Gemengde Berichten. Bij geruchte wordt gemeld, dat dehurge- neester van 's-Gravenhage, rar, Roest, ernstig in aanmerking komt voor de benoeming tot commissaris der Koningin in Overijssel, ter vervanging van den heer Geertsema, De onderhaan van den spoorweg Maassluis Hoek-van-HolIand is voltooid; de hulprails worden opgebroken. Langs de lijn is ter ver sterking een vrij zware dijk opgeworpen aan den oever van den Nieuwen aterweg. De ruimte tusschen dezen drjk en de spoorbaan wordt aangevuld met zand en bagger uit het Kanaal, zoodat het werk degelijk beveiligd is tegen overstrooming. De opening van den spoorweg kan legen het najaar verwacht worden. Met 1 April worden de «Grande-Vitesse"- prijzen, welke tot dusverre op de lijnen vao den Franschen Noorderspoorweg geheven werden, aanmerkelijk eerhapd, en tengevolge daarvan treden de in liet Franscb-Beigisch- Nedetjandsch tarief aangegeven «Grande- Vitesse"-prijzen voor het Fransch parcours van genoemden datum af buiten toepassing. In de vergadering van het hoofdbestuur der vereen igingïVYestland", te Homelersdïjk, is op initiatief van den heer P, F. L. Waldeck, te Loosduinen, besloten eene commissie in 't leven te roepen, die eene vaart-verbinding tusschen het Westtand en den Hoek-vau- Hüllaml over 's-Gravenzande zal voorbereiden. Met het oog op een rechtstreekschen stoorn- bootdienst tusschen den Hoek-van-Hol land en Engeland wordt eene dergelijke verbinding voor den West] antlsc hen uitvoerhandel zeer wenschelijk geacht. De commissie is samen gesteld uit ingezetenen van elk der Westtand- sclie gemeentenLoosduinen, Monster, Wate ringen, Naaldwijk, 's-Gravenzande en De Lier. Diakenen van de christ. geref. en Ned. geref. (doleerende) kerk te Rotterdam hebben besloten tot de oprichting van een werk- hureau aldaar. Het werkbureau plaatst zich op zuiver maatschappelijk standpunt en stelt zich ten doel r a. het plaatsen van werklieden, die zich ter bekoming van werk aan het bureau aanmeldenh. het verschaffen van werk lieden aan hen, die werkkrachten behoeven. De voormalige hoogleeraar dr. W. Koster, te Hilversum, betoost in het nommer van i9 Maart van bet «Ned. Tijdschrift voor Ge neeskunde" de wenschetijkheidom bij de voorgenomen wetswijzigingen tevens de bepa ling op te nemen, dat aan artsen en adspirant- artsen, mits zij voldoende blijken geven van kennis der Latijnsche en derGrieksehe taal, gelegenheid worde gegeven aan de universi teit tot doctor te promoveeren. Volgens ge noemden boogieeraar zal het tot nu toe reeds zonderlinge en gewrongene der scheiding tus schen «artsen, die wel" en «die niet mogen promoveeren", na het wet worden van het regeericgsvoorstel nog veel meer in het oog springen. Donderdagmiddag werd te Amsterdam ge houden de derde jaarljjksche algemeene ver gadering der «Northwestern and Pacific Hypotheekbank" onder voorzitterschap van den president-commissaris, den lieer M. J. "Waller. Rekent men het bestaaD der vennoot schap van den datum der oprichting der sNorthwestern and Pacific Mortgage Com pany" te Spokane (Washington U. S. A.) af, waarvan de tegenwoordige vennootschap de voortzetting is, dan is het in deze vergadering uitgebrachte jaarverstag het zesde zijnde de Ameriktiansche maatschappij den 15den Juli Ï8S5 opgericht. Uit genoemd verslag, loopende over het boekjaar 4891, blijkt, dat het totaal gefourneerde kapitaal is geklommen tot 1942,000, doordien nog 3 aandeelen werden volgestort. Op 4 Januari 1891 waren uitstaande 898 hypothecaire leeningen, bedragende 4,031,142.55 dollars. Sedert kwamen in 557 aanvragen, bedragende 1,908,777.45 dollars, waarvan geweigerd werden 203 aanvragen bedragende 622,000 dollars, zoodat werden aangenomen 354 leeningen bedragende 1,346,777.45 dollars. Daarentegen werden afgelost 114 leeningen bedragende 126,262.70 dollars, zoodat totaal op 31 December 1891 uitstaande waren 1138 Seeningen bedragende 5.251,657.30 dollars a f2.50 s* fl3,129,143.25. Deze '1138 leeningen bestaan uil 569 leenin gen op in cultuur zijnde boerderijen, geschat op eene waarde van 1,969,150 dollars, waarop verstrekt 687,607.30 dollars, en uit 569 lee rlingen in steden, geschat op eene waarde van 12,423,750 dollars, waarop verstrekt 4,564,050 dollars, zoodat op iet totaal uitgeleende bedrag van 5,251,657,30 dollars eene over waarde is te constateeren van 9,141,242,70 dollars. Eenmaal zag de maatschappij zich verplicht van hare bevoegdheid tot verkoop bij wan betaling gebruik te maken, waarbij echter geen verl s geleden werd. Op 1 Januari 1891 bedroeg het aantal 5-pCt.-pandbrieven in omloop f 9,449,000. Gedurende den loop van bet jaar werd ge plaatst f 3,104,500, daarentegen werd uitge loot f 266,000, zoadat op 31 December 1891 in omloop was voor een bedrag van f12.287,500. Het reservefonds bedroeg op 1 Januari 1891 f 05,000; uit de winst over het afgeloopen jaar wordt daaraan toegevoegd f 37,000 als statu taire en f 25,000 als buitengewone reserve, zoodat het reservefonds thans f157,000 be draagt, afzonderlijk belegd en gedeponeerd bij de Nederlandse he bank. De winst- en verliesrekening toont eene netto winst aan van f 389,605.88y3, waardoor het mogelijk is aan aandeelhouders een divi- dend uit te koeren van 36 pCt, terwyi f 62,000 in de reservekas werd gestort zooals hierboven vermeld. "Voorts wordt in het verslag nog medege deeld, dat volgens mededeelingen van het hoofd-agentschap te Spokane, deze stad steeds voortgaat zich uit te breiden; verscheidene nieuwe fabrieken werden opgericht en be staande vergroot. Het aantal bankinstellingen, aldaar gevestigd, bedraagt elf, met een totaal kapitaal van 1,760,000 dollars; zeven dezer banken zijn national banks. De stad is het middelpunt van 7 spoorwegen, terwijl waar schijnlijk in het voorjaar de verbinding met den Great-Northern-spoor weg (Manïtoba- spoorweg) zal tot stand komen, met welker constructie men bezig is. Zij bezit 34 Eng. mijlen tramway, waarvan 18 mijlen electrische tram, ter vervanging van den vroegeren paar dentram. De graanoogst in oostetijk Washington en aangrenzende streken is ook thans weder bijzonder overvloedig geweest; de velden, gele gen in een omtrek van 200 mijlen van Spokane, hebben in liet afgeloopen jaar een totale waarde aan graan geproduceerd van bijna 20,000,000 dollars, terwijl de pryzen be duidend gestegen zijn door meerdere facilitei ten in het vervoer. Nadat de balans en winst- en verliesreke ning door de algemeene vergadering waren goedgekeurd, werd overgegaan tot de verkie zing van een commissaris wegens periodieke «ft red ing van den heer A. M. Cannon te Spokane. Deze lieer, herkiesbaar zjjnde, werd door de vergadering op voordracht der overige commissarissen herbenoemd voor een tijdvak van 5 jaar. Te Haarlem zat den dn Mei a.s. op het vroegere s/wrf-terrein yde Phoenix' een openbare vergadering worden gehouden in de open lucht, waarbij als sprekers zullen optredende heeren A. H.' Gerhard, uit AmsterdamF. L. Tak, uit Bussum"W, Bax, uit Zaandamrnr. A. va'n Eek, uit Leeuwarden, en mejuffrouw Mina Drucker, uit Amsterdam. Te Arnhem is gisteren in den ouderdom van 89 jaar overledende heer A, J. Jooslema. oud-strijder. Den ook in ons land hekenden oud-direc teur van de technische school te Miltweida, den ingenieur Karl Georg Weitzel, is door den gemeenteraad aldaar het eereburgerschap aangeboden. Men meldt uit Breda aan de JP. iZ. Ci. Donderdagavond ging liet hier van circa 5 tot 11 uur zeer oproerig toe. Het tooneel van het tumult was in de Nieuwehuizen, waar zich de woning bevindt van zekeren D„ rond ven ter van het Noltsrdamsch Nieuws blad en tot het «Leger des JJeils" behoo- rende, van wien gezegd werd, dat bij iu den namiddag een pater op straat grovelijk be- leedigd bad. Nadat een hoop volk, die lang zamerhand tot duizenden aangroeide, zich in de nabijheid zijner woning verzameld had, ging men eindelijk tot gewelddadigheden over. Men verbrijzelde de ruiten, wierp met steenen, trapte de deur van het huis iif en wilde zich van den persoon in cjuaestie meester maken, die inmiddels had weten te vluchten. De politie trachtte met de blanke sabel de menigte uiteen te dry ven, doch toen dit door de groote overmacht niet gelukte, maakte de bereden politie een charge, waar door weldra de straten werden schoonge veegd. Het verdere van den nacht ging rustig voorbij. Hoewel menigeen door een steenworp getroffen werd, werd gelukkig niemand ernstig gewond. Daar het heden (Vrijdag) feestdag is, worden voor den avond de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. Donderdag werd door de marechaussees uit Echt ,te Roosteren aangehouden en naar j Maastricht overgebracht de 50-jarige land bouwer J. S., verdacht van op 28 September 1888, terwijl hij met den 25-jarigen land bouwer G. H. op jacht was, dezen moedwil lig te hebben gedood door middel van een geweerschot. Reeds kort na het plegen van het misdrijf werd J. S. aangehouden, doch de bewijzen ontbraken toen en bij werd weder ontslagen. Nu zijn er in deze zaak getuigen gevonden. Een inwoner van Os had dezer dagen bij zjjne kantoorbezigheden de onvoorzichtig heid een wondje in zjjn gelaat met de door hem gebezigde kopieerinkt aan te raken. Bloedvergiftiging was daarvan het gevolg, en hij is binnen een paar dagen daaraan na een hevig lijden bezweken. Maassluis. Op het adres van de heeren Johs. van der Spek c. s| om eene weke- lijksehe kaasmarkt in te voeren, werd door den gemeenteraad gunstig beschikt, en de heeren Aeckerlin en Van der Spek werden als commissie benoemd voor hef welslagen dier onderneming. Amsterdam. In de Donderdagavond in het Gebouw van de Mij, v./d. Werkenden Stand gehouden bijeenkomst van het Leger des Heils, die door betalende belangstellenden werd bijgewoond, sprak generaal Booth over «Het maatschappelijk werk van het Leger des Heils in alle tanden". De kwalen in Engeland vond hij overal in alle wereld- deelen dezelfde. En daarom wilde hij een poging doen om de armoede en de ellende ook in andere werelddeelen te lenigen. De dronkaards, de misdadigers, de zedeloozen, die misschien 7n> deel der Engelsche natie uitmaken, en die in een zee van eliende leven, hen wilde het Leger des Heils uit hun ellende verlossen. Maar dat kan het alleen niet. Velen waren de oorzaak van eigen schuld, maar veten ook niet, en dezen, die door omstandigheden, onafhankelijk van hun wil, ongelukkig waren, waren wellicht nog de meest bek lagens waardigen. En daarom moest voor hen in de eerste plaats iets ge daan worden. En de generaal verklaarde dan ook genoeg te hebben van hen, die met den mond, maar minder met de daad toon en Christenen te zijn. kien moet in de eerste plaats in hun noo- den en behoeften voorzien en wanneer ons plan ten uitvoer komt, zal niemand gebrek lijden, Wat wordt niet reeds te Londen ge daan? Men vindt er een stuiversoord, waar men voor een kleinigheid kan rusten en eten» De armen waren z. i. in twee klassen te verdeelen. Ouden en zieken en werkloozen, welke laatsten wel in staat zjjn te werken. En voor dezen moet werk gezocht worden. En dit is geen gering deel van het werk van het Leger. Maar niet alleen onder de werkloozen, ook onder de rijken heerschte levensmoeheid, die toch zooveel werk kunnen vinden, maar die meestal het hoofd in den schoot leggen. Hij verklaarde met zijn werk niet de markt te willen drukken, maar integendeel den werkman meer te willen laten verdienen. Op het land, daarop moest de daklooze een arbeidsveld en een dak vinden, fn Australië b.v. was tand te over, en handen te weinig, om bewerkt te worden. De generaal kwam hierbij op de bekende fabel van Florian»De schat in den akker", Spr, zette hierna nog nader zijn plan uit een om het tand meer dienstbaar te maken en betgeen hij daarvoor nood tg had, welke gegevens reeds door de Oorlogskreet uit voerig zijn medegedeeld. De bij Londen gelegen kolonie beloofde een nijvere plaats te worden. Het plan omvat lo. de stadskolonie, 2o, de landkolome en 3o. volksplanting in een ander werelddeel. Spr. zeide vast overtuigd te zjjndat zijn werk was uit Goden dat het daarom een toekomst zou hebben. Want was het uit den menschdan zou het teniet gaan. Mevr. GliphantSehoch beval de collecte dringend aanwaarna de bijeenkomst met gebed werd besloten. Alkmaar. De gemeenteraad heeft het ontwerpbesluit in zake het verleenen eener subsidie vau f40,000 aan de Holtandsche ijzeren-spoorweg-maatschappij, ten behoeve van een spoorweg Alkmaar—Hoorn, bij hoof delijk stemming met 14 tegen 1 stem vast gesteld. Enkhuïzeii, Donderdag is eene bijeen komst gehouden van belangstellenden in de oprichting van eene vereeniging aldaar tot het in de vaart brengen van loggerschepea voor de haringvisscherij. De voorzitter deelde mede, dat het oor spronkelijk plan om 10 vaartuigen te doen uitrusten door te geringe deelneming niet ten uitvoer kan worden gebracht. Besloten werd, dat eene commissie pogingen zal aanwenden ter verkrijging vanéén kapi taal, benoodigd voor het in de vaart brengen van 2 leggers, Breda. Gisteren heeft alhier een dubbele moord plaats gehad. De brievenbesteller F, beeft eerst zyne 26-jarige vrouw, met wie hij nog maar enkele maanden gehuwd was, en daan a zich zei ven met een revolverschot gedood. Beiden leefden in gedurige onmin, naar vermoed wordt, tengevolge van minnenijd. Een prijs van 1000 pd. st, is uitgeloofd voor hef beste gedicht of lied, bij de opening der wereldten toonstelling te Chicago voor te dragen of te zingen. Wie ooit al spelenderwijze met een stuk kurk over een bord of een glas heeft gewreven, zal hebben opgemerkt, dat er een betrekkelijk groote weerstand moet worden overwonnen. Dit eenvoudige verschijnsel heeft den heer Martin Pigot op hot denkbeeld gebracht om kurk toe ie passen op bet beslag van paarden, teneinde het uitglijden te voorkomen. Hot kurk wordt 260 bevestigd, dat het door het gewicht van liet paard langzamerhand de gehsele holte van den hoef vult en zoodoende de draagvlakte van den poot ver groot, Niet alleen dat het uitglijden hierdoor onmogelijk wordt, doch bet schijnt dat ook het broeien vau den hoef en bet in dring en van vuil in de hoef holte wordt voorkomen, terwijl de gang van het paard vaster en gemakkelijker wordt en hei scherpzetten niet meer noodig is. Volgons eene mededeeling over doze zaak in de St. James's Gazelle zijn zoowel de Brusselsche iramwegmaaischappij als de rijks-veeartsenij school zeer met de uitvinding ingenomen. Er zijn zeker weinig steden, die zoo bezwaarlijk zijn voor het verkeer «Is Brussel. Wie de .steile straat Mon- tagne de fa Cour kent en da zware omnibussen tegen die helling heeft zien optrekken, zal toegeven, dat eene proefneming daar ter plaatse wel iels beteekent. Welnu, na een proeftijd van zes maan den heeft de directie der maatschappij besloten het kurk bes lag op al hare paarden toe te passen. De kosten bedragen ongeveer fis per paard per jaar. Dit is zeker niet weinig; doch daartegen over staan besparingen de paarden blijven lan ger goed, er gebeuren minder ongelukken en men heeft, heel wat minder le betalen aan den hoefsmid en den veearts. Ook de algemeene Londensche omnibus maat schappij is van plan de uitvinding van den heer Pigot te beproeven. En de gemeente Aubel, bij Luik, erfde in 1857 eene bejaarde vrouw eene som van 3500 fr. Daar zij reeds in de 70 was en dacht niet lang meer te zulten leven, zette zij het kapitaaltje om in «ene lijfrente van 500 fr. 's jaars bij eene Brus selsche maatschappij. En die vrouw stierf nu onlangs in den ouder dom van 109 jaar, na 17,000 fr. te hebben ge trokken, In het Scala-theater te Brussel is thans een man, die kunsten vertoont met gedresseerde arenden. Twee Spaansche «hoeren" en twee Spoansche dames", die op groote schaal de Parijsche maga zijnen bestalen, zijn in hechtenis genomen. Zij hadden een huurrijtuig bij do maand, waarvoor zij 1000 frs. als cautie gestort hadden. Dit rijtuig, dat er als een equipage uitzag, moest den magazijnhouders vertrouwen inboezemen. In ven magazijn hadden zij voor elfhonderd fr, aan zijde gestolen. Uit ontvangbewijzen, welke bij ben gevonden zijn, is gebleken, dat zij zich haastten het geld, dat'zij van de gestolen waar maakten, naar Sarogossa te zenden, van waar zij herkomstig zijn, Een kloeke daad van «en veertienjarigen knaap wordt uit Springfield, in den Amerikaansche staat Minnesota bericht. Daar brak in den vroegen mor gen brand uit in een huis, welks bewoners allen sliepen. Eenige voorbijgangers, die de vlammen ontdekten, braken de deur open om te trachten» de bewoners te redden. Het getukte hun echter slechts den dezer buiten te brengen, een knaap van veertien jaar. De jongen vroeg onmiddellijk naar zijn vader en zijn broeders en zusters, cn toen hij hoorde dat die nog binnen wareh, snelde hij» ondanks alle pogingen om hem teiug te houden,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2