N°. 7973. A0. 1892. Vri dag 18 Maart. x esenveertigst© Jaargang- Buitenlandsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. NOOD TE BEETS, Id de bus aan ons bureau Is nog ontvangen f I.totaal f 16, 6 B L 6 I De heer Somzée heeft in oe Kamer aan gedrongen op betere maatregelen tot bevei liging der mijnwerkers. Natuurlijk nam hij tot uitgangspunt zijner rede de ramp van Anderlues, maar toch meent spr. dat ook op andere plaatsen ongelukken zijn voorgevallen en nog zullen plaats hebben, die met betere veiligheidsmaatregelen zooals bijv. in Frankrijk zijn voorgeschreven door de wet te vermijden zouden zijn. De raad van administratie der mijnen te Anderlues heeft besloten, een millioen frs. beschikbaar te stellen voor de slachtoffers der ramp. Bij hel hulpcomité is daarenboven reeds een bedrag van 33,500 frs. ontvangen. Het hof van assises te Luik behandelde gisteren den dynamiet-dïefstal te Ombret, hij Luik. De jury verklaarde Bustin, Hansen en Langendorf schuldig aan diefstal en clan destien vervoer van dynamietpatronen, tenvijl Hansen verder o. a, werd schuldig verklaard aan poging tot het veroorzaken eener ont ploffing en aan samenzwering. Het hof veroordeelde Hansen tot 15 jaar dwangarbeid en Bustin en Langendorf tot 12 jaar eenzame opsluiting, terwijl het drietal voorts gedurende 20 jaar onder politie toezicht wordt gesteld. Het Journal de Bruxelles, het orgaan van het Kabinet-Beemaert, heeft Woensdag den heer Woeste, den leider der rechterzijde in de Kamer en den vinnigen mededinger van den minister-president, een snuifje gegeven. Het neemt in zijn geheel over een artikel •van de Monitmr de Reme coverden toestand in België, in verband met het incident- Nothomb", hetwelk, zegt het blad, sons vooral interessant voorkomt wegens de stelliog welke dit blad te Rome inneemt". Dit artikel nu is eene doorgaande lofrede op de vbui ten gewoon verheven denkbeelden en het helder staatkundig inzicht" van den heer Nothomb, en eene veroordeeling van hen, die j>elke wijziging van een veroordeeld stelsel hardnekkig bestrijden", sdie weinig begrijpen van de wenschen en behoeften der democra tie", ndie de conservatieve zaak vereenzelvigen met eene verouderde traditie, en het katho licisme blootstellen aan de represailles der overwinnaars van morgen." De Moniteur de Rome heeft maar éen grief tegen den heer Nothomb, n.l. dat hij van rzijne breuk met zjjne party en vrienden een soort schandaal gemaakt heeft". Waarom het debat niet binnenskamers gebonden,inter gariet e lomesiicos Was er dan geen middel weg tusscben dit ontijdig éclat en de stroef heid van den heer Woeste De heer Woeste door Rome gedesavoueerd elk eene voldoening voor de opportunis tische cléricalen, wien hjj het regeeren zoo moeilijk en het leven zoo zuur maakt! DUITSCIILAND. De keizer heeft afgezien van het plan om dit jaar eene reis te maken naar IJsland, omdat dit eiland niet telegraphisch met het vasteland verbonden is. De walvisehjacht gaat echter doorhet keizerlijk jacht wordt daartoe reeds uitgerust. Naar verzederd wordt, is de minister van oorlog Von Kaltenborn-Stachau voornemens af te treden, omdat hij zich niet in staat acht in den Ryksdag de voorgenomen be lastinghervormingen te verdedigen. Als zijn opvolger wordt reeds genoemd generaal Blum, bevelhebber te Erfurt. In de vergadering der commissie uit den Rijksdag voor het ontwerp betreffende den staat van beleg in EIzas-Lotharingen, ver- klaarde de regeering dat dit ontwerp hoege naamd niet een gevolg is van eenig gevoel van wantrouwen jegens de bevolking der geannexeerde provinciën, maar uitsluitend van militaire overwegingen. Verschillende leden bestreden bet ontwerp. BNSELANB. Het Lagerhuis heeft 15,000 p. st. toege staan voor de bestrijding van de mond- klauwze er-ziek te. Chaplin deelde mede dat de ziekte tot dusver in het geheel op 43 plaatsen uitgebroken is, waarsan op twee in het district Londen. Het Lagerhuis bepaalde in zjjn zitting van Dinsdag de werkelijke sterkte van de beman ning der vloot op 64.100 man. In antwoord op den wensch dat meer werk zal worden gemaakt van versterking der vloot, maar wat minder kostbaar dan tot dusver, zeide de mi nister Hamilton dat andere mogendheden veel meer schepen in aanbouw hebben dan Engeland, maar dat de voltooiing daar min stens tweemaal zoo lang duurt als hier te lande. De Britsche vloot neemt geleidelijk in omvang toe, zoodat zij in f894 reeds 43 strijd vaardige kruisers zal bezitten. De bond der mijnwerkers heeft gisteren te Londen een geheime vergadering gehouden, die twee uren geduurd heeft zonder dat een besluit is genomen omtrent den dag van het hervatten van den arbeid. De zitting is ver daagd tot heden. Bij wijze van gerucht wordt gemeld, dat de arbeid aanstaanden Maandag zal worden hervat. De prys der steenkolen is gisteren te Lon den 4 shilling gedaald. Er is bijna geen vraag naar het artikel. Dinsdag werden in de zaak Murrietta officieels liquidaleuren benoemd. De regeerïng van Britsch Canada heeft bij proclamatie het stemrecht verleend aan een vier duizend Indianen, op voorwaarde, dat zjj di ie jaar in dezelfde plaats gevestigd blijven en vooraf namen aannemen, geschikt om in registers van een burgerlijken stand te worden ingeschreven. FltiB JfKIf K. De laatste dagen zijn te Parijs door de anarchisten weder twee dynamiet aanslagen gepleegd, n.l. in een huis op den boulevard St. Germain, waarbjj twee personen ernstig gewond werden en voor Lobau-kazerne, die tot het stadhuis behoort, waarbij een groot gedeelte van den gevet vernield werd, doch gelukkig geen persoonlijke ongelukken wer den veroorzaakt. De opgewondenheid over deze aanslagen is natuurlijk zeer groot, ZiniSEBUSB. Aan beweging in het openbare leven ont breekt het tegenwoordig niet. Na al heigeen sinds eenigen tijd daarin reeds is voorgeval len, komt er nu een manifest van den voor zitter der conservatief-ultramontaansche party in de bondsvergadering. In dat stuk heeft hij de wenschen en eischen der party samen gevat tot een programma, waarin voorname lijk de volgende punten zijn opgenomen: Vooreerst benoeming van de leden der bondsregeering niet meer gelijk tot nu toe door de bondsvergadering, maar rechtstreeks door het volk. Ten tweede, verplichte volks stemming over de wetten en de besluiten der bondsvergadering. Op deze beide punten stemt het programma dus overeen met de wenschen der democraten. Wat betreft hunnen eisch om aan het volk tevens het recht te geven tot het voorstellen van wetten, alvorens defi nitief te worden voorgesteld, worden onder worpen aan de goedkeuring van de kantons. Verder wordt in het manifest meer in het bijzonder tot eisch gesteld; herziening der wet op het huwelijk; erkenning der vrijheid van onderwijs; intrekking van het verbod op vestiging of wederoprichten van kloosters; afschaffing van het grondwetsartikel waarin de jezuïetenorde is verbodenverdeeling van de opbrengsten der invoerrechten tusschen den bond en de kantons; proporlioneele ver kiezingen voor den nationalen raad. Te gelijkertijd eischen de socialisten afschaf fing van de politieke politie en vaststelling van het recht op arbeid, terwijl zij inmiddels reeds zijn begonnen met het verzamelen van handteekeningen om eene volksstemming te verkrijgen over de nieuwe wet op uitlevering van misdadigers. ITALIË. De minister Nicotera heeft alle dagbladen in beslag doen nemen, die uitvoerige ver slagen bevatten van de zittingen van liet repu- blikeinsch congres. Deze maatregel heeft de grootste verbazing gewekt, te meer daar er in die verslagen moeilijk sprake kon zjjn van iets anders dan liet fiasco, door denrepubli- keinsche partij" geleden. Men weet nu reeds te vertellen dat niet minder dan vijf inter pellation over deze zaak by het bureau der Kamer zijn ingekomen. Bij de voortgezette beraadslaging over de begreotiog, verklaarde de minister Luzzalti dat de bezuinigingen door de regeering tot stand gebracht, het cyfer van 178 millioen overtreffen. Het programma der regeering is geheel en al ten uitvoer gebracht kunnen worden. Het evenwicht der begrooting zal weldra een feit zijn, PORTUGAL. Reuter seint uit Lissabon; De geruchten over een moratorium voor de banken te Oporto worden officieel gelo genstraft. De bank is gemachtigd, het uit te geven bedrag aan bankbiljetten te brengen op 12 millioen p. st, zijnde het viervoud van haar kapitaal. Op het oogenblik is 8,340,000 p, st. aan bankbiljetten in omloop. Reuter seint uit Lissabon; De gemachtig den der houders van Portugeesche fondsen hebben den staat hunner onderhandelingen aan O'Leary bekendgemaakt. Het is waar schijnlijk dat de onderhandelingen Zaterdag zullen eindigen. ilElIEi In Argentinië komen weder, naar de Hew- York Herald verneemt, op verschillende plaat sen ongeregeldheden voor. Te San José viel een bende gemaskerde en gewapende lieden de politie aandoodde den commissaris en wondde verscheidene agenten. Men vermoedt dat de oproermakers tot een politieke party behooren, die zich ten doel heeft gesteld de uitbreiding van Engelschen invloed in Argen tinië en het verleenen van concessies aan Amerikaansche en Eogelsche kapitalisten tegen te gaan, JAPAN. De verkiezingen voor een nieuw Parlement zijn afgeloopen; gelukkig, want zij hebben tot heel wat bloedvergieten aanleiding ge geven, Bijna geene kiezersvergadering liep zonder ernstige vechtpartijen af; vooral de beruchte klasse der soshis was het, die door geweld van wapenen hare meening trachtte ingang te doen viodenzelfs in de hoofdstad Tokio hielden die lieden huis en wist de sterke politie eerst nadat 20 dood en en 140 gewonden waren gevallen aan den strijd een einde te maken. Ook de vrijzinnige regee ring deed al het mogelijke om zich thans eene meerderheid te verschaffeno. a. werden 30 dagbladen der tegen party opgeheven, wegens de opneming van artikelen avoor het algemeen welzijn nadeelig". De uitslag is dan ook, dat het ministerie in de nieuwe volksvertegenwoordiging op eeue meerderheid van omstreeks 20 stemmen zal kunnen rakenen. COURANT. AMNNXKëNTsrxDii per kwartaal froneo per post, door het geheek Rijk. AfiMisterlyke Hommers 1.85. - 2.50. - 0.10. B ITKBA V t lOTBBSTRAAT, G 2». advertentieprijs; van 1—10 gewone regels met inbegrip van «ene Courant1.10, Iedere gewone regel meer- 0,10 Drishaai, geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1