal eens in het huis van den fabrikant Biflckner hadden opgemerkt, hadden hst nauwe lijks de moeite waard geacht notitie van hem te nemen. Er moest al iets heel buitengewoons zijn voorgevallen om tot een dergelijke ontknooping te kunnen leiden, want tusschen de twee partijen had onmogelijk eenige betrekking kunnen bestaan. Zij bewogen zich in zoo geheel verschillenden kring, dat zij alleen in liet huis van den fabrikant met elkander in aanraking konden gekomen zijn en d.tar dus de oorsprong van het geheim, hetwelk de geheels stad in beweging bracht, te zoeken was. Men bracht weder de bijna vergeten verlo ving sgesciii eden is van den graaf met de dochter des huizes ter sprake en herinnerde zich weder de daarmee gepaard gaande bijzondere omstandig heden 's graven afgetrokkenhnid, zijn plotseling wegblijven uit Oe villa niet alleen, maar ook uit andere gezelsctmppen neen, hel leed geen twijfel of de catastrophe, die den jongen bloeienden man zoo ontijdig ten grave gesleept bad, stond In verband met dit voorval. Natuurlijk werd de be- I geerte levendig om te weten in welke verhouding het stille jonge mensch tot dien minnehandel stond. Men had hem nimmer met Binnen alleen gezien zijne building was ook in 'l geheel niet f geweest als men van een medeminnaar van den j trotse hen graaf kon verwachten, maar veel meer die eens ondergeschikten van den heer Brürkner. Doch hoe minder helder eene zaak is, dos te spoedi ger weet de verbeelding uit de weinige gegevens, die zij heeft, een verhaal samen te weven, dat zij straks als werkelijkheid ingang weet te doen vin den hier kon het niet anders zijn of de kleine Bianca, die zulk eene naïef onschuldige bonding wist aan te nemen en onder hare zusteren als een voorbeeld van deugd en ingetogenheid g-dd, zij bad er een geheimen minnehandel op na gehou den met den ondergeschikte van haren vader. En nu loste zich alles opdo graaf had dn gelieven betrapt, had het onbeschaamd jnngmensch en het valscho meisje de waarheid gezegd en het duel was het gevolg geweest. Men beklaagde den schennen, levenslustiger!, zoo schandelijk bedrogen jonkman, die nu het offer geworden was Deze oplossing der quaestie kwam natuurlijk het eerst voort uit het brein van eenige oude dames, die tot het huis Brückner in betrekking stonden, ze elkaar toefluisterden en het aan de jongere zusters, de vriendinnen en berijdsters SCHIEDAM, 25 Februari 18112. De cursus in handenarbeid mag zich, en we verblijden er ons zeer over, bij voort during in de waardeering onzer stadgenooten verheugen. Dit bewees de openbare les van gister avond, waaraan een drukker bezoek te beurt viel dan aan éen der vorige. Als gewoonlijk zagen we eenige leerlingen aan den arbeid, en waren er talrijke en daaronder zeer smaak volle afgewerkte voorwerpen ten toon gesteld. Een en ander getuigt van het degelijk onder wijs, dat er gegeven wordt, waarvoor den heer Seheffers, den ijverigen onderwijzer, alle lof toekomt. In dezen tijd, nu er werke lijk reeds van jonge kinderen veel inspan ning des geestes wordt gevorderd, voorziet een cursus in handenarbeid in een werkelijke behoefte. Thans zijn er zes en zestig leerlin gen, een getal, dat nog niet was bereikt. Wel dra begint de nieuwe cursus. Tot deelneming daaraan kan men zich vervoegen bij een der commissieleden: de heeren S. A, Maas, Dr. N, M. Kam, Dr. W. J. Steenhuis, H. W. M. Roelants en J. C. Sander. De vereenïging «Trouw aan Koning en Vaderland", te 's-Hage tot ondersteuning der gerechtigden tot het dragen van liet Metalen Kruis en de Citadehnedaüte, heeft een bijdrage van f250 ontvangen, en wel f125 namens H. M. de Koningin en f125 namens H. AL de Koningin-Regentes. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandse he zaken zal Zaterdag 27 dezer niet plaats hebben. Zaterdag j.l. werden de heeren Wennips en Agema, resp. president en directeur van den Nederlandse lien hotelhoudersbond, in audiëntie ontvangen door den minister van financiën, naar aanleiding van hun vroeger ingezonden en door ons vermelde grieven tegen de patent- zoowel als tegen de perso neels belasting. Deze heeren werden met aandacht door den heer Pierson aangehoord en gemachtigd om aan hun committenten, de leden van ge noemden bond, te verklaren >Dat Z. Exc. met de meeste belangstelling beeft kennis genomen van onze grieven tegen het tegenwoordige belastingstelsel en door drongen is, dat verlichting van dien druk zeer gewenscht is, redeo waarom hij, bij hervor mingen, welke binnenkort zullen worden voorgesteld, zal trachten ze, zooveel mogelijk is, weg te nemen, waartoe Z. Ex, hun ver zocht hem ook later nog zoo noodig van advies te dienen." {Zutph. CL) De heer mr. S. van Houten, lid der Tweede Kamer, is van zijn reis naar Amerika te 's-Hage teruggekeerd. Met 1 October e.k. zal bij de regimenten van Bisnca, overlieten ze verder te dragen en luide uit te spreken, zoodat zij weldra ononis too tel ijk vaststond. De kameraden van den graaf betreurden zijnen dood oprecht. Er over spreken deden zij niet, en wanneer een al te nieuwsgierige hen met rechtstreeksche vragen lastig viel, dan was het eenige antwoord, dat een misverstand, waarbij eenige heftige woorden waren gevallen, de oor zaak van het duel was geweest, dat zoo noodlottig was afgeloopen. Ook de andere officieren lieten zich niet uit. Wanneer hun naar de waarheid van bovenstaand verhaal gevraagd werd, trokken zij zwijgend de schouder» op met een gebaar, dat. evengoed voor eene ontkenning als voor eene be vestiging kon doorgaan, Wordt vervolgd,) >*A

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2