Bimieiilaiulsclie Berichten. zaa bezitten. De minister van binnen!. zaken heeft een krediet toegestaan -van 4 rnillioen roebels voor den aankoop van voeder voor de trekdieren en om de landbouwers in staat te stellen meerdere werklieden in dienst te nemen. In West-Rusland is de trek tot landver huizing onder de joden zoo groot geworden, dat het ondersteunings-comité te Konings bergen alle moeite doet om den overgrooten toevloed te stuiten. Men zegt, dat weldra het overschrijden van de Pruisische grens den joden verboden zal worden, zoo niet reeds verboden is. Ook baron Hu-sch en diens agent, de heer Arnold White, spannen alle krachten in om de joden voorloopig nog in het land te houden, daar de koloniën in de Argenüjnsche republiek nog niet gereed zijn. ITALIË. Na langdurige onderhandelingen is de paus er in geslaagd, de moeilijkheden met den czaar, betredende de katholieke bisdommen, uit den weg te ruimen. De Russische regeering heeft de benoeming goedgekeurd van mgr. Simon Koglowski, bisschop van Mohilow, tot metro politan» van alle katholieke kerken in Rusland. FOKTttliL De wet. houdende goedkeuring der slavernij- akte van Brussel is door den Raad van State goedgekeurd en door den koning ge teekend. S E E V I E. Het rapport over den afstand van den ex- koning Milan is in laatste lezing aangenomen met oÖ tegen 13 stemméii. De president Pachitch verklaarde, dat geen enkel financieel offer aan het volk zal worden gevraagd voor de regeling dezer quaestie. GRIEKENLAND. De Kamers zijn ontbonden. De verkiezin gen zijn uitgeschreven tegen 15 Mei en de nieuwe Kamers tegen 6 Juni bijeengeroepen. JAPAN. Nu de parlementsverkiezingen ten gunste der conservatieve regeeringzijnuitgevallen, heeftde ontslagen en door staatkundige tegenstanders vervangen. De liberale party geeft echter den strijd niet op. Heeft zij reeds belangrijke be zuinigingen weten door te voeren, thans zal zjj voorstellen de sterkte van het leger op voet van vrede met een derde te verminderen en de regeering zal zich daartegen niet ver zetten, mits haar de noodige gelden worden verstrekt voor den aanleg van verdedigings werken. De premier graaf Ito, de stichter van het parlement, moet na de verkiezingen zijn ont slag hebben ingediend, maar de keizer moet dit niet hebben aangenomen. Men meent thans, dat de oppositie in de nieuwe Kamer over 159 stemmen zat beschikken, tegen 140 ministerieel-gezinden. Bij de standjes tijdens beid sprak na langen twijfel. Zijne stem echter klonk nog een weinig aarzelend, toen hij zeidei »Hoor eens, neef; ik moet u iets zeggen, wat u misschien ver wond eten zal. Ik heb daar lang tegen op gezien, doch liet schijnt mij nu toch het beste wat >k doen kan in 't belang van uw gezin". f)t, heer Bruckner, die weder iets onaangenaams meende te zullen hooien, zooals hij dit in den laatsten tijd gewoon was, zag den spreker ver schrikt aan. Hij dacht «iet nnd-rs of men had nog iets etgeili[ks voor hem verzwegen, hetwelk de generaal hem nu kwam inededeelen. Deze vet volgde Blue ongelukkige geschiedenis met dien graal Mehbeig brengt onze arme Bianca tegenover de wereld in een moeilijke positie. Hoe onschuldig aan al wat hier in den laatslen tijd is voorgevallen, hoe goed men het haar vergeven kan, dat zij zich wat te veel heelt laten mede voeren door de eerste opwellingen van haar ge voelig hart, toch is het waar, dat in het oog der wereld op den naam van een rnoisjo, ter wijle van wie twee mannen in het strijdperk zijn ga treden, zoo geen vlek, dan toch wel een vlakje blijft kleven. Men is zoo geneigd aan haar de de verkiezingen zijn niet minder dan 22 mertschen gedood en 450 gewond. SCHIEDAM, 26 Maart ÏS92, De directie van de kon, Ned. maatschappij tot exploitatie van de petroleum bronnen in Ned. Indië maakt bekend, dat zij Woensdag van den hoofdadministrateur der onderneming n Indië per draad bericht ontving, dat de boring van den tweeden put op het conces sieterrein geslaagd is, en dat zijn productie die der Toenggalbron overtreft. De Toenggalbron levert de buitengewone hoeveelheid van 700 kisten daags. De nieuwe put is op 1000 meter afstand van de Toenggalbron geboord. Met nagenoeg wiskundige zekerheid kan nu worden aan genomen, dat alle putten, die tusschen de beide produceerende bronnen gemaakt wor den, een grooten rijkdom aan petroleum zul len bevatten. Volgens de Amerikaansche deskundigen is de geheele bodem van liet concessieterrein, met olie bedrenkl, en is een rijke pooi onder de oppervlakte aanwezig. De hoeveelheid olie, waarover de onderne ming beschikken kan, is dientengevolge veel grooter dan het vermogen der reeds zeer krachtige raffinaderij en der verdere inrich tingen. Onder iiet opschrift sFriesland's slikgeld- millioenen" geeft de heer D, van Konijnen burg te Leeuwarden, in het orgaan van de ïFriesche Maatschappij van Landbouw" een belangrijk artikel. Hij wijst er op, hoe volgens het prov, verslag reeds in 1890 meer dan twee mitlioen gulden reëel kapitaal aan siikgeld voorhanden was, welke som sedert door de opbrengst over de beide laatste jaren en de gekweekte rente nog vermeerderd is. Dit slikgeldfonds, door de verveners bijeen gebracht, is bestemd voor de bepoldering en droogmaking of drooghouding der uit- of afgeveende gronden. Volgens art. 2 van het droogmaking enz. steeds geschieden, tenzij de Prov. Staten haar als bij uitzondering onnoodig achten. De hoogste bedragen aan siikgeld zijn juist opgepot in die* gemeenten," die thans het meeste zijn verarmd. West-Stellingwerf heeft meer dan f 500,000, Sehoterland meer dan f 200,000de groote veenpolder van Opster- land en Smallingerland f 373,900 op het grootboek ingeschreven, In dezen Iaat sten polder ligt Beets en wellicht zal men dien nu gaan indijken. Maar er is alle gevaar, dat spoedig een deel van West-Stellingwerf een tweede Beets zal worden. De heer Van Konijnenburg eindigt zijn opstel aldus: Provinciale Staten van Friesland, aan u gevolgen te wijten van den zoo noodlottig afge- loopen twist, en ik vrees, dat, als zij niet uwe dochter en de erfgename uwer nhllioenen ware, geen jongeling zich zou wagen aan een verbintenis met haar, aan wier hand in de oogen der liefdeloos oordeelende wereld het bloed van haar eersten minnaar kleeft". De hanilelsrasd liet treurig het hoofd hangen en zeide met een hartgrondigen zucht t> Gij hebt, helaas, gelijk, en ik heb deernis met het goede kind. Ik heb liaar ook eens beschul digd. maar heb tot mijn vreugde taterde overtui ging gekregen, dat zij onschuldig en rein is alles moet worden geweten aan haar, wier plicht hot was geweest het kind te bewaken en ten goede te leiden. Maar gij bobt gelijk, op haar naam kleeft een smet, en dit is ook de oorzaak, dat de plannen, die ik met haar had, en de hoop, die ik lang gekoesterd heb, in duigen zijn gevallen". b11ebt gij plannen met haar?" vroeg de generaal, pGehad," was het antwoord, sik heb ze reeds opgegoven," is bg de wet het toezicht op alle verveningen opgedragen, door u is voorgeschreven, dat bepoldering van den verveenden grond steeds zal moeten geschieden. Laat dit voorschrift niet langer een doode letter blijven. ^Inderdaad de rnillioen en siikgeld mogen niet langer als onnut kapitaal blijven rusten, maar moeten worden gebruikt voor het doel, waarvoor ze zijn bijeengebracht. In uwe macht ligt het, om door de vergaarde schatten welvaart te scheppen, waar thans armoede, door werkeloosheid ontstaan, heerscht. Laat de nakomelingschap nimmer van Friesland kunnen zeggen; Rampzalig het land, waar het kind zijn moer verbrandt," Te Beets is terstond een sociaal-democra tische verontwaardigings-meeting gehouden, waai- geprotesteerd is tegen de hoogst wille keurige en onhutnane wijze, waarop de onder- steunings-commissie de ingekomen geldenen klgedingstukken gebruikt of liever ongebruikt laat. Dienaangaande schrijft de ondersteu ningscommissie, dat bij een deel der bevol king (sociaal-democraten) verwachtingen zijn gewekt, die zij niet van plan is te verwezen lijken. Velen verkeerden in den waan, dat al de ingekomen gelden over de verschillende huisgezinnen zouden worden verdeeld. Toch is van den aanvang af (en zoo iets kon den opruier van een deel der bevolking voldoende bekend zijn) het doel der commissie drieledig geweest: lü. In den bestaanden nood te voorzien door ondersteuning in geld, eetwaren enz., vooral ook door het aanschaffen van dekens en beddegoed, 2o. Het opruimen der onbewoonbare huizen en het vervangen van deze door eenvoudige woningen. 3o. Het inrichten van een doelmatige werk verschaffing gedurende den wintertijd, in overleg met het burgerlijk armbestuur. Voor dat doel zyn de gelden bijeengebracht en voor dat doel zullen zij worden aange wend, al ontbreekt ook de 'instemming van roeneeheu, die van de overtuiging uitgaan, dat »niet de commissie, maar de ingezete nen van Beets moeten uitmaken, hoe het bijeengebrachte geld zal worden besteed". Nog twee a drie weken moeten voorbij gaan en de verschillende huisgezinnen zullen van kleeding en dekking, overeenkomstig hun opgaven, voorzien zijn. Overeenkomstig hun opgaven, niet volgens de wensclien van den heer Nawijn, die van elk kleedingstuk mins tens een half dozijn aan allen wenschte te zien verstrekt Nu toch is reeds, hoeveel kleederen enz, ook ingekomen en ten deele reeds uitgedeeld zjjn, daarvoor een aanzien lijk bedrag uitgegeven. De commissie, die zich beklaagt, dat zij reeds bij voorbaat ver-dacht is gemaakt, hoopt later aan de gevers, en niet aan de ingezete- »Nu," hernam de generaal, »er zullen wel weer vrijers komen, maar ik vices, dat liet hun meer te doen zal zijn om da rijke ei Mach ter dan om het ineisjo zelf met haar verleden. Dit geeft nooit een gelukkig huwelijk. Ook zij zelve zal wellicht geen man meer lief krijgen. Hare eerste liefde is dood en begraven. Het is waar, hij was barer on waardig, maar zegt het spreekwoord nietvan de dooden niets dan goeds En de liefde, vergeeft zij niet alle dingen f Dit alles nu aangenomen, zoo heb ik gedacht, dat er iets gedaan moet worden om Bianca voor een tweede dwaling ie behoeden en dat vergeef mij niijne bemoeizucht dat ik een goed echtgenoot voor haai zocht. Ik ver tang niet, zoo vervolgde hij snel, als dreef hem het verbaasde gezicht van den hand eb raad zijn plan zoo ras mogelijk te ontwikkelen dat zij den man mijner keuze tiefllebbe men kan ook oud worden zonder ooit de liefde gekend te heb ben. Ik wensch haar slechts te vrijwaren voor nieuwe rampen en in het oog der wereld te rehabiliteeren." »Ik dut f u niet vragen of gij reeds een geschikt echtgenoot voor haar hebt gevonden," sprak de nen rekenschap af te leggen vat) de besteding der haar toevertrouwde gelden. De uitdeeling is gestaakt, daar het werk thans in vollen gang is. In de jongste zitting van den gemeenteraad van Haskerland is, naar men aan de Nïewjcg ïïoti. Ct. meldt, een treurig licht opgegaan over de wijze, waarop de armenpraktijk in een deel der gemeente wordt waargenomen. Eenige ingezetenen van Stobbegat hadden een adres ingediend waarin zij verzochten, dat hun verlof werd gegeven geneeskundige hulp in te mogen roepen van den geneesheer te Nijehaske. Zjj betuigen hun verontwaardiging over de handelwijze aan dr. D. aldaar, die ofschoon tegen een hoog salaris met de armen praktijk belast, niet de moeite nam zich per soonlek op de hoogte te stellen van den toestand zijner patiënten. In den regel toch worden eenvoudig medicijnen medegegeven op beschrijving der ziekte door den bood schapper. Twee personen Pieter Pieken de wed. Knol waren bereid deze bewe ringen met hun getuigenis te staven. De voorzitter deelde mede. dat het dage- lijksch bestuur deze personen terstond ont boden had, waarna het relaas van hun verhoor door den secretaris voorgelezen werd. Hieruit bleek, dat het ruim zevenjarig zoontje van Piek eenigen tijd geleden ernstig ongesteld was geworden. Men zond een boodschap naar dr, D. en deze gaf een drankje mede, doch kwam zelf niet. Daar de toestand van den knaap verergerdewerd er een tweede- boodschap gezonden. Dr. D. beloofde te zullen komen, doch bleef weg. Ook volgende bood schappen, o. a, van den vader zeiven, die mededeelde, dat er hevige bloedtoop gekomen was, bleven vruchteloos. Dr. D. zeide wel te- weten wat den jongen mankeerde en bepaalde zich tot liet medegeven van drankjes. Ein delijk bezweek de jeugdige zieke, zonder dat de geneeskundige hem ook maar een enkele- maal bezocht had. Nog andere gevallen werden meegedeeldr doch vooral over het eerstgenoemde geval gaven sommige leden inzonderheid de heer Bakker hunne diepe verontwaardiging te kennen. Genoemd raadslid zeide gehoord te hebben hoe dr. D. ook de uitdrukking ge bezigd had, adat heel Stobbegat om hem in de lucht kon vliegen". Een ander raadslid herinnerde hoe er ook vroeger klachten waren opgegaan over de handelingen vandr.D. Met het oog op het ernstige van de zaak werd besloten aan burg. en weth. op te dragen nogmaals een streng onderzoek in te stellen en ook dr. D, te hooien, om daarna handelend op te treden. Dat een en ander sensatie maakt, behoeft niet gezegd. Met de grootste belangstelling wordt dan ook uitgezien naar den verderen loop van deze treurige zaak. handelsraad, »doch ik moot u toch zeggen, dat gij u omtrent éen punt ten zeerste bedriegt Bianca is niet mijne erfgenaam." «Niet uwe erfgenaam I" riep de generaal ontsteld. «Maar dan moet ik, hoe onaangenaam voor ons beiden die verklaring moge zijn, toch vragen, waarom gij uw kind onterven wiltwaar om gij meent zoo te moeten bandelen," »Het antwoord zult gij eens vernemen," zeide de heer Bi ticknor; »nu moet gij mij ten goede houden, dat ik niet op dit gesprek voorbereid was. Laat ik u alleen nog zeggen, dat het Bianca na mijnen dood aan niets ontbreken zal, dat zij voegde hij er zachtjes bij niet zal behoeven te boelen voor eens anders schuld maar over mijn vermogen heb ik beschikt, onherroepelijk beschikt niets zal in staat zijn mijn besluit te ver anderen." Wordt vervolgd-) mikado vrijainajgo toHctu VAD Kot piinJctonio roglomont np Ho lag* vdrtranlngcii UlUel dit?

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6