Gemengde Berichten, van verltoogiDg dezer belasting sprake is. Zulk eene verhooging sticht altijd eenig kwaad, doet altijd de ellende eenigszias toenemen. Het is echter de vraag, hoeveel goeds bier tegenover staat Indien de zware aceijns zeer krachtig bijdraagt tot beperking der dronken schap., is dat zulk een voordeel, dat men ach het nadeelgetroosten moet." nMaar als men op 2 mil)toen gulden rekent, dan rekent men niet op vermindering van dron kenschap. En als de tappers de glazen kleiner maken of het vocht wat meer aanlengen, dan vermindert de dronkenschap" zeer weinig en komt des ministers rekening niet uit. »Bestrijding van drankmisbruik is in geen geval in de voorgestelde verhooging te zien." Het hoofdbestuur der Ned, maatschappij voor geneeskunde heeft zich tot de regeering gewend met een adres in zake de artsen wet. Het betuigt daarbij adhaesie aan verschillende der voorgestelde wijzigingen, die geheel beant woorden aan hetgeen sinds jaren door de maatschappij werd gewenschtzoo wat de voorgestelde wyziging betredende de toelating tot het eerste natuurkundig examen aangaat, als de verbetering der voorwaardenrege lende de opleiding der tand-artsen. Daarentegen stemmen de voorgestelde be palingen, om vreemde artsen op nader by maatregel van inwendig bestuur vast te stel len voorwaarden tot de praktijk hier te lande toe te laten, niet overeen met de velschillende besluiten, door de Nederlandsche maatschappij van geneeskunde genomen. Nog in de alge- meene vergadering te Zuifen in 1891 werd de vraag gesteldMo eten ter zake van het verkrijgen der bevoegdheid tot uitoefening der geneeskunde in haar geheelen omvang uit zonderingsbepalingen gemaakt worden voor hen, die zulke bevoegdheid reeds in het bui tenland verkregen hebben Bij de tegen standers gold vooral het toenemen van het aantal Ned. artsende vrees voor lichtvaar dige toelating van buitenlanders, de omstan digheid dat de Nederlanders aan buitenland- scbe universiteiten zouden gaan studeer en en de omstandigheid, dat het ook thans mogelijk sij het ook moeilijk is, dat buitenlan ders hier te lande een diploma verwerven. De vereeniging tot behartiging der stoom- vaartbelaugen in Nederland heeft zich met een adres tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid gewend, waarin zij Z.Ex. eerbiedig verzoekt zijne tusschenkomst te willen verkenen, om de nadeelen die de aanstaande sluiting van de spoorwegbrug over de Gouwe bij Gouda ten gevolge zal hebben, tot een minimum te beperken- Zij veroorlooft zich den minister op te merken, dat in den spoorweg der Hollandsche spoorwegmaatschappij in de laatste jaren verschillende bruggen zijn hersteld of ver nieuwd, o.a. te Haarlem en te Schiedam, ■wrarbij geen sprake is geweest van sluiten der vaart. Het spreekt vanzelf, dat de invoering van de nieuwe tijdsbepaling niet zonder verzet zal plaats hebben.In de Haarl. Otwordt thans zelfs door een inzender betwijfeld ol de regeering wel het recht heeft om op 1 Mei alle klokken 20 minuten achter te laten gaan, In verband hiermede herinnert hij, dat Napoleon III den Parijschen tijd voor alle gemeenten heeft willen invoeren, en er is van gekomen, dat men op de torenklokken twee minuutwijzers heeftden eenen met den uurwijzer den plaatselijken middelbaren tijd aangevend; den anderen (zwaar verguld) den Parijschen tijd wijzend. Althans zoo was het twintig jaar geleden. Men kon alzoo op het torenuurwerk den Napoleonlischen tijd zien; maar men richtte zich er in het bur gerlijke leven niet naar. "Wij mogen wel aannemen, concludeert schrgver, dat in het vrije Nederland een bestuursmaatregel niet zal doorgaan, die onder het despotisme van den gewezen Fransehen keizer zelfs in Frankrijk geen ingang heeft kunnen vinden. Op de begraafplaats Eik-en-Duinen te 's-Grsvenhage is Zaterdag in allen eenvoud de gedenksteen geplaatst, die het graf van wijlen Joh. J. H. Verhulst zal sieren. Deze gebeur tenis viel samen met den 76sten verjaardag zijner geboorte, 19 Maart 1816. Op den steen vindt men alleen eene zinne beeldige voorstelling van zijne kunst, benevens de data van geboorte en overlijden. Ook de marmerbuste, waarvoor eene plaats in het rijksmuseum te Amsterdam zal worden aangevraagd, nadert hare voltooiing en men hoopt de onthulling daarvan met veel plech tigheid te doen geschieden. De Zuiderzee-vereeniging heeft bericht van haar plannen en werkzaamheden aan ver schillende hooggeplaatste personen gezonden, wier belangstelling in deze vaderlandsche zaak ze kent, H. K. H, de groothertogin van Saksen heeft een opmerkelijk antwoord gezonden, waarvan ons een en ander is medegedeeld. Zij spreekt hare waardeering uit van het streven der vereeniging en verklaart hare warme belangstelling in het zeer gewichtige, ernstige, nationale vraagstuk, dat in zijne ge volgen zoo belangrijk kan worden voor de ontwikkeling van Nederland, Prinses Sophie vertrouwt, dat nu de zaak zoo veelzijdig is onderzocht geworden en met de verschillende belangen rekening gehouden is, eerlang tot den aanvang van het groote werk zal kunnen worden overgegaan, waar door zij een harer liefste wenschen zoude in vervulling zien komen. (Sbl.) Omtrent de commissie van emigratie, die zich dezer dagen in ons land heeft gevormd, wordt thans nader gemeld, dat binnen wei nige weken een bureau zal worden geopend, waar men alle in forma tien zal kunnen inwin nen voor emigranten, die wenschen naar Canada, Montana en andere plaatsen in Amerika, naar Zuid-Afrika en Sumatra of andere plaatsen van onze bezittingen te emigreeren. Deze commissie stelt zich ten doel, om door middel van goede informatiën, die zoo nauw keurig mogelijk zullen ingewonnen worden, al degenen die ons land wenschen te verlaten met raad en daad bij te staan. Daar toe heeft ze uit haar midden een vijftal leden gekozen, die meer in het bijzonder voor dit doel handelend zullen werkzaam zijn. Er heeft zich te Amsterdam eene commis sie uit heer en en dames gevormd voor feeste lijkheden, die Woensdag en Donderdag 20 en 21 April in liet concertgebouw zullen plaats hebben ten bate van de gezondheid kolonies voor kinderen. De uNederiandsche Vereeniging van Post zegelverzamelaars," die zich ten doel stelt, het verheffen en bevorderen van de postzegel- kunde in het algemeen en in Nederland en zijne koloniën en bezittingen in het bijzonder en wier zetel te Amsterdam is gevestigd, telt 325 leden. Voor Amsterdammers bedraagt de jaarlijksche cont ributie f 7.50, voor anderen f5. De heeren Tydeman en Co. te Pretoria heb ben een kalender uitgegeven, welke zeker het zijne zal bgdragen om in Nederland de kennis van de Zuidafrikaansehe gewesten te verster ken. Hij bevat o. a. een zeer duidelijke gra- phische voorstelling en percentsgewijze ver houding van groote en bevolking van Znid- Afrika en zijne onderdeelen. Eigen Haard bevat een levensbericht, met portret, van prof. mr. J. de "Wal, met bijschrift van mr. A. A. de Pinto. Aan den portier J. Ausems de Vries te Lage Zwaluwe, die door zijn onverschrokken optre den op 20 Februari eene vrouw het leven redde door haar van de spoorlijn waarover een trein naderde weg te trekken, is door de exploitatie-maatschappij eene geldelijke be looning toegekend, terwijl hij bovendien bij dagorder eervol zal worden vermeld. Naar het V. J>. verneemt, zal de heer Jac ques Heijtnans, een geboren Maastrichtenaar, aan de muziekschool, die te Bombay wordt opgericht, als leeraar in het vioolspel optreden. Te Loosdrecht was onlangs eene dochter van den heer E., te 's-Gravenland, komen logeeren. Nauwelijks echter had de hond het vertrek zijner jonge meesteres bemerkt, of hij liep zoolang totdat hij haar gevonden had. Nadat hy op ondubbelzinnige wijze zijne vreugde had te kennen gegeven, werd hem een briefje aan den hals gebonden en hem beduid, dat hij nu de terugreis wel weer kon aanvaarden. Weg te jagen behoefde men het dier niet het vertrok en ging naar huis, doch den vol genden morgen was de hond weer vroegly dig te Loosdrecht en herhaalde telkens zijn bezoek zoolang de jonge dame aldaar gelogeerd bleef. Het programma der sComeniusfeesten" verschijnt binnen enkele dagen bij den uit gever H. C. A. Thierne te Nijmegen. Dit uitvoerige stuk voor de feestcommissie, opge maakt door den archivaris te Naarden, den heer A. N. J. Fabius, bevat niet alleen het eigenlijk programma, doch ook den tekst der cantate, zoowel in het Hollandsch en Duitseh, dien der liederen, enz.verder is er aan toegevoegd een »Festschrifi" in het Duitseh, met drie lichtdruk platen, naar oor spronkelijke aquarellen van C. L. van Kesteren en voorstellende het uit- en het inwendige der Fransche keik te Naardea in welstand, alsmede het zoo fraaie Naardensch raadhuis. Een fragment van den marsch der cantate soli voor sopraan en tenor en een der koren vormt met dit alles een fraai geheel. Aan het programma ontleenen wij o. a. het volgende Het feest begint Zondagsavonds (27 Maart a.5.) met eene bijeenkomst te Amsterdam in »het Huis met de Hoofden", waar o. a. als sprekers zullen optreden de heeren Bonman, prof. dr. Rogge en prof. dr. Van Toorenen- bergen. De plechtigheid in de groote kerk te Naar- den op den 28sten Maart vangt aan teil1/* uur. Behalve de cantate zullen hier door het koor verder ten gehoore worden gebracht het koor uit die Schopfung iDie Hjmmel erziihlen die Ehre Gottes" en een sAltdeut- sches Lied". Onder de soli voor orgel komen voor het groot »Hallelüjah" van Hiindel en het sCélèbre air du Stabat Mater" van Rossini voor orgel door Fr. Liszt. De sopraan- solt van mejuffrouw Nanny de Roever en die voor tenor van den heer Bern. Schmeink zullen zeker tot de glanspunten van deze werkelijk veelbelovende uitvoering behooren. Gelijk bekend is, zal prof. dr. Rogge de feestrede houden. De onthulling van het Comenius-gedenk- teeken zal plaats hebben ten li/, ure, de opening der tentoonstelling te 2 uur. Door de Gooische stoomtram wordt ge zorgd voor extra trammen. VGravenhage. H. M. de Koningin-Re gentes zat aanstaanden Donderdag een kort bezoek brengen aan Soestdyk. Opsterland. Op het verzoek van den raad dezer gemeente, om spoedig eene be slissing tot inpoldering van Beets te wiUen nemen, hebben Gedeputeerde Staten eene beschikking genomen. Aan den adressant is te kennen gegeven, dat het plan van de be doelde bed'gking enz. reeds ten gemeentehuize van Opsterland voor belanghebbenden ter visie is nedet gelegd. Suilde. Zondagnacht is alhier over leden de heer M. A. Hoogerbrugge, burge meester dezer gemeenter en lidder Provinciale Staten. Zieriksee. Als een curieuse bijdrage tot de historie van de beweging voor Zondagsrust wordt hier verteld, dat aan een Belgischen schilder uit Brussel, die hier vertoeft om stu dies en schetsen te maken en die daarmede ook Zondag bezig was zulks door de politie is verboden of verzocht het na te laten. Voor dD inham villa" te FLinhill, het huis waar een der afschuwelijkste misdaden van den hulsten tijd is gepleegd stond Vrijdagmorgen in den vroolijken voorjaarszonneschijn, een troepje men sehen te kijken naar de vensters, dio alle open waren. Zij zagen er heeren mot wïlta voorscho ten heen en weer loopen en nu en dan iets hij het licht houden. Dat waren de dokters, die de lijken schouwden der moeder en tier kinderen die daar door den man en vader werden vermoor d. Uit dat geneeskundig onderzoek bleek, dat de vrouw en den oudsten drie kinderen (8, 5 en 4 jaar oud) de hals afgesneden wns en dat liet jongste (van 2 jaai) was geworgd. Zij werden door twee b>ouders van den moor denaar herkend. De oudste, Albeit Deeming, verklaarde dat bij ze ken maanden geleden inden droom het vreesehjk tooneol zag, dat hij nu in werkelijkheid had aanschouwd. De lijken waren zeer goed bewaard gebleven in een laag cement onder den vloer. Dooming, die het buis huurde als Williamshad met do eigenaars per contract bepaald, dat hij den vloer zou laten cementeeren. De kinderen werden allen in nachtgewaad gevonden en de vrouw was blijk baar begonnen zich te ontkleed en, toen de mis daad gepleegd werd. De doe len werden na de lijkschouwing op het kerkhof te Bainhill, op kosten der gemeente begieven, ten aanschouw# van een talrijke menigte. De vrouw van Walter Deeming had een krans op de kist harer schoonzuster gelegd, Op den dag der begrafenis werd Frederik Iwanston naar de gevangenis te Sydney gebracht, vanwaar hij naar Blei bourne zal worden ver voerd om terecht te staan wegens moord op zijn vrouw te Windsor, Kijk mij maar niet zoo aan, ik ben onschuldig," zei hij tot de rnenigie men- schen die daar stonden samengeschoold en die hem maar even konden zien, want hij werd met veel haast weggereden. Hij ontkent alle schuld, maar uit bij hem gevonden brieven en andere bewijsstukken blijkt, dat de moordenaar van Rainhill en li ij een en dezelfde persoon zijn. Ook is gebleken dat het weinig gescheeld luit of hij had weer een vrouw genomen en waarschijnlijk ook die tot zijn slachtoffer gemaakt. Hij was onlangs, na mislukte onderhandelingen met een huwelijksbureauopnieuw verloofd met zekere miss Rouncevill, die al op weg was naar Pest om daar zijn vrouw te werden. Deeming heeftbehalve de moordenzoowel in Engeland als in Australië nog een aantal mis drijven gepleegd. Zoowel in de koloniën als in het moederlAnd werd bij veroordeeld wegens oplichterij, diefstal en frauduleus bankroet. De verschillende bladen doelen allerlei uitvoe rige berichten omtrent Deeming mede. Wij ont leenen daaraan nog de ijzingwekkende bijzon derheid, dat hij kort na den vijfvoudigen moord op Din ham "Villa" een partij gaf ter eere van zijn nieuwe bruid, miss Mathers (die in Australië door hem vermoord is), e,t dat hij bij die gelegen heid toostte, zong en da.-sto op den vloer waar onder zijn eerste vrouw en zijn vier kinderen verborgen lagen. Deeming moge niet, zooals eerst de geruchten beweerden, Jack the Kipper zijn, hij is een moderne Blauwbaard, wiens gruwelen iemand de haren te berge doen rijzen. Uit Spanjtt komen telkens berichten van nieu we overstroomingen. In het dorp Villaverde, bij Sevilla, zijn meer dan 100 huizen ingestorteen kind werd onder de puinhoopen verpletterd. Te Bialystok (Russisch Polen) zijn drie perso nen een welgestelde boer Kulikowski, zijn vrouw

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3