ven den spoorwegtijd voor bet maatschap pelijk leven en stelde eene motie voor, om de Kamer te doen verklaren, dat uitbreiding van de voorgenomen verandering van spoor wegtijd niet behoort te geschieden zonder voorafgaande voorziening bij de wet. De minister van binnenlandsehe zaken be streed die motie als onnoodig en omdat rijks- inmenging inbreuk zou maken op de vrijheid der gemeentebesturen. Bij de behandeling van het ontwerp tot verlenging voor een jaar der schorsing van uitvoerrechten op suiker in Indiü, bestreed de heer Van Alphen pertinent het ontwerp. De heeren Van Nunen en Roëll vroegen nadere inlichtingen en kwamen op tegen de bedoeling van sommigen om nu principieel te beslissen over de opheffing van alle invoer rechten, waartegen vele bezwaren bestaan en waarbij althans een equivalent moet worden aangegeven, met het oog op den padeeligen toestand der Indische schatkist. De heer Van Karnebeek vroeg ofde minister «ene regeling der zaak kon toezeggen bij de Indische begroeting. De heer Bahlmann opperde bezwaar, dat bij de afschaffing der uitvoerrechten een equi valent zou gevonden worden uit het patent. De heer Cremer verdedigde het ontwerp. lu het vertier debat verklaarde de minister van waterstaat zich bereid, allen telcgraaf- en postkantoren aan te schrijven de uren aan te wijzen volgens Amsterdamschen en nieuwen tijd. De motie-Beelaerts werd daarop ingetrok ken. Verschillende nieuwe ontwerpen, o. a. betreffende deauti-slavernij-akteen de nieuwe ridderorde, zijn aan de orde gesteld. Op de vraag der Tweede Kamer omtrent de uitkomsten van het onderzoek naar de bij geruchten gemelde beleediging der Neder- landsehe vlag in den Kongo-staatverklaart de regeering dat het bestuur van den Kongo- Staat, ofschoon de berichten met bet;oog op den persoon van den vice-gouverneur niet wel mogelijk achtende, op verlangen der Nederl. regeering dien ambtenaar om opheldering heeft verzocht. Deze werpt echter de tegen hem ingebrachte beschuldigingen verre van zich af en heeft zoowel als het bestuur van den Kongo-staat verklaarddat zijn eerbied voor de Ned. vlag die vlag tegen een ruwe behandeling, als waarvan sprake was, voldoen de waarborgt, SCHIEDAM, 24 Maart 1892. De gemeenteraad hield hedenmiddag ten kwartier voor twee ure eene vergadering welke werd bijgewoond door lS leden; afwe zig de heeren Tak, oir. Poortman en dr. De Bruijn, allen met kennisgeving. Na resumtie der notulen van 29 Januari en 1 Februari j.l. kwamen de volgende stuk ken in Missive van de Ged. Staten dezer provin cie, houdende goedkeuring van het raadsbe sluit van I Februari j.l. tot onderhandsche .verhuring van een strookje gemeentegrond of gedeelte water aan A. den Houting; idem, houdende kennisgeving dat bij beschikking van den minister van binnenlandsehe zaken van 4 Maart 1.1. bepaald is, dat voor het jaar 1892 bij wijze van voorschot volgens art. 5 al. 3 der wet van 8 December 1889 Slaatï- blad no. 175) aan deze gemeente f13,499.8 Is zal worden uitgekeerd als rijks vergoeding in de kosten van het lager onderwijsidem ten geleide van een uittreksel vanhet kon. besluit van 3 Maart j.l. no. 44, houdende goedkeu ring van (iet raadsbesluit van 29 Januari 1.1. tot heffing van 100 opcenten op de hoofdsom der personeele belastingten behoeve der gemeentewelke alle werden aangenomen voor kennisgeving. Van burgemeester en wethouders eene ontwerp-verordening tot regeling van de jaar wedden der onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare scholen voor lager onder wijs; ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering; van de raadsleden,de heeren M. C. M. de Groot, S. A. Maas en J.W, J. van Harwegen den Breems ontwerp verordening op de heffing en invordering van eene plaatselijke directe belasting naar het t inkomen met memorie van toelichting overeenkomstig liet verzoek van genoemde raadsleden zijn deze stukken aanstonds om onderzoek en rapport in handen gesteld der commissie voor de plaatselijke belastingen. Op voorstel van burgemeester en wethouders werd besloten dit onderwerp aan te houden totdat genoemde commissie haar rapport te dier zake zal hebben uitgebracht. Missive van de commissie van beheer der fondsen van de vernietigde gilden alhier, ten geleide der rekening en daartoe behoorende bewijsstukken over 4801ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Beredeneerd veralag van curatoren omtrent den toestand van het gymnasium alhier over 4891eene missive van de commissie van toezicht op liet middelbaar onderwas alhier, ten geleide van het beredeneerd verslag be treflende dat onderwijs over 4891 berede neerd verslag over den toestand van het lager onderwijs In deze gemeente in 1891deze ver slagen zijn ter visie gelegd tot de eerstvolgende vergadering, zullende ze tevens worden opge nomen in het gedrukt verslag der handelin gen en in het jaarverslag omtrent den toestand der gemeente. Missive van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, houdende mededeeling der tijdsbepaling van de jaarlijksche examens aan de openbare tusschen- en kostelooze scho len voor gewoon lager onderwijs; aangeno men voor kennisgeving. Verslag van den directeur der gemeente gasfabriek en idem van den directeur der ge meente-d link waterleiding nopens den toe stand en de exploitatie dier inrichtingen over het jaar 1891; ter visie gelegd tot de eerstvolgende vergadering; zullende beide bovendien worden opgenomen in het jaarver slag van den toestand der gemeente. Adres van de directie der Rotterdamsche tramwegmaatschappij, daarbij te kennen ge vende, dat zij haar adres van 24 November j.l., om verlenging der aan haar verleende con cessie, intrekt en zij mitsdien verzoekt dit te beschouwen als niet te zijn ingekomen. Op voor stel van burgemeester en wethouders werd besloten het adres van 24 November j.L bui ten verdere behandeling te laten en dit nader adres voor kennisgeving aan te nemen. Een adres van C. Gips Zonen te Dord recht met verzoek om mededeeling tot wel ken prijs per jaar en onder welke voorwaar den zij voor 15, 20 of 25 jaar kunnen be komen het terrein der aan de gemeente beli oo ren de sleephellingter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering Een adres van IJ. H. Hoppe, wed. H. C. Jansen alhier, waarin zij verzoekt de door haar gestelde conditiën waarop zij aan de gemeente vergunning wil verleenen om door haar perceel-weg aan de Noorrlvestgracht, huizen voor gas- en waterleiding te leggen, nog eens goed te lezen en te overwegen, niet twijfelende of het zal alsdan gemakkelijk vallen, dnaromtrent met haar tot overeenstem ming te komenomtrent dit adres wordt, wegens den daarin heerscllenden toon, op voorstel van den heer Van Harwegen den Breems besloten, het eenvoudig ter zijde te leggen. Een adres van de firma Tlieyse Co. c. s. allen winkeliers alhier, daarbij om aangevoerde redenen verzoekende de kermis voorlaan, evenals in vroegere jaren, weder in liet centrum der stad te doen op houwen. Vermits het bepalen vau de plaats waar de kermis zal gehouden worden, bjj art. 45 der verordening op de beurs en op de markten van den 29n Juli 4881, aan burgemeester en wethouders is opgedragen, kon het verzoek in dit adres vervat by den raad geen punt van behandeling uitmaken. Een adres van J. F. Gudde om restitutie van betaalde plaatselijke directe belasting voor zijne branderij aan de Marktstraat, wijk A, no. 91 w, welke op den 44n Maart j.L in eigendom Is overgegaan aan Joh. Theod. Beitels alhier; ter visie gelegd ter behande ling in eene volgende vergadering. De adressen van H. de Vringer, adjunct commies ter gemeente-secretarie, om van de kiezerslijsten te schrappen den naam van Johannes Timmers; en, van F. vanDijeken F. van Loon om plaatsing van hun namen op de kiezerslijsten werden ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Alsnu tot behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, werden de ontwerp-beslui ten tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeetue- begrooting voor 4892, en tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeente- begrooting voor 4894 en 4892 vastgesteld, alsmede het 2e suppletoir kohier der plaat selijke directe belasting dienst 4891ten bedrage van f 445.42'zullende deze aan stonds ter goedkeuring wordeu gezonden aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie. Het voorstel van burgemeester en wet houders tot aanstelling van een hoofdkommies der stedelijke belasting op eene jaarwedde van f800, en van een kommies dier betas tingen op een jaarwedde van (475 gaf aanleiding tot eene zeer langdurige discussie, waarbij de heer Visser in overweging gaf om den waagmeester, op diens tegenwoordige bezoldiging van f500, te benoemen tot kommies en de betrekking van waag meester op te dragen aan den torenwachter, met verhooging van diens jaarwedde van f 365 met f435. Ten slotte vereenigde de raad zich met het voorstel van den heer Schuur man om de behandeling van het voorstel aan te houden tot een volgende vergadering. Eindelijk besloot de raad nog, op voorstel van burgemeester en wethouders, om de tjj de lg ke geldteening ad f75,000, waarvan de termijn waarvoor zij laatstelijk werd aange gaan den 28n Maart as. expireert, opnieuw onder dezelfde voorwaarden, voor drie of zes maanden, te cootinueeren, thans tot een be drag van f60,000. De vergadering werd hierop verdaagd tot a.s. Woensdag. Wij ontvingen een proefnummer van een nieuw modetijdschrift, getiteld: aVoor Onze Dames", onder radactie van Jo van Sloten (uitgevers de heeren Van Holkema en Waren- dorf te Amsterdam). Dit tijdschrift maakt, wat vorm en inhoud betreft, een zeer gunstigen indruk. Behalve het gedeelte, voor modes en handwerken bestemd, en dat van by zonder goeden smaak getuigt, bevat het ook een bellettristisch deel, gewijd aan novellen en gedichten waarvan sommige fraai geïllu streerd, en waarvoor vele letterkundigen van naam hun medewerking hebben toegezegd. Wy wenschen dit nieuwe tydschryft gaarne veel succes en bevelen het ten zeerste in de gunst der dames aan. Van bloemen en boo men en vruchten. We ontvingen twee artistiek uitgevoerde prijscouranten van twee welbekende firma's, namelyk van de heeren Zocher Ca te Haarlem, en Van Groonewegen Zoon te De Bilt bij Utrecht. De afbeelding van zoo menig sierlijken boom, van zoo menig heer- ljjke bloem, van zoo 'menige sappige vrucht lokt tot koopen uit. Wie weinig geld wil be steden, vindt hier zijn gading; wie een groote som kan uitgeven, de genoemde firma's zullen hem tevredenstellen. Eenige korte aanwijzin gen omtrent de behandeling verhoogen de waarde van deze catalogussen zeer. Nn op het tijdstip van de kalender-lente ook de echte, de lang verbeide haar intocht schijnt te hou den, en daarmede ieder, die een plekje grond te verzorgen heeft, er aan begint te denken, hoe hy het op de meest sierlijke wijze zal voorzien, kunnen de heeren Zocheren Groene- wegen wonderen doen. De liefhebbers gelieven slechts den catalogus der beide firma's aan te vragen. De minister van buiten landsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens een bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel, de invoer van schapen uit Nederland in België tot nader order zal kunnen geschieden niet alleen met certificaten door gediplomeerde veeartsen afgegeven, maar ook met certifica ten, afgegeven door personen, die in Neder land krachtens art. 46 der wet ran 8 Juli 4874 (Staatsilad no. 98) tot de uitoefening der veeartsenykunst zijn toegelaten. De minister van oorlog heeft aan de com missarissen der Koningin medegedeeld, dat- onder zijn toezicht zijn gekomen de bewaar plaatsen van ontplofbare stoffen van meer dan drie en minder dan vijf en zeventig kilo gram, met uitzondering der fabrieken en bewaarplaatsen van vuurwerken. Deze waren vroeger aan het toezicht van de betrokken gemeente-besturen o mier worpen. Aangezien voor eene behoorlijke uitvoering van het voorgeschreven toezicht echter bepaald noodig is, dat volledige gegevens omtrent het aan tal en soort der onderwepelyke bewaarplaat sen in het bezit van voornoemden minister zijn, worden de commissarissen der Koningin uitgenoodigd, deze te willen verschaffen. Omtrent het vervoer van ontplofbare stoffen is door den minister nader bepaald, dat het vervoer dier stollen per spoor voor- elk station van bestemming in een afzon derlijken wagen moet plaats hebben, in dier voege, dat het met den zelfden goederentrein te vervoeren gewicht in totaal niet meer zal mogen bedragen dan 6666 KG. Indien het te vervoeren gewicht meer dam 6666 KG bedraagt, zal liet vervoer per extra trein moeten geschieden. Bij de kon. militaire academie is eene wijziging in de opleiding van de voor het O.-I. leger bestemde cadetten in bewerking. Blijkens eene opgave in de Staatscourant no. 69 zijn in4891 inde verschillende havens van ons land ingeklaardonder Nederl. vlag- 2444 schepen, melende 4,620,508 kub. M (2365 schepen, metende 4,349,238 kub. M in 1890), onder andere vlaggen 6388 schepen metende 11,203.871 kub. M (6346 schepen, 40,528,761 kub, M in 1890). Het totaal der ingeklaarde schepen is dus 8802 schepen, met, 15,824,379 kub, M, tegen 8711 schepen, met. 44,877,999 kub. M in 4890. Behalve deze schepen zij a in ballast ingeklaard 563 schepen, met. 361,185 kub. M, tegen 764 schepen, metende 534,631 kub. M in 1890. Uitgeklaard zijn in 1891onder Nederl. vlag 2239 schepen, met. 4,067,410 kub. M (2274 schepenmet. 3,910,343 kub. M in 1890)onder andere vlaggen 3560 schepen, met. 4,663,616 kub. M (3657 schepen, met. 4,600,903 kub. M in 1890). Totaal 5799 schepen, met. 8,731,026 kub. M, tegen 5931, met. 8,511,216 kub. M in 1890. Buitendien in ballast3463 schepenmet. 7,365,876 kub, M, tegen 3272 schepen, met. 6,745,259 kub. M in 4890. Door het bestuur der broederschap van. ontvangers dec directe belastingen enz. is op 42 dezer by eerbiedig en uitvoerig gemo tiveerd adres aan H. M. de Koningin-Regentes verzocht aan de ontvangers der directe be lastingen enz. op te dragen de inning van de ontworpen belasting op de inkomsten uit vermogen, waarop die ambtenaren, krach tens hun benoeming, aanspraak hebben óf althans te willen doen in het levèu roe pen eenig aequivalent, waardoor zij zullen.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2