A°. f892. Donderdag 10 Maart. N°. 7967. Zesenveerti arste J aarean^. Versch ot dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: X ODÉ. BuitcnlaiuïscHe Berichten. Binnenlaitdsclic Berichten. 1.S5. - 2.50. U V H E I' BoTunSTBAAT, E 2Ï, D I T S C H L A S 1>. Met het oog op de vervolging wegens majesteitsschennis, t eeds ingesleld tegen eenige dagbladen, die 's keizers jongste redevoering aan ernstige critiek onderwierpen, vet dient liet zeker de aandacht, dat 's keizers oud- leermeester, de heer Delbriick, in het jongste nummer van de Prevtsische Jahrbücher het ernstige woord heeft durven neerschrijven, dat het geen voorbijgaande ontstemming zal wezen, welke door de jongste keizerlijke toe spraak is gewekt. Die toespraak zelf, zegt hij, aal mogelijk wet weer worden vergeten, maar wat ze wrocht, namelijk dat ze weer opnieuw een stuk traditie, een stuk door de overleve ring geheiligde gezindheid wegspoelde, dat is voorgoed verloren. En verder; »Niet de monarchie, maar de aartsvaderlijke toon der redevoering is liet, die verbitterde tegen spraak uitlokt, en leugenaars en verraders noemen wij hen, die voor Z. M. willen ver helen, dat zijne redevoering dien indruk ge maakt heeft". De Rijksdag heeft Zaterdag j.l., de behan deling der begrooting voortzettende, 2,(fj mit- üoen mark toegestaan voor maatregelen tot onderdrukking van den slavenhandel en ter bescherming van de Duitsche belangen in Oost-Afrika. liet Pruisische Huis van afgevaai digden keurde Zaterdag bij derde lezing het wets ontwerp op de kosten van politie in de sleden goed. Bij amendement werd bepaald, dat Herlijn zal betalen 2.50 mark per inwoner, steden met meer dan 75,000 inwoners 1.50, met meer dan 40,000 inwoners 1.10 en de kleinere steden 0.70 mark. De Indépendance meldt, dat de keizer last gegeten heeft zijn veel besproken tafelrede voor den Brandenbtirg^chen Landdag opeen marmeren plaat met gouden leltets te doen graveeren en die in bet Arsenaal te plaatsen. Een afdruk op perkament met s n eigenhan dige onderteekening zou aan de leden vftu het Pruisische Heerenhuis, aan de leden van den Rijksdag en aan de voornaamste rijksambte naren ztjn uitgereikt. De Kreuzsaltung verneemt, dat de onder handelingen met den hertog van Cumberland gisteren in den laten avond een gewenschte uitkomst gevonden hadden. Ook de mogelijke opvolging van den zoon des hertogs in Brons wijk zou er mede in begrepen zijn. De Sreuszeiiung voegt er aan toe, dat zij 'het bericht, hoewel uit een in time bron ge sproten, met alle voorbehoud geeft. FRANKRIJK. Jamais heeft de portefeuille van koloniën aanvaard. Koloniën zal voortaan verbonden zijn met marine. De ontwerp-begrooting van Parjjs bevat de hervorming van de belasting op de dranken en de opheffing der begroot ing van de bijzon dere hulpbronnen, met overbrenging, op de gewone begrooting, van die uitgaven welke ten laste komen van den staat. De hervor ming der drank belas ting bestaat uit een belangrgke ontheffing der hygiënische dran ken, waartegenover een honger recht wordt gesteld op de alcoholische dranken, terwijl de ontvangsten ook vermeerderen tengevolge der reglementeerirg van het privilege der particuliere branders. Ook bevat het ontwerp de noodige maatregelen ter aflossing der 163 millïoen zesjarige schuldbekentenissen die in 1893 vervallen. 008IENK1JI, De partjj-Ugron zou heden in de Hongaar- sche Kamer een ontwerp-adres voorstellen, waarin trouw aan den souverein wordt be tuigd en de wensdten der partij worden op gesomd, als: herziening der kieswet, perso neel e unie en autonomie voor het douane stelsel. RUSLAND. In de Russische grensplaatsen wordt volgens mededeeling uit Berlijn nog steeds naar nihilistische geschriften en sprïng- bommen gezocht. De huiszoekingen en andere maatregelen geschieden tengevolge van mede- deelingen der politie te Parijs, volgens welke bet grootste gedeelte der te Soisy-£0us-Etiolles gestolen dynamiet-patronen naar Zwïtsei land gezonden en van daar in Rusland binnen gesmokkeld zjjn. Er wordt beweerd dat er reeds verscheidene leden der Russische ge heime politie naar Zwitserland vertrokken zijn, dewijl voornamelijk bij den gevangengenomen ingenieur Selewel beschuldigende brieven ge vonden zjjn. ITALIË, Uit Rome wordt aan het Journal des Débat- gemeld dat de geruchten aangaande een minisierieele crisis tot nog toe niet zijn be vestigd. Men sprak van het aftreden der ministers Luzzatti en Colomboterwijl de portefeuilles van financiën en van de schatkist dan ten deel zouden vallen aan de heeren Giolitti en Grimaldide minister-president heeft daarentegen nog onlangs verklaard, dat alle leden van het Kabinet eensgezind waren wat de fioancieele quacstie betreft, en dat de Kamer uitspraak te doen zal hebben over de algemeens financierde politiek der regeering. De heer Dï Rudini sprak tevens de verwach ting uit dat de Kamer hem een flinke meer derheid zou verschaffendaar hjj in zijn gedragstjjn nooit is afgeweken van de denk beelden die gedeeld worden door de meer derheid der volksvertegenwoordiging. De regeering spreekt tegen, dat zij voor nemens zou zijn de coupon der staatsschuld te belasten. De regeering heeft daaraan nooit gedacht. Generaal Canzïo zal eerstdaags het voorstel doen, de rentebelasting tot op 20 procent te verhoogen. Door dezen maatregel zon 68 millioen in de schatkist gestort wélden. T U R K IJ E. Uit Celtinje wordt van gisteren gemeld Aan de grens heeft eene botsing plaats gehad tusschen een veertigtal Albaneezen en Monte- n eg rijn en. De eerstgenoemd en gaven vuur en doodden een der Inatsien; hierop echoten de Montenegrijnen en doodden of kwetsten 19 Albaneezen. GRIEKENLAND. Biijkens nadere berichten had de thans afgezette minister-president Delyannis hei plan gevormd een militairen opstand tegen den koning uit te lonken. Het bevel over het garnizoen der hoofdstad had hij reeds opge dragen aan een officier op wieu hij vertrou wen kon, terwijl verder last was gegeven den bevelhebber der paleiswacht, kolonel Mastrapos, den tegen woo rdigen minister van oorlog, gevangen te nemen, toen het plan uitlekte en de koning het in duigen sloeg, door bet gansche ministerie af te zeti 'n. AMERIKA. De Senaat ontving gisteren van den presi dent het scheidsrechte! lijk tractaat met be trekking tot de Beliririgzee tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. De president voegde geeuerlei vertoog daaraan toe. Na een lang durig debat zond de Senaat het tractaat terug aan de commissie voor buiteniaudscbe zaken. Er wordt verzekerd, dat het Kabinet besloten is den eisch tot hernieuwing vau den amodus vivendl" te handhaven. Aan de Standard wordt uit Washington geseind, dat de regeering voornemens is het tractaat van 1817 met Canada op te zeggen, hetwelk beiderzijds het minimum der vloot op de meren beperkte. De Unie-regeering beweert dat Canada het tractaat schond, het geen haie persorganen als eene verergering bij de vergrijpen van Canada ïu de Behringzee beschouwen. De chauvinisten dringen bij den president op onmiddellijke versterking aan der vloot in de meren en op Het oefenen van pressie op Canada door het spoorwegverkeer met Canada zooveel mogetijk te belemmeren. Aan de Time: wordt uit Buenos-Ayres geseind, dat het programma van den gecom- bi neerden presidentschaps-candidaat, Saenz Pena, omvat kieshervorming, delging der overvloedige papier-uitgiften, handhaving van 's lands krediet door buitengewone belastingen, strenge bezuiniging op het binnenlandsch bestuur met staking der subsidie 3an open bare werken totdat de financiën verbeterd zijn. TWEEDE KAMER DER STAT EN-GENERAAL. Zitting van 8 Maart Het adres van de Rotterdainsche assura deuren orn teruggaaf van te veel betaalden suiker-accijns tengevolge van een biand te Rozendaalis in handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de heeren Van Del den, Huber, Zaaijer, Sanders en De Ram. Tot drie interpellaties is verlof verleend1 1o. over de benoeming van een commandant van het regiment grenadiers en jageis: 2o. over de nijpende armoede in Friesland, speciaal te Beets, aan den lieer Tijdens3o. over de maatregelen door den minister van buiten- landsche zaken, ter verkrijging van opheffing van het verbod van levend vee in Engeland, aan den heer Huber. De dagen voor deze nterpellaties zijn nog niet bepaald. Na de nleidende werkzaamheden werd de discussie voortgezet over de motie tegen te hooge heffing van wik- en weegloonen in Noordhollandsche steden, welke motie de heer Levy aanbeval als een uitnoodigiog (ot de regeering om onderzoek en tot het nemen van maatregelen, die konden leiden tot ont lasting van den landbouw en tot bevordering van liet verkeer. De minister van binnenlandsche zaken hield vol dat de onwettigheid eerst moest vast staan, waartoe een onderzoek noodig zou zijn. De motie is aangenomen met 39 tegen 28 stemmen. Eenparig werd aangenomen de Borneo- convenlie, verdedigd door den heer De Beaufort (Amsterdam) en de ministers van buitenland- sche zaken en koloniën, die constateerden dat liet tractaat van 1824 onaangetast blijft op alle punten buiten deze grensregeling vallende. Dinsdag is de militie-noodwet aan de orde, waaromtrent de heer Schaepman nog ant woord vroeg op de vragen in zijne nota; voorts de motie-Schepel en alfe interpellaties. SCHIEDAM, 9 Maart 181)2. Bij kon. besluit van 2 Januari is vei lof verleend aan A. J. J Jansen te Schiedam, distillateur; J, B. Deining te Schiedam, met selaar; J Begas te Schiedam, lood- en zink- werkerH. J. Wouterlood te Schiedam, kassier, tot het aannemen der onderscheidiugs- teekeu der bronzen medaille «Bene Mereoti", hun door Z. H. paus Leo XIII geschonken. Zondagmiddag ongeveer halfeen is het 5-jarig zoontje van W. L. Elgers, wonende in Nieuwsticht, in een sloot, loopend e langs het pakhuis Sumatra, geraakt eu zou zeker verdronken rijn, indien de jongeling A. Bleeke zich niet te water had begeven. Hij had het geluk zijn menschllevende poging met de redding tan het knaapje, dat reeds in be wuste loozen toestand verkeerde, bekroond te zien. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 16 dezer niet plaats hebben. SCHHSCHE GDI i ABONNKi(ENTt.P»IJj!(ter kwart»*! Iraeco per pott, door het geheel Rijk Afzonderlijke itoimner' - O.tO AiitSRTENTiEPRiJs: van 110 gewooe regels roei inbegrip van eene Courantt A O, Iedere gewone regel raeer - 0.10 riRTEMAAT. geplaatst wordt tegen twkehjUI, berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1