Binnonlandscho Berichten. De Engelsche Zon, ■worden. Spoedig echter werd de orde her steld, welke verder niet meer gestoord werd. Keizer Wilhelm heeft bepaald dat de nieuwe hoofdkerk te Berlijn, waarvoor de Landdag dezer dagen een krediet van 10 roillioen mark verleende, den 27n Januari 1900, dus op zijn verjaardag, zat worden ingewijd. Misschien krijgt hij van de natie dan nog wel ten geschenke wat de kerk meer dan genoemde som zal kosten en welk bedrag hij voorloopig uit eigen beurs moet bijpassen. Voorzichtigheidshalve heeft hij ech ter bepaald, dat alle overtollige weelde bij den bouw zal geweerd worden. Aan de Münchcner Ally. Zeitg. wordt ver zekerd dat de vervolgingen wegens majesteits schennis, welke in den laatslen tijd zija ingesteld, hebben plaats gehad zonder mede weten van den minister van justitie en door dezen noch door den rijkskanselier worden goedgekeurd. De Berlijnsehe politie heeft Woensdag middag bij tal van anarchisten huiszoeking gedaan, een groot aantal dagbladen en andere drukwerken in beslag en twee personen in hechtenis genomen. Het gemeentebestuur van Dusseldorf heeft een contract gesloten lot aankoop eener opper vlakte grond vaa lti/s hectaren, ten behoeve van den aanleg eener Rijnhaven aan de zuidzijde der stad. Te Mannheim is onder de r.ationaal-libe- ralen eene vereeniging van jeugdige leden gevormd, met het doel jongelieden op de hoogte te brengen van de politiek van den dog en hen op te leiden tot sprekers in vergaderingenmede als tegenwicht tegen hetgeen de sociaal-democraten in dat opzicht doen met hunne te Berlijn gevestigde Volks- Universiteit", waar tegenwoordig meer dan 1300 personen in zes klassen onderricht ont vangen. BEIGIE. De anarchisten, die wraak gezworen hebben over het strenge vonnis, tegen hunne Luiksche broeders uiigesproken, hebben al dadelijk aan hunne belofte weien te voldoen. Woensdag avond is voor de deur van het huis van den heer Reuson, president van het hol van assisen te Luik, een dynamietpatroon neergelegd. Ge lukkig werd het voorwerp bemerkt dooi- een agent, die de tegenwoordigheid van geest had de reeds brandende lont met zijn sabel afte snijden en uit te dooven. Van de schuldigen heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken. P R A Ti K It IJ ÏL Volgens de Temps is te Parijs een per soon gevangengenomen, die beschuldigd wordt de dynamïetbom gelegd te hebben in een vensterbank van de kazerne Lobau. Verscheidene personen hebben weeronge- teekende brieven ontvaugeD, waarin hun aan gekondigd wordt dat dit of dat gebouw door dynamiet in de lucht zal vliegen. Zoo is den houding was daarbij zoo weinig innemend, dat voor Koariraad dit compliment al zeer weinig strooiend was. Hij wist nu, wat hem tegenover de trotsche vrouw ook verder te wachten stond. F,n zijne verhouding tot het gezin en ook in zijne houding bij de tafelgesprekken of avondgezel schappen was hoegenaamd giwne voranderiog merkbaar. Anders was het buiten den huiselijken kring. Daar begon men hem sedert het duel als een belangwekkende persoonlijkheid te beschouwen en bovendien als den toekomstïgen schoonzoon van den rijken fabrikant. Men was niet weinig verbaasd, dat hij er zelf niets van scheen te be speuren, hoezeer hij in de schatting van het pu bliek gestegen was, even bescheiden, ja bijna schuchter in het gezelschap optrad als voorheen en zelfs tegenover Bïanca geheel in zijn rol bleef. Ook het meisje bemoeide zich in het openbaar niet bijzonder met hem trouwens, zij ook was steeds ernstig en in zich zelve gekeerd. Nu en dan ■wierp zij alleen «en doordringenden, vorschenden directeur der Jockey-club zoodanige brief geworden met aanduiding, dat het op de club gemunt is, en de maire van het negende arrondissement van Parijs ontving een brief, Waarin de ondergang aangekondigd weidt van de mairie in de Hue Drouoten het daar gelegen verkoophuis, en het zou eerstdaags gebeuren. ENGELAND. By de behandeling in het Lagerhuis van het ontwerp om de regeering een krediet te verleenen" van Vis op de begrooting voor 189293 maakte de heer Labouehere zijne stem afhankelijk van eene verklaring der regeering tegen wanneer zy de nieuwe ver kiezingen denkt uit te schrijven. Door den voorzitter tot de orde geroepen, verklaarde Labouehere een krediet van s/it noodig le achten. Toen de voorzitter opmerkte een der gelijk voorstel niet te kunnen toelaten, stelde Labouehere verdaging van het ontwerp voor. De minister Balfour verklaarde daarop, onder toejuiching van de ministerieele meerderheid, dat deze obstructionistische motie slechts ten doel heeft, de i-egeering te dwingen liare plannen ten aanzien der algemeene verkie zingen uiteen te zetten, waaromtrent de heer Labouehere echter evenveel weet als zij zelve. In de gisteren gehouden vergadering van den rnijmveikersbond is besloten dat de man nen, te beginnen met Maandag a.s., als wanneer zij het werk hervatten, slechts vijf dagen per week zullen arbeiden. RUSLAND. De regeering is voornemens een spoorweg door den Kaukasus te doen leggen. Volgens een te Krnkau verschijnend blad heeft de Russische politie, op aanwjjzing der Franse he veiligheidspolitie, te Szezakova een Fiansch reiziger gearresteerd, die een pak dynamiet in Rusland trachtte binnen te smok kelen. SPANJE. In het ministerie zal a.s. week de volgende wyziging worden gebracht: de heer Villa- verde wordt belast met de portefeuille van financiënRomero Robledo binnenlandse he zakenDavila justitieSanchez Bedoyn koloniën. De heer Si 1 vela heeft geweigerd, zelf zit ting te nemen in het Kabinet, maar keurde liet goed, dat zjjn vrienden den minister president Canovas te hulp komen, teneinde de Gnaneieele crisis te bezweren. PORTUGAL. De Biarlo popular, het orgaan der progres sisten, meldt dat de regeling met de buiten- landsche fondsenhouders niet zal berusten op een vermindering van interest, zooals eerst werd voorgesteld. Men zal zich bepalen tot een regeling, waarbij de coupons gedurende drie jaar niet betaald worden in geld, maar in rentegeven de schuldbewijzen, binnen 30 jaar aflosbaar. Overigens zal de regeering vol- blik op den jonkman, waagde het ook enkele keeren ham aarzelend eene opmerking te maken of eene vraag te doen, doch als hij zich dan niet een kort en weinig vleiend bescheid van een verder onderhoud trachtte af te maken, wendde zij zich spoedig weder van hem af. Zelfs de scherpste blikken waren niet in staat te doorgron den in welke betrekking de jongelieden weder- keeiig stonden. Wendde men zich om eenige ophelderingen tot mevrouw Brückner, dan maakte ook deze zich met een schouderophalen ofijskouden lach van de zaak af en viel dadelijk in een ander onderwerp. Zoo moest men eindelijk wel tot het besluit kernen, dat men zich vergist bad, en bleef de geheele geschiedenis een open vraagstuk, waarin zelfs bejaai'e dames geen licht meer konden ontsteken. De jongelieden echter grepen ■weer meed en begonnen de rijke erfgename weer het hof te maken. Zoo verliep eenige tijd rustig en kalm, maar met zich zelf tevreden was geen der partijen. Bïanca scheen een imvendigen strijd te voeren doende waarborgen geven voor de uitvoering der overeenkomst. De Commercio meldt, dat de regeering niet in staat zal zijn den April-coupon te voldoen, zoo met de schuit!eischers geen overeenstem ming wordt verkregen. Een staatsbankroet zou dan onvermijdelijk zyn, B M E N I E. De Kamer heeft het ontwerp-adres van antwoord op de koninklijke boodschap in beginsel aangenomen met SS tegen 17 stem men en besloten tot de behandeling der paragrafen over te gaan, S E R Y I E. Met groote meerderheid heeft de Skupt- schina het wetsontwerp, met betrekking tot de bekende verklaring van den ex-koning Milan, goedgekeurd. SCHIEDAM, 19 Maart 1892. Het bestuur der gestichten voor epilepti sche n te Bethel, by Bielefeld, waar aan arme lijders aan vallende ziekte, zonder onderscheid van afkomst of geloofsbelijdenis, een tehuis, zorgvuldige verpleging en werk wordt ver schaft, doet een beroep op zijn vrienden in Nederland, vanwaar ook vele der daar ver pleegde patiënten kwamen. Er moest namelijk, om in bet gebrek aan water te voorzien, een bron uit de bergen naar de inrichtingen worden geleid, en om die bron te verkrijgen moest een hofstede worden gekocht, waar voor, met de kosten van leiding enz., 50,000 mark noodig was. Ter afdoening van dat bedrag is in üuitsch- land al 40,000 mark bijeengebracht, en men hoopt nu dat de overige 10,000 mark door bijdragen uit ons land gedekt zullen worden. »Nu onze vrienden in Duitschland", zegt het bestuur, sons reeds 4/5 der waterschuld betaald hebben, is het niet onbescheiden als wij ons nu tot onze vrienden in Nederland wenden, met de vriendelyke bede ons te hel pen, om ook het laatste vijfdedeel te betalen." Bijdragen worden ia ontvangst genomen door pastor F. von Eodelschwingh, president van het bestuur der Kolonie für Epilepti sche", te Bethel, bij Bielefeld. Naar wij vernemen, bestaat het comité van organisatie voor het IVe internationaal con gres tegen het misbruik van alcoholhoudende dranken, dat in September a.s. te 's-Graven- hage zal worden gehouden, uit de volgende leden: mr. O. J. E graaf van Bylandt, dr. H. I. de Dompierre de Chaufeptd, mr. C. C. E. d'Eugelbronner, mr. F. G. van Eek, mr. II. Goeman Borgesius, mr. J. Heemskerk Az,, G. van Herwaarden, J. M. Heybroek, dr. Th. Isaacson, dr. C. W. Jansen, mr, H. J. Kist, E. J. W. Koch, J. H. Z. Koch, dr. J. P. F, van der Lith, mr. D. R. baron v. Lynden, F. v. d. Meuten, C. 0. G. de Ridder, dr. W, P. en bracht den meeaten tijd op hare kamer door. Als het guurder wordende weder het toeliet, kon zij lang alleen door de paden van den tuin dwalen dan mengde zij bare zuchten met het geruisch van den herfstwind door de toppen der boomen en stond baar gelaat even donker als de met wolken bedekte hemel. Brak er onverwacht een zonne straal door, dan kon ook een glimlach van hoop en moed om haren mond spelen, alsof die straal in haar gemoed plotseling licht en wartnte had gewekt, iNeon, neen 1" riep zij dan, waartoe mij nog langer gekweld. Ik ben er immers zeker van, ik heb het bewijs, dat hij mij liefheeft. Ik vrees alleen, dat ik zijn trouwe opofferende liefde niet waar dig ben I En toch, toch moet ik licht hebben in de duisternis, die mij nog maar altijd omgeeft. Hij zal dat licht niet ontsteken, ik zelf moet het doeu, ik zelf de klove, die ons voor de wereld scheidt, overstappen Maar, als schrikte zij voor hare eigene woorden, dan hield zij eensklaps op. Zij gevoelde dai zij bloosde, uNeen vervolgde zij Ruyscb, mr. F, W, J. G. Snyder van Wissen- kerke, dr. B, J. Stokvis, H. L. "Verspyck, A, v, d. Voort Az, W. P. Walburgh Schmidt. Het congres zal geleid worden door den minister van staat mr, J, Heemskerk Az. Eenige punten van beschrijving van de aanstaande 41ste algemeene vergadering der Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Hand werksDy verheid in Nederland" zijn door het hoofdbestuur reeds openbaargemaakt. Het zijn voornamely k die onderwerpen, welke op de vorige algemeene vergadering onafge daan bleven. Zij betreffen lo. keuze van gas of electriciteit voor ver lichting van fabrieken en werkplaatsen; 2o, overbeidsplïcht voor de verzekering van werklieden tegen de gevolgen van ongelukken bij werken 3o. wijze van verwarming van spoorweg- compartimenten, vooral met 't oog op de 3e klasse 4o. rijkswet tot pensionneer!ng van arbei ders, werklieden, klerken, dienstboden enz., van beiderlei kunne; 5o. wet omtrent den waarborg van gouden en zilveren werken 6o. maatregelen om de binneniandsche scheepvaart tot meerderen bloei te brengen; 7o, regeling tot bevaarbaarliouding van de rijks vaarwaters bij strenge vorst en inval lenden dooi (voorstel Utrecht So. uitbreiding en nadere regeling van het onteigeningsrecht, speciaal met 't oog op den aanbouw van arbeiderswoningen 9o. oprichting van fabrieken van vloeibaar koolzuur (bereiding met cokes) voor de industrie hier te lande. Om houten vloeren voor spoedig verrotten te bewaren, is het goed onder denvloereen laag fijngeklopte smidssintels te strooien en deze met een flinke laag goed gedroogde steenkolenasch te bedekken. Breda, Eenige voorname ingezetenen koesteren het plan, alhier eene afdeelingop te richten van den Nederlandsehen Volks bond Hoofddoel is, den werkman een een voudig, doch gezellig lokaal te verschaffen, waar, tegen den kostenden prijs, brood, bier, koffie en chocolade (geen sterke drank) te verkrygen is. (Ingezonden.) Eenïgo dagen geleden werd den volke kond gedaan, dat met primo Mei de tijd van Green wich voor het spoorwegverkeer aangenomen en de openbars uurweiken daarmede in overeen stemming gebracht zullen worden. Voor hen, die over de gevolgen van dien maatregel niet hebben nagedacht, of wel zich de moeite gegeven hebben te vergeten, wat zij op de schoolbanken over tijd aanwijzing geleerd hebben, het volgende Als ergens op de wereld de zon haar hoogste punt heeft bereikt, is het op die plaats middag of, om 't in uren uit te drukken, 12 uur. Onge- weer ook dat is niet mogelijk. »0, als hij zoo veel stoutheid eens meteen medelijdenden hoonlach beantwoordde, ik zou van schaamte in den grond zinken 1" Even besluiteloos als zij gekomen was, verliet zij het park en keerde in sombere stemming naar hora eenzame kamer terug. Doch reeds den volgenden dag scheen Bianca tot een afdoend besluit gekomen, dat haar hare gemoedsrust en opgewektheid teruggeschonken had. Het stond op haar gelaat te lezen en was uit hare geheele houding op te maken, toen zij aan tafel verscheen. Na liet diner trok mevrouw Brückner, zooals zij gewoon was als er geene- gasten waren, zich spoedig terug. De handelsraad begaf zich met den generaal naar de veranda, waar «tan vriendelijke herfstzon als ten afscheid de bruine bladeren en de herfstasters bescheen, Koenraad maakte zich gereed oio naar zijn bureau- terug te keeren, toen Bianca hem snel en vastbe raden te gemoet trad. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6