IIHU OUII Gemengde Berichten. Mr. A. Tae. 1 8 i +1 volgens «fazen zetel voor de betrekking van vice-president van den Raad van Indië (4873), minister van koloniën (1879) en werd in 4884, terwgl hij voorzitter der Tweede Kamer was, tot gouverneur-generaal van Nederl. Indië benoemd, welke betrekking hg tot 4888 be kleedde. Sedert woonde de heer Van Rees als amb teloos burger te Arnhem. Te Rotterdam doen zich op het oogenblik 4 gevallen van pokken voor. Uit Amsterdam wordt aan de 2V, 1Ct. bericbt, dat de notaris D. Bonnerman aldaar gisteravond in hechtenis is genomen onder beschuldiging van verduistering. De heer Bonnerman had verschillende kassen van publieke lichamen tot aanzienlijke bedragen onder zijne berusting, zoo onder anderen het kapitaal van het Nederlandsch onderwijzers genootschap, ten bedrage van f90,000, en van eetie andere vereeniging ad 125,000. bejaarde schrijlrier heerter een mooi inkomen n. «Misschien," zegt Harper's Weekly, *i« geen der boek, behalve de Bijbel, maat' zeker is geen ander werk van aen Atnertkaansch schrij ver in zoovete vreemde talen overgebracht." Te Memphis (Tennessee) is eeti troep van 75 gemaskerde mannen doorgedrongen in de gevan genis, waaruit zij drie negers haalden, die zij op korten afstand van het gebouw doodschoten. De gevangen negers waren met verscheidene anderen beschuldigd van 14 blanken te hebben doodge schoten, die medehielpen om een paar van onze delijke aanranding beschuldigde kleurlingen te vatten. In een streek van het Himalaya-gebergte, op 5 dagen afriand van de beschaafde wereld, heeft Miss Annie Bucklon, in vereeniging met «enige andere vrouwen, eene inrichting tot stand ge bracht voor de godsdienstige en maatschappelijke opleiding der kinderen van de in de woeste stre ken verspreide bewoners. Te Kandy, op Ceylon, is onlangs een deftige receptie teu huize van lady Havelock verstoord dooreen zwerm bijen, die daar een plotse- lingen aanval kwamen doen. De vrouw des huizes, hate dochter, de gasten en de paarden werden erg gestoken en de partij eindigde met een overhaaste vlucht van alle aanwezigen. Te Herat in Afghanistan, is de cholera uitge* broken. De ziekte breidt zich snel uit en maakt vele slachtoffers. Mijnheer de Eedacteur, Toen ik in de vorige week uwe bekende be reidwilligheid inriep om eenige juridische bezwa ren te ontwikkelen tegen het ontwerp inkomsten belasting was het mijn stellig voornemen op geen kritiek te antwoorden. Mijne bedoeling toch was alleen om sommige leemten en onnauwkeu righeden in het ontwerp aan te wijzen, geenszins echter om een onvruchtbaar geschr ijf daarover uit te lokken. Grondige lezing en herlezing evenwel van het opstel geteekend veen niet recli b-geleerde", noodzaken mij nogmaals de ver schillende reeds gemoveerde artikelen te bespre ken. De bepaling van artikel 4 blijf ik onbillijk achten. Waarom, zoo wensch ik te vragen, wordt de van goederen gescheiden huisvrouw afzon derlijk aangeslagen en wordt de man belast voor de goederen zijner vrouw, die zich bij huwelijk se he voorwaarden bedongen heeft het beheer barer roerende en onroerende goederen en het vrije genot harer inkomsten Beide gevallen slaan, uit oen practiseb oogpunt beschouwd, vrij wel gelijk. Wit men de van goederen gescheiden buisvrouw afzonderlijk aanslaan, welnu men passé de gedachte, die aan deze bepaling ten grondslag ligt (eieen vermogen) consequent toe en men belaste dan ook de vrouw, die zich, door de be palingen vervat in haar huwelijkscontract, lei t cl ijk met de van goederen gescheiden huisvrouw gelijk gesteld heeft. Ook het woord hoofd verblijf' in hetzelfde artikel zal noodzakelijk moeten vervallen. De getrouwde vrouw, uitgezonderd de van tafel en bed gescheiden echtgenoote, heeft geen ander hoofd verblijf dan dat van haren man. en mi moge in artikel 78 B. W. daar nog bijgevoegd zijn: bijwoning en goederen, waardoor men op oen dwaalspoor zou kunnen worden gebracht omtrent de beteekenis van het artikel, een historisch onderzoek leert ons, dat deze laatste bijvoeging slechts te wijten is aan liet spraakgebruik, ont leend aan vroegere ontwerpen. Wil de niet rechtsgeleerde inzender bier meer over weten en al zoo zijne reeds verkregen rechtskennis ver meerderen, hij raadplege dan het gunstig bekende werk van de 11.11. Asser en Van Heugde, rechters te VHage; hij zul daar lezen ad art, 78 B. W. wKik afzonderlijk verblijl der gehuwde vrouw, hetzij met of zonder onderling goedvinden der echtgenoolen. hetzij krachtens rechterlijke mach tiging volgens artikel 267 B, W, en 820 VV. v, B- ft. zal nooit verandering in het domicilie der vrouw tengevolge kunnen hebben, dewijl de wet slechts éene uitzondering voor de gehuwde vrouw bepaalt, n.l. voor het geval *an scheiding van tafel en bed," De moeilijkheid, sedert welk tijdstip bij schei ding van goederen de belasting verschuldigd is, wordt door den gearhten inzender niet wegge nomen. Wel tracht hij den knoop door te bakken door te zeggen «de mart vraagt, ais de scheiding tot stand is gekomen, een afzonderlijken aanslag voor zijne vrouw," maar hij vergeet het artikel aan te wijzen, waarbij dat recht aan den man wordt toegekend. Wel zegt artikel 10 van het ontwerp, dat men a)le inlichtingen mag geven, maar van een recht den man toegekend om den afzonderlijken aanslag zijner van goederen ge scheiden huisvrouw te vragen, lees ik niets, Ik durf dan ook volhouden, dat de niet bepaling van een tijdstip, wanneer ten opzichte der belas ting de scheiding van goederen zal aanvangen, in de prakrijk groove moei cl ijk heden kan ople- veren en de niet rechtsgeleerde inzender zal dit grif moeten erkennen, indien hij slechts de be palingen van bet ontwerp wil toetsen aan de artikelen 244 en 246 B, W. Sprekende over de scheiding van goederen, zegt de schrijver verder, dat hij de uitdrukking «gerechtelijk" niet zou willen missen. «Zij staat, aldus gaat hij voort, tegenover een vrijwillige of buitengerechtelijke scheiding van goederen, die hoewel onwettig, somwijlen plaats heeft, maar waarmede de belastinghelfer natuurlijk geen reke ning behoeft te houden." Ik wil er den inzeoder vooreerst op wijzen, dat zijne tegenstelling ge heel fautief is om de doodeenvoudige reden, dat vrijwillige ol buitengerechtelijke scheiding van goederen een onbekend rechtsinstituut is, ja zelfs, wat meer zegt, bij de wet verboden is. (c, f. art. 241 B. W) In de tweede plaats vergelijke hij de gevolgen van de scheiding van goederen zonder scheiding van tafel en bed met die voortspruitende uit scheiding van goederen na scheiding van tafel en bed. Het wil mij echter toeschijnen, dat hem het verschil tusschen de beide rechtsinstituten niet recht duidelijk is. Scheiding van goederen dan is een zelfstandig rechtsinstituut; scheiding van goederen na scheiding van tafel en bed slechts een sequela der scheiding van tafel en bed. Tref fend wordt dit gezegd op blz. 298 van het door mij vroeger reeds aangehaalde werk «deze schei ding van goederen, gelijk de wet haar noemt, is hier wel te ouderscheiden van de eigenlijke scheiding van goederen, als zelfstandig rechts middel aan de vrouw bij den lOen titel toegekend. Zij is slechts een sequele der scheiding van tafel en bed. Op haar zijn dan ook de meeste bepalin gen omtrent den vorm der rechtspleging in zake scheiding van goederen voorgeschreven, buiten toepassing," Juist hierom wilde ik de uitdrukking «gerechtelijk" weglaten. Spreekt men over ge rechtelijke scheiding van goederen, dan denkt men onmiddellijk aan bet zelfstandig rechtsinsti tuut vermeld in titel 10 Beek 1 B. W.laat men het woord «gerechtelijk" weg, dan is verwarring mogelijk. Zijne bezwaren tegen de uitdrukking «en andere zakelijke lasten" in no, 5 van artikel 5 acht de inzender ongemotiveerd, «Nimmer, zegt hij, kunnen hieronder zakelijke rechten worden begrepen" Ik heb de wet en het spraakgebruik op mijn hand, In artikel 721 B. W. bundelende over de erfdienstbaarheden, dus over zakelijke rechtenzegt de wetgever ^erfdienstbaarheid een lustin bet spraakgebruik zegt men van iemand, die een zilveren dak op zijn huis heeft diens huis is betast en spreekt men over een kapitaal betast met vruchtgebruik. Dat ik onder artikel 564 B, VV. ook hypotheken heb opge noemd, is slechts een bewijs, dat ik onzen wet gever heb willen sparende scherpziende oogen van den niet rechtsgeleerden inzender hebben echter zelfs het eerwaardige kleed van Themis niet gespaard. Ten slotte zegt de inzender «de vrees dat ieder der echtgenoolen, die, hetzij uit tien echt, of van tafel en bed gescheiden zijn, voor zich de gunstige bepaling van art. 9 zou kunnen in roepen, is ongegrond. De wet regelt in die ge vallen hoe 't met de kinderen gaan moet. Burge meester en wethouders hebben alleen maar over legging van de noodigs bescheiden te vorderen om ztch van de deugdelijkheid der gedane op gaven te vergewissen". De inzender boude mij ten ocde, dat hij blijken geeft nóch de wet nóch het ontwerp goed gelezen te hebben. Bij scheiding vart geederer 's van toewijzing van kinderen geen sprake, terwijl de wel voor echtscheidin gen in artikel 284 B. VV, bepaalt, dal de kinde ren zullen verblijven bij dengenen der echlge- nooten op wiens verzoek de echtscheiding is uit- g es proken of in het belang der kinderen bij een derden door de rechtbank aan te wijzen. Wat zegt nu artikel 9 van het ontwerp «vuuliet, in artikel 8, genoemd belastbaar bedrag van eiken belastingplichtige wordt voor zijne kinderen beneden 16 jaar afgetrokken" enz, m. a, w. era van artikel 8 gebruik te maken heb ik alleen te bewijzen, dat ik bclastingp!ichligc ber) en dat ik kinderen heb of die kinderen bij mij inwonen of niet, of ik er at of niet voor zorg dal doet er niets toe. Nu wil ik gaarne toegeven, dat het de bedoeling der ontwerpers is geweest aan de ouders ontheffing te verleenen voer de kinderen, wanneer zij daarvoor zorg hebben te dragen, maar uit de woorden van artikel 9 is dit niet op ie maken. Ik ben dan ook in gpmoede overtuigd, dat zooals artikel 9 thans luidt, gescheiden en van goederen gescheiden echtgenoolen, ieder voor zich, wanneer zij belastingplichtig zijn, de gun. stige bepaling van artikel 9 kunnen inroepen, natuurlijk alléén, wanneer zij kinderen hebben. Zou de bewering van den inzender opgaan, dan zou de rechtbank aan een moeder b.v. tegen wie «ene verdeling tot echtscheiding word toe gewézen de eigenschap van moeder moeten ont nemen en ik geloof niet, dat éene rechtbank een dergelijk dolzinnig vonnis zul vellen. Ik blijf dan ook al mijn ingebrachte bezwaren legen het ontwerp ten krachtigste handhaven, niettegenstaande de daarop door den inzender uitgeoefende kritiek. Behalve wn paar kortelïjk toegelichte «econo mische bezwaren tegen het ontwerp, schijnt rijn eenig bezwaar, dat in artikel 9 menschen van 30 jaar beschouwd worden als kin den van 16 jaar. Dat zelfde hezwaar zal hij dan ook wel hebben tegen ons Surge» lijk Wetboek, dat in artikel 506 al1 B. W, een onder curatele gestelde gelijk stelt met een minderjarige, niettegen staande ook grijsaards onder curatele kunnen werden gesteld. Ten slotte nog dit aan uw persoonlijk adres, mijnheer de niet rechtsgeleerde. Uit uw geheele kritiek blijktdat het woordje «niet" vóór «rechtsgeleerde" veilig zou kunnen vervallen, waarom u dan verscholen achter een titel, die u niet toekomt. Reeds in oude tijden was het de gewoonte, dat ridders, dïe aan tonrnooispelen deelnamen, eerst hou vizier openden om te laten zien, wie zij waren. Welnu dan, het masker af, een strijd a la Don Quïchette zal ik nimmer aanvaarden. Schiedam, 11 Maart 1892, Geachte Redactie, Uw geëerd schrijven, waarin het verzoek wordt overgebracht van eenige uwer lezers, om de berekening der belasting naar de door mij voorgestelde artt, 8 en 9 der Sclited. inkom stenbelasting nader toe te lichtenkomt mij in handen terwijl ik juist gereed sta voor eenigen tijd op reis te gaan. Daar ik niet op een week na kan bepalen, wanneer ik terugkom, zet ik mij dadelijk tot schrijven Ik neem, evenals de commissie, het midden- cijfer van de klasse waarin een inkomen valt. Om te weten met welken factor ik dat mid- dencijfer vermenigvuldigen moet, ga ik liet naar art. 8 voor den belastingplichtige voorbehouden inkomens-deel zoeken. Ik doe dat, door de som van 4 (voor den belastingplichtige) -f 2 (voor zijn vrouw, als bij die heelt) en 4- (zooveel malen) I (als hij personen te zijnen laste heeft, zie art. 8) te deelen in het middeitcijfer, en het verkregen quotiënt ie vermenigvuldigen met 4. Bij «eenloopende" personen zijn inkrmen en inkomens-deel gelijk. Heeft men een vrouw, dan is zijn inkomens- deel g- vnn het mid- 4 dendjfer, heeft men vrouw en kind, -k 4 -f- 2 -|- 1 4 vrouw en twee kinderen. Het inkomens-deel, op die wijze verkregen, ver gelijk ik met de tabel van art, 9, zie tusschen welke bedragen het daar valt en welke factor daarachter vermeld is. Die factor vermenigvuldig ik met het midden- cijfer der klasse, waarin het inkomen zelf valt. Wil s. v. p. mijn dank overbrengen voor de be* langstelling waarmede ik gelezen ben ik hoop thans duidelijk genoeg geweest te zijn. Met achting O, v. N. Mijnbeer de Redacteur, In de laatste dagen is de voor onze gemeente voorgestelde inkomstenbelasting in uw geëerd blad van verschillende zijden besproken en naar mijn bescheiden meening zijn enkele bezwaren, daar tegen ingebracht, nogal van gewicht. Daarom trok het ingezonden stuk van een niet rechts geleerde bijzonder mijne aandacht, liet komt mij voor dat die inzender toch tamelijk wel met den weg in ons B. W„ bekend is en zich beter een halve rechtsgeleerde had kunnen noemendan kan hijwanneer zijne interpretatie der aange haalde wetsartikelen niet de juiste is, zich met zijne halve reehtsgeleerdhoid in ieder geval ver ontschuldigen. Het meest trof mij echter de naï veteit in het slot van zijn artikel, waar hij aanbeveelt, de commissie die het ontwerp samen stelde, a tort et A travers, een bewijs te geven dat zij ztch het in haar gestelde vertrouwen heeft waardig gemaakt, door een proef te nemen die misschien menig ingezeten in een lastige en nete lige positie zou brengen. Een gewoon burger, zooals ik, zou dat ongeveer gelijkstellen alsof hij iemand in zijn dienst had genomen (ook een bewijs van vertrouwen) en daaraan een getuig schrift uitreikte dat hij ten hoogste over hem voldaan was, nadat hij hem als onberekend voor zijn taak ontslagen had. Mij dunkt, proefnemin gen met de beurzen on maatschappelijke posities der ingezetenen zijn weinig geschikt om als loffe lijke getuigschriften gebruikt te worden. Een gewoon burger. Mijnheer de Redacteur. Beleefdelijk verzoeken wij u een weinig plaats ruimte oir, den steller van het ingezonden stuk in uw blad van Zaterdag 12 Maart 1,1. in't kort te beantwoorden. Waar toch de vereeniging «Charhas" want hoewel de naam niet genoemd wordt, zoo blijkt rit liet een en «mier toch duidelijk, dat men ia 't ingeionden stuk deze vereeniging beoogt Do Dilbreiding der strike in <le Engelsche kolen- districten hoeft eenige levendigheid doen ontstaan in de Wesifaalsche kolen markt, Groote partijen word mo doorEngelsche agenten opgekocht, en daar de uitvoer waarschijnlijk over Rotterdam Vlissin- gen en Antwerpen zal geschieden, staat de scheep vaart een onverwacht voordeel te wachten. In Engeland zijn de prijzen reeds f 2,49 a 3,60 per ton verhoogd, en van Duitsche zijde doet men zijn uiterste best om zich door den overzeeschen concurrent niet uit Nederland te laten verdringen. Zoo is dezer dagen vanwege de mijn Hugo" eene aanbieding van prima gaskolen gedaan te Rotter dam tegen 80 mk. per waggon loco. Ook zijn met ijzerfabrieken en stoomvaart maat schappijen in de laatste dagen contracten afge sloten tegen prijzen, verbeneden de gewone markt. Inmiddels schijnt de daling in de kolenprijzen haar laagste peil te hebben bereikt en worden door vele Hollandse he grossiers en afnemers contracten gesloten op jaarlevering. Er bevonden zich 270 arbeiders in de mijn te Andertues, Een veertigtal zijn erdoor schacht no, 2 orohooggehfiftld ook 16 gekwetsten, die in deerni«vaardigen toestand verkeeren. Men raamt het aantal slachtoffers op ruim 200. Eene diep verslagen menigte verdringt zich om de toegangen. Volgens een nader bericbt is hedennacht om- treeks 1 uur fiet reddingswerk, op last der ingenieurs ge-taakt. Men tracht de mijn onder water te zetten, want het vuur breidt zich voort durend uit en de vlammen slaan uit de openingen. Alle aan den ingang staands cebomvon vatten vlam en zijn in een oogenhlik vernield. De toestand is reddeloos. Er is geen hoop meer de 180 lijken, die zich nog in de mijn bevinden, op te zoeken. Uit Noord-Sieeswijk zijn in den Inatsien tijd zooveel inwoners naar Denemarken verhuisd, dat het l.md er op het oogenblik zeer goedkoop is. Aan de «Opéra comique" te Parijs is eene 17- jarige zangeres vei bonden, Mary Belui volgens baren kunstnaam, die drie jaar geleden nog dienstbode was in eene herberg te Mendon. Een P.irijsch schilder ontdekte de schoonheid Barer stem en mme. Beïaborde gaf haar onder richt. De Britsche regeering heeft het historisch schip Bellcraphon, waarmede Napoleon I naar St. Helena werd overgebracht, aan een seheepsbouw- meest er te Portsmouth verkocht. Er is al veel goeds gezegd van de Cb am herland- filters (stelsel-Pasteur), maar krachtiger aanbe veling ontvingen ze zelden, dan in het rapport van den Franschen minister van oorlog, van 22 Februari j.h, aan den president der republiek, over den gezondheidstoestand van het Fransche leger, met name wat de typheuse koortsen aan gaat. «Overal" zegt de heer De Freycinet in zijn ranpurt. opgenomen in het Journal Official van 24 Fobr. «waar men slecht drinkwater door goed water heeft kunnen vervangen, of het 'slechte beeft kunnen zuiveren du«r den Cham- berland-filter, is de typhetwe koorts verdwenen." Mevrouw Harriet Beecher Sterra's «de Neger hut" heeti in deze maand veertig jaar bestaan. He' boek'. <l;»t zijne schrijfster plotseling beroemd maak ie. is nu ruei meer zoo populair als vroeger, maar het wordt toch oog steeds goed verkocht en

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2