Het Huisgeziü vaD Mallat N°. 7980, Tweede Blad A". 1892. Maandag 28 Maart. Feuilleton. 5'esen veert »ste Jaargang. Bnitenlaiidsche BericHteiu 'erschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER- J. ODÉ, bcbbaui botbbïtraat, e a?. COUR A Abonnkhkntsfbhs, per kwartaal Franco per pestdoor het geheel» Rjjk A bolder] ij be ««winters f 1.85. - 2.50. - 0,10. At>vBRTBKTiEriUJS: .an 110 gewone regels roet inbegrip van «ene Courant'1,10. Iedere gewone regel meer- 0,10, OaiewAAi. geplaatst wordt tegen Twuea*!. berekend. D 11 1 S C 11 L A X D. De regeering heeft zich vereemgd met het voorstel der centrumpartij in den Rijksdag om het ontwerp, regelende den staat van beleg in Elzsis-Lotharingen, ia te trekken en te vervangen door de volgende bepalingen Zoolang geen wet is tot stand gekomen, regelende den staat van beleg voor het gan- .sche rijk, tullen de militaire opperbevel hebbers in EIzas-Lotharingen gemachtigd zijn, in geval van oorlog of het dreigen van oorlog, de noodige maatregelen te nemen, totdat de kei zei- de ai kondiging van den staat van beleg zal hebben gelast en zij het uitvoerend gezag zullen uitoefenen- Na offtcieele afkondiging van den staat van beleg zal de burgerlijke overheid zich moeten onderwerpen aan de beslissing der militaire overheid, die persoon lijk verantwoordelijk is voor de te nemen maatregelen. De regeering zal ten spoedigste aan den Rijksdag en den Bondsraad mede- deeling moeten doen van de genomen maat regelen. De regeering verlangt echter hand having der bepaling, dat de militaire over heid in bovengenoemde gevallen bevoegd zal zijl huiszoekingen en arresfatiën te doen, dagbladen in beslag te nemen, verdachte per sonen uit te zetten en openbare vergaderingen te verbieden. Naar men verneemt, zou de keizer reeds hedennamiddag van Hubertusstock naar Ber lin terugkeer en. Volgens de Schles. Zeitg. heeft keizer Wil helm aan de handwevers in Silezië -45,000 mark geschonken om betere weefgetouwen te koopen. De gemeentebesturen in Elzas-Lot haringen hebben aanschrijving ontvangen, reeds met ingang van 1 April a.s. den Mïddeneuro- peeschen tijd aan te nemen. De nieuwe Pruisische inkomstenbelasting zal minstens 40 millioen mark meer opbrengen lan de raming, die de minister Miquel niet booger dan 80 millioen had durven stellen. P R A N K E IJ E. Tusschen de republiek en den Kongo- -ijstaat dreigt een conflict te ontstaan. Onlangs is de adjunct-directeur der Bel gische naamlooze vennootschap, M, C. Dei commune, naar Yak oma en Bangasso, aan den rechteroever van den Kongo vertrokken, om met het inlandsche hoofd van Bangasso overeenkomsten aan te gaan betreffende afstand van grondgebied, De Fransche admi nistrateur Liotard heelt toen den adjunct directeur doen opmerken dat Frankrijk aan spraak maakt op het bedoelde gebied; wel heeft toen de Belgische agent geen voortgang gemaakt met zijne onderhandelingen, moar toch handelsbetrekkingen doen aanknoopen te Bangasso, Daarop is den Belgischen han delaar aangezegd, dat alle handelsovereen komsten, daar gestoten, onderworpen zullen zijn aan de reglementen die gelden voor Fransch Kongo, Ravachol, alias Léon Ldger, de vermoede lijke dader van den dynamietaanslag op den boulevard Saint-Germain, is nog altigd niet gevonden, Wel schijnt de politie een nieuwe anarchisten-bende op liet spoor te zijn, die niet werkt met ontplofbare stoffen, maar met vergif Drie dezer anarchisten werden Don derdag in hechtenis genomen; de stoffen, die zij bereidden, zijn naar het stedelijk laboratorium opgezonden. E H 6 E L A X D. Het Lagerhuis heeft gisteren met 227 tegen 1C2 stemmen liet voorstel-Fenwick verworpen om aan de leden vergoeding van verblijfkosten toe te kennen. Balfour be streed het voorstel. Naar de Times verneemt, wordt de brief wisseling over de Beh ri ngaee-quaesti e voort gezet. Middelerwijl beveelt de commissie uit den Senaat de ratificatie aan van het des- treffende arbitrage-verdrag. De komende Bngelsclte begrooting zal geen belangrijke vermindering van belastingen voorstellen, daar het overschot door verschil lende oorzaken onvermoed klein is, ofschoon het dienstjaar drie dagen langer duurde dan het vorige, hetgeen bijkans een gunstig verschil van een millioen opleverde. De inkomstenbelasting heeft echter veel minder opgebracht, terwijl de rijks toelage voor het kosteloos onderwijs de raming overschreed. Niet de aanstaande, doch de daarna volgende v.begrootinsr boezemt eenige ongerustheid in. Eene depêche van Durham meldt dat de toestand in het kolengebied, waar de werk staking heerscht, ernstiger begint te worden. De werkstakeude mijnarbeiders verhinderen de aan pompen en ovens werkende personen den arbeid voort te zetten. 2 WE DES. De afdeeling van de handels-vereeniging te Christiania heeft zich met 126 tegen 62 stemmen verklaard voor behoud der gemeen schappelijke Zweedscli-Noorweegsche consu laten. De regeering heeft bepaald dat alle invoer van herkauwende dieren, benevens die van varkens, paarden en gebruikte landbouw werktuigen, met de veerstoomboot tusschen Helsingür en Helsingborg verboden is. Ook moeten de wagens, die van Helsingür naar Helsingborg teruggaan, te Helsingür, dus op Deenschen grond, door een Zweedse li veearts worden geïnspecteerd en gedesinfecteerd, NOORWEGEN. De regeerïng heeft bij de Storthing een voorstel ingediend om het invoerrecht op petroleum af te schaffen, dat op suiker te verlagen lot op 20 ore, en in de daaruit ontstaande vermindering van ontvangst te voorzien door eeue inkomstenbelasting te heffen tot een bedrag van 3 millioen. Een voorstel in de Storthing om de apanage des konings, zijnde 336,000 kronen, met 400,000 kronen te verminderen is met 70 tegen 40 stemmen verworpen. RUSLAND. Een besluit tot opheffing van het verbod van uitvoer van tarwemeel en haver u'ithet gebied der Azoftsche en Zwarte zee is gis teren uitgevaardigd. De uitvoerders worden QnKiof "0"pliv)lt golij ho tarwe-graan uit het buitenland in ruil daar voor in te voeren. Opheffing van het verbod van uitvoer van haver uit het gouvernement Archangel is van de hand gewezen, ondanks de verzekering van den gouverneur dat daar overvloed van haver voorhanden is. De be raadslaging over opheffing van het haver- uitvoerverbod uit de Öostzee-bavens is voor- loopig verdaagd tot na heropening der scheepvaart. De keizerlijke familie is gisteren naar Gatchina vertrokken. Het regeeringsbïad verzekert dat de nood lijdende districten thans tot Mei van levens middelen voorzien zijn en dat ook de boeren het noodige graan voor den aanstaanden Eene Schets naar bet leven. "Naar bet Hoogduitseh door Gregor Sasiarow. 78. Ontzet staarde Koen raad haar aan. »Die brief,'' riep hij, to mijn God, hoe kon ik hem vergeten Bianca, hoe komt die in uwe handen 7" «Mijn oom heeft hem mij gegeven," sprak Bianca, ■sen ik dank God, dat hij het deedwant zonder dezen brief had ik nooit gewaagd, wat ik mij heden verooi toofd heb, en zou het geluk ons misschien voor altijd ontvloden zijn. Koen rand, trotse li aard, gij die een arm meisje nog wantrouwt, als zij in alle oprechtheid des harten tot u komt om uit uw mond de bevesti ging te vernemen van hetgeen uwe pen haar heeft toegezegd, boor mij dan aan, sis ik u thans verklaar dat ik dezen brief dagelijks met mijne tranen heb bevochtigd, met kassen overdekt, dat ik elk woord dat hij bevat diep in mijn geheugen lieb geprent, waar het nimmer weer zal weiden uitgewisebt, hoor mij aan, als ik u verzeker, dat ik nauw oen juichtoon kon onderdrukken, toen onlangs bij hot verhaal uit uw dagboek die uitroep mij onder de oogen kwam, die getuigde, dat gij ook in de verte aan mij dacht en mijne tijdingen u gelukkig maakten te midden van al het groote en schoone, dat daar uwe zinnen boeide. Zeg, is uw trots nu voldaAn 7 Zult gij nu het arme meisje vergeven, dat zij in hare dwaas heid geen echt van valsch goud wist te onder scheiden en zij in plaats van naar den diamant naar een blinkend stuk glas greep 7 Zeg, is het waar, dat gij haar in weerwil van dit alles bemind hebt en nog bemint?" Koenraad stond als bedwelmd. Het gevoel scheen hem te overstelpen en hij stoot, verblind door zooveel geluk, de oogen. Toen hij ze weer opende, straalde zijn blik van innige zaligheid, en 2ijne armen om haren hals slaande riep hij uit s Bianca, is het mogelijk Zooveel licht, zooveel warmte op eens verblindt, bedwelmt mij, die nog op mijn levensweg zoo weinig licht en warmte ontmoette. Zeg mij nog eens, is het geen droom, is het reine, zuivere werkelijkheid 7" Reeds rustte haar hoofdje, als om die vraag te bevestigen, tegen zijne borst en zag zij met liefdevollen blik tot hem op, sGeen droombeeld meer, lieve vriend, maar wei kei ijk beid, en die werkelijkheid belooft ons een leven vol licht en warmte, vul liefde en geluk En zij bteef rusten tegen zijne borst en bij hield haar omklemd, zoo vast, als vreesde hij dat de pas gewonnen schat hem weder zou worden ontroofd. Geen spoor meer van de gewone streng heid en terughouding. Geheel zijne ziel scheen op eens ontboei»! en het diep en innig gemoeds leven naar buiten gelreden om zich te verspreiden over zijn gelaat, dat er een wonderbare aan trekkelijkheid door verkreeg. En de mond sprak het uit, wat de oogen niet konden zeggen, toen in een fluisterend gesprek de lang begraven gedachten en gevoelens aan den dag traden en hunne harten zich wederkeerig voor elkander openden, O, hoeveel hadden zij elkander te bekennen, hoeveel te openbaren, hoeveel, dat uiting gaf aan tietgeen van de oudste tijden af zoo menig dichter tot zingen aanspoorde, hetgeen weerklinkt in de schepping en het menschenhart doet rijpen voor de eeuwige zaligheid. 16e IIoornsTüK. Wij zeiden reeds, dat de lmndelsraad en do generaal naar buiten waren gegaan, toen Bianca haren triend meetroonde om hare schilderij te komen beoordeelen. De generaal scheen lieden ernstiger gestemd dan hij in den bietsten lijd wel had doen blijken. Hij blies zware rookwolken uit zijne sigaar in de heldere lucht en scheen zich veel meer met eigen gedachten bezig te houden dan te luisteren naar de opmerkingen van den handels raad. Toen zij het pad door liet park een eind weegs waren opgegaan, bleef hij plotseling staan, legde de hand op den arm van zijn met gezel en zag hem aan metoogen, waatuitzeker-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5