P 'I r y I l I- fe 11 I 5f Pi Si l* Gemengde Berichten. PEIt TElEGItAAF. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. 0 n der wijs. p -f t h M: H, fi! Pi Pi M vogel. Echt Engelsch, met illustratie. Bet Engelsehe Parlement, met illustratie. gaasbewoners. "Voor het gemak, met illustratie, Koning door Gods genade. Bet beste middel tegen rheumatiek. De philosophic van tegenstrijdige machten. .nekdoten. Schaakrubriek. Mededeelingen. Ylaardingen. De regelings-commissie voor "Vlaardingen van de afdeeling visseherij der in dezen a,s. zomer te Scheveningen te houden internationale tentoonstellinghield I, Maandagavond opnieuw eene vergadering in het verkooplokaal. Be commissie verstrekte uitvoerige inlich tingen over hetgeen zij bereids had weten te verkrijgen in het belang van Ylaardingen, waaronder eene zeer ruime en in het oog loopende localiteit, en. wel tegen een zeer verlaagd tariefui. ad slechts f S den vier houten meter. Om Vlaardingen een goed effect te doen maken meende de commissie, dat het aanbe veling verdient de inzending collectief te doen, waardoor men een grootscher geheel ver krijgt dan bij afzonderlijke exposities, en de etaleeringen alsdan gerangschikt worden door den architect van de tentoonstellings-gebou- wen. De commissie deelde verder mede, dat bij collectieve expositie niets berekend wordt voor plaatsruimte, ofschoon de uit de deelne ming voortvloeiende kosten toch niet lager dan op f600 moeten geraamd worden. Aan het slot der vergadering werd door enkelen reeds voor een bedrag geteekend en besloten een lijst te doen drculeeren, in de eerste plaats bij de reeders en belanghebben den bij den bloei der visscherij en verder bij belangstellenden in de zaak. Voorts werden voor de verschillende tak ken van bedrijf gecommitteerden benoemd uit de aanwezigen om de zaak met hunne respec tieve vakgenooten te bespreken en te over leggen, n.l. kuipers, scheepmakers, smeden, blokmakers, touwslagers, zeilmakers, scheeps- beschuitbak kersmandenmakerskopersla gers, hoek- en sneumakers, costumiers, handel en reederij, enz. Eene volgende vergadering zal zeer spoedig plaats hebben nadat op de lijst voor minstens f600 zal geteekend zijn. Delft. Aan onzen in December j.l. ont slapen stadgenoot, den heer P. A. Haaxman, is te Antwerpen de onderscheiding eener be kroning te beurt gevallen wegens zijne belang rijke inzending op de tentoonstelling van microscopie aldaar, van de indertijd door den Driftschen geleerde Antony van Leeuwenhoek vervaardigde eerste microscopen, die steeds in de familie bewaard zijn gebleven. Delft. Ook hier ter stede heeft zich eene commissie gevormd om gelden in te zamelen tot aanbieding van een huldeblijk aan H. K. H. prinses Sophia der Nederlanden, bij gelegenheid van HDs. gouden huwelijksfeest op IS October. De commissie bestaat uit de heeren 3. M. de Vries van Reyst, burgemeester; 3. Post van der Burg, secretaris-rentmeester van DelflandX. M, de Kuyser, voorzitter der Kamer van koophandelprof. dr. A. C. Oude- mans, directeur der Polytechnische School E. L. Spoorman, deken van DelftA, P. VaiHaot, kapitein der infanterie*, enmr. L. A. Bybau, gemeente-secretaris. 's-Gravenhage, De heer mr. "W. van der Kaay heeft heden voor den Hoogen Raad :n eed afgelegd als raadsheer in het ge rechtshof alhier, 's-Gravenhage. Gisteren gebmikten bij Hare Majesteiten het middagmaal burggraaf De Pindella, gewezen Portugeesch gezant, en burggravin Pindella, zjjn eehtgenoote. Burggraaf De Pindella, laatstelijk gezant van Portugal bij ons hof, heelt gisteren zijne brieven van terugroeping overhandigd. Bij gelegenheid van hun gouden huwelijks feest ontvangen de koning en de koningin van Denemarken van de gezamenlijke 200.006 school kinderen een gouden krans van korenaren en klaverbladen, met toepasselijk opschrift. Elk kind heeft tot dit geschenk slechts een stuiver mogen bijdragen. Tusschen Parijs en Pontoise is Maandagavond een passagierstrein in botsing gekomen meteen goederentrein. De schok was hevigverscheidene waggons werden verbrijzeld en de trein geraakte in brand. Er waren veel reizigersin den trein en de ontsteltenis onder hen was grootmaar in de verbrijzelde wagens zaten betrekkelijk weinig personen. Twee hebben een been gebrokentwaalf bekwamen andere ernstige verwendingen en nog verscheidene werden licht gekwetst. Be machi nist van den personentrein werd gedood en de stoker verloor beide boenen. Het ongeluk is waarschijnlijk weder te wijten aan onachtzaamheid van een wisselwachter. De vastende schoons te Parijs, miss Nelson, beeft thans 30 dagen niet gegeten. Zij is 12 pond afgenomen, maar is anders gezondzij besloot de kuur voort te zetten. Te Lensde Saul nee (Fr.) heeft eene boerin. Fortely genaamd, vier welgeschapen levende kin deren ter wereld gebracht. De douane te Parijs heeft weder een nieuwe manier van smokkelen ontdekt. Reeds was men gewaarschuwd, dat een handelaar in grafkransen sedert «enigen tijd belangrijke hoeveelheden alco hol invoerde en het trok toen de aandacht der beambten, dat deze man reusachtig grafkransen van en naar zijn builen de stad gelegen atelier vervoerde. Toen hij dezer dagen weder met drie kisten op een wagen door het tolhek wilde rijitèr), hield men hem staande. Bij opening bleken de kisten drie groote grafkransen te bevatten, de een van rozen, i)b ander van viooltjes en de derde van immortellen. Iedere krans, bestaande uit een blikken bus, zorgvuldig met bloemen en mos omwonden, hield 43 liter alcohol in. Dinsdag j.l. is tusschon Paliseul en Bouillon (Belgisch Limburg) een postwagen roet twaalf passagiers in een afgrond gestort. 'Zeven perso nen bleven op de plaats dood. Te Oudenaarde is een gerechtelijke vervolging ingesteld tegen een woekeraarster, die geld leende tegen zeer hoogen interest, tot 50 percent te®. Zij had klanten doer het geliaele land. Ongeveer 600 menschen moeten het slachtoffer van deze afzetster geworden zijn. Volgens de Belgische Archives de Wdieine mt- litaireheeft dr. Maljean het commiesbrood on derzocht bij het verlaten van den oven en nadat het eonigen tijd op de chambrees had gelegen. Hij vond daarbij dat het brood, dat bij het verlaten van den oven volkomen baeterievrij was, weldra op de chambrees zoowel in- als uitwendig rijk aan bacteriën was. Deze zetten zich met het stof op het brood af en behouden hunne levensvatbaarheid en werk. zaamheid tang, maar vermenigvuldigen zich niet. De typhus-bacil leeft 20 dagen lang op het brood, maar wordt er niet op gekweekt, zelfs niet bij de voor haar groei gunstigste ttmperatuurs- en voch tigheidsverhou dingen Een zeer bijzondere schaking haalt in Engeland groot opzien verwekt. "William Robertson Lidder* dale, directeur der bank van Ilrainster, die op het punt van trouwen stond, is in het begin der vori ge maand spoorloos verdwenen. Na verloop vnn een paar weken kwam er in een ongeteekenden brief bericht, dat de heer Lidderdale door een rijtuig-ongel uk verwond en den 20n Januari over leden was aan boord van het jacht Foresight, toebeboorende aan miss Vining. Dat bericht werd eerst gelooidmaar later be gon men bet te wantrouwen, vooral toen onder Lidderdale's papieren brieven gevonden werden, van eene rijke, 30-jarige Amerikaansche dame, die smoorlijk verliefd op hem bleek te zijn en ver klaarde niet te zullen dulden, dat hij veen andere vrouw zou toebehooren". Men vermoedt nu, dat de blijkbaar zeer be minnelijke bankier in een hinderlaag gelokt en ge schaakt is door zijne bewonderaarster, die hem waarschijnlijk aan boord van haar jacht gevangen houdt, om hem te dwingen, haar tot vrouw te nemen. Het is romantisch haast al te romantisch voor onze nuchtere eeuw I Er wordt ijverig onderzoek gedaan maar tot dusver ontdekte men nog geen spoor van den ge- schaakten bruidegom. De Uuitsche doopsgezinden in Turkestan houden zich nog zoo streng aan het oude verbod van wapensriragen, dat zij eetlang muir Amerika zullen vet trekken, omdat men hunne jongeheden tot den krijgsdienst wil dwingen. Nieuwe goudvelden zijn in de Transvaal gevon den bij Middelburg. Dientengevolge zijn er in de maand Januari alleen reeds 2000 aanvragen tot exploitatie bij de regeering ingekomen. 's-tilurESUAGE, 26 Februari. Bij koninklijk besluit van 25 Februari is verplaatst de adjunct-controleur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen X. P. A. de Vries van Schiedam naar Rotterdam. Wij achten bet niet ondienstig onzen lezers in herinnering te brengen de voor deden welke de nieuwe postwet, die den ln April a.s. ia werking treedt, biedt. In hoofdzaak zijn ze de volgende: Het briefport is vastgesteld als volgt: voor brieven van een gewicht van niet dan 15 gram 5 cent; boven 15 tot en met 200 gram '10 centboven 200 tot en met 500 gram 15 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 500 gram of een gedeelte van 500 gram 5 cent daarboven. Bij bestelling echter van een brief van een gewicht van niet meer dan 200 gram binnen den kring van het post- of hulpkantoor, waar die ter post is bezorgd, bedraagt het port voor eiken brief: van een gewicht van niet meer dan 15 gram 3 cent, boven 15 toten met 200 gram 5 cent. Het port der gedrukte stukken bedraagt voor een gewicht van niet meer dan 25 gram 1 cent; boven 25 tot en met 50 gram 2 cent; boven 50 tot en met 75 gram3cent; boven 75 tot en met 100 gram 4 centboven 100 tot en met 150 gram 5 cent; boven 150 tot en met 250 gram 7Vs cent; boven 250 tot en met 500 gram 10 cent; boven 500 tot en met 750 gram 12Vs centboven 750 tot en met 1000 gram 15 cent en voorts voor elk gewicht van 1000 gram of gedeelte van 1000 gram 2V« cent daarboven. Het port van nieuwsbladen, met of zonder bijvoegselsbedraagt per nommer of exem plaar voor een gewicht vanniet meer dan 40 gram Va cent, boven 40 gram tot en met 150 gram 1 cent, en voorts voor elk meer der gewicht van 50 gram of van een gedeelte van 50 gram Vs cent daarboven. Hetzelfde port in verhouding tot het gewicht is van toepassing op de bijvoegsels bij afzon derlijke verzending. De heffing van het bovenvermelde port kan, op te bepalen wijzemede bij abonnement geschieden. De frankeering van nieuwsbladen kan echter ook geschieden naar het tarief voor de ge drukte stukken bepaald. Het port der monsters bedraagt 2'/s cent per 75 gram of gedeelte van 75 gram. Bij aanteekening is verschuldigd boven het gewone porteen vast recht van 10 cent bjj aangifte van geldswaarde een opklimmend recht niet hooger dan 234 cent voor elke 100 gulden of gedeelte van 100 gulden. Bij postwissels zal niet meer mogen worden geheven dan 5 cent voor een bedrag van f 12.50 of gedeelte van f 12.50, met dien ver stande echter, dat voor bedragen tot f 5 geen hooger recht kan worden geheven dan van 214 cent. Onder de meststoffen, welke op de zandgronden in Noord-Brabant met den guns lighten uitslag ge bruikt worden, behoort voornamelijk het haar, dat de leerlooiers bij het bereiden van do huiden verzamelen en tegen hooge prijzen aan de boeren verkoopen, Op een zelfde stuk land, dot met haar en een andere meststof bewerkt werd, kan men de scheiding der beide roest soort en duide lijk waarnemen. De gewassen, die op de met haar bemeste gronden voorkomen, staan veel weliger. Te Maas-en-Waal heeft het winterkoren in -*ele jaren niet zoo welig gestaau als thans. Indien nu een vruchtbaren lente den noodigen wnsdoin geeft, dan durft niet hopen, dat bei jaar 1892 onder de gunstige jaren voor den landbouwer zal mogen gerekend worden. In Belgisch Limburg, te Loxbergen en Baal, is onder bet vee het utond- en kluuwzeet uilgebioken. In het nooi dwestelijk gedeelte van bonnen is bet mond- en klauwzeer onder hel vee uitgebroken. Bij den landbouwer J. J., te Kitnswerd, is een kalf geboren, dat voorzien is van twee. gelijk ge- teekende, koppen. Da voorpooten zitten eemgszins rugwaarts, de nclileipoolen kruiselings overelkan- der. De maatschappij van landbouw in Rijn-Pruisen heeft se lert eenige jaren zeer gelukkige uitkom sten verkregen met witte, on gehoornde geiten (Saanenras), welke uit Zwitserland werden inge voerd, Deze dieren geven, bij middelmatige voe ding, 6 liter uitmuntende melk per dag, terwijl onze beste geiten het niet verder brengen dan tot even 3 liter. De prijzen bedragen 25 a 30 Mk. (f 15 a f 18) aan 't Duitse he station van aankomst. Aankoop en verzending geschieden in October, omdat dan de geiten 't krachtigst zijn en't beat bestand zijn tegen de ongemakken eener lange reis. Ook zijn de prijzen dan 't billijkst. Om de Zwitsers in het aan fokken van jonge geiten aan te moedigen, worden eventueels bestellingen reeds in het voorjaar bij de maatschappij aangenomen. Wij weten niet of eene der maatschappijen van landbouw in Nederland ooit gedacht heeft aan eene rasverbetering van de «koe van den arme". Toch is 't wel de moeite waard, ook in deze richting iels te doen. Op het platteland is de geit niet alleen voor den kleinen man, maar ook voor menig burger een zeer nuttig, somsonmisbaar stuk vee. Het te behalen voordeel is groot, en de in Duitschland opgedane ervaring waarbogt ten naasten bij, dat eene proef ook hier zal gelukken, daar de Zwïtsersche geit in de Rijnprovincie even goed tiert als in bet Jand van herkomst. Aan bestellingen en aankoop zijn echter eenige voorwaarden verbonden, welke ieder belangstel lende te weten kan komen aan bovengenoemde maatschappij, aan bet adres: «AndasPrasidiutn des landwirthschaft)iclien Vereins für Rlieinpreus- sen, Weberstrasse, in Bonn". (IV. tl. d. D,) Door de besten mr, W. H. K.. Mout haan, mr. A. Bloembergen Ezn., A. Moens, mr. H. Goeman Borgesius, W. de Meijer en I). André de la Porte, leden van de «Gemengde Commissie voor Onder- wij «belangen", aan welke, krachtens de besluiten der algemeene vergadering van «Volksonderwijs" dd. 27 Mei 1890 en van de algemeens vergadering der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", dd. 28 Mei 1890, is opgedragen de taak. omschreven in art. 2 van haar reglement, en X, Bruinwold Riedel, secretaris van genoemde commissie, is aan den minister van binnenlandsche zaken het ver zoek gericht zijn invloed zoowel op de gemeente besturen als op het schooltoezicht te doen gelden, opdat voor het verstrekken van deugdelijk herha- Iingsendenvijs auu de onderwijzers eene afzonder lijke beloon tug worde toegekend. ft V j?- lid r sl Hl I r i f t t i'

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3