Canton, Foocbow, Shanghai en Tien-Tsin. Het materiaal dezer zeemacht bestaat uit schepen van Engelsch type, meerendeels in Europa gebouwd ea zwaar bewapend. Het geschut is, met weinige uitzonderingen, uit de fabriek van Krupp betrokken. Het noordelijk eskader bestaat uit 2 pant- serschepeu12 kruisers, 8 knuótmeerbooten en 10 transport-aviso's. De zuidelijke vloot is samengesteld uit 1 gepantserd fregat, 1 gepantserde kanonneer boot, 2 kruisers, 11 kanonneerbooten en 41 torpedobooten. De bemanning der vloot bestaat uit 30,000 zeelieden. De cursus der zeevaartschoolis op dezelfde leest geschoeid als de Brilsclie seliool voor de zeevaart en het onderwijs wordt in de En gel sc he taal gegeven. Deze zeemacht is zonder twijfel zeer sterk. Evenwel zouvolgens den Franschen zee officier Hue bard, die van dit onderwerp een grondige studie heeft gemaakt, haar personeel niet beantwoorden aan haar materiaalboven dien zou de schadelijke iuvloed der gebreken, welke de organisatie aankleven, nog verhoogd •worden door de intriges der buitenlandse he officieren in den dienst der onderkoningen. Uit Shaoghai wordt gemeld, dat de vijan dige beweging tegen de vreemdelingen daar is onderdrukt, maar in andere steden der provincie Hunnan nog voortduurt, ISinneiiIaiidscUo Berichte». TWEEDE KAMER DER S TA T EN- G ENE R A A L. Zilting va» 22 Maart, Nadat de interpellatie-Tijdens over de nijpende armoede in Friesland was inge trokken, verkreeg de beer Keuehenius verlof tot eene interpellatie over beta! of niet juiste der dagblad berichten over de verlenging der Billhot i-concessie. Een langdurige discussie werd gevoerd over de naar aanleiding van een adres der ambte naren bij de rijkspostspaarbank gestelde vraag, of de ambtenaren bij die instelling zijn te beschouwen als legestrekkend en toelaatbaar tot het weduweufonds. Op grond dat de spaarbank niet behoort tot de bestuursdepartement en, maar meer is een zelfstandige instelling, stelde de heer Roel! dus eenvoudige dankbetuiging aan de regee ring voor. De minister van financiën helde meer over tot het gevoelen dat zij legest rekken de ambte naren zijn, maar acht het weduwenfonds voor verdere deelneming gesloten. De heer Kerdijk wijzigde de conclusie in dien zin, dat de Kamer zou erkennen het recht van adressanten op een toelage gelijk aan die, welke zij zouden hebben gekregen, waren zjj iu het genot van leges. DeKamer nam de eenvoudige dankbetuiging met 61 tegen 15 stemmen aan. Daarna werd behandeld de motie vau den heer Schepel ten gunste der oprichting van een ministerieel departement van landbouw. De voorsteller betoogde dat de regeering in zorg voor den landbouw te kort schiet en dat een afzonderlijke behartiging van regee- ringsvvege die belangen beter tot haar recht kan brengen. De militie wet is ongewijzigd aangenomen met 61 tegen 26 stemmen. De heer Ha velaar heeft verlof gekregen tot het doen eener interpellatie over de spoorwegen Venlo—Sittard en Eindhoven Essehen. De motie-Schepel, de wenschelijkheid uit sprekende van een afzonderlijk landbouw- departement, werd verdedigd door de hoeren Tijdens en Lieltinck en bestreden door den beer Zijhna en den minister van waterstaat, die verzekerde dat, zonder een afzondelijk departement, de landbouw-belangen zeer goed behartigd kunnen en zullen worden. O. a, wordt voorbereid een adviseerend landbouw- college en verbetering der kleine rivieren. De heer Schepel heeft, in afwachting van de toezegging der regeering, zijne motie ingetrokken. De heer Goeman Borgesïus interpelleerde over den toestand van het krankzinnigen gesticht te 's-Gravenhage, schetste dien als zeer ongunstig, wegens slecht personeel, onvol doende medische verpleging en gemis aan samenwerking van de directie endegenees- heeren. Volgens verklaring van een genees heer, ligt de schuld bij den directeur. De minister van binnenlandselie zaken ver klaarde, dat eene gerechtelijke instructie is ingesteld naar den toestand van het Haagsche gesticht. Hangende die instructie zal hij geen oordeel uitspreken, maar is hij bereid, onder geheimhouding, aan de Kamer over te leggen het i-opport der inspecteurs,waarop die instruc tie is gebaseerd. De interpellatie is hiermede afgcloopen. Op de interpellatie van den heer Tijdens over de vertraging in de benoeming van den commandant van het regiment grenadiers en - jagers, antwoordde de minister van oorlog dat de legerbelangen niet zijn geschaaden dat de oorzaak der vertragingen lag in onder zoekingen en overleggingen, die noodig waren. Van hofin vloedenwaarvan de heer Tijdens gewaagde, heeft hij niets ondervonden. Een afkeurende motie van den heer Tijdens werd niet ondersteund. Nadat de heer Van Houten een zacht ver wijt tot den minister richtte over de vertra ging en de heer Van Löben Seis den minister zwakheid verweet, was de interpellatie afge- loopen. Morgen is de interpellatie-Beeiaerts van Blokland over de invoering van den gordeltijd aan de orde. SCHIEDAM, 23 Maart I8Ü2, Namens Koningin Wilhelmina heeft de Koningin-Regentes aan den jongeheer Stoete, die zich, evenals de andere artisten, bij de voorstelling ten Hove op 4 Maar j.l. van het toonedspe! »De Kleine Lord", bijzonder onder- scheidde, een geschenk doen toekomen van f 250. Daaraan werd de wenseb toegevoegd, dat voor die som zou worden aangekocht een spaarbankboekje, met bepaling dat de jaarlijksche renten bij liet kapitaal zullen worden gevoegd totdat de nu tienjarige knaap den leeftijd vart achttien jaar zal hebben bereikt. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag niet plaats hebben. Bij kon. besluit zal de dienst van chef van den stat bij de division infanterie in de Nieuwe Hol filmische Waterlinie en in de stelling van Amsterdam worden verricht door hoofdoffi cieren van den generalen staf. In verband daarmede is de samenstelling van dat dienstvak gewijzigd en bepaald op1 luit.-generaal of generaal-majoor, 2 kolonels, 7 luit.-kolonels of majoors en 14 kapiteins. Bij kon. besl. is, voor het tijdvak van 1 April 1892 tot 31 Maart 1893, benoemd tot assistent-directeur der afdeeling waar nemingen te land bij het kon. Nederlandsch meteorologisch instituut te Utrecht, W. van Bern melen, doctorandus in de wis- en natuur kunde te Leiden. Blijkens een telegram vau den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië van 22 dezer, wordt de gouverneroents-koffieoogat op Java voor dit jaar thans geraamd op 495,430 pikols. De Zie, Ct. verneemt, dat door den minister van waterstaat bij den Raad van State inge diend is het wetsontwerp tot het verleenen van subsidie voor de verbetering van de Berket, de Schipbeek en de Hegge. Aan de Zwoltche Ct- wordt gemeld, dat de bezwaren welke van alle zijden rijzen tegen de invoering van den nieuwen tijd in bet burgerlijk leven, z<5o talrijk zijn, dat de regeering overhelt tot terugkeer op haar besluit om de algemeene invoering in Neder land te bevorderen. Prof. A, A. W. Hubrecht heeft bewijzen van instemming met zjjn denkbeeld omtrent den zöne-tjjd uit de meest verschillende dee- j len des lands van talrijke zijden ontvangen. Daar voor gemeenschappelijk optreden de tijd te kort is, geeft hij in overweging, dat eder voor zich in eigen kring propaganda make voor het opstellen en onderteekenen van gezegelde adressen aan den minister van binnenlandsche zaken. Voor zoodanig adres kan het hier volgende misschien als concept dienen Aim Zijne Excellent ie den Minister van Binnenlandsche Zaken geven niet verschuldigde!» eerbied te kennen de ondergeteekenden, dat zij, indachtig aan de belangrijke gevolgen die zulten voortvloeien uit de invoering van den zoogenaamd en zöne- of gordeltijd op een groot gedeelte van het Europeesche spoorwegnet legen den eersten Mei aanstaande, lo. zich overtuigd houden dat in hot algemeen belang het samenvallen van den spoorwegtijd en den burgerlijken tijd zeer wenschelijk is; 2o, levendig hopen dat het alsnog mogelijk zat blijken de nieuwe tijdregefing voor Nederland to doen samenvallen met die welke in de Midden- europeesche zöne geldt, en wel op gronden, eener. zijds van hygiënischer»anderzijds van economi- schen aard, zooals die dezer dagen in verschil lende organen der dagbladpers ontwikkeld zijn. Redenen waarom zij uwer Excellence eerbie- diglijk in overweging geven hel alsnog daarheen te willen leiden, dat geene verandering in de burgerlijke tijdregeling ingevoerd worde, dan zoo danige die Nederland tn aansluiting brengt met den z&ne-tijd voor Midder-Europe. *t Welk doende, enz, (Datum) (Handtcekemngen), Willen wij meent de heer Hubrecht aan het gevaar ontkomen, dat met 1° Mei de Greenwich-lijd definitief voor Nederland geldig verklaard worde, en willen wij Nederland in de vele voordeelen laten deelen, die van eene aan sluiting bij den tijd van Midden-Europa het ge volg zouden 2ijn, zoo is het wenschelijk dat de regeering ten spoedigste de overtuiging erlange, dat eene grooie meerderheid in het land te dezer zake eene besliste meaning is toegedaan, Eene meen ing die met godsdienstige of politieke over wegingen niets heelt uit te staan, en die daarom des te vrijmoediger en algemeener zal kunnen worden uitgesproken. De afdeeling Friesland van de rNederland- sche Maatschappij ter bevordering der Genees kunst" heeft aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres ingediend, waarbij instem ming wordt betuigd met hel adres van de afd, Rotterdam, houdende bezwaar tegen de toelating van buUenlandscbe artsen, alleen na een praetisch examen, Btj de op den 18n Maart j.l. gedane peilingen in den Nieuwen Waterweg door de beambten van den waterstaat en het loodswezen is als volgt waargenomenin de Westgeulaan de zwarle-tonneDzijde 74.0 decimeter50 meter benoorden de lijn der roode gelei del ich ten 75.0 decimeterop de lijn der roode geleidelichten 75.0 decimeter; 50 meter bezuiden de lijn der roode geleidelichten 75.0 decimeter; aan de witte-tonnenzijde 540 decimeterverder bin nenwaarts van af bovengenoemde lijn: 50 meter benoorden de lijn der groene geleide lichten 73.0 decimeterop de Ijn der groene geleidelichten 72.0 decimeter; 50 meter bezui den de lijn der groene geleidelichten 70,0 deci meter; grondslag voor getijseinen, bij gewoon laag water, bij dag en nacht 70,0 decimeter. Als grondslag voor de getij seinen wordt, bij gewoon laag water, aangenomen 70 dM, zijode het minste water indedÖOMbreede vaargeul, gerekend van 50 meter benoorden tot 50 rneter bezuiden de lichten!ijnen. De diepte in den mond van den Waterweg was met gewoon laag water (7 dM A. P.), De bovenzalen van het kon. kabinet van schilderijen (Mauritshuis) te 's-Gravenltage zullen voortaan weder voor het publiek toe gankelijk zijn. De heer P. F, L. Waldeck, te Loosduinen, heeft, in verband met de opening van de spoorlijn RotterdamHoek-van-HolIand, de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid van een waterverbinding tusschen het Westland en den Hoek-van-Hol land. Voor den recht streek schen uitvoer van de Westlandsche pro ducten naar Engeland zou deze verbinding van groot gewicht kunnen worden. Bij genoegzame instemming met het denk beeld van den lieer "Waldeck zullen voor dit doel maatregelen genomen worden. De West landsche producten worden alle uitgevoerd over Rotterdam, Tusschen 's-Gravenlinge en Hoek-van-Holland bestaat geen waterver binding. Onder de landbouwers op de Znidholland» sehe eilanden vertoont zicli een bewegio) welke niet van belang ontbloot is. Dereden er van ïs te openbaren, dat velen van hen de nadeelige gevolgen van het grootgrond bezit beginnen in te zien. Volgens hun over tuiging werkt de groot-grondbezitter demo- ndiseerend op den kleinen landbouwer. Deze blijft pachter en kan daardoor niet de voor deelen genieten, welke hij zou verkrijgen als hij vrij man was. Teneinde het grootgrond bezit te keeren, zullen zij trachten een mon- sterbeweging op 't touw te zetten, en 2tcb per adres tot de regeering te wenden, om er op aan te dringen, dat eene progressieve grondbelasting tot stand kome. Naar wij vernemen, is thans het contract voor de inrichting eener filterinstallatie Chani- berland (systeem Pasteur) aau de pupillen school te Nieuwersluis door den minister van oorlog goedgekeurd, en zal dus ook deze in richting, evenals reeds het geval is met de kon. mil. academie te Breda, weldra van vol komen zuiver drinkwater voortien zijn. Te Rotterdam heeft in den vorigen nacht een 60-jarig schoenmaker zijn 24-jarigen zoon met een schoenmakersmes in de borst en in de linkerzijde gestoken. De dader begaf zïeh zeiven in arrestde verwonde is naar het ziekenhuis overgebracht. Maandagmiddag geraakte aan den grindweg naar Bergschenhoek, door het schichtig worden van het paard, een rijtuig in de vaart. De vier persouen, die er in zaten, vielen eveneens in het water; drie er van werden spoedig geredde vierde, eene dame, heeft men niet dan met moeite kunnen redden. Door toe passing van de gewone middelen heeft men het geluk gehad haar in liet leven te behouden. Uit Amsterdam meldt men aan de N.Jt. CL: Gisteravond viel hier eene ramp voor, zoo groot als waarvan maar weinigen heugenis hebben, In eene drogisterij iu de Huiden straat 33 had te 7 uur 45 eene ontploffing plaats, vermoedelijk door benzine veroorzaakt, die schrik en ontsteltenis iu heel de omge ving teweegbracht De drie verdiepingen hooge voorgevel stortte in, zoodat een viertal voorbijgangers twee jongens en twee dienst meisjes eerst naar de overzijde geworpen enaldaaronder rook end puin bedolven werden. Een deel der ruïne kwam terecht in de winkelkast van den banketbakker hoek Kei zersgracht en Huidenstraat, waardoor een paar knechts gekwetst werden. Op hetzelfde oogenblik sloegen de vlammen hemelhoog uit het half ingestorte perceel 33 en tastten weldra de banketbakkerij aan de overzijde en het belendende perceel, een sigarenwinkel, mede hoek Keizersgracht, aan. Terwjl hulpvaardige personen in het in-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2