Vrijdag 25 Maart N°. 7978. A°. 1892. esen veertigste .T a a r a n a:. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandse.]* e Berielitcn. BinncnlaiHiselio He riekten. UITGEVER: J. ODÉ. U l T S C lt IA S J), Caprivi is opnieuw by den keizer ontboden en gisterochtend naar Hubertusstock ver trokken, Graaf Botho Eulenburg heeft het ambt tan Pruisisch minister-president aan genomen, en 's keizers toestemming wordt niet betwijfeld. Voor de portefeuille van «eredienst heeft Caprivi een voordracht van drie namen naar Hubertusstock medegenomen. De Berjijnsche correspondent der N. B. C't. schrijft van gisteren: Gelijk reeds kortelijk gemeld is, zal waar schijnlijk de vroegere staatsminister graaf Botbo Eutenhurg, intei tijd opperpresident van de provincie Hessen-Nassau, ons uit onzen OOgenbiikkelgkeu ministernöod redden; het is alleen nog twijfelachtig, of hq alleen Pruisisch minister-president zal zijn, dan wel tevens benoemd woidt tot rijkskanselier. De keizer zou beide betrekkingen ongaarne gescheiden zien, en Caprivi wil liefst zich geheel terug trekken, Slechts om redenen van algemcene buitenlandsche staatkunde wordt de aftreding van Caprivi als rijkskanselier niet wenschelijk geacht, daar het buitenland daarin gebrek aan duurzaamheid zou kunnen zien. Daar Caprivi heden weer naar Hubertus stock bij den keizer ontboden is, zoo wordt de oplossing der crisis weldra verwacht. Graaf Botho Eulenburg was onder Bismarck in de jaren 18781881 Pruisisch minister van binnenlandse he zaken en als zoodanig heeft hij de eerste socialisten-dwangwetsamen- gesteld. Later kwam hij met Bismarck over hoop te liggen wegens groote politieke en persoonlijke oneenigheden. Eulenburg was ten aanzien van zekere wetten rakende het bestuur van eene andere meening dan Bismark, eu deze liet den niet onderdanigen minister op eene nog niet voorgekomene wjjze vallen. Terwijl in eene zitting van het Heerenhuis de minister Eulenburg een wetsartikel ver dedigde, stond plotseling de hem geheel onder geschikte geheimraad dr. Rommel op (die bij het ministerie van koophandel geplaatst was) en las een brief van Bismarck voor, waarin h|j graaf Eulenburg scherp desavoueerde en verklaarde, dat de aanneming van het door Eutenburg verdedigde artikel de geheele wet onmogelijk zou maken. Natuurlijk wekte dit buitengewone verbazing, en Eulenburg vroeg onmiddellijk ontslag. Jarenlang ontstond er tusschen hem en Bismarck eene sterke antipathie.* De oude keizer zocht voor het uiterlijke de vijand schap te verglimpen door Eulenburg tot opper president te benoemeneene benoeming waarin Bismarck ten slotte toestemde. Heden ten dage worden buitengewoon vreemde par lementaire verrassingen, naar dat geval in het Heerenbuis, nog spottenderwijs Bonmeloitt .genoemd. Eulenburg behoort tot de streng .conser vatieven Hij bezit echter groote bekwaam heden, beeft persoonlijk vele beminnelijke eigenschappen en is een zeer ervaren par lementair rnan. In deze opzichten laat hij graaf Caprivi en graaf Zedlitz verre achter zich. Zijne benoeming zou voor de binnen land sche politiek ongeveer dit beduiden Dasselbe Gam wie hisher, nur cine fcinere Nummer mehr. Eulenburg is 62 jaar oud, nog heel levendig van geest en een goed redenaar. Door uit gebreide familiebetrekkingen heeft hij veel aanhang onder de conservatieve aristocratie. Als gerucht wordt gemeld, dat om de ver bitterde ultramontanen gerust te stellen, een aanzienlijk ambtenaar, bekend om zijne wei- willen de gevoelens ten aanzien der katholieken, wellicht de tegenwoordige onder-secretaris van staat bij het ministerie van eeredienst, de lieer Wevrauci, of de Westfaalsche ópper- president Studt, tot minister van eeredienst benoemd zal worden, en dat de vroegere aan voerder der centrum-partij, vrijheer Von Scbovlemer-Alst voorgedragen zou zijn als op per-president in de provincie Westfalen, Naar thans bekend is geworden, is des keizers ongesteldheid eene lichte longont steking, van tyd tot tijd gepaard met weinig bete ek enen de aanvallen van asthma. Volgens de verklaring van de geneesheereti zal eenig oponthoud in de ijlere lucht van de bij Hubertusstock gelegen woudstreek Schoif- haide voldoende zijn om spoedig herstel teweeg te biengen. De ongesteldheid des keizers is waarschijnlijk een gevolg van een lichten aanval van influenza. Naar luid van Poolsche bladen zal de keizer van Rusland weidia zijne gemalin naar de grenzen vergezellen, van waar zij alleen over Weenen naar Parijs zal vertrekken. B E L G I E. Dinsdag heeft, te midden van de beraad slagingen over de begrooting van spoorwegen, posterijen en telegrafen, de heer De Smet- de Naeyer nu ook in de Kamer bet rapport der centrale sectie ter tafel gebracht over het voorstel van den afgevaardigde De Hemp- tiune, tot wjjziging van art. 36 der grond wet, hetwelk een afgevaardigde, tot minister benoemd, noodzaakt zich aan eene herkiezing te onderwerpen. Daarmede is nu over alle herzieningsvoorstellen het rapport in handen van de leden der Kamer, zoodat de dag voor de behandeling kan woiden bepaald. De Mé forme verneemt, dat het plan bestaat daar mede te wachten tot na het Paaschreces, en waarschuwt de progressistisclie leden der Kamer om geregeld de zittingen bij te wonen, teneinde zoo mogelijk dezen toeleg tot nieuw uitstel te beletten. Met het oog op mogelijke ongeregeldheden op den ln Mei, heeft de regeering bepaald, dat den 28n April de lichting van 1888 der militie zal worden opgeroepen, wat bet gar nizoen van Brussel, en de lichtingen van '88 en '89, wat de garnizoenen der provincie steden betreft. In de kolenmijnen van Marihaye, bij Seraing, is een gedeeltelijke werkstaking uitgebroken, tengevolge van een loonsvermindering met 10 procent. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft met 272 stemmen tegen 160 een vooistel ter bepaling van een werkdag van acht uren voor de mijnwerkers verworpen. Van regeeringswege is bet be streden als noodeloos en als een ongezond economisch beginsel. Uit Singapore wordt gemeld Volgens een gerucht zou het hoofd der opstandelingen in Pahang met een talrijke macht het station Temerloh hebben aange vallen en veroverd, waarbij de bezetting ge dood zou zijn. Het gerucht vereisclit echter nog nadere bevestiging. I X A L I E. Uit Massowah wordt weder een verrader lijke overval gemeld, waarbij een kapitein van 't Italiaansche leger en 4 inlandsche sol daten werden gedood en verscheidene anderen gekwetst, bjj hun terugkeer van een onderzoek naar een bende deserteurs. Generaal Gandolfi is onmiddellijk naar de plaats des onheils vertrokken. In de kolonie heerscht groote verslagen heid, daar hieruit blijkt hoe weinig staat men op den vrede toe.stand kan maken, I II E E IJ Het uitstel van het vertrek van den buiten gewonen gezant Eyoub-pacha naar Egypte, om den nieuwen khedive liet besluit z|jner benoeming te overhandigen, moet een gevolg zijn van den wensch des sultans om het schiereiland van den berg Sina'i, dat sedert lang een twistpunt tusschen Turkije en Egypte uitmaakt en voor de verdediging van het Suezkanaa) een groot belang is, van Egypte af te nemen, terwijl hij bovendien ontevreden moet z|ju over de aanwezigheid der Britsche pantserschepen te Alexandria, waardoor zijn prestige geschaad wordt. GRIEKENLAND, Met het oog op den staatkundigen toestand heeft de koninklijke familie afgezien van bare zomerreis en zal zij ook de gouden bruiloft van den koning en de koningin van Dene marken, de ouders des konings, niet bijwonen. AMERIKA. De laatste nota van lord Salisbury en het antwoord van den president Harrison zijn aan den Senaat onderworpen. Lord Salisbury handhaaft de weigering tot vernieuwing van den modus vivendi ten aanzien der quaestie betreffende de visschery in de Behring-zee en doet een tegen-voorstel. Des presidents Harrison antwoord is in levendige temen vervat; het verklaart dat, zoo Engeland weigert de robbenvangst te helpen beschermen, in afwachting van de beslissing der ai biters, hij de wetteu te hulp zal roepen en tie zee- stroopers beletten zal in de Behring-zee te visschen, desnoods met geweld. Na eene beraadslaging met gesloten deuren, die een hall uur geduurd heeft, heeft de Senaat de nota van lord Salisbury aan de commissie voor de buitenlandsche zaken verzonden. TWEEDE KAMER DER STATEN GENERAAL. Ziiting van 23 Maart. Het aantal interpellation is heden wederom vermeerderd met eene, toegestaan aan den heer Van Beunirtgen over het niet goed keuren door de regeering van de ontwerp- tarieven omtrent het personen-, goedei en- en veevervoer op de spoorwegen. De regeering interpelleerende over de tijd rekening met 1 Mei a.s., vroeg de heer Beelaerts van Blokland, in hoever een ver andering in tijdrekening aanstaande is en welke maatregelen worden voorbereid, opdat uit de voorgenomen verandering geen onge legenheid ontsta. Spreke vroeg, wat bevolen was in zake het aannemen van tijdseenheid, bepaaldelijk aan de gemeentebesturen, eu wees op den invloed der invoering van den spoorwegtijd voor het maatschappelijk leven en de rechtsverhoudingen. Verandering zon der wettelijke voorziening achtte hij onmo- gelijk. Van regeeringswege werd geantwoord do. door den minister van waterstaat, dat de post- en telegraafdienst zich behooren te regelen naar den slechts in naam verande renden spoorwegtijd, waarnaar iedereen zijn horloge kan stellen2o. door den minister van binnenlandsche zaken, dat gelijkheid van tijd in de samenleving zeer wenschelijk is en de gemeentebesturen zonder dwang gewezen zijn op het wenschelijke om de stadsklokken met de spoorwegklokken te regelen 3o, door den minister van justitie, dot de in wetten vastgestelde uren naar den plaatseljjken t|jd worden gerekend. Interpellant bleef tal van moeilijkheden vreezen. De heer Farncombe Sanders wilde geen onbeperkte vrijheid voor de gemeente besturen in de tijdregeling, en de heer Van Houten wees op bezwaren uit het verschil tusschen de stads- en postklok. De regeering bleef bij hare meening, dat de eenheid van t|jd zal blijken geen bezwaren op te leveren. De heer Reekers opperde het denkbeeld van dubbele tijdsaanwijzing voor gemeente besturen die den zdne-tijd niet aannemen, maar de regeering vreesde daarvan groote verwarring. De interpellant was ten slotte niet over tuigd van de noodzakelijkheid der omzetting G0URA1T. Annum per kwartaal Sranco per postdoor het geheele Rijk afiomieilijkti fieimnen 1.85. - '2.50, - 0.10, BURSA Ut ffOTKRlTKAAT, E 2 7, Advbk#eKT[KF£Ijs; aan 110 ge wone regels met inbegrip san seue Courant[1.40. Iedere gewone regel meer- O.tO Dei ik mam. geplaatst wordt tegen tweemaal lietekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1