Binnenlandsclte Berichten. De zadelmaker Bomer verklaardeWij anar chisten willen noch wetten noch eenigeriei gezag. Bij de sociaal-democraten wordt het individu in boeien geklonken. Bebel en Liebknecht spelen den baas als pausen. Ook is de sociaal-democratie volstrekt «iet van zins het onderscheid tusschen rijk en arm op te heffen. {Groet geschreeuw, afkeurend en instemmend.) De letterzetter Schimanski bestreed de anarchisten, die slechts den triomftocht der socialisten willen tegenhouden. Oho »Eer- biedigt de vrijheid van het individu en laat mij uitsprekenDe anarchisten weten niet eens wat zij willen »Wij willen panharing en aardappelen f* riep de anarchist Burner onder groot tumult. De anarchistische sigarenmaker Ileermann schold nu weder op de socialisten, op hunne politiek in het Parlement eu op hun blad Verwar(s, dat een smerig blad was, omdat het over het laatste oproer afkeurend had gesproken. De letterzetter Ernst, die zich voor een voudig democraat uitgaf, opperde, tot gioote verontwaardiging der aanwezigen, de onnoozele vraag: wat men, na afschaffing der wetten en van eiken dwang in den tneknnMigen staat, wel beginnen zou met die schooiers, die uit louter luiheid weigerden te werken? De sjouwer Lurch verlangde voor de anar chisten niet alleen panharingen met aardap pelen, maar bovendien ook nog de veel edeler spijze van vrijheid, gelijkheid en broeder schap". Nadat bet ouder deze bedrijven midder nacht geworden was, werd de vergadering verdaagd tot Maandag. F It A N K It IJ K. De koele ontvangst, die het nieuwe Kabinet ontmoet van de zijde der opportunistische bladen, was te verwachten, daar de politieke leiders dezer organen hunne verkiezing als afgevaardigden aan Coustans te danken heb ben. De oppositie tegen Cons lans werd van uit het Elysée gesteund en vond medewer king bij De Freycinet en Ribot, dam- de eer zucht van Constans hem dreef naar tie porte feuille van buiterdand.-ehe zaken e» liet vuori zitterscliap van den ministerraad, liet nieuwe ministerie heeft dus van vele kanten tegen werking te wachten, enkelen bespreken nu reeds de gevolgen, die de val van ilew com binatie moet veroorzaken, en zien zelfs een aftreden van den president der republiek in het verschiet, dat ernstiger gevolgen na zich zou sleepee, dan het vertrek van Grévy uit het Elysue. Etienne, onderstaatssecretaris voor koloniën, heeft nu zijne betrekking definitief nederge- legd; zijn opvolger is nog niet benoemd, E N (I K L A S I» Gladstone werd Maandagen middag zes uur aan hot Charing Cross-station door «u-n tal rijke menigte begroet, de voornaamste liberale Parlementsleden stonden aan het station luide werd hij toegejuicht. Na een kort oponthoud te zijnent, bega! hij zich in den avond reeds naar het Lagerhuis, waar Lowther zijne meda- deelingen over de werkuren in Frankrijk moest afbreken wegens de langdurige en luide toejuichingen, die den leider der liberalen werden toegebracht. liet Lagerhuis imm de supplementaire begroeting in behandeling. ZWITSERLAND. De anarchisten te Genève hebben Zater dagnacht pamfletten weten te verspreiden getiteldvEen beroep op het Zwitrersche volk". Den Zwitserschen anarchisten wordt in dit geschrift aanbevolen het voorbeeld der anarchisten van Xeres te volgen. OÖSTEXUIJ K. De vereeniging tot werkverschaffing te "Weenen begroot op 'toogenbltk het aantal wcrkloozen in die stad op veertig duizend, waaronder duizenden hoofden van gpinnm. Alle werklieden-comités, welke voor de hon gerlijdenden geld bijeenzamelen, worden dooi de autoriteiten gesteund. De aandrang tot uitdeeling van brood neemt bij den dag toe, doch gelukkig bleef 't er nog rustig bij. De kanselarijen te Weenen en Belgrado houden zich bezig met de voorbereidende maatregelen voor een bezoek van keizer Frans Josef aan Belgrado, als tegenbezoek van dat, hetwelk de jonge koning aan den keizer te Ischl heelt gebracht. RUSLAND. Uit Rusland wordt aan eer blad te Praag gemeld, dat de czaar aan den vroegeren minister Abaza in tegenwoordigheid van ver scheidene ministers diens meening gevraagd heeft ovei' den legenwoordigen toestand van het land. Daar de czaar hem verzocht zijn meening onverholen te uiten, beval hij den czaar aan een grondwet in te voeren. Later had de czaar een conferentie met den oud minister over dit onderwerp, waarvan hét resultaat zou zijn, dat geen grondwet inge voerd zal worden, doch dat een verbetering in het land bes tuur zal worden aangebracht. ITALIË. Op den jaardag zijner wijding beeft de paus aan 45 priesters een levenslang pen sioen verleend. Voorts heeft hij 49 00 lire voor buitengewone ondersteuning aan de 1 lagere geestelijken, 10.000 lire ter verdeeling onder de armen van Rome en nog een aan- i zienlijk bedrag aan het bestuur der volks gaarkeukens geschonken. GRIEKENLAND. Antwoordende op het verzoek van den koning, dat het ministerie zijn ontslag zou aanbiedenverklaarden de ministers, dat, daar zij de meerderheid in de Kamers heb ben, zij buil ontslag niet kunnen indienen, maar dat de koning van zijn recht gebruik kan maken en het ministerie ontslaan. Tricoupis confereerde met den koning, maar men denkt, dat hij bel aanbod, om een ministerie te vormen, niet zal aannemen. Er j beerscht een levendige agitatie. Delyunqj^ i riep al de het ministerie getrouwe Kamer- leden te zarnen om den toestand uiteen te zetten. lie koning ontbood ook Consianpoulos en Condouiïotesmen spreekt van een ministerie 1 ad interim. Op verzoek van Delvannri heeft de Kamer I hem een votum van vertrouwen toegebracht. Na het votum van vertrouwen is de Kamer tot na afloop der crisis verdaagd, Driyannis richtte van het balkon tot bet volk het woord, om het te danken voor zjjn vei'trouwen en j te verklaren dat hij, steunende daarop, zjjnen j post niet zou verlaten. AMERIKA, j Uit San Salvador wordt van gisteivm ge* meldMen ducht nieuwe butlenlandsche ver wikkel ingi-ii, |1>- regBcri«g heeft per tele graaf in Klankrijk kanonnen, rookloos kruit I en projectielen besteld. i TWEEDE KAMER DER STATEN GENERAAL, j Zitting van 1 Maart. j De Kamer hervatte heden bare werkzaam heden. Al de ingekomen ontwerpen zijn naar de afdeeliugen verzonden. De heer Bahlmann heeft zijn voorstellen tot vermindering van den zoiitaccijns en de maatregelen in het belang van den land bouw ingetrokken. Daarna zijn de afdeeliu gen opnieuw saamgesteld. Tut \uot zifters der afdeeliugen werden ge kozen de hoeren De Meijier, Roêll, kin Houten, Rutgers van Rozenburg en Van Delden. Morgen vangt liet sectie-onderzoek aan der kleinere wetten, de volgende week dat der belast ïngontwerpen en andere. Donderdag heeft de openbare beraadslaging over de kleinere ontwerpen plaats, terwijl Vrijdag hel opmaken der nominatie voor den lloogeu Rund tm de Rekenkamer aan de i orde is. Wering ran den slavenhandel. Door de regeering is aan de Kamer inge zonden een wetsontwerp tot goedkeuring van het protocol der, op 2 Januari 1892. te Brus sel gehouden zitting, bestemd voor het depot der ralificaliën van de anti-slavernij-akte. In die zitting waren de ratification van alle bij de zaak betrokken mogendheden ge deponeerd, behalve die van Portugal, welke véor 2 Februari in uitzicht werd gesteld, en die van de Vereenigde Staten, welke sedert is ingekomen De door Frankrijk ingediende ratificatie was echter onvolledig. Daarbij toch werden eenige artikelen der algemeens akte voorloopig aangehouden, tot tijd en wijle dien aangaande nadere overeenstemming zou zijn verkregen. Evenals de overige regeeringen heeft de Neder), regeering gemeend, dat het in de beslaande omstandigheden aanbeveling verdiende in gedeeltelijke ratificatie door Frankrijk te berusten, en zij heeft haar gezant te Brussel gemachtigd bet opgemaakte proto col te teekenen, maar niet dan met het voor behoud, dat het protocol door de Staten- Generaal zou worden goedgekeurd, daar die gedeellelijke ratificatie door I-Vankrijk feitelijk wijziging brengt in de algemeene akte, in zoover die akte nu niet, ten minste voorloo pig niet, zal gelden, wat al hare bepalingen betreft, voor al le toegetreden staten gelijkelijk. Nationale schuld. Een wetsontwerp tot verhooging van hoofd stuk VI In der staatsbegrooti tig voor 1892 is ingediend. Het eindcijfer wordt verhoogd met een bedrag van f 22,08-1,612.421 ton deele voor de aangekondigde aflossing der schuldbe kentenis der Ned. Rijns poor wegmaau^ch a ppij, eo voorts om geld beschikbaar testellen voor de betaling van de kosten van uitgifte en van de rente der overeenkomstig de wet van 28 December f891 aangegane gHdleenmg. Daar entegen hebben eenige renteposten eeae ver mindering kunnen ondergaan. Oloijvaphische testamenten. Door den minister van justitie is een wets ontwerp ingediend tot wijziging van art. 980 burgerlijk wetboek. In hoogste ressort is be slist in strijd met de bedoeling die bij de samenstelling van het B.W. heeft voorgezeten en de opvatting en toepassing jarenlang van dat artikel dat op hemdie zich op een olographiseb testament beroept, de bewijslast rust van het door zijne tegenpartij ontkende feit dal het testament met des erflaters hand geheel geschreven en geteekend is De strek king van het nu voorgestelde gewijzigd artikel is om aan het gedeponeerde olographische testament liet vermoeden toe te kennen van eigenhandig door den "erflater te zijn geschre ven. Bjj afzonderlijk artikel wordt het gewij zigd artikel ook van toepassing verklaard op olograph isehe testamenten, voor liet in werking treden dezer wet bij een notaris in bewaring gesteld. De regeering heeft eene wet op bet Neder landerschap en het ingezetenschap ingediend. Als beginsel wordt daarin aangenomen, dat nationaliteit der ouders beslist en de naturali satie van den man ook zal werken voor de vrouw en de minderjarige kinderen. SCHIEDAM, 2 Maart 1882. Buiten het paleis zal H. M. de Koningin- Regentes evenmin als de jonge Koningin, dezen winter publieke uitvoeringen bjj wonen. Vandaar, dat de sNationnle Zangvereeniging voor Handwerkslieden", die H, M. heeft ver zocht haar eersten suitgang" te doen naar het concert, dat die vereeniging weldra zat geven, een afwijzende beschikking heeft te wachten. Nu de hofrouw van de jonge Koningin geëindigd is de Regentes zal volle twee jaren rouw dragen wordt H. M. met allerlei uUnoodigingeu als overstelpt. (iff. Gr. Ct.) De katholieke leden der Tweede Kamer hebben gisteravond eene partij vergadering gehouden. Gisteravond had ook eene partij ver gadering der liberale leden van de Tweede Kamer plaals. De financieete voorstellen van den minister Pierson zijn, volgens den Haagschen kroniek schrijver van de iff. Qron. Ct. in 't geheel zeer gunstig ontvangen. Alleen hoorde deze corr. dat van sommige zijden een poging zal worden aangewend om den minister van finan ciën er toe te brengen het gedistilleerd op f60 te laten en het geheele equivalent voor de mindere bate, die de schatkist zal ontvangen, te zoeken in de vermogensbelasting door een voortzetting der progessie tot 2 per mille: dat is door de heffing van f i .00 per mille van 6, f f.70 van 7, f 1.80 van 8, f 1.90 van 9 ton en f2 per mille van een mi'Jlioen ver mogen en meer. Het initiatief daartoe is van liberale eu anti-revolutionnaire zijden, mis schien te zamen, te wachten. De tot commandant van het regiment gre nadiers en jagers benoemde kolonel J A. K. H. W, Vogel zal uaar men verneemt als commandant van het 4e reg. inf, te Leiden worden opgevolgd door den kolonel A. Kool van den generalen staf, herkomstig van liet wapen der artillerie, terwijl de luit.-kolonel F. C. C, Bloem, van het 4e reg. infant, te Leiden, benoemd wordt tot commandant van het 8e reg. inf. te Arnhem. De miliciens, die met langdurig win ter verlof (2 a 4 maanden) naar hunne haard steden waren teruggekeerd, zijn Maandag weder bij hunne korpsen teruggekeerd. Door de regimentscommandanten zal in de volgende maand door tusschenkomst van den inspec teur der infanterie aan den minister van oorlog rapport moeten worden uitgebracht in hoever dit verlof van invloed is geweest op de geoefendheid dier miliciens na terug keer bij hun korps. De iff. R Ct. verneemt dat er eene inter pellatie in de Tweede Kamer kau worden te gemoet gezien over den toestand van het- krankzinnigengesticht te 's-Gravenhage. Door den Nederlandse hen brood-, koek-en banketbakkersbond is aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken de patentbelasting af te- schaffen, of haar zoo te wijzigen, dat zij bil lijker en rechtvaardiger drukke dan nu het geval is. De werkzaamheden aan de spoorlijn Boek- van-Holland Maassluis vorderen goed, zoodat naar wij vernemen de opening tegen Novem ber verwacht kan worden. (iff. It, Het toegezegde ontwerp van den minister van financiëen om de tollen op de rijkswegen op te heffen, zal vooral op de Hoeksche Waard, waar er niet minder dan 7 zijn, den bewo ners goed te stade komen. Dat eiland schijnt wel met tollen ingeslo ten te zjjn. "Wanneer men van Oud-Beierland naar Rotterdam gaat over het veer te Godschalk- oord, passeert men 3 rjjkstollen, 1 veer en I particuliere tolgaat men over de brug te* Barendrecht, dan passeert men 3 rijkstollenen 1 tol voor de brug. (R RU.) Voor het in betaling nemen van vreemde bankbiljetten en muntspeciën in de stations der staatsspoorweg-maatschappij (voor zoover deze op Nederlandsch of Duitsch grondgebied gelegen zjjn), alsmede in de stations van de Hollandsche jjzeren-spoorweg- en de Neder- landsehe Centraal spoor weg-maalscha p py zijn met Maart dezelfde koersen vastgesteld, In de laatste dagen is de verzending van Ruhrkolen naar ons land wat drukker ge worden waardoor voor kleinere schepen- eenige verbetering is gekomen in de vaart. Naar groote schepen is echter zoo weinig vraag, dat de schippers nog liever een poosje winterrust houden, dan voor de aangeboden vrachtprijzen te varen. Onze landgenoot Maarten Kingmo, van Grouw, is Zaterdag en Zondag by den sehaat- senwedstrijd te Hamar in Noorwegen, voor beroepsrijders, als overwinnaar uit liet strijd-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2