A". 1892, Donderdag 24 Maart. N°. 7977. Bekendmaking. POLI TTË Zesenveert g-st© .Taarga n gr* Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Biiitcnlamlschc Berichten, UITGEVER: J. ODÉ. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangegeveneen paar nieuwe vrouwenh o til nes» eea zwart vilten kin» derpantofTcHjc, een paar bruine pols mofjes, eeo gulden, een baan, een don kerbruin takthondje en een geelbruin langhal ig hondje. DUITSCHLAND. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld dat, volgens de Bationaiülerale Oorr esp., het laten vallen van het schoolwet-ontwerp hoofd zakelijk te danken is aan den groothertog van Baden, die bij zijn jongste verb ,f te Berlijn den keizer gewaarschuwd heeft voor de mul lige gevolgen, welke die wet ia Zuid-Duitschland zou hebben, terwijl ook het bijna eenstemmig protest der universiteiten van groeten invloed op 's keizers besluit is geweest. De Berlijnsche correspondent der N. M, Ct, schrijft van gisteren: De vrijzinnige, de hoog-conservatieve en de ultramontaansclie bladen stemmen overeen in de meeuing, dat de voorgenomen afschei ding des rijkskanselierscliaps van het Pruisi sche minister-presidentsclmp eenen op Jen duur onlioud baren toestand zou in liet leven roepen. Reeds onder Bismarck bleek zulk eene scheiding niet uitvoerbaar. Het is overigens duidelijk, dat Caprivi zelf zijn aanblijven als slechts iets voorloopigs beschouwt Hi had .zich op 's keizers wensch met alle macht voor de schoolwet gespannen, ea voelt zich thans, wanneer hij de plotseling ingetreden zwenking meemaakt, nis politiek man dood. Bovendien heeft hij zich overwerkt en voelt zich zeer gedrukt. Naar gisteravond vernomen werd, zijn noch de principieele, noch de persoonlijke moeilyk- heden tot dusver uit den weg geruimd. Voor- looptg wordt er naar een nieuwen Pruisischen minister-president gezocht. Het schijnt daarbij de vraag te zijn, of het ministerie iemand daartoe zal voorstellen, dan wel, of de keizer uit eigen initiatief een lid van het tegenwoor dige ministerie met de vorming van een nieuw Kabinet belasten zal. Thans is bekend geworden, dat ook de voormalige minister van ecredienst Gosler tegenover den keizer zijne bedenkingen om trent het school wetsontwerp schriftelijk iieeft uitgesproken. De Frekinnige Zal ttng en de Vossisclte achten thans mede het heengaan van Caprivi beter, omdat hij niet meer is wat hij was en na de jongste gebeurtenissen niet meer het noodïge gezag in den Rijksdag bezitten zou. De conservatieve Mcnelisbote gaat veel verder en vaart in een zeer scherp hoofd artikel uit tegen »on verantwoordelijke raad gevers, die bij den keizer oorblazerij bedreven hebben". Men weet dat ook Bismarck bij zijn val zich uitliet over onaansprakelijke raadgevers, door welke de keizer zich influen- ceeren liet. De Reicltsbotc, die blikbaar uit goede bronnen put, zegt heftig: »Deze ano nieme raadgevers spreken over de ministers alsof dezen onderdanige dienaars waren, die slechts bevelen hebben uit te voeren. Zulke raadgevers waren het ongeluk van koning Friedrich "Wilhelm. Wijlen keizer Wilhelm, gewaarschuwd door de treurige ervaring tan zijnen overigens zoo begaafden broeder, hield dergelijke inblazers op een afstand en raad pleegde slechts zijn verantwoordelijke minis ters, elk in zijn eigen ressort. En juist daar door, dat onze oude keizer zich achter den rug van Bismarck en Moltke nooit door zulke, buiten alle verantwoording staande personen de ooren het volblazen, juist daardoor heeft liij zooveel goeds tot stand gebracht." De Jtcichslote geeft ten slotte aan den jongen keizer den raad, deugdelijke, in hun vak doorknede ministers te kiezen, en dan ook door de raadgevingen van deze mannen zich te laten leiden: want een vorst kan niet over alle dingen een grondig oordeel hebben. Deze scherpe taal van het anders zoo kalme klad bewijst hoe groot aan alle kanten de spanning is. De ongesteldheid des keizers bestaat in eene sterke heeschheid en eene algemeene matheid, fntusschen behandelt de keizer ook op Hnbertusstock de loopende regeeringszaken. Waarschijnlijk zal de minister-crisis eerst daags haar oplossing vinden, doordat Caprivi rijkskanselier en Pruisisch minister van bui- tenlandsche zaken blijftmaar als Pruisisch minister-president aftreedt, terwjjl v. Zediitz zijne portefeuille van minister vaneeredienst nederlegt. De National Zeitung verneemt dat de mi nister van justitie de ambtenaren van het openbaar ministerie aanschreef, aan aanklach ten wegens majesteitsbeleediging tegen de pers eerst na goedkeuring des ministers gevolg te geven. Volgens de Börsencourier bestaat het vaste voornemen den Rijksdag den 31 n dezer te sluiten. De tegen de Eóinische Zeitgingestelde vervolging wegens majesteitsschennis is niet ontvankelijk verklaard. In zijne toespraak tot de leden der Tweede Kamer, die hem kwamen gelukwensclien met zijne aanvaarding der regeering, heelt de nieuwe groothertog van Hessen den wensch geuit, dat ook een klein gedeelte der liefde, welke zijn vader steeds genoot, op hem mocht worden overgebracht. F It A N K R IJ K. Kouingin Victo, ia is Maandagochtend te 9 uur te Hyères aangekomen, Op verzoek van H. M, heeft men zich geheel onthouden van een feestelijke ontvangst; alleen de prefect van Var en de maire van Hyères zijn de koningin komen begroeten. Lord Dufferin, de nieuwbenoemde Engel- sclie gezant te Parijs, is Maandag door den president der republiek met de gebruikelijke plechtigheid ontvangen. ENGELAND. De mijnwerkers, die na hunne achtdaag- sche werkstaking Maandag den arbeid zouden hervatten, zijn voor een deel teleurgesteld, Het bestuur der Butterley-mijn, in Derbyshire, deelde aan de mijnwerkers, die zich voor hervatting vau liet werk aanmeldden, mede, dat hunne diensten niet vóór 28 Maart noodïg zijn. Bij tal van andere mijnen moet het op soortgelijke wijze zijn toegegaan, hetgeen voor een gedeelte is toe te schrijven aan de onmogelijkheid om den arbeid te hervatten, vóór het water uit de mijnen is gepompt, dat er, door de weigering der werklieden om de pompmachiries aan den gang te houden, is ingeloopen. Ook op andere vakken zal de werkstaking nog geruim en tijd nawerken. In het noorden van Engeland, waar de helft der hoogovens gedoofd is wegens de duurte der kolen, zijn verscheidene ijzerfabrikanten voor nemens vooreerst het werk te laten rusten, omdat dit bij de lage ij z^r prijzen toch geen voordeel oplevert. Daarentegen moeten de mijnwerkers in het graafschap Durham, die besloten hadden de werkstaking voort te zet ten, gisterochtend den arbeid hervat hebben. SDSLIÜD. Hit Odessa wordt aan de Times gemeld, dat de overheid voornemens is drie uit Konstantinopel aldaar aangekomen Bulgaren over de grens te zetten, nadat zij gebleken zijn medeplichtig te wezen aan den moord op Bulkovitch, De Daily 1Vete* verneemt uit Odessa, dat er in den Kaukosus een voorraad van 6 mil- lioen quartern graan overblijft, hetgeen vol doende zou zjjn voor de onmiddellijke be hoeften. In het noorden des rijks echter zal de aanstaande oogst vermoedelijk beneden het gemiddelde blijven, omdat daar de paarden en ossen ontbreken voor het ploegen, lutus- schen heet het, dat de regeering voornemens is 40,000 of 50,000 paarden naar de geteis terde streken te zenden. PORTUGAL. De Times verneemt, volgens een financieel artikel, uit goede bton, dat de voorstellen van de regeeriog te Lissabon voor wijziging vatbaar zijn en gelooft dat Portugal reeds s ingelicht, dat het zeer weinig waarschijnlijk is, dat de nieuwe leeniug op de douane opbrengsten slagen zal, 8 E E T I E. De minister vau ooi log heeft tengevolge van het votum der JSkupchtina ontslag genomen. AMERIKA. Uit Montreal wordt gemeld De beambten van den spoorweg Canadian-Pacific hebben dezer dagen eene werkstaking begonnen op het gedeelte West-Wmnipeg, Gisteren heeft de werkstaking zich uitgebreid over de geheele lijn van den eenen oceaan tot den anderen. Sedert Zondag is er geen enkele trein van het westen aangekomen. Men ducht wanordelijkheden. 150 politie agenten zijn gisteren van Montreal vertrok ken om verschillende punten van de lijn te bezetten. Uit Montevideo wordt van gisteren gemeld De Senaat nam het reeds door de Kamer goedgekeurde financieele plan der regeering aan, behelzende stichting eener nationale bank van Uruguay met een kapitaal van 8 millioen pesetas, waarvan de helft gestort zal moeten worden. Naar uit "Washington gemeld wordt, blijft de regeering besloten, ondanks de weigering van Engeland den nmodus vivendi" te her stellen, en allen die in strijd met de wetten visschen in de Behring-zeeop te brengen. Deze zouden intusschen wèl voor de rechtban ken worden gebracht, doch de rechtbanken zouden geen vonnis veilenzoolang er nog verdere diplomatieke onderhandelingen gaande zijn. Het ondersteun ings-comitó te Philadelphia voor den hongersnood in Rusland heeft be sloten, nogmaals een lading mee! te zenden naar Libau, ditmaal aan boord van de Cone- raaxtgh, die den 13n April zal vertrekken. In Venezuela is weer eene omwenteling uitgebroken. Het Congres is ontbonden. Ern stige ongeregeldheden zjjn tot dusver niet voorgekomen. CHINA. De oorlogsvloot is 124 schepen sterk. Van dit aantal bodems zijn nu vier onderling onafhankelijke eskaders gevormd, die georga niseerd zjjn en onderhouden worden door de gouverneurs der kustprovinciënte wetcu CO 111! ART AHONNKHESTSl'RIJS(WF kwnrti-ill franco per postdoor hot gt-heele Ryk .iftomletlijke jioimners 1.85. - 2.50. - 0.10. BPKEID: BOTEK»TRAaT, E 2 7. Aimenritnfis ijs: rast 110 gewone regel» mei inbegrip v*n eene Courant. f .10, Iedere gewane regel meer - Ö.1P, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam Gezien de wet vau den 30n December 1887 ($t<ïatsblad no. 255) betreHende onderstand (onder steuning) aan mmdere geemployeei den, vaste werk lieden en bedienden, op daggeld werkzaam bij inrich tingen van 's Ryks zeemacht en op's Rijks werk vaar tuigen, niet vallende in de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 {Staatsblad no. 92); Gelet op art, 3 van het Koninklijk Besluit vau den 1 On Januari 1888 Staatsblad no, 3), houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling der t»j eerst genoemde wet toegekende ondersteuningen; Maakt bekend dat de attestatien de vita tot ont vangst van bedoelde ondersteuningen, ut het begin van ieder kwartaal, op de werkdagen van des voor- middags 10 tot des middags 12 ure, ter Secretarie der gemeente verkrijgbaar tullen zijn. Schiedam, den 23n Maart 1892. Ve BiiTgcttieerfer coomaemd, 4'AN DIJK VAN MATENESSE.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1