Geile ng do Berichten. PEK TELE O R A AF. Post en Telegraphie. K o I o n n. gestorte eii brandende perceel 33 drongen om de gewonden onder het puin -weg te halen, rukte de brandweer met veel materiaal aan. Terstond werden een paar stoomspuiten en de in de nabijheid zijnde brand kranen in werking gebracht om den vuurpoel zooveel mogelijk te bedwingen. Met het blussehingswerk ging het reddings werk gepaard. Verschillende personen werden gevonden, in het geheel 10, die allen naar het gasthuis vervoerd werden. Eenigen hun ner, die lichte kwetsuren hadden bekomen door het breken van glasruiten of vallende stukken hout of steen, werden door de in de nabijheid wonende geneesheereu of apothekers spoedig geholpen. Hoe groot het getal is, kan moeilijk worden opgegeven. Van 15 huizen in de Iluidenstraat zijn de voorgereis 'beschadigd en meest alle ruiten verbrijzeld. Ook aan de achterzijde van vele perceelen is veel schade aangericht. In enkele dezer huizen bleven de klokken op 7 uur 45 min. stilstaan. In vijf belendende gebou wen werden verschillende meubelen als bij eene aardbeving door de vertrekken geslin gerd, Jn sommige werden kozijnen losgerukt. Inmiddels wierpen stoomspuiten en brand- kranen eene groote massa water op de drie brandende gebouwen, en gelukte het tegen halftien het vernielend element te keeren, zoodat de stoombarkas »,ïan van der Heydert" alleen nog het smeulend puin bleef besproeien. Omstreeks 10 uur werden de belendende perceelen en die aan de overzijde op last der brandweer ontruimd en werden de gevels der verbrande gebouwen omlaaggehaald. Deze maatregel was noodzakelijk omdat nog vier personen vermist waren, id. de vrouw en het kind vau Eupen, den drogist bij wien de brand ontstond; voorts de lieer Wei drager, de sigarenhandelaar hoek Keizers grachten de weduwe "Wijle, die den kelder bewoonde onder den banketbakkerswinkel aan de overzijde. Eene oude juli rouw van 83 jaar die op de benedenste verdieping en een juflrouw die op de tweede verdieping woonden, wer den met nog 9 anderen personen en kinderen naar het gasthuis vervoerd. Aldaar aange komen, was een knaapje bezweken, 5 hunner konden na verbonden te zijn het gasthuis weder verlaten. Het tooneel der verwoesting is niet te over zien. De ontsteltenis in heel de stad is groot. Van alle kanten slroomen honderden nieuws gierigen aan, die echter door de politie op een afstand worden gehouden. De burgemeester, wethouders en vele raads leden waren geruimen tijd op de plaats des onheils tegenwoordig. Te 11 uur 30 was de brandweer bezig de verbrande gebouwen te ontruimen. Men zou trachten de veimiste personen op te sporen- Te '12 uur werden de weduwe Wijle, en kort daarna ook de vrouw Van Eupen, beiden misvormd en geheel verkoold, van onder het puin weggehaald. Zij werden in een groote zwarte gasthuis-mand naar het binnengast huis vervoerd. Onderscheidene personen worden nog ver mist onder wie het eenige dochtertje Van Eupen, twee jaar oud. De man, die den gan- schen avond zijn vrouw zocht, is wezenloos van smart en schrik. Even na middernacht werd de oude vrouw Broekman gevonden, die in het voorhuis van perceel 33 den laatsten adem uitblies. Naar dit kind wordt nu nog in dit perceel gezocht, waarna dat van den sigarenhandelaar aan de beurt komt. Aan het Handelsblad is het volgende om trent de ramp in de Huidenstraat te Amster dam ontleend: Onder het brandende puin zag men een man vruchtelooze pogingen doen om zich uit het vuur te redden. Een gasfitter der ^Imperial", Joh. A. Reygbart, wierp zich met levensgevaar tusschen de balken en steenea en trok den ongelukkige te voorschijn. Zijn gelaat was geheel bebloed en zijne kleederen brand cl en. Spoedig trokken anderen hem het brandende goed van het lijf, waarna de man naar het gasthuis werd gebracht De een zocht zijne moeder, een ander miste zijne zuster, een derde rende naar het gasthuis om zich zekerheid te verschaffen. De raderbareri kwamen en gingen. liet was een tooneel van angst en radeloosheid, zooals men hier ter stede gelukkig nog nooit gezien had. De heer Van Eupen was tijdens de ramp afwezig, en vond zijn geheeïe gezin omge komen. Ook schijnt dat een vrouwelijk fami lielid, sedert eenige dagen bij den heer Van Eupen gelogeerd, is omgekomen De dienst bode is door de ontploffing op straat gewor pen en zwaar gekwetst onder het puin van daan gehaald. Het wegbrengen van de te voorschijn ge brachte lijken, in daartoe vroeger aangevoelde gasthuismanden, veroorzaakte eene groote ontsteltenis onder het talrijke publiek, dat tot in den nacht aanwezig was. Te halfeen werd de groote ladder, welke vroeger voor den Stadsschouwburg stond, opgericht, om het vuur, dat nog steeds in de bovenverdieping woedde, te blussdien. De schade is nog niet te overzienook de huizen op de Keizersgracht bij het ver kooplokaal »Het O. Z. Heerenlogement" zijn van achteren beschadigd. De ontploffing was zoo krachtig, dat de geheele balklaag en vloer boven den winkel verbrijzeld en in stukken op de straat weiden geworpen. In winkels in de Huidensti aat zjjn zelfs de ruiten en roeden der vensters tusschen voor- en achterkamer vernield. De meest waarschijnlijke lezing van de oorzaak Is deze, dat een vat met benzine lekte, althans de hulp van juflrouw Van Wijle werd ingeroepen om te helpen bij het schoon maken van den winkel. Naai' men zegt, is de dienstbode toen met een licht gekomen om bij te lichten, waardoor de ontploffing ontstond. De snelle uitbreiding van den brand is daaraan te wijten, dat in den gemeenschap- pelijken muur tusschen den drogistwiakel en den sigarenwinkel een gat van omstreeks zes vierkante meter geslagen werd. Hetj puin viel in de huiskamer achter den winkel, welke kamer in een oogwenk ïn vlam stond. Een der Amstenlamsche correspondenten der N, S. Ot. meldt nog Van de familie ontvingen wij de bevesti ging, dat ook bet nichtje van de oude juffrouw Broekman, mejuffrouw Brederode genaamd, het slachtoffer van de ramp is geworden, en zeer waarschijnlijk onder de lijken geteld moet worden die onder de puinhoopen van perceel 33 gevonden zijn. Aangezien de lijke:? onkenbaar waren, en slechts de oude juffrouw aan een kleeding- stuk is herkend is het zeer waarschijnlijk dat de drie lijkenin den winkel en den j kelder van perceel 33 gevonden, zijn die van juffrouw Broekman en hare nicht en vau juffrouw Van Wijle. Deze laatste toch was in den winkel werkzaamen vlak daarboven bevonden zich de juffrouwen Broekman en Brederode. De vrouw van Van Eupen zal zeer waar lik bij haar kind in het' achterhuis ver toefd hebbenof bij het ontstaan der ramp daarheen gegaan zijnzoodat deze dan nog onder het puin bedolven liggenmet de op ruiming waarvan nu een aanvang gemaakt is. Zes dooden dus. Enkele preciosa in een kistje zijn nog ge vonden. Een later bericht meldtHet lijk van het kind van Van Eupen is onder de puinhoopen gevonden. Ook het tweejarig kind is gevonden. Het getal dakloozen, door het rLeger des Hells" in zijn toevlucht te Amsterdam op genomen, bedraagt thans 83 personen, terwijl 31 personen in het logement van het uLeger" den nacht doorbreugen tegen betaling van 20 cent. De heer Henry "Wilden, de bekende biljart- professor, die in liet voormalige Hotel du Passage op den Nieuwendjjk te Amsterdam een zoogenaamde Academie de Bi Hard" heeft gesticht, maakte Maandagavond in een match van 1000 caramboles, parti fibre, een onaf gebroken reeks van 718 caramboles. Deze zeldzame serie duurde 47 minuten. Te Assendelft is Zaterdagmiddag door zekeren Dirk Hastens brand gesticht in een huis, dat door hem en nog twee gezinuen wordt bewoond. Gelukkig werd het gevaar bijtijds ontdekt door de buren, die de vlam men wisten meesier te worden, voordat ze een grooter omvang konden nemen. De dader is gearresteerd, om aan de justitie te worden overgeleverd. De firma E. 7. Brill, te Leiden, kondigt in een prospectus de uitgaat aan van een belang rijk werk in de Engelse lie taal »The reli gious system of China," waarin de hoogleer- aar dr. J. J. M. de Groot, te Leiden, den godsdienst der Chiaeezen zal beschrijven in zijn oorsprankelij ken vorm, met de geschiede nis der sekten tot in den tegenwoordige a tijd, benevens de zeden, gebruiken en maat schappelijke instellingen in het Hemelse he Rijk, welke kunnen beschouwd worden als uitvloeisels van de godsdienstige begrippen. Het werk zal compleet zijn in 12 doelen in S"5, van 350 tot 500 bladzijden, en wordt ver deeld in zeven boeken, elk een afzonderlijk ge deelte van het onderwerp omvattende. Het eersle deel, evenals het geheele wei k rijl; ge ïllustreerd met afbeeldingen naar photogra- phieën, gaat ter perse en zal in den loop an dit jaar nog door een tweede worden gevolgd. Vf4ravenkage. Naar de N. B. Ct. ver neemt, heeft dr. Reeling Brouwer, Ie genees- heer van het krankzinnigengesticht alhier, als zoodanig ontslag genomen, by gemotiveerd schrijven aan de regenten van dat gesticht, Amersfoort. Bij de gisteren gehouden i herstemming voor een lid van de Provinciale Staten zijn uitgebracht 14G0 stemmen. Geko zen werd de heer mr. A. J. de Beaufort (liberaal) met 724 stemmen. De heer O. T. van Beek (kathalki) verkreeg 721 siemnien. De eenige oud-strijder uit den zeeslag van Trafalgar, die nog in leven waszekere Cartigny, is Maandag te Hyères overleden. Hij had den ouderdom van 101 jaar bereikt. Deeming, of Swanston, zooals de moordenaar van Kainhitl in Australië heet, is Zaterdag te Perth (West-Australië) voor de rechtbank versche nen. Ofschoon er nog geen belangrijk verhoor was te verwachten, was do zaal stampvol met rnenschen, die den beruchten moordenaar wilden zien. li ij was o ogen schijn lijk onverschillig, maar aan sommige bewegingen en aan zijn oogen kon men zien, dat hij inwendig ongerust en zenuw achtig was. Na de vereischte formaliteiten werd zijn zaak tot Zaterdag a.s. verdaagd, Swanston moet alreeds bekend hebben, dat hij dezelfde man is, die onder den naam Williams woonde te Windsor (waar de moord gepleegd werd). Voorts zijn onder zijn bagage verscheidens voor werpen gevonden, welke zijn identiteit bewijzen, o. a. boeken, met den naam: Emily Mathers" (dein Australië vermoorde vrouw) er in geschreven. lederen dag ontdekt men nieuwe misdrijven door Deeming gepleegd, oplichtingen en diefstallen in Australië, de Zuidafrikaansche republiek, te Kaapstad enz. Ook acht men het niet onwaar schijnlijk, dat hij schuldig is aan twee geheim zinnige moorden welke te Johannesburg gepleegd werden tijdens zijn verblijf aldaar. Te Pont-I'Evéque (Frankrijk) had de vorige week een ontzettend drama plaats. Een spoor- wachter was Dinsdagnacht ovei leden. Zijn broeder waakte bij bet lijk met de diep bedroefde weduwe, toen deze op eens in een vlaag van waanzin de deur uitrende, roepende dat zij zich ging verdrin ken. Haar zwager snelde baar na de spooilijn op, toen een goederentrein aankwam. De vrouw liep den trein te gemoet en juist op het oogenblik dat haar zwager haar nog wilde grijpen werden bidden neergeworpen en vermorzeld. Beiden laten een ge zin achter. In de openbare school te Biddesfoi d is Vrijdag, onder schooltijd, de zoldering van het Inkaat ingestort. De tachtig kinderen, die er aanuezing waren, wei den allen daaronder bedolven en meer of minder ernstig gewond. Twee waren in zulk een toestand, dat men ben naar het gasthuis moest brengen. Gatti, de man, die Vrijdag la Lucent werd ter dood gebracht (de eerste terechtstelling tn Zwit serland sedert 1868) witseen anarchist, maar hij werd niet in die hoedanigheid, gelijk uit ons eerste bericht was op te maken, oniliardd. Zijn misdaad was laaghartige moord en roof op een onderwij zeres, Een oude dame te Rome liet 50.000 frs. na aan de redactie van een dagblad aldaar, omdat de coutani haar eiken dag een pmraangename uren had bezorgd. De redactie verdeelde het gekt onder de tje/dadige instellingen te Rome. '«•«RAVEltilUUE, 23 Maart. Tweede Kamer. De heer Van Beuningenzal op een nader te bepalen dag de regeering inlerpelleeren over de n iet-goed keu ring van het ontwerp personen-, vracht- en veetarieven der spoorwegen. De heer Beelaerls van Blok land bestreed de invoering van den gordel tijd zonder wettelijke voorziening. De regeer ing verklaarde vrijheid aan degemeenlebosltiren te willen laten en slechts voorlichting te hebben gegeven, Iu gemeenten die de klokken niet veranderen zal op de post- en telegraaf kantoren de oude cn de nieuwe tijd worden aangeduid. De motie-Be el aerts, wettelijke voorziening wenschende. werd daarop inge trokken. De gelegenheid tut votzending der correspon dentie naar New-Yoi k bestaat door middel van liet stoomschip Spaanulam. De laatste bui-lichting aan liet postkantoor te Rotterdam is bepaald op 25 Maart, des avonds te tt uur. De wijze van verzending behoort duidelijk np het adres vermeld te worden. Do gelegenheid (ot verzending der correspon dentie naar Eergen (Noorwegen) bestaat dooi' middel van het stoomschip Olaf Ryrre. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 25 Maart, des voormiddags ten 5 ure, Batavia, 19 Februari. Uit Atjeh wordt van den 9n Februari het vol gende aan de Deli-Ctgeschreven; Hadden wij in het laatst van de vorige maand eenig succes op den vijand, op den 4n dezer leden wij weder een vei lies. Op dien morgen vervoeg, den zich eenige Atjehers bij den post Lamdjatnae, om hunne (rassen te doen viseeren, De brug voor de versterking werd bewaakt door een korporaal en drie fuseliers. Bij het over reiken van den pas gaf een Atjeher den schild wacht den Europ. fuselier Bredveid, een steek met den rentjong iu het hart, zoodat hij dood neerviel. De korporaal schoot den moordenaar dood, waarop de overige At je hers de wacht aanvielen, nog een fuselier en den korporaal verwendden en met drie Beaumont-geweren het hazenpad kozend De korporaal, ofschoon gewond, zette de Atje- hers na en had liet geluk een der achtersten, die een der buitgemaakte geweren bij zich had, neer te schieten en heL geweer terug te brengen,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3