Gemengde Berichten. infanterie en bij het instructie-bataljon te Kampen een tweejarige cursus in werking treden, ter vervanging van den tegenwoor- digen cursus en van de voorbereidende school. Een voetval voor de Koningin. Een ooggetuige schrijft aan bet Vaderland In de snerpende koude stond gistermorgen urenlang een arm vrouwtje in de nabijheid van het koninklijk paleis. Ze was niet jong en niet schoon meer, maar ze zag er helder ea flink uit in haar landelijke kleeding. Onder haar wollen doekje verborg ze zorgvuldig haar zuigeling, maar zij zelf was als verkleumd van koude. In den vroegen morgen was ze uit baar woonplaats, een gehucht nabij Charlois, vertrokken; lang had zij legen armoede en ellende gestreden, maar eindelijk kon 'tnïet meer en ze zou naar Den Haag gaan en de Koningin opwachten en voor haar neer knielen om genade. Om genade, inderdaad, want door den eisch des rechts was ze zoo diep rampzalig gewor den. Haar man had een fout begaan, een groote fout bij had goederen, van diefstal afkomstig, gekocht, volgens haar in onwetend heid, want zij geloofde nog altijd, dat hij niet slecht is en hij was zwaar gestraft, roor langer dan een jaar. Daar bleef zij nu achter, met 10 kinderen, de oudste 13 jaar, de jongste op haar arm. Ze ontving eenige bedeeling een paar gulden per week, maar honger en ontbering bleven niettemin in haar schamele woning heerschen. Ze had dan ook reeds vier van haar kinderen, noode, met een bloedend hart, maar uit plichtbesef, om de stumpertjes voor ellende te bewaren, aan anderen afgestaanzij zelf had nu nog voor zes kleinen te zorgen. Dat was te veel 1 En toen ze dan ook gistermorgen van een liefdadig man, die haar toestand kende, een gulden had gekre gen, was 't haar, alsof haar van den Hemel uit werd ingegeven, dat ze geen brood moest koopen en geen brandstof, maar dat ze naar Den Haag moest trekken om zich aan de voeten van de Koningin te werpen en haar te vragen, genade voor recht te laten gelden en haar man aan zijn 10 kinderen terug te geven, voor wie hij altijd hard gewerkt heeft. Aan 't recht was immers voldaan en de schul dige had genoeg geleden. Moesten nu 11 on- schuldigen bovendien om de fout van éen zondaar te gronde gaan? Dat wilde» ze, snikkend voor de Koningin zich werpende, vragen Maar de Koningin kwam niet en 't ijzelde en de wind joeg fel om de schamel bedekte schouders van de zwakke vrouw, die moeite had om baar wicht in de armen te houden. Een heer, een heel deftig heer, naderde haar en vroeg haar wat er gaande was. Zij ver- telde hem alles ook haar plan, het doel van haar komst. Hij gaf haar echter den raad om het smeekschrift, dat zjj bij zich had, aan 't paleis af te geven en huiswaarts te gaan, want een voetval" zou niet baten en kon de Koningin maar in moeilijkheden brengenDe heer liep met 't arme vrouwtje op en neer, gaf haar, in de Wilhtl- mina-galery, zonder dat iemand het opmerkte, een voor haar zeker belangrijke gift en sprak haar moed in. Het zou nu wel losloopen. Het arme moedertje ging. Een ander voor bijganger, wien zij den weg vroeg, liet haar in een tram stappen en zoo keerde ze naar Charlois terug, onverrichter zake. "Want de voetval had wie weet? misschien wel het gehoopte succes gehad. Toch deed de goedhartige, deftige heer wèl met 't moedertje niet langer voor het paleis te laten wachten. Als het nog heel! lang ge duurd had, ware de arme vrouw misschien onmachtig ineengezonken. Nu ging zij althans met eenige hulp en met hoop heen. Met gegronde hoop wellicht, want de def tige lieer, die haar zoo vertrouwelijk op den schouder klopte en troostend met de arme langs de straat gingwas een der hoogst- geplaatste leden van het Huis der Koningin. Indien de voorstelling, die de vrouw van het proces tegen haar man gaf, juist blijkt, dan zal de deftige heer, die de Koningin het too- neel van een voetval eener zoo beklagens waardige moeder bespaarde naar wij ver trouwen, bij H. M. de Regentes het request met alle kracht ondersteunen en dan zal er kans bestaandat ook zonder de uitvoering van haar plan de arme vrouw haar doel be reikt. Terwijl het presidium van het 4e inter nationaal congres tegen het misbruik van alcohol door den heer mr. J. Heemskerk Az. s aanvaard, is als on der-voorzitter aange wezen de heer mr. H, Goeman Borgesius. De heeren dr. F, Buitenrust Hettema, Gerard Keller en T. Terwey hebben, evenals dr. Kollewijn, het lidmaatschap van de com missie, die een ontwerp betreffende eene vereenvoudigde spelling zal samenstellen aanvaard. Het is twintig jaar geleden, dat dr. J. van Vloten het eerst »de Ncderlandsche Baker- en Kinderrijmen" in een bundeltje verzamelde, dat spoedig door een tweede gevolgd werd. Na twee jaar zag daarvan reeds eene derde uitgave het lichtwelke met nieuwe aantee- keningen was verrijkt en waaraan de heer Brandts Buys enkele melodieën toevoegde. Daar ook deze uitgave sedert lang is uitver kocht, zat er eerlang eene nieuwe verschijnen, vermeerderd met een aantal oudere en nieu were rijrnen, die sedert zijn bekend geworden. Mochten er zijn inden lande, die gewestelijke of plaatselijke rijmen kennenwelke in de vroegere verzameling werden gemist, dan zullen zij den uitgever A.W. SylhofF, te Lei den, zeker een dienst bewijzen, wanneer zij daarvan vóór den 10n Maart mededeehng willen doen. De lioogleeraar dr. H. C. Rogge, te Amster dam, heeft zich bereid verklaard deze uitgaaf onder rijn toezicht te doen verschijnen. Te Lisse rijn Dinsdag de eerste kieviten gezien. Met den herbouw van den stadsschouwburg te Amsterdam is gisteren een aanvang ge maakt. Ook de burgemeester van Arnhem heeft de voorstellingen der onthoofding van een mensch in sMusis Sacrum" te houden verboden. De arbeiders van de gasfabriek te Rozsn- daal, die reeds eenigen tijd te Breda in arrest werden gehouden, zijn Dinsdag ont slagen, De vermoedens schijnen alleen op den directeur der fabriek te rusten. Vier van de vermoedelijke daders van den diefstal te Nispen, onder Rozen daal, zijn Dinsdag te Beirendrecht gearresteerd. Al vorens aan de Nederlandsche politie te wor den uitgeleverd, zullen zij zich eerst hebben te verantwoorden voor een diefstal met in braak, onder Eeckeren, bij Antwerpen, ge pleegd. Nog zes anderen van die gevaarlijke bende is men op hel spoor. Aan de loting te Tilburg werd verleden week deelgenomen door een jongeling, die reeds in bet begin van 1891 alsgepensionneerd militair uit Oost-Indië is teruggekeerd. Te Rozendaal (N.-B.) heeft de burge meester dit jaar verboden, gedurende de aanstaande vasteoavonddagen, gemaskerd of op eenigerlei wijze onkenbaar gemaakt te verschijnen in herbergen, op straten en andere openbare plaatsen dier gemeente. Een Noordbrabantsch blad heeft verhaald, dat er aan het postkantoor te Eindhoven vanwege de justitie een onderzoek zou zijn 5 gedaan naar de namen der geabonneerd en op zeker in Limburg verschijnend anti-semi- tïsch blaadje, en dat pastoors door onder officieren der marechaussee op last van hoo- ger hand zouden zijn uitgenoodigd om van den preekstoel het lezen van dat blaadje te verbieden. De Tijd schijnt aan deze verhalen veel ge wicht te hechten. Heden zelfs verwondert hij zich, dat nog geen eokel liberaal blad van deze zaak ook maar met een woord heeft melding gemaakt. Dit behoeft waarlijk zoo veel verwondering niet te wekken. Is men dan genoodzaakt aan alle praatjes, die de eerste de beste goedvifldt rond te strooien, aandacht te wijden Zeker, de vrijheid der pers gaat ons even zeer ter harte als de Tijd; misschien zelfs nog iets meer. Maar wij zijn er zeker van, dat ïivan hooger hand" op die vrijheid geen inbreuk wordt gemaakt. Laat de Tijd, die aan de verhalen van het Noordbrabantsch blad zooveel geloof schijnt te slaan, eens onderzoeken wat daarvan waar is. Eerst wanneer de pastoors, die z>van hoo ger hand" zouden zijn aangezocht om de lezing van liet bedoelde blaadje tegen te gaan, met hunne namen voor den dag komen om de waarheid der verhalen te bevestigen, zal men eenigermale kunnen oordeeleu. {N. R. Cl.) Dordrecht. Door den heer J. A. Smits van Nïeuwerkerk alhier is tot den raad een uitvoerig schrijven gericht, waarin by in overweging geeftin verband met het legaat Beelaerts, alle voorwerpen welke de gemeen te bezit en op de geschiedenis van Dordrecht betrekking hebben, zich thans bevindende in het gemeeuteljjk archief, op Dordreehts museum, in éen nieuw,grooter gebouw bijeen te brengen. Van de verschillende oudheden zou dan tegen een billijken prijs verkrijgbare catalogussen moeten worden aangelegd, waar van de samenstelling zou kunnen worden opgedragen aan den archivaris der gemeente, in overleg met den oudheidkundige mr. S.van Gijn. De heer Smits is bereid aan de verza meling toe te voegen al die prenten, teeke- ningen, boekwerken, pamfletten, gedenkpen ningen enz,, op Dordt betrekking hebbende, welke nog mochten ontbreken en in zijn bezit zijn, terwijl hij zich eveneens verbindt, zoodra het nieuwe museum zal zyn tot stand geko men rijn gansche oudheidkundige verzame ling daarheen over te brengen. Texel. De heer P. C. Koningwiens verbeterde reddingstoestellen in het binnen- en buitenland met zilveren en gouden medailles werden bekroond en op elke tentoonstelling zeer de belangstelling wekten, is op 57-jari- gen leeftijd gestorven. Hij was een humaan man, die vooral voor hulpbehoevendeu in de bies sprong, en niet tegenstaande hij zelf dikwerf in moeilijken ftnaneieelen toestand verkeerde, bijstand voor arme medemenschen wist te verkrijgen. Vele jongens werden door zijne bemiddeling elders geplaatst. Sommigen van hen wisten zich op te werken tot eene goede positie in de maat schappij, De heer Koning was er steeds op bedacht om het redden van schipbreukelin gen gemakkelijker te maken. Het gaat in de Belgische kolenmijnen zóo ach teruit met de bestellingen, dat verscheidene eige naars in de streek van La Lnuvière besloten hebben, de werkzaamheden een dag in de week te doen stilstaan. Men zeg ook, dat met ingang van i Maart de toonen zullen worden verminderd. Vooral tengevolge van de nieuwe verordening op de onzedelijkheid, zijn de gevangenissen te Berlijn voller dan ooit. In de vier gebouwen be vinden zich te zamen 5642 personen in hechtenis. In de Moabitgevangenïs werden in den laatste» tijd niet minder dan 300 souteneurs binnenge bracht. Prof. Braun te Koningsbergen heeft in het laatst van December een operatie verricht op een lijder aan kanker, onder volmaakt dezelfde om standigheden, als waarin keizer Fried ric h ver keerde en stierf. De lijder te Koningsbelgen is echter volmaakt genezen en spreekt alleen wat heesch. De correspondent der Times meldt, dat dr. Kitasati, een Japanscb geneesheer, die professor Kocb helpt bij zijne bacteriologische onderzoe kingen in de zoogenaamde Remcidlur van bacillen uit het sputum van teringlijders die hij wist te verkrijgen, bevonden beeft, dat de meeste dezer bacillen dood waren, eene bijzonderheid, die tot nu toe niet was opgemerkt. Een geneesheer te Weenen heeft in de genees kundige veigadeiing dier stad medegedeeld dat het voldoende Is gedurende eenige ©ogenblikken te drukken op den aorta (tbdominahs bovenaan de maagholte, om spoedig de hevigste hoaldpijn te doen ophouden. Jozef flofman n, het wondeikind, studeert tegen- worn dig weder. Htj moet nu nog een studietijd vaa minstens twee jaar doormaken, onder leiding van den heerMoszkowski, te Bei lijn, en zal eer->t laarna opnieuw in het publiek spelen. Het hof van appèl te Dijon heeft een rijk jong- mensch, die acht jaar geleden eene modiste had verleid met hem naar Parijs te gaan, waar zij tot 1888 als gehuwde liedenleefden en het meisje op lijn naam eene zaak dreef, welke na zijn vertrek failliet ging, terwijl de verlatene genoodzaakt wat voor hare beide kinderen de hulp van het armbestuur in te roepen, wegens verbreking van trouwbelofte tot eene schadevergoeding van 20.000 francs verooi deeld. De Daily Graphic looft een prijs van 100 pd. st. uit voor het uitvinden van een nieuw middel van gemeenschap tusschen een schip in nood en het Strand ef tusschen twee schepen onderling. Een jury van experts zal de inzendingen beoordeolen, en het meest doeltreffend middel zal na de beslis sing in de Daily Graphic worden openbaar ge maakt. Voornamelijk is de bedoeling den schepen te hulp te komen, die zich op le groeten afstand van de kust bevinden, dan dat men ze met de schiet- lijnen kan bereiken. In een dorp van het Russische district Meli topol is op eigenaardige wijze aan het licht ge komen hoe het graan, dat door de regeering ten behoeve esr noodlijdende districten wordt aange kocht, vervalscht wordt. Eenige boem) hadden besloten de pakhuizen der graankoopers te be- stelen. Voorzien van zakken, kropen zij onder de op palen gebouwde schuren, boorden gaten in den vloer en tieten zoo de zakken volioopen. Bij net vervoeren van hun buit werden zij echter gearres teerd, maar, wie beschrijft hunne verbazing zoowel als die der overheid de zakken bevatten niets dan allerlei afval, zand en onkruid, dat door de graankoopers was opgekocht om naar Odessa verroei d en daar met graan vermengd te worden. Natuurlijk zijn ook de bestolenen terstond gevangengenomen. Columbus heeft, naar gemeld wordt, geen kans heilig verklaard te worden. Men had te Rome het plan daartoe opgevat, maar de ontdek ker van Amerika blijkt niet aan de vereischten voor een heilige te doen. Frank Melbour ne, de man van den kunstmatiger) regen, is bij een rijk grondbezitter in Mexico ont boden, die hem verscheiden dagen regen heeft beteld. Als middel tegen het glimmen van gedragen kamgaren kleedingstukken, beveelt een Duitse!» blad aandie kleedingstukken herhaaldelijk te schuieren met een oplossing van 25 gram salmiak en 25 gram zout in 50 gram water. De onge- wensebte glans zal dan verdwijnen. Ook herhaald el ijk wrijven met benzine en af wrijven met schoone doeken helpt al meer of minder.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3