Bhmenlandsche Berichten* De JoEg-Czeciiisehe bladen sporen de Czeehen aan, den SOOn geboortedag van hun nen beroemden landsman Comenius te vieren door een algemeene bedevaart naar hetNe- derlandsche stadje Naaiden, waar hij is over leden. ITALIË. Trots de persoonlijke tusschenkomst van den keizer van Oostenrijk, is de positie van graaf Revetera als gezant by het Vaticaan onhoudbaar geworden. Bij de laatste audiëntie heeft de paus hem uitdrukkelijk te kennen gegeven, dat hg zijn houding niet kon goed keuren en dat hg den keizer daarover zou laten onderrichten. Deze mededeeling staat gelijk met het verzoek aan Oostenrijk om een anderen vertegenwoordiger te zenden. Reuter seint uit Rome: Uit gezaghebbende bron wordt tegengesproken, dat de Italiaan- sche regeering voornemens zou zijn, nieuwe geldstukken aan te munten. PORTUGAL. Aan de Fitnes wordt uit Lissabon gemeld dat, teneinde de banken te Oporto in hunnen benarden toestand te gemoet te komen', de re geering haar een moratorium zou toestaan. Reuter seint uit Lissabon De bank van Portugal is gemachtigd ge worden, hare fiduciaire uitgifte te verhoogen tot een millioen p. st., zijnde het viervoudige van haar kapitaal. De regeering heeft een besluit uitgevaar digd, dat tengevolge van het verlies op den wisselkoers de prijs van telegrammen naar Engeland en het vasteland voortaan met 20 pCt. zal worden verhoogd. S E R T 1 E. Het rapport der commissie tot onderzoek van het gewijzigd wetsontwerp betreffende de verklaring van koning Milan behelst, dat, aangezien de ex-koning ophoudt lid te zijn van liet koninklijk huis en van de regeerende dynastie, hg al de rechten verliest, welke hg overeenkomstig de grondwet genoot. Hg zal niets van Servië kunnen eischen, even min van het koninklijke huis, noch in Servië kunnen terugkeeren of daar verblijf houden, behoudens in geval van ernstige'ziekte van zijn zoon, koniug Alexander. AMERIKA. De wetgevende macht in den staat Mis sissippi heeft een zeer strenge wet gemaakt met het doel om de kroegen of drinksalons, zooals zij daar genoemd worden, uit de kleine steden en dorpen te doen verdwgnen en in de grootere steden den handel in sterke dranken beter onder beheer te hebben. Onder do bepalingen der wet komt voor, dat geen salonhouder in de groote jury mag zitten en dat, ingeval onder de leden eener gewone jury een salonhouder voorkomt, hij op grond van zijn bedrijf door aanklager of verdediger kan worden geweerd. In lande- en zoodoende aan al de wanbegrippen en voor- oordeelen zijner omgeving was onderworpen. Deze ervaring stemde den ouden man nederig en tevens vriendscli appel ijker nog jegens den jonge- ling die reeds in zoo vele opzichten zijne toege negenheid verworven had. Toen Koenraad, een weinig vermoeid van het spreken, het hoofd weer in het kussen lei, greep de generaal zijne hand en schudde die krachtig. De handelsraad wierp op Koenraad een welgeval ligan blik, zooals een vader die slaat op een veelbelovenden zoon. Hij scheen in zijn hart den hemel te dunken, dat de moeite aan zijn beschermeling besteed, zoo rijke en schoone vruchten had gedragen. «Hebt pij een dagboek op uwe reizen aange legd vroeg Bianca eenigszins bedeesd. »Ban behoef ik innneis niet meer naar goede lectuur te zoeken. Wij kunnen ons onmogelijk beter amu seren dan met de lezing van de aanteekeningen, die gij onder den indruk van zooveel schoons en merkwaardigs gemaakt hebt. Gij zult dan onze geleider zijn op de groote reis, die wij in gedachten willen maken. lijke gemeenten bedraagt het minimum ver gunningsrecht 700 dollars en in steden van 2000 inwoners en daarboven 1500 dollars. Elk salonhouder, die een minderjarige toelaat, beloopt zware boeten. Men verwacht, dat door deze wet wel twee derden der drinksalons in den staat zullen verdwgnen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Zitting van 15 Maart. Ingekomen is een aanvraag tot goedkeu ring eener overeenkomst op den industrieelen eigendom. Daarna kwam aan de orde de voorgestelde tgdelijke versterking der militie facht jaar dienst). De heer Scliaepman betoogde, dat deze nood.- wet een slechtere vorm is van vroegere ver- lengingsweltendie onvastheid zal scheppen in de militaire toestanden. Tegen dienstver- lenging in beginsel was hij niet. De heer Seret ontvouwde, dat de oorspron kelijk voorgestelde diensttijd van tien jaar niet paste in het stelsel dat de minister vroeger steeds voorstond, maar verweet den minister zwakheid en gebrek aan vastbera denheid door zijn terugkomen op het voorstel, waardoor hij losliet wat hij eerst dringend nocdig achtte voor 's lands defensie. Spreker toonde niet veel vertrouwen in den minister van oorlog, wegens rijn stelsel van defensie, dat een onvoldoende legermacht zal geven. Toch kon hij nog zijn stem over de dienst- verlenging niet bepalen. De heer Van Houten achtte het ontwerp niet geboden door tijdelijke omstandigheden en had bezwaar tegen het bepalen voorgoed van den achtjarigen diensttgd. Hij had liever gezien dat deze niet zuivere noodwet nog eens naar de afdeelingen was verzonden,want nu is zij onvoldoende voorbereid, 't Gaat niet aan den achtjarigen dienst te brengen in een -wet die den vijfjarigen huldigt. Hg wil geen noodwet voor toekomstige lichtingen. Ook gaat 't niet aan de rechten der plaatsvervangers te veranderen. Beschikking over meer geoefea- den wordt niet verkregen, alleen krijgt men minder schutters. De lieer Beelaerts van Blokland zal de regee ring interpelleeren over de nieuwe tijdreke ning. Ook de heer Schimmelpenninck van der Oye bestreed deze noodwet, die door den heer Guyot verdedigd werd. De heer Rutgers van Rozenburg, zonder een debat te aanvaarden met den heer Van Houten over de beteekenis zijner aangenomen motie, verdedigde het besluit, om geen nieuw sectie-onderzoek voor te stellen. De minister van oorlog verdedigde het ontwerp als een noodzakelijke noodwet en be toogde dat de wijziging van het oorspronke- En ÖH zeggende, dacht zij misschien aan den voorgenomen tocht met hare moeder en den generaal, die nu wel onuitgevoerd zou blijven, »Ja, ja 1" riep de generaal op levendigen toon, «zij heeft gelijk. Sta ons uw dagboek af. Bianca zal er het beste gebruik van maken. Wat wij niet goed verstaan, zullen wij vragen en gij zelf, gij zult het genot hebben op uwe legerstee tot gids to strekken aan een reislustig en weetgierig gezelschap." Ook de handelsraad voegde zijn verzoek bij dat der beide anderen, al was het niet met zooveel geestdrift en hartelijkheid, die men trouwens weinig bij den ernstigen onder droeve levenser varingen gebakt gaande man kon waarvemen. Koenraad was niet zoo spoedig bereid zijne toestemming te geven. *Het zijn maar vluchtig neergeworpen schet sen," zeide hij, »alle voor eigen herinnering be stemd en met het slechte schrijfgereedschap, dat men dikwijls op reis aantreft, vrij onduidelijk geschreven." rAltijd voor ons vnn vee) waarde," zeide lijk ontwerp geschiedde uit zucht tot samen werking, zonder de beginselen prgs te geven. De heer Poelman bestreed de vervroegde inlijving met het oog op de landbouwers en de ambachtslui. Na replieken van de heeren "Van Houten, Schimmel pen oinck van der Oye en Rutgers van Rozenburg, welke laatste de houding van de heeren Yan Houten en Schaepman laakte, is het debat verdaagd tot Donderdag. Morgen voortzetting van het sectie-onder- zoek over de belastingen. Bij het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer van het ontwerp tot goedkeuring van het slot der rekening voor Suriname over 1886 werd nogmaals de noodzakelijkheid be toogd om in de kolonie Suriname een be hoorlijk stelsel van comptabiliteit in te voe ren, daar het in beginsel niet kau goedgekeurd worden, dat dezelfde personen, die de be talingsmandaten teekenen, de contrële op de uitgaven oefenen. SCHIEDAM, 16 Maart 1893. De vergadering van de afdeeling Schiedam der vereeniging 3> Volksonderwijs", die gister avond in Musis Sacrum werd gehouden, was alweder niet druk bezocht. Slechts een twintigtal leden was opgekomen. Bij afwezig heid van den voorzitter, den heer S. A. Maas, werd de vergadering geleid door den heer Van Harwegen den Breems, De secretaris, de heer Horn, deed rekening en verantwoor ding van zgn gehouden beheer, waaruit bleek, dat de rekening sloot met een saldo van f 80,14; uit een schrjjven van de drie hoofden der openbare scholen voor onvermogenden is ge bleken, dat er dezen winter geen uitdeeling van kleedingstukken noodïg is geoordeeld, waarom ze van het hun door de afdeeling van «Volksonderwijs" toegestane krediet geen gebmik hebben gemaakt. Het voorstel van het bestuur om aan het ondersteuningsfonds van het Nederl. onder wijzersgenootschap tien gulden te verleenen, werd bij acclamatie aangenomen. In het verslag van den toestand der af deeling werd door den secretaris, den heer Horn, er op gewezen, dat hij over het quotum, aan het hoofdbestuur van elk Üd eener afdee ling te voldoen, met genoemd hoofdbestuur, nogal wat te kampen heeft gehad terwijl uit het verslag van den afgevaardigde ter alge- meene vergadering, den heer Den Breems bleek, dat meerdere afdeelingen tegen het belangrijke deel, dat de algemeene kas vor dert, bezwaren maken. De twee leden van het bestuur, die aan de beurt van aftreding waren, de heeren S. A. Maas en D, Henkemans Dz, werden als zoodanig herkomen. Thans kwam aan de orde het voorstel van het bestuur, op de aanstaande algemeene ver gadering vanwege deze afdeeling het voorstel de generaal, en Bianca voegde er n'iet weinig trotsch bij j>En wat uw geschrift betreft, ik lees het zoo goed alsof het gedrukt ware, AI de brieven, op reis door u geschreven, heb ik kostelijk kunnen lezen. Ik neem de voor mij bestemde taak gerust op mij". Toen ook de handelsraad nog nader aandrong, moest de jonge man zich gewennen geven. Hij duidde den heer BrQckner de plaats aan, waar in zijn schrijfbureau het geschrift te vinden was, reikte hem den sleutel er van aan een bewijs van vertrouwen, dat door den handelsraad blijk baar op prijs werd gesteld en eerlang kon met de lezing worden aangevangen. Werkelijk toonde Bianca zich eene meesteres in de voordracht ook van geschreven schrift en de vet wacbting harer hoorder^ werd in geen enkel opzicht teleurgesteld, ook wat den inhond betreft. De in stille afzondering beschreven reisindrukken gettrgden zoo mogelijk van nog scherper opmerkingsgave en nog dieper gevoel, dan uit Koenraads mondelinge mededeelingen spraken. te doen, de bijdrage aan de algemeene kas voortaan te brengen op 25 cents, zoo noodig met afschaffing van het Volksblad, als equi valent van de daardoor te ontstane leemte in de kas. Aan dit voorstel was het volgende toege voegd: ïMocht de algemeene vergadering dit voorstel, waarvoor bg de andere afdeelingen en correspondentschappen adhaesie zal worden gevraagd, verwerpen, de afdeeling Schiedam collectief het lidmaatschap te laten opzeggenr om als locale vereeniging te blijven bestaan, Tegen dit voorstel bleken bg verschillende leden overwegende bezwaren te bestaan. Ze werden geopperd door de heeren A. Gouka, J. de Wit, W. F. Tak en mr. A, Tak en door het bestuur weersproken; eindelijk loste de discussie zich op in een beoordeeling van den inhoud van het Volksblad, dat door enkelen zeer aangeprezen werd, door anderen werd beweerd niet belangrgk te kunnen zijn, vooral omdat het thans als maandblad uit kwam. Uit de discussie» bleek, dat de alge meene wensch was, bg het groote lichaam aangesloten te blijveD, en dat het Volksblad zou blgven bestaaneen der leden, de lieer P. M. Elberg meende, dat dit voor minder kosten kon worden uitgegeven, dan thans het geval is. Het voorstel van de heeren Sander en mr, A. Tak om aldus te lezen: »De afdeeling Schiedam stelt voor, de contributie aan het hoofdbestuur te brengen op 50 cents per lid", werd ten slotte met *18 tegen 2 stemmen aangenomen. Tot afgevaardigden ter algemeene verga dering werden gekozen de heeren Horn, Van Harwegen den Breems en Maas. Tot plaats vervangers de heeren W. F, Tak, Vernède- en J. de Wit, met welke benoemingen da vergadering haar werkzaamheden besloot. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 18 dezer niet plaats hebben. Aangaande de verhouding vau het Hof tot het ministerie verneemt men berichten, waar uit men zou mogen afleiden, dat de liberale heeren het nog niet ver in de gunst gebracht hebben. Op de soiree ten Hove onlangs gegeven, verscheen de Regentes voorafgegaan door een stoet katnerheeren, jagermeesters en andere mannen met grootsche namen. Voor de libe rale ministers maakte H. M. een buiging, maar met beide handen gaf zij den heer Mackay een welkomstgroet en ook een handje aan Lehman, Buys, Heemskerk en den oud minister Bloem. Alleen de heer Van Tien hoven blqft in de gunst, zegt men, maar meer als vriend van den huize dan als mi nister. (X>. v. 2V.) Naar het D, v. 2T. verneemt, moet minister Tak ernstig voornemens zijn de uitgaven op Zij waren vrij uitvoerig, die getrouw bijge houden schetsen, en hielden het kleine gezelschap menigen avond op de aangenaamste wijze bezig. De generaal liet bet niet aan vragen en opmer kingen ontbreken, die door Koenraad uit zijn geheugen werden beantwoord en zoo werd menig tafereel, kort en bondig beschreven, uitgebreid en kreeg het nieuwen gloed en nieuw leven. Maar van dien gloed kaatste een goed deel terug op den verhaler, wiens gesloten karakter zich van lieverlede in al zijne volheid en edel aardigheid begon bloot te leggen. Wat hem zijn leven Jang ontbroken had, oprechte toewijdingen hartelijke toegenegenheid, zij vielen hem hier tui deel, en het natuurlijk gevolg was, dat ook. hij zicti wijdde aan den vertrouwelijke»! kring, die hem omgaf en als de bloera voor den koeste renden zonnestraal zijn hart ontsloot voor den. weldadige» invloed van vriendschap en liefde. Wordt vervolgd.).

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2