1 il N0. 7971. A0. 1892. Woensdag 16 Maart. Eersle Blad Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag* NOOD TE BEETS. Biiitenlaiidsciie Berichten. 1.85. - 2.50, - o.to. ÜITGEVEB: J. ODÉ. BDKEA 1' t IOTKR3TBA AT, E 2 7. Xn de lm» r,en ons bureau Is nog ontvangen f 5.totaal f 14. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft met 269 legen 122 stemmen in tweede lezing goedgekeurd het wetsontwerp] ewaarhij een artikel eener locale wet voor de badplaats Eastbourne wordt herroepen. Voorsteller was de Gladstoni- aan Fowler, ondersteuner de conservatief Eennaway. Be Salvationislen hadden het advies der beroemdste rechtsgeleerden voor zich, dat het artikel der locale wet van Eastbourne, waar door de mayor hen verhinderen wil muziek makendein optocht door de straten te trek ken, in strijd met de algemeene wet des lands is en dus buiten werking moet worden gesteld. Aan de voortdurende vervolgingen tegen ■en aanvallen op het Heilsleger te Eastbourne zal hierdoor een einde zijn gemaakt. De Times en de Standard ontvangen uit Zanzibar het bericht, dat het gerucht, als zouden de Engelsche troepen onder bevel van kapitein Rogers bjj Vitu een nederlaag hebben geledenop een dwaling berust. Ongeveer twee weken geleden behaalde kapi tein Hogers integendeel een overwinning op de inboorlingen, die met zwaar verlies de vlucht namen. Uit Londen wordt bericht, dat meer dan 400.000 mijnwerkers aan de werkstaking deelnemen. De werkstakers trachten de sjouwers in de dokken te overleden geen vreemde steenkool te lossen. Heden werden te Londen ladingen uit België gewacht. Rosebery heeft zich bereid verklaard pre sident van den Loudenschen graafschapsraad te worden. Aau de beurs te Londen en in liancieele kringen liep gisteren een algemeen gerucht, dat van ambtswege een liquidator benoemd is tot regeling der Murietta-zaken. Deze stap behoeft echter, daar de zwarigheden waarin "Murietta verkeert lang vooruit gezien zijn geen ongunstige werking op de markt te oefenen ondanks de werkstakingen. De Londensehe kolenmarkt is traag; de prijs der over zee naar Londen gebrachte steenkolen is gisteren 3 shillings gevallen. Op de Noord-Oost-spoorweg zullen heden ook de tweehonderd treinen hun dienst sta ken de groote Noord-baan laat eveneens min der treinen afgaan. Vele spoorwegbedienden zijn tijdelijk ontslagen. Volgens bericht uit Washington zou Enge land de verlenging van den modus vhendi in de Behring-zee bewilligd hebben. De vertegenwoordiger van de African LaJces Company meldt dat er een nieuwe ramp in Forth Johnston heeft plaats gehad. Inlanders hebben er de expeditie-compagnie aangevallen en de hoofden der expeditie, King en Walsen, gewond. Verscheidene sol daten zijn door hen gekwetst en gedood en een stuk geschut is door hen veroverd. DUITSCHLAND. De groothertog van Hessen is Zondagnacht te 1 uur overleden. Lodewijk IV, groothertog van Hessen, was in 1837 geboren. In 1877 was hij als opvolger van zijn oom Lodewijk III aan de regeering gekomen. Inmiddels was hij in 1862 gehuwd met prinses Alice van Engeland, die hij in December 1878 door den dood verloor. Zes jaar daarna sloot hij een morganatisch huwelyk met Alexandrine von Kolomine, door hem tot gravin van Romrod verheven, welk huwelijk echter door tusschenkomst der familie werd ontbonden. In deu oorlog van 1870/71 heeft hij zich in den slag van Grave- lotte en in de gevechten aan de Loire groote- Ijjks onderscheiden. Ir. de regcering handelde hfj naar de gematigd liberale beginselen, waaraan hij, in spjjt van alle pogingen om hem een andere richting te doen inslaan, tot aan zijn dood getrouw is gebleven. De commissie van openbaar onderwas uit de Pruisische Kamer heeft met algemeene stemmen besloten, het verzoekschrift om toe lating van vrouwen tot de lessen aan de hoogeseholen aan de regeering terug te zenden. Eveneens verwierp zij het voorstel tot stich ting van lyceums voor jonge meisjes. De lieichs-Ansciper maakt een schrijven des keizers aan het staatsministerie openbaar, behelzende dat hij het tijdstip gekomen acht om het beslag op het vermogen van koning George van Hannover op te heffen. Daarbij is gevoegd een schrijven van den hertog van Cumberland, aan den keizer, waarin hij her haaldelijk verklaart, dat elk ondernemen, dat den vrede des rijks en de daartoe beboerende staten storen of bedreigen kan, verre van hem is. De regeering heeft bepaald dat de politie der hoofdstad op 1 April zal worden versterkt met 38 officieren en 329 agenten. De leden van den mijn werkersbon d te Essen hebben besloten, alles in het werk te stellen om den uitvoer van kolen naar Enge land te beletten, zoolang de werkstaking daar nog voortduurt. NOORWEGEN. De spanning tusschen Zweden en Noorwe gen naar aanleiding van Noorwegens eïsch tot instelling eener eigen consulaire ver tegenwoordiging is eenigszins afgenomen. Naar gemeld wordt, laat de Zweedsche regee ring een rapport opstellen, dat bij bet Noor- schc Storthing zal worden ingediend, en 'waarby wordt toegestemd tn eene onafhan kelijke consulaire vertegenwoordiging van "Noorwegen, onder voorwaarde dat Zweden in de benoeming der aan te stellen ambtenaren gekend worde. Het is echter nog zeer te betwijfelen of de Noren met die concessie genoegen zullen nemen en de mogelijkheid eener minïsterieele crisis is dan ook nog Jaog niet uitgeslotenzelfs moet de koning daarop voorbereid zijn. RUSLAND, Volgens berichten uit Warschau bedraagt liet aantal Russische troepen, In den laatsten tijd uit het binnenland naar de Duitsche grens gezonden, niet minder dan 30,009 man en zal nabij Wilna een versterkt kamp wor den gebouwd, ITALIË. -Te Rome is gisteren een republikeinsch congres geopend. Een honderd reptiblikeinscho vereenigingen hebben zich laten vertegen woordigen en omstreeks 500 republikeinse he werklieden-vereenigingen hebben betuigingen van instemming gezonden. Dergelijke betui- gingen zijn ook ingekomen van Italianen te Marseille, Cannes, Nice, Barcelona, Boston, New-Orleaus enz. Alleen personen, voorzien van eene toegangskaart, werden in de zaal toegelaten. Er waren den eersten dag 221 gemachtigden tegenwoordig. 's Nachts te voren werden op de muren biljetten aangeslagen ter gelegenheid vau den verjaardag der terechtstelling van Orsini te Parijs (die in 1858 door middel van eene helsche machine een moordaanslag op Napo leon lil gedaan heeft). In die biljetten werd het volk opgeruid tot den oorlog tegen de monarchie. Natuurlijk heeft de politie de plakkaten afgescheurd. Zeven personen, verdacht van het aanslaan dier biljetten, zjjn in verzekerde bewaring genomen. SPANJE. In de Kamer had Zaterdag eene discussie plaats over de rijzing van den wisselkoers op het buitenland en over de daling op de Madridsche beurs. De minister van financiën gaf de overtuiging te kennen, dat de toestand zal verbeteren, als de schuldeischers van deu staat overtuigd zullen zjjn, dat de betaling van de rente der staatsschuld verzekerd is. PORTUGAL. De conferenties tusschen den minister en de houders van buitenlandsche schuld worden steeds voortgezet. Onder reserve heeft het bestuur van de koninklijke spoorwegmaatschappij aangeno men de instelling van een comité uit de bui tenlandsche schuldeischers, tot het opmaken eener balans, maar het weigert het verzoek tot dadelijke tusschenkomst der schuldeischers, ingeval wordt geconstateerd dat de ontvang sten onvoldoende zjjn om de lasten te dekken. S E R T I E. Het officieel orgaan maakt een besluit bekend, waarbij de gewezen koning Milan ophoudt Servisch burger te zijn. De bladen geven te kennen, dat de openbaarmaking van dit besluit tot ernstige verwikkelingen kan leiden. T U R K IJ E, Naar uit Konstantinopel aan de Times wordt gemeld, dreigt er weder eene ministe- rieele crisis. EGYPTE. De commissie van ingenieurs heeft aan den ministerraad een plan voor de rioleering van Kaïro aangeboden. De kosten worden op 6 millioen gulden geraamd. AMERIKA. De senator Steward heeft bij den Senaat der Vereenigde Stalen een voorstel ingediend om de grondwet in dien zin te wijzigen, dat na 1897 de president der Unie niet onmid dellijk herkiesbaar zal zijn. Met bet oog op de overproductie van ijzer en de dan ruit voort vloeien de daling der prijzen, zullen eerstdaags in de Vereentgde Staten 14 hoogovens warden uitgedoofd, waardoor de wekelijksche productie 10,900 ton zal afnemen. 2 0 1» - AFRIKA. Britsch Bechuana-laml, dat door de Engel- schen onder hun protectoraat, is gesteld, moet groote teleurstellingen opleveren voor het Vereenigd Koninkrijk. De opbrengsten zjjn namelijk van dien aard, dat liet land zich zelf niet kan onderhouden en de Britsche schat kist bijpassen moet. Aan de Engelsche regee ring is dit allesbehalve aangenaam, zoodat zij naar middelen is gaan zoeken om aan dien toestand een einde te maken. Het eerste .plan was, de inboorlingen in het protectoraat belasting te laten opbrengen, het geen zeker de grootste onbillijkheid zou ge weest zjjn, omdat de stammen van het protec toraat niet het minste voordeel genieten van de hun opgedrongen Britsche bescherming. Een toeval komt thans den Engelschen staats lieden ter hulpe. Het noordelijke opperhoofd Khama heeft zich namelijk bereid verklaard om belasting te betalen, en tevens heeft hjj een deel van zjjn krijgsmacht ter beschikking van den Britschen hoogen commissaris gesteld, om ook de andere hoofden daartoe te dwin gen. Dit aanbod vindt hierin zijn grond, dat Khama, de onwettige erfgenaam van den door hem bekleeden troon, bevreesd is voor preten denten, die des te meer kans van slagen zouden hebben, omdat Khama, zeer tot erger nis van z|jn volk, het drinken van Kafferbier in zijn land heeft verboden. In de Zuidafrikaansche republiek wordt deze gang van zaken met leede oogen aanschouwd. Khama is daar nameiyk zeer gehaat, eensdeels COURANT. ABONNKMKNTSFniJS, per kwarlasl Franco per post, door liet geheele Rijk Affonderlyke iiototners AOVE 'SKT reus: tan 110 gewone cegeK .net inbegrip van eoiie Courant. 1,10 Iedere gewone regel meer - 0.(0 Driehak, geplaatst wordt tegen tweemaal betekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1