Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. j Henri de Tries, werd de droeve plechtig heid besloten. Baamsdonk. Op voorstel van ds. Meisclike heeft zich alhier een comité gevormd, dat zich ten doel stelt het oprichten eener ver eeniging, om door spaarzaamheid orde, vlijt en welvaart, vooral onder den arbeidenden staid, te bevorderen. By genoegzame deel neming zal eene spaarbank worden gevestigd, waarui gelden kunnen worden belegd tegen 3 pCt. sjaars. De gegoede ingezetenen zijn door hot comité opgeroepen tot het bijwonen eener vergadering op Donderdag 24 Maart. Utrecht. Hoewel het programma der eestelijkheden ter gelegenheid van de eerste steenlegging van het nieuwe universiteits gebouw door H, M. de Koningin, neg niet geheel is vastgesteld, is men echter over eengekomen, te zullen overgaan tot het organiseeren van een grooten allegorischen optocht. Veel vereenigingen en bonden hebben reeds hunne medewerking daarvoor toege zegd, en ook die der studenten zullen hieraan meedoen, zoodat aan het slagen van dit plan niet valt te twijfelen. De commissie belast met de uitvoering heeft het plan gevormd om de photographieën der verschillende groe pen aan H.H. M.M. de Koninginnen aan te bieden. postwissel veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf. Beatse hield vol, dat hij onschuldig was en toen een paar jaar later hij had toen al lang zijn straf ondergaan de postbeambte op wiens getuigenis hij werd veroordeeeld, terechtstond wegens verduistering ven gelden, werd zijn onschuld bewezen en het hof van appèl te Brussel sprak hem eindelijk vrij. Beatse stelde nu een eisch tot schadevergoeding in tegen de Belgische regeering, als verantwoor delijk voor haren ambtenaar, en dat proces is thans daarmee geëindigd, dat hem een som van 10.000 francs is toegekend. Te Redding, arr. Haderslaben (Sleeswijk), is een vereeniging gesticht, welke ten doel heeft Sleeswijk te verduitschen. Een aantal inwoners verhuizen naar Denemarken, om hunne zoons aan den verplichten krijgsdienst in hetDuitsehe leger te onttrekken. Daardoor zijn ieder jaar grondeigendommen voor betrekkelijk lagen prijs te koop, en de genoemde vereeniging wil die koepen, ze op voordeelige voorwaarden afstaan aan Duitsche boeren en zoo het Duitsche ele ment in Sleeswijk versterken. Het vonnis van Rosalia Schneider, die met baren man wegens de veelbesproken dienstboden- moorden ter dood veroordeeld was, is door keizer rans Jozef veranderd in levenslangen dwangar beid- Aan haar man zal waarschijnlijk het doodvonnis voltrokken worden. dag het ongeluk achterover van eene trap te vallen, tengevolge waarvan hij reeds den volgenden nacht overleed. De oppassende werkman laat eene vrouw en zes kinderen achter. Te Broeit, bij Joure, is Zondagmorgen de 18-jarige dochter van den veehouder Bergsma van een plank gegleden, welke over het kanaal lag. Zij zonk onmiddellijk en werd kort daarna dood opgehaald. Te Edit (Limburg) zal, onder leiding van kloosterlingen, een gesticht voor gebrekkigen en idioten worden opgericht. Botterdam. Door burg. en weth. alhier is afwijzend beschikt op het verzoek om de inrichting van het nLeger des Heils" uit de Eleonorastraat naar het vroegere ziekenhuis op de Hoogstraat aldaar te mogen verplaatsen en tevens een werkinrichting te openen. Delft. Bij de gisteren gehouden her stemming voor een lid van den gemeenteraad werden uitgebracht 1275 stemmen. Gekozen werd de heer L. Vliegenthart Jr. {UI>.) met 766 stemmen. De heer WJ E. van Berckel (Böfft) verkreeg 458 stemmen. VDravenliagc, Hare Majesteit de Ko ningin-Regentes heeft gisteren een bezoek gebincht aan den koninklijken grafkelder te Delft en legde eenige palmtakken neder op de lijkkist van Koning "Willem III. H. M. heeft laten vervaardigen en doen plaatsen twee geslagen ijzeren hekken tus- schen de pilaren en den muur in den graf kelder te Delft, waardoor eene nieuwe plaats verkregen is, welke ruimte biedt voor drie grafsteden. Op last van H. M. is gisteren in die ruimte geplaatst de kistbevattende het stoffelyk overschot van Z. M. Koning Willem IHin tegenwoordigheid, ingevolge HarerMajesteits verlangenvan generaal graaf Dumoncenu, adjudant-generaal, en kapitein jhr. De Ranitz, adjudant en particulier secretaris van H.'M. De commissaris van den keni uk lij ken graf kelder, de burgemeester van Delft, woonde mede deze verplaatsing bij, welke op passende wijze volbracht werd. De laatste rustplaats van onzen vorst is nu in een aan drie zijden open vak overgebracht. Dientengevolge is thans de kist van Koning Willem III, tot dusver rustende boven het graf van Z. K. II. Alexander, prins van Oranje, geplaatst tegenover die van Koning "Willem I, Dordrecht, Door een drietal zangver- eenigingen alhier worden stappen gedaan om een monsteruitvoeiing voor mannenkoor te geven de pogingen gaan uit van de vereeni ging nAmicitia". Waarschijnlijk zullen nog een 3-tal andere vereenigingen zich daarbij aansluiten. Reeds zijn toezeggingen van dien aard gedaan. Amsterdam. Door eene groote schare van vrienden en belangstellenden begeleid, werd gisteren het stoffeljjk overschot van mevrouw Sophie de Vries op de begraafplaats »Zorgv)ied" bijgezet. Op den doodenakker vond men vereentgd schier allen die tot hettooneel in betrekking staan, onder wie vele kunstzusters der overledene. Ook de Rotterdamsche tooneel- wereld was vertegenwoordigd. De onder kransen bedolven lijkkist werd door de heeren Bouwmeester, Clous, De Jong, Toumiaire, De Boer en Schutze grafwaarts gedragen. De stoet werd voorafgegaan door het muziek korps van het Paleis voor Volksvlijt, dat Chopins' treurmarsch deed hooren. Aan de groeve voerden het woordmr. Van Sorgen namens den raad van beheer der vereeniging sHet Ned. Tooneel", Louis Bouw meester namens »Apollo", J. H. Róssing namens de directie Le Gras en Haspels en de familie Oldenzeel te Rotterdam. Met een woord van dank door den heet Men gelooft dat de beruchte Jack the Ripper ont dekt is. Het is zekere Williams, die te Melbourne is gearresteerd als verdacht van zijne vrouw vermoord te hebben, wier lijk gevonden is onder een met cement belegden haardsteen in eene woning in de voorstad aldaar. Het blijkt, dat dc bedoelde Williams in het najaar te Liverpool gehuwd is, waar bij eene geheimzinnige villa in de voorstad bewoonde en ruim geld uitgaf, zonder dat men iets omtrent zijn verteden wist. Naar aanleiding van een bericht uit Melbourne en uit overweging dat eene dame en kinderen, die Wil liams herhaaldelijk op zijne villa te Liverpool! bezochten, plotseling vóór zijn huwelijk spoorloos verdwenen waren, deed de politie te Liverpool gisteren huiszoeking aldaar, en mocht zij er de lijken ontdekken van eene vrouw en vier kinderen onder een getneUelden keukenvloer. De dochter van den Duitschen schrijver Wilhelm Jensen wordt door baar aanstaand huwelijk met prins Ernst van Heiningen de schoonzuster van keizer Wilhelm'» zuster Charlotte, die met den erfprins van Meiningen is gehuwd, uit welk hu welijk slechts Óen kind is geboren, een meisje, dat nu 13 jaar oud is. Voor eenige dagen zijn te Rijsel de beruchte spocrwegdief en inbreker Sommer met een zijner handlangers, te Gent zijne minnares en te Ant werpen de minnares van den bedoelden band- langer aangehouden. Eerstgenoemde was, gelijk men weet, het hoofd eener bende waarvan ver leden jaar bier ta lande een der leden, Kooien, te Haarlem veroordeeld werd en welke in België en Duitschland allerlei diefstallen pleegde. Zij was uitstekend ingericht, maar de heeren «werk ten" nooit anders dan met hun tweeën of drieën. Het waren altegader loodgieters, slotenmakers, leidekkers, glazenmakers, timmerlieden. Hun hoofdkwartieren hadden zij te Antwerpen en Gent, waar do geroofde gouden en zilveren voor werpen versmolten plachten te worden. Twee van de voornaamste leden der bende, Strozynski en Hadrych, den 17nOct. 1.1. veroordeeld, zitten te Leuven gevangen. Sommer had te Rijsel als handelsreiziger, onder den naam Vanvert, kamers gehuurd. Bru tale diefstallen op villa's in den omtrek en eene reeks bevelen tot aanhouding van allerlei recht banken waren oorzaak, dat do aandacht op hem viel. Hij is reeds meer dan eens veroordeeld ge weest, maar wist telkens te ontkomen. Eenige jaren geleden werd een werkman te Renesse, Alphonse Beatse genaamd, wegens het plaatsen van een valsche handteekening op een Op het Kanaal, 1 i/s mijl ten noordoosten van den vuurtoren Sovereign Shore, is het Fransche schip Achiilc, van Bilbao naar Duinkerken, in den grond gevaren door een nog onbekend stoomschip. De kapitein en twee matrozen werden gered door twee loodsenmaar vijf van de bemanning ver dronken. Het stoomschip fVyndciiffc, van Cardiff met 1200 ton kolen naar Dieppe, is bij Lizard gezon ken, na met een onbekend schip in aanvaring te zijn geweest. De geheete bemanning is verdronken. '«■«RAVBKHIGË17 Maart. Tweede Kamer. De heer Huber heeft zijn interpellatie over den vee-invoer in Engeland ingetrokken. Morgen zal het sectie-onderzoek omtrent de belastingwetten worden voortge zet. Bij het voortgezet debat over de wijziging der militiewei is liet amendement der com missie vr.n rapporteurs op art. 1, om duide lijk te bepalen dat dc achtjarige diensttijd slechts voor drie jaar zal gelden, in afwach ting der tegerwet aangenomen, na verwerping van het amendement-Löben Seis om slechts 2 jaar den achtjarigen diensttijd toe te staan. Bij het volgend onderdeel is met 50 tegen 42 stemmen aangenomen het amendement- Van Houten om geen achtjarigen diensttijd, maar den zevenjarigen te behouden. Eind stemming Dinsdag a.s. In do maand Mei e.k, zal ta 's-Grovenhago een vergelijkend onderzoek plaats heb bon van personen, dia wenscben te dingen naar do be trekking van klerken der telegraphie. Aanstelling van klerken der telegraphie ge schiedt op een jaarwedde van f400, welke belooning, zoo zij mot het gewone dienstwerk zijn belast, tot f900 en, bij opdracht van belang rijker werkzaamheden, tot f1200 kan klimmen. Zij, die zich aan het onderzoek verlangen te onderwerpen, moeten zich daartoe vóór 15 April 1892 aanmelden bij het departement van water staat. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de St.-Ct. no. 64, Den ln April worden aan de postkantoren de 3-cents-pestzegels, die niet genoemden datum als recht verschuldigd zijn voor brieven binnen de stad, verkrijgbaar gesteld. Deze zijn oranjekleurig ■on dragen de beeltenis van onze Koningin, en zijn nog leelijker dan de vijf-cents-postzegels. Op 10, 11 en 12 Mei a.s. zal te Loosduinen door de afdeeling iWestland" der Hullandsche maatschappij van landbouw eene tentoonstelling worden gehouden van afgesneden tulpen. De commissie vraagt de inzending vanenkele en dubbele tulpen, van de Duc-soorten, enkele en dubbele narcissen, van voorwerpen, gevuld met afgesneden tulpen en groen, en van een rond perk met afgesneden tulpen, ter grootte van 75 cM in diameter. Met het oog op de kleine telers*is bij de eerste twee nummers ook roededeeling geoorloofd door inzending van weinig soorten. Door vijf Wostlandüclie bloerobollenkweekets- vereenigingen zijn medailles uitgeloofd on subsidien toegekend. De heer Waldeck, te Loosduinen, is voorzitter der ten too netel I i ngs-co tn missi e. Op de groote boerderij van den lieer J. Doorn bos te Laskwerd (gem. Appingedam), is door den rijks-veearts 11. II. Hu f uga, van Appingedam, en den districts-veearts voor Friesland, Van Siaa, standplaats Leeuwarden, bij een veestapel van 3B stuks hoornvee liet mond- en klauwzeer gecon stateerd Door den minister, die onmiddellijk van het geval por telegraaf in kennis is gesteld, is reeds eene aanschrijving gr laan om voor militai ren te ztugen, welke de hoeve zullen af.luiten. Op 'toogonblik wordt de stal door politie be waakt, Van waar de besmetting afkomstig is, is niet bekend. Naar men verneemt, zullen tengevolge der heerschende veeziekte in België, de grenzen isschen .ystleti en St.-Geertruid door een detachement militairen worden bewaakt. Ir; IJ-, Haarlem met moer- en Sjiaarndammerpel- ders is het wintergraan door de vorst der laatste dagen dood ge vroren, zoodat de landerijen opnieuw moeten worden beploegd en bezaaid. 'ij de vet huring der landerijen die voor en nu te Beetgum en omstreken plaats bad werden voor het gehee! aanmerkelijk hoogor sommen dan die in Je aatste jaren geboden. Enkele perceeJen konden f 03 p. p, tu„ dat is bijna f 170 per HA jaar- Hjksche huur opbrengen. Bij den landbouwer J. Doorenbos, te Appinge dam, is onder het vee de besmettelijke mond- en klauwziekte (tongblaar) uitgebroken. Langs den gekanaliseerd en Hollandschen fJsel ziet het er voor de veehouders niet gunstig uit. Ten gevolge van den natten zomer zijn vele koeien «onganscn naar den stal gegaan, en tm de tijd van tiet kalven is aangekomen, bezwijken er vele. Gelukkig is de prijs der jonge varkens in den laatsten tijd weer stijgende en bedraagt die ge middeld fl.5Ö per week. Het is volstrekt geen zeld zaamheid, dat biggen van 6 weken voor f10 alt het stuk worden verkocht Het winteikoren, dat vóór den winterhieren daar veel te lijdon heeft gehad van de slakken, houdt zirh ondanks de strenge vorst nog tamelijk goed, en belooft in elk geval meer dan den vorigen winter. Bij de jongst gehouden verkooping van dennen in de Opsterlandsche hosschon (Fr.) was het getal gegadigden zóo groot, dat de voorraad minstens viermaal te klein was, om allen naar belmoren te bedienen. De oorzaak hiervan is de vraag naar dit hout voor de mijnen in liet buitenland. Hooge prijzen weiden besleed, zoodat de dennenbouw aldaar thans flinke winsten verschaft. Door de atgemeene Duitsche landbouw-maat schappij was in het vorige jaar een wedstrijd georganiseerd van melk-ontroomers (centrifuges), die door arbeiders in beweging kunnen worden gebracht. Daar de Laval's Alfa Hand separators eerst na dien wedstrijd in den handel gebracht zijn, werden deze nu nog afzonderlijk door het bestuur dezer land bouw-maatschappij aan het proefstation voor zuivelbereiding te Proskau grondig beproefd. De uitstag van deze proefnemingen was zoo gunstig, dat aan de Alfa Handseparator nu door de Duitsche land bouw-maatschappij haregroote zilveren medaille is verleend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3