N°. 7972 A0. 1892. Donderdag 17 Maart Feuilleton. es en veertigste Jaargang. Verschijnt dagelifks, uitgezonderd Dinsdag. NOOD TE BEETS. Buitenlandsche Berichten. t.85. UITGEVER: iT ODÉ.' BVKBACt BOTEH8TRA1T, B 3 7. ADTEftTEMtiBPBijs: m 1—10 gewon regels met inbegrip nn eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Oriemaü. geplw it wordt tegen twbehul berekend. In de bus aan ons bureau ts nog «ontvangen f I.totaal f 15. DDIT9CHLAND. In de zitting van den Rijksdag van Maan dag wees de afgevaardigde Siegle, bij de derde dozing der overeenkomst tot bescherming ■van den letterkundigen eigendom met de Vereenïgde Staten, er op dat zulk eene over- •eenkomst niet bestaat met Nederland. Voor den Duifschen boekhandel had dit gemis ernstige nadeelen. De minister Von Marscha]! antwoordde, dat reeds in 1884 een verdrag in dien zin door den Bondsraad en den Rijksdag is goedgekeurd, hetwelk echter is afgestuit op den tegenzin der Nederlandsche Kamer. Voor het oogenblik blijft dus niets over dan bedaard af te wachten, totdat de Nederlandsche regeering, naar- hjj hoopte, zelve zou overtuigd worden van de noodza kelijkheid om in dat gemis te voorzien en -de pogingen om een dergelijke overeenkomst tot stand te brengen, zou steunen. Bij het Huis van afgevaardigden is inge diend een wetsontwerp, waarbij de opheffing .van liet beslag op het vermogen van koning Georg van Hannover aan de koninklijke goed- .keuriug wordt voorbehouden. In de memorie ■van toelichting wordt gezegd, dat de toestand ■in Hannover zoo rustig is geworden, dat geen buitengewone maatregelen tegen agitatie meer .noodig zijn. De keizer wenscht de bevolking ■dier provincie een bewijs van vertrouwen te geven en daardoor de rust veraer te bevor deren. De regeering zal na goedkeuring van den Landdag tot de vereischte voorberei dende maatregelen tot opheffing van het 'beslag overgaan. Thans zjjn ook twee nummers van de Alzeyer Seobacbter in beslag genomen, en wel op grond van majesteïtsbeleediging, be gaan door vermelding van zinsneden nit dagbladartikelen betreffende de jongste rede des keizers. Ook eene brochure, getiteld Caveat populm, van dr. Erwin Bauer, is op grond van majesteitsschennis in beslag ge nomen. De krijgsraad te Würzburg heeft een ser geant, die een paar recruten had mishandeld, tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. GHELAND. De dood van den groothertog van Hessen is voor koningin Victoria, die den weduwnaar van hare dochter Alice geheel als een zoon beschouwdealweder een gevoelige slag. Hare Majesteit heeft dan ook haar vertrek naar Hyères, dat op aanstaanden Donderdag was vastgesteld, voor onbepaalden tjjd ver schoven. De hertog van Edinburgh zal zij ne moeder bjj de begrafenis te Darmstadt ver tegenwoordigen. Het cijfer der ledigloopend e mijnwerkers wordt thans reeds op 600,000 tot 700,000 geraamd. Ook de paarden, vele duizenden in aantal, zijn uit de diepte naar boven ge haald; doch voor deze is het suit spelen gaan" der arbeiders allesbehalve een spel. De arme dieren, aan de gelijkmatige warmte en de duisternis onder den grond gewoon, maken daar hoven een erbarmelijke vertoo ning. Zij bibberen van koude, en het zonlicht hoe schraal dan ook in de mistige, roo- kerige kotend is trie ten verbastert hen. Van de werkstakers heet hot, dat zij mon ter en vol vertrouwen den uitslag van hunne roekelooze handelwijze te gemoet zien. Het ergst zijn de buiten hunne schuld sehadelij- denden er aan toe. Tienduizenden anderen, die gaarne werken wilden, zijn nu door den stilstand in de kolenmijnen mede tot leegloo- pen gedoemd. Zoo dreigt binnen weinige dagen de geheele aardewerk- en porselein- industrie van noordelyk Engeland, die aan een 50,000 menschen brood verschaft, te zullen moeten gestaakt worden. Uit Singapore wordt aan de Times gemeld dat het muiterhoofd Orangkayah, plotseling weder te voorschijn gekomen, de aanhangers van den sultan op de vlucht gedreven en de benting aan de rivier hernomen heeft, waarbij hij gebruik maakte van de omstandigheid dat alle Engelsche hoofdbeambten afwezig waren. B E L G I E. Do centrale sectie voor de grondwetsher ziening heeft met 5 tegen 2 stemmen beslist, dat het voorstel betreffende het referendum des konings naar de coustitueerende verga- d§ ig verzonden zal worden. Dit besluit werd genomen onder voorbehoud io. dat een terug zending ante legem bepaald is uitgesloten; 2o. dat de leden zoowel de vrijheid hunner meening als hun stem voor nadere beraad slagingen voorbehouden- fKANEEIJI. In de Kamerzitting van gisteren verklaarde Loubet, dat er door de regeering maatrege len 2ijo genomen om de veiligheid te verzeke ren doch dat hy die onmogelijk meedeelen kan. R'tcard diende een wetsontwerp in, ge richt tegen dynamiet-aanslagen. HOORWEGEN. Uit Christiania wordt van den 14n dezer gemeld dat de sedert lang hangende quaestie der consulaten is heden in den ministerraad afgedaan zou der dat het ministerie, zooals verwacht werd, ontslag genomen heeft. De koning heeft zijne toestemming gegeven dat dè voordracht door de ministers aan de Storthing ingediend zal worden, doch heeft daarbij doen aanteekenen dat hij zich voor behoudt later eene beslissing te nemen zoo wel over de hoofd- als over de bijzaken, als mede over de wijze van behandeling, en zulks in overeenstemming met de voor de beide deelen des rijks bestaande wetten. Het ministerie heeft op deze koninklijke kantteekening zijnerzijds weder aangeteekend dat het den koning afgeraden heeft de boven vermelde zienswijze te uiten. ZWITSERLAND. Ingevolge den wensch van Italië om de punten van geschil, die bij de onderhande lingen over het haudelstmctaat onafgedaan zijn gebleven, langs diplomatieken weg af te doen, heeft de Bondsregeering eene nota naar Rome gezonden, waarin het verlangen wordt te kennen gegeven om de onderhandelingen te Zurich te hervatten. OOSfïüSUS, De regeering is voornemenster voorko ming van misbruiken als in het Duitsche leger blijken te bestaande lijfstraffenals kromsluiten enz., af te schaffen. Bij de Maandag m de flongaarsche Kamer voortgezette behandeling van het adres van antwoord op de troonrede verdedigde de oud minister Tiszft krachtig het Duit. J.-Czechisch vergelijk, daarbij tevens verklarende dat hy niet meer aan het bewind wenscht te komen. De Boheemsche Landdag heeft metgroote meerderheid van stemmen besloten het Duitsch Czechiscli vergelijk naar eene commissie te verzenden, hetgeen gelijkstaat met eene verdaging voor onbepaalden tijd. Eene Schets naar hot teven. Naar hot Hoogiluitsch door Grëoor Sauarow. 75. 'In de ten huize van mevrouw Brilckner verga, derde gezelschappen schudde menigeen bedenkelijk ■het hoofd over de afwezigheid van Bianca, van wie men wist dat zij bij den jongen man geregelde be zoeken aOegde. Deze had zich als haar verdediger opgeworpen tegenover graaf Melsberger bestond, ■meende men, geen twijfel meer of tusschen beiden bestond een nauwere gemeenschap, dan men wet vermoed had, ja, misschien had die reeds vóór het duel bestaan. En nu de handelsraad die bezoeken scheen goed te keuren, zelfs aan ta moedigen, vermoedde men, dat deze ook die nauwere betrek king billijkte. Deze gissingen en vermoedens leidde tot het besluit, dat hier de oplossing lag van al het raadselachtige, waarmede dejongste gebeurtenissen omhuld waren weldra werd deze gevolgtrekking luide uitgesproken en verhaalde men elkander in de stad, dat Bianca Brückner hare hand en de mithoenen van haar vader had bestemd voor den onbekenden boekhouder van den fabrikant. Men trok met voornamen spot den neus op voor deze zonderlinge keus men benijdde dien Koenraad Walthcr, die van uit de laagte tot zoo duizelingwekkende hoogte zou worden opgeheven. Men vond, dat dit loon voor een zoo geringe op offering, een nietsbetekenende wonde, veel te groot waskortom de twee jongelieden waren weer op aller tongen, zonder dat zij zeiven in hun stille afzondering er het minste vermoeden van hadden. Hand's no vei te was ten einde en Bianca bad nieuwe lectuur meegebracht, want ook de dokter vond dit middel om den kranke afleiding te bezorgen uitmuntend gekozen. Doch voordat aan deze nieuwe novelle werd begonnen, ontwikkelde zich in ver band met het getezene een onderhoudend gesprek over de daden en het karakter van keizer Napoleon. De generaal kon hier meepraten. Hij vertelde van den beroemden stag bij de Egyptische piramiden, herinnerde aan het bekendeSoldata, quarante siècles de ces pyramïdes vous regardent f* waar mede bij zijne krijgers ontvonkt had tot onge ëvenaarde dapperheid. Koenraad wist te verhaten van .die gewrochten der oude bouwkunst zelve, welke zelfs de reuzenwerken van onze eeuw van stoom en allerlei uitvindingen in de schaduw stellen en die hij persoonlijk gezien had. Hij had, zoo ging Waither voort, den overwel digenden indruk, dien zij op hem gemaakt hadden, in zijn reisboek geschreven hij had later bij het herlezen van die beschrijvingen wel eens gelachen om zijn eigene geestdrift, maar moest toch tel kens weer erkennen dat die koningsgraven, zich verheffende ais uit den nacht der eeuwen, wel ge schikt waren om op het gemoed van den tnensch een eigenaardigen indruk te maken. Door deze en dergelijke gesprekken werden de lezingen van Bianca afgewisseld. Deze gaf en nam, want zij luisterde bij zulke schilderingen en opmerkingen nauwlettend toe, en de generaal vond in Koenraad telkens meer behagen, als hij bij de bespreking van de voorwerpen van kennis en kunst, die hij op zijne reizen gadegeslagen en bewonderd had, altijd nieuwe blijken gaf van nlgemeene ontwikkeling niet alleen, maar ook van diep gevoel. Ook hij was door de bij den militairen stand maar al te zeer heerschende vooringenomenheid aangetast tegen al wat burgerlijk is on had zelfs op zijnen neef. in weerwil van diens persoonlijke eigenschappen en in weerwil van zijne millioenen, steeds een weinig uit de hoogte neergezien. Nu zag hij, hoe het een jongen man, die nog niet eens aan het hoofd van eene zaak stond, maar zich in ondergeschikte be trekking bevond, volstrekt niet ontbrak aan rid derlijken zin, boe hij wat betrof zijn persoon! ij ken moed zich met de beste officieren durfde meten, ja hen overtrofdat iemand, wien hij tot nu toe als kopiist, als rekenmachine had beschouwd, een rijkdom van ideeën, een schat van leverservaringen bezat, en dit, terwijl hij zelf, de generaal, zich gedurende zijn lange leven nooit ver buiten den kring zijner dagetijksche bezigheden had gewaagd COURANT. 8 ON NK ME NTS PRIJS, per kwartaal traneo per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke tiomtners - 2. SO. - 0.10.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1