Tot de genoodigden behoorden alle luite nant-generaals; degeneraals-majoor; de vier admiraals en schoutan-bij-nach l te 's-Graven- bage aanwezig, benevens de gepensionneerden in die rangen bij zee- en landmacht, adju danten in buitengewonen dienst, 's-Gravenhago. Gistermiddag te 3 uur had voor een talrijk gehoor van rechterlijke ambtenaren, advocaten en particulieren uit Pen Haag en Leiden, de installatie plaats van mr. W. van der Kaay als raadsheer in het gerechtshof alhier. 's-Gravenhage. Zaterdagavond werd op de Markt en in de hoofdstraten alhier het orgaan Recht voor Allen wederom gevent. Pe verkoopers schreeuwden luidkeels cent een kaak, verpakt in Recht voor Allen', of vdan krijgt men Recht voor Allen op den koop toe". Sommigen echter ventten op de gewone wijze, niettegenstaande het verbod van den burgemeester. De politie liet de venters ongemoeid. Haarlem, Vrijdagavond heeft alhier een dubbele moord plaatsgehad. Aan den Raam- singel werden twee oude vrouwen, 80 en S3 jaar oud, vermoord gevonden, waarschijnlijk door bijlslagen veroorzaakt. Na der moord schijnt de dader brand gesticht te hebben, waardoor iemand, die te 9 uur voorbijkwam en rook uil het huisje zag slaan, alarm maakte. Diefstal schijnt de aanleiding tot de misdaad te zijn geweest, daar alle laden waren open getrokken De namen van de verslagenen zijn: wed. Stokman en wed. Bekkers, zusters; de laatste was niet onbemiddeld. Nader wordt nog bericht, dat door de poli- de in beslag is genomen een bgl, waarop bloedsporen aanwezig waren. De lijken zjjn naar het gasthuis overgebracht, alwaar is gebleken, dat de verwondingen op de hoofden zijn toe gebracht, Verscheidene familieleden zijn reeds in verhoor genomen, hetgeen echter tot niets heeft geleid, terwijl het vrij zeker is, dat de dader tot een hunner bekenden behoorde. Ook staat het vast, dat er werkelijk diefstal ge pleegd is, vermoedelijk slechts van eenige gul dens, waarvan zij Donderdag nogin het bezit waren. De wed- Stokman is vermoord op haar stoel gevonden met het naaiwerk op haar schoot, op dezelfde plaats, waar zq zat toen de werk ster te halfacht uur de woning heeft verlaten, terwijl de wed. Bekkers is gevonden half ver brand, vooral aan het onderlijf, tegen het bed, waarin de brand is aangestoken. Zoowel de voor- als achterdeur waren bij de komst der politie gesloten, evenals de ramen, welke met de luiken waren gesloten, zoodat het nog raadselachtig is hoe de moordenaar het huisje heeft verlaten. Omtrent deze afschuwelijke misdaad ver neemt men nog nadere bijzonderheden. De beide verslagenen, de 83-jarige weduwe Stokman en haar zuster de 80-jarige wed. Bekkers vond men met verbrijzelden schedel op den vloer harer kleine woning Eaam- siagel 10, tegenover het Wilsonplein. Alle laden en kasten waren opengebroken en ge ledigd en de inhoud lag over den vloer ver spreid. Een uur vóór het ontdekken van den brand was de woning der vermoorden door de werk ster verlaten, zoodat het misdrijf weinig tijd schijnt te hebben gekost. De buren hebben mets gemerkt, alleen hadden zij gekerm van een kat gehoord, die zooals gebleken is, ook gedood is. De dader is waarschijnlijk door een achter- deer verdwenen. Het huisje bestaat uit twee vertrekken een keukentje en den zolder. De lamp werd afgerukt gevonden en de bedgordijnen brandden toen de achterdeur door de brandweer werd opengebroken. T^oen de moordenaar, na de beide vrouwen van het leven beroofd te hebben, tevergeefs naar geld had gezocht, schijnt hij op het vermoeden te zijn gekomen dat de kleine bezitting der weduwe Bekkers wellicht in het bed geborgen was. Het veeren bed althans was uit de slaapstede getrokken en openge sneden blijkbaar was het doorzochtwant de veeren lagen dooi* liet kleine vertrek ver spreid en dekten gedeeltelijk het op den grond liggende Ijjk. Aan den anderen kant is het ook niet on mogelijk dat de moordenaar zoo handelde om den brand spoedig grooten omvang te doen krijgen, want de brand is gesticht, nadat het bed gedeeltelijk met petroleum was overgoten. In de hoop bij ontdekking van den brand hei blusschingswerk te bemoeilijken, heeft hii; de deuren gesloten; de vensters, welke zoo laag zijn, dat men van de straat door het kozijn de woning kau binnenstappen, waren van groene luiken voorzien. Het blijkt, dat het sluiten der deuren een tegen overgestelde uitwerking had, want door ge brek aan lucht verstikte de brand oogeublik- ke3|jk, zoodat slechts een klein gedeelte van het meubilair geschroeid Is. Het erf achter de woning grenst aan den tuin van een bloemist op het Geldelooze Pad. De schutting tusschen het erf en den tuin is zeer laag; ook de tuin was gemakkelijk van den openbaren weg te bereiken. Voor eenige jaren is tijdens de afwezigheid der bewoonsters in de kleine woning inge broken. Toen werd echter niets vermist, ter wijl de dader nooit ontdekt werd. De schouwing der lijken, die naar het gast huis werden overgebracht, werd opgedragen aan de doctoren Lodewijks, Van Linden van den Heuvell en Yan Praag. Nieuws schijnt door de lijkschouwing niet aan bet licht te zijn gekomen. Uit een onderhoud met de werkster der vermoorden, vrouw Okselen, is gebleken dat bij haar vertrek uit de woning, zoowel de luiken als de achterdeur door haar zelf ge sloten waren. Bekkers had de gewoonte zijn effecten te bewaren in een geheime afdeeling der linnen kast. Na zijn dood werden de papieren ter bewaring gegeven aan een neef te 's-Graven- hage. Op tast van de justitie is Zaterdagmorgen voor het vervoer van de lijken, door den photograaf Pórtzen een afbeelding van den toestand van het vei1 trek gemaakt. Voor zoover bekend, hadden de vermoorden geen kennissen; alleen een paar winkeliers en modistes kwamen er aan huis, omdat de oudjes zich bezighielden met het vervaardi gen van lappendekens. De verslaggever van het SM,, die Zaterdag een plaatselijk onderzoek instelde, schrijft nader het volgende Men verdiept zich nog steeds in gissingen over de vraag hoe de moordenaar het huisje is binnengedrongen en het heeft verlaten. De voordeur was goed gesloten, en de oudjes waren steeds huiverig 's avonds open te doen. De mogelijkheid bestaat dat de moordenaar zich reeds vroeg op den zolder verborgen had, maar het is evenmin uitgesloten, dat hjj door op den regenton te klimmen, de dakgoot van het omstreeks 2l/s of 3 M hooge huisje be reikt heeft. In het dak ontbreken eenige pannen, maar het is moeilijk te weten te komen of deze door den moordenaar, dan we] door de brandblusschers zijn weggenomen. Het gat in het dak is in elk geval groot genoeg om een man door te laten. Evenals de justitie, in soortgelijke gevallen, heb ik getracht inlichtingen in te winnen over de personen, die met de vermoorde zusters bekend waren. De zoon van de weduwe Stok man heeft zijn alibi kunnen bewijzen. Het gezin van de werkster staat gunstig bekend. De man is los werkman, maar de volwassen kinderen v.erdienen ruim hun brood en steu nen hun oudei's. Bovendien was de viouw genoegzaam bekend met het feit, dat nooit eenige waarde van beteekenis in huis was. De neef der vermoorden, F. van der Plas had omstreeks li dagen geleden de weduwe Bekkers de rente, omstr eeks f50, gebracht. Van dit bedrag was terstond ruim f 10 afge gaan, zoodat er niet veel te stelen viel. Naar men kan aannemen, was dit in den kring da* weduwe bekend. Het onderzoek der justitie is zeer moeilijk, daar elke aanwijzing schijnt te ontbreken. De moordenaar schijnt veel tijd te hebben gehad. Ten minste, na het onderzoek van de kasten en het bed, heeft hij zelfs de kleeren der vermoorde weduwe Bekker s open gesneden, kennelijk met het doel te trachien in het lijfgoed de begeerde waarden te vinden. De IIaarl Ot, bevestigt dat de zoon van de weduwe Stokman, een bekend straat figuur, meer bekend als sBarend de Neus", vroeger een veroordeeling heeft ondergaan wegens verwonding van den directeur van het armen- en ziekenhuis. Ter afwering van elk vermoeden kan dienen, dat deze gehoord is en terstond zijn alibi heeft kunnen bewijzen. Volgens hetzelfde blad was het beursje der vermoorde geopend en leeg. Naar wij ver nemen, kan het hoogstens eenige guldens bevat hebben. Verder meldt het blad, dat door de justitie vele voorwerpen in beslag zijn genomen. Het Baarl, Dgll, geeft nog de volgende beschrijving van den aanblik, dien de plaats der misdaad bood vHet schouwspel was afschuwelijk. Vlak bij het mam lag op den grond een der beide vrouwen, de borst ontbloot, de kleederen half van 't lijf gescheurd, de handen en de borst geschroeid, en aan den middelvinger nog de vingerhoed. Het gezicht is als 't ware ineen geschrompeld, verkleind eo geel als een wassen masker, de haren hingen er overheen, vermengd met geronnen bloed. De eene voet is geslagen om den poot der tafel, blijkbaar om zich te verweren". Uit Haarlem wordt van gisteren aan de 21. S. Ct, gemeld De sectie op de beide vermoorde vrouwen heeft het volgende aangetoond. Vrouw Stok man is gedood door drie bijlslagen op het hoofd, waarvan een aan het voorhoofd tot in de hersenen is doorgedrongen. Verder had zij een messteek, van onder de kin uitkomende, bij liet oog. j Vrouw Bekkers was blijkbaar net zoolang J op het hoofd geslagen tot zij dood waszij had niet minder dan 10 wonden, waarvan 3 I vlak bij elkaar. Niet een daarvan was tot in de hersenen doorgedrongen. Men had haar onderlijf met petroleum begoten, waardoor dit-totaal was verschroeid. De beide lijken worden morgen op een buitengewoon uur begraven. Hoewel er allerlei geruchten daaromtrent de ronde doen, heeft de justitie den dad er nog niet ontdekt. Twee onderofficieren der militaire school, die Vrijdagavond te S uur den Raamsingel passeerden, kwamen twee mannen tegen, die, voorbij zijnde, iets in het water wierpen, waarschijnlijk was dat het wapen waarmede de moord is gepleegd. Zij kunnen echter geen signalement opgeven. Zooeven zijn door de rechercheurs Pan horst en Verbeek twee bedelaars uit Amsterdam aan het parket gebracht. Oudeuboseh. Vrijdagnacht hebben dieven bij verschillende ingezetenen alhier inge broken en vele voorwerpen van waarde ont vreemd, De politie is ijverig in de weer om de daders op te sporen. Gemengde Berichten. De ter dood veroordeelde Paiijgche moordenaar Anastny li «til ten slotte toch een verzoek om gratie ge teek end. Te Parijs is een commissi# gevormd voor hut oprichten van een standbeeld voor den dichter Theodore de Banville. De gevangenissen te Berlijn zijn tegenwoordig zoo vol als nooit te voren. In de govnnpenhtiizen van Plótzensee en Rummelsburg zitten 2162 per sonen, in die van Moabit 1380 en in de eStadt- vogteï" met haren twee bijgebouwen 2100. te zaaien 5642 gevangenen of bijna 4 per 1000 inge zetenen. Het laatste decreet van den keizer be treffende de onzedelijkheid in de hoofdstad heeft er niet weinig toe bijgedragen om dit verschijnsel in het leven te roepen. In overeenstemming met bedoeld decieet heeft de politie de stad bijna van zekere gelegenheden gezuiverd en in de gevangenis van Moabit alleen zitten meer dan 300 heden, tot de klasse der souteneurs be boerende, hunne terechtstelling af te wachten. Deze cijfers zijn nog van vóór de laatste opstootjes. Een noodlottig ongeluk is te Cleckheaton, bij Bradford, geschied. Daar is een honge fabrieks schoorsteen, waarvan het een en ander hersteld moest worden, onverwachts ingestort door het vier verdiepingen hooge fabrieksgebouw heen. dat gedeeltelijk vermeld werd en waar een aantal ar beiders en aibeidstets onder hout. ijzer en stee» bedolven werden. Veert ie. personen kwamen er om het leven en twaalf weiden ernstig ge wond twee hunner zoo zvuar, dat |ij wel zullen sterven. Enkelen bleven als door een won der ongedeerd een man o, a., die bezig vra, aan een machine, welke bij de ramp werd vernield, bekwam zelf met het minste letsel. Door brand weer en burgera werd dapper gewrikt om de be delvenen te liyvnjden. De dondetende slag van den neerstortenden schoorsteen werd mijlen ver in den omtiek gehoord. Een geweldige orkaan teisterde Zaterdag de Poi tugeesche kusten, reusachtige schade en groot verlies van me nsch en levens aanrichtend, vooial onder de visschersvloot. Dertig visscheisvaartui gen met 300 koppen zijn verloren of worden vermist. Vergadering van de Kamer van hoop. handel en fabrieken te Schiedam, van rij dag 36 Februari 169?. Aanwezig zijn de h.h. J. J. G. Nolet voorzhter, S. A. Maas, J. Meijer J P/n., P. M. J. A. Lager wetj, H, R. M. A. van Gent en D, F. VV. Prins. Na opening der veigadenng worden de notulen der vorige verg»dering voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Omtrent de ingekomen stukken wordt besloten, zooals respectievelijk dooi' den voorzitter wordt voorgesteld. Omtrent het verzoek van de Kamer van koop handel te Rottendam, om steun van baar adres aan den minister van financiën, waarin wordt aange drongen op vet taping of ajchaffing van den zout- accijns, wordt besloten hieraan thans geen adhaede te hechten, daar hieraan reeds door den minister in diens onlangs ingediend wetsvoorstel is voldaan. Het adres der Kamer van koophandel en fa brieken te Uaarletn, waai in wordt a angedrongen op exploitatie van den telephoon van staatswege, zal worden ondersteund, terwijl de Kamer mede besloot aan het college te Arnhem te berichten, dat zij gaarne zal medewerken tot eone beweging ten doel hebbende afschaffing der inhoudsmaten voor droge waren. Aan de orde is: het ontwei p van den minister van financiën tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Na uitvoerige discussie besluit de Kamer een adres te zenden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin wordt aangedrongen op afstemming dier voorstellen, terwijl aan de h.h. Maas, Van Gent en Wutkampf werd opgedragen dat adres to ontwerpen, PER TBBEGRAAF] ti-eUAVEKBAGE, 1 Maart,—Tweede Kamer. De heer Balilmann heeft zijn voor stellen omtrent zoutaccijns en landbouw- maatregelen ingetrokken. De volgende week. zal het sectie-onderzoek betreffende de belas tingwetten aanvangen. Donderuag worden kleine wetten aau de orde gesteld.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3