leoging als niet gerechtvaardigd door den toestand der steeds meer en meer winstma- kende suikerfabrieken en een door niets ge motiveerd geschenk uit de schatkist. Hangende de belastingplannen des ministers konden de uitvoerrechten heel wel geheven worden. De heer Keuchenius bestreed nader het ontwerp, waarvoor de heeren Van Karnebeek en Roëll zouden stemmen, op grond van de toezegging des ministers om de belastingher vorming bij de aanstaande begrooting voor te stellen. Het ontwerp werd daarna aangenomen met 45 tegen 30 stemmen. De commissie voor de verzoek^chlïften bracht daarna rapport uit over de adressen in zake de jachtwet. De meerderheid der commissie, erkennende het recht van den eigenaar van den grond op het wild, acht spoedige bepalingen omtrent afkoop wen- schelijkde minderheid wenscht de nadeelen door het wild toegebracht te voorkomen door een vrijgevige toepassing der jachtwet. Op de vraag van den heer Keuchenius, verklaart de minister van koloniën, dat hangende de beslissing over de nieuwe Billifon-overeenkomst, bij interimaire over eenkomst de rechten en aanspraken van den staat zijn voorbehouden. De heer Havelaar trok zijne interpellatie over den spoorwegaanleg SittardHeerlen in. Woigen zijn het ontwerp van wet betref fende de ridderorde en andere ontwerpen aan de orde. SCHIEDAM, 30 Haart 1802. De heden gehoudeu voortgezette vergade ring van den gemeenteraad werd bygewoond door 49 leden; afwezig de heeren Tak en Roelants, eerstgenoemde met kennisgeving. Ingekomen was o. a. een ontwerp voor een gewijzigd reglement van orde, ingediend door de heeren Maas, Visser, De Groot, Prins, Den Breems, Van der Schalk en Ris. Het voorstel van burgemeester en wet houders, tot het aangaan eener geld leen'mg, groot f 33,000, voor buitengewone werken ten behoeve der gasfabriek, gaf aanleiding tot een zeer breedvoerige discussie. Ten slotte ver- eenigde de raad zich met een voorstel van den heer Maas, 4. om aan de begrooting voor 1892 toe te voegen in ontvangst en uit gaaf een bedrag van f 33,000 en 2. van een bedrag van f70,000, als eerste serie eener leening van f188,000 tegen 3vs 7, teneinde die, op zoo spoedig mogelijk te bepalen voor waarden, uit te schrijven. Op voorstel van burgemeester en wethou ders besloot de raad de vrijgevallen jaar wedde van denontslagen leeraarG.J.Cramer te verdeelen onder de leeraren die zijne lessen hadden waargenomen. De rekening der Kamer van koophandel en fabrieken over 1891 werd, overeenkomstig het advies der fi nan cede commissie, met al gemeens stemmen goedgekeurd. Op het verzoek van het bestuur der afdeeling Botterdam, Schiedam eu omstreken van de Hollandsche maatschappij van landbouw waarin verzocht wordt eenesubsidie van f 300 voor hare op 5 en 6 April e.k. te houden tentoonstelling, op welk verzoek door burge meester en wethouders zeer noode ongunstig was gepraeadvïseerdwerd op voorstel van den heer Van Harwegen den Breems gunstig beslist. Aan N. van der SI uys, sluiswachter, werd op de gewone voorwaarden zjjne jaarlqksche gratificatie verleend. Naar aanleiding der voorstellen van de heeren Visser en Hoogetidam werd besloten de adressen van Numan c. s. en van J. H. Vester c. s» heden niet af te doen, maar deze met de voorstellen door burgemeester en wethouders nog nader te overwegen. Tot lid van het burgerlijk armbestuur werd met algemeen® stemmen herbenoemd de heer H. A. M. Roelants. Naar aanleiding der in de vorige raads zitting gemaakte bezwaren omtrent de aan stelling van een hoofdkommies en een kom mies der plaatselijke belastingen werd door burgemeester en wethouders een nader voor stel ingediend, en wel om 1. den kommies M. C. Duijser te pensionneeren met een jaar- iijksch pensioen van f 300. 2.omindiens plaats en in de plaats van den overleden kommies Plootj, ook door het ontslag van den hoofdkommies, nog niet vervuld, twee kom miezen aan te stellen; en 3, een der kom- miesen te belasten met den ambulanten dienst en dezen daarvoor eene verhooging van jaarwedde toe te kennen van f75. Tevens gaven zij daarbij aan, de bezwaren die huns inziens er tegen bestonden om den waagmeester een dezer betrekkingen op te dragen en den torenwachter die van waag meester. Na korte discussie werd dit" voorstel met algemeene stemmen op den na aangenomen. Het voorstel van burgemeester en wet houders om hen te machtigen tot openbare, aanbesteding van het leveren van *t voor de gemeente benoodigde drukwerk, voor den tijd van vijf jaar, onder dn hier ter stede geves tigde boekdrukkers, wier inrichting, ten ge- noege van burgemeester en wethouders zal blijken behoorlijk daartoe in staat te zijn om de drukwerken binnen den gevorderden tijd en in den vereischten vorm te leveren, werd met algemeene stemmen aangenomen. De verzoeken van F. van Loon en F. van Dijck, om plaatsing op de kiezerslijsten kenden niet worden ingewilligd, daar beiden iu vreem den krijgsdienst waren geweest, zonder daar toe koninklijke machtiging te hebben ver kregen. Het verzoek van H. de Vringer Hz., om schrapping van den naam van Johs. Timmers van de kiezerslijsten werd met algemeene stemmen toegestaan. Mededeeling door den voorzitter, lo. der door het openbare ministerie ter terecht zitting der arr.-rechtbank te Rotterdam van 4 Maart 11. voor de gemeente gunstige con clusie is de procedure der gemeente tegeu de stearine-kaarsenfabriek »ApoIk>" alhier, en 2o. van het op den 28 dezer door de recht bank in deze zaak ten gunste der gemeente gewezen vonnis. Na eenige mededeelingen van den voor zitter omtrent den afloop van de aanbesteding, der landverhuring, en den verkoop eener oude brugval enz., werd de vergadering gesloten. Bij kon. bestuit van 28 Maart is op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, aan H. A. Scliadee eervol ontslag verleend als notaris te Rotterdam. Bjj kon. besl. is J. R. L. Corbey ontslagen als burgemeester der gem, "Wessem. Aan de regeering zijn door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen voorstel len gedaan voor de uitbreiding van gemeen schappelijke stations Eist en Zwaluwe. De generaal-majoor J. W. BergansiuB, commandant der stelling van Amsterdam, tevens bevelhebber in de 4e militaire af deeling, is bestemd om tegen 4 Mei te *s-Hage op te treden als commandant der vesting artillerie. Gisteren is in de zitting van den Hoogen Raad de nieuwbenoemde raadsheer, mr. E. W. Guljé, plechtig geïnstalleerd. De Standaard meldt, dat in de Maan dag j.l. te Rotterdam gehouden vergadering met algemeene stemmen is aangenomen de volgende motie: 3> Het provinciaal comité van anti-revo- tutionnaire kïesvereenigingen, in zijne alge meene vergade ling, gehouden 28 Maart 4892 le Rotterdam; rover wegen de, dat het centraal comité, blijkens zijne notulen belast zijnde met de politieke leiding, heeft beslist, dat er ditmaal geen samenwerking met de Roemsche staats partij zal plaats hebben; »dat het centraal comité voor de verdere houding wel een advies geeft, maar de leiding en de verantwoordelijkheid der zaken aan de kies vereen igingen en provinciale comité's overlaat; be sluit: het advies van het centraal comité, als zijnde onder de gegeven omstan digheden de beste gedragslijn, over te nemen." Naar wij vernemen, is men aan 's rijks munt te Utrecht op het oogenblik druk bezig met de vervaardiging van nieuwe munten, die met de beeltenis van onze Koningin zullen prijken, In de eerste plaats komen daarvoor in aanmerking de dubbeltjes, waaraan groote behoefte bestaatdan volgen de kwartjes, en daarna zullen de guldenstukken worden aangemunt, Het model van Harer Majesteïts portret was hiervoor, zooals bekend is, door prof. Junger ontworpen en voldeed in alle opzichten zeer goed; doch het schijnt dat de verdere uitvoering aan de artistieke eischeu die mochten gesteld worden, zoo weinig heeft voldaan, dat de eerste partij der reeds ge slagen dubbeltjes" zelfs door het munteollege moeten zijn afgekeurd. Zijn wij wel ingelicht, dan zou in dezen stempel thans eenige wijziging zijn gebracht. Het zou zeker wel te betreuren zijn, indien de eerste muntstukken, die met de beeltenis onzer Koningin prijken zullen, door een slechte artistieke uitvoering ous land min of meer tot oneer moesten strekken. {N, E. Ct.) De afdeeling Utrecht van de sVereenigiDg tegen Drankmisbruik" heeft aan de Tweede Kamer een adres verzonden tegen de ver hooging van den drankacetjns. Zij zegt in dit adres: "Verhooging van den accijns op het gedistil leerd moet afgekeurd worden in het belang eener goedé politiek tegen het drankmisbruik, in het belang der zedelijkheid, in het belang dier klassen onzer bevolking, die hooger prijzen zullen gaan besteden voor den drank en die hoogstwaarschijnlijk drank zul len krijgen van zéér nadeelige quaüteit. Is de maatregel principieel verwerpelijk, hij is ook onnoodig, wjjl het equivalent van 2 miltioen gulden, die de meerdere belasting van het gedistilleerd wordt geschat te zullen opbrengen, zeer goed op andere wijze, bijvoor beeld door in de voorgestelde vermogensbe lasting de progressie niet te doen ophouden bij vermogens grooter dan f 500,000, zou ver kregen kunnen worden. Om al deze redenen dragen wij aan Uwe Vergadering met overtuiging en eerbiedig onzen wensch voor, dat het overleg tussclien U en Z.E. den Minister van financiën daar heen moge voeren, dat bij de zoo lang reeds en zoo vurig gehoopte verbetering onzer be lastingen, het evenwicht niet mede zal wor den gevonden, door eene verhooging van den accijns op het gedistilleerd, en dat weldra voorgoed de dieptreurige juistheid van de woorden van den heer Bahlmann worde gelogenstraft»De accijns op het gedistilleerd schijnt het plechtanker te wor den voor onze Nederlandeche financiën." De heer J. B. Vroom, ontvanger der registratie en domeinen te Dordrecht, die aldaar in de vorige week is overleden, had zich op het gebied van registratie en notariaat zeer verdienstelijk gemaakt. Behalve dat vele jongelieden in beide vakken aan hem hun opleiding hebben te danken, heeft de over ledene gedurende vele jaren medegewerkt in de redactie van het Weekblad voor het Notarisambt en de Registratie. Ook zorgde hij voor een tweede uitgave van J. P. Spren- ger van Eyk's ^Wetgeving op het Recht van Successie". Ra wetgeving op de registratie, toegelicht en van aantenkeningeu voorzien, waarvan in 4887 bij Tjeenk Willink te Zwolle een derde druk verscheen, was zijn hoofdwerk. In het krankzinnigengesticht i>Meer-en- berg", te Bloemendaal, zal op 4 April as. dr. C. J. van Persijn den dag herdenken, waarop hij 40 jaar geleden als geneesheer 'in dat gesticht optrad. Van die 40 ja ren onaf gebroken trouwen dienst staat dr. Van Persijn nu bijna 48 jaar als directeur-geneesheer aan het hoofd van het gesticht, dat onder zijn bekwame leiding meermalen groote uitbreidingen onderging, zoodat daarin thans ongeveer 1200 personen liefderijk verpleegd en verzorgd worden. Voor 15 jaar ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum schonk Koning "Willem III hem het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw. De booten der Tank-petroleuminrichting te Charlois behoeven voortaan niet meer op stroom te liggen tot liet innemen van steen kolen. Voortaan zullen de kolen per waggon tot op de kade der haven aangevoerd en in de booten gedragen worden. De stoombootdienst MaassluisRotterdam (onderneming Van Reede) is, wegens onvol doende deelneming, gestaakt De officier van justitie te Heerenveen heeft het noodig geoordeeld om ten huize van den heer H. J, Toering te Beets, die als lid der commissie voor de noodlijdenden te Beets dagelijks uitdeelmg houdt, rijks veld wacht te detacheeren, om, zoo noodig, de orde te hand- ha ven. Hedenavond ongeveer 6 uur ontstond brand in de distilleerderij en spiritusfabriek van de firma E. Kiderlen te Rotterdam (oud- Delftshaven), welke weldra zóo in hevigheid toenam, dat de gehcele fabriek wel een prooi der vlammen zal worden. Zaterdagmorgen werden de reizigers, die met den sneltrein te 8.55 te Amsterdam zouden aankomen, voor een wachthuisje tus- schen Bussum en Weesp door het plotseling remmen van den trein verschrikt. "Weldra bleek dat een kindje van de wachteres over de rails liep, toen de trein in volle vaart nabij was, en de hoofdconducteur nog slechts even den tijd had om de rem in beweging te brengen en dus een ongeluk te voorkomen. Te Dokkum was het in den laatsten tjjd des avonds onrustig; groote massa's volk trokken tierende door de stad, meest met stokken gewapend. De oorzaak van de optoch ten kent men niet. De burgemeester vond zich genoodzaakt eene proclamatie uit te vaar digen, waarbij samenscholingen worden ver boden. Na dien tijd werd het ïets kalmer. Botterdam. Generaal Booth trad Maan dagavond in een bijeenkomst van het heils leger te Rotterdam op. Deze bijeenkomst werd gehouden in de- groote Doelenzaad, welke voor deze gelegenheid met vlaggen en wapens versierd was. Boven den ingang prijkte het wapen van het heils leger, terwjjl de mannelijke en vrouwelijke heilssoldaten, allen met vlaggen gewapend, op* het tooneel hadden plaats genomen. De belang stelling was zeer groot, zoodat geen plaatsje in de zaal onbezet was, en daarbjj heerschte een uitmuntende orde, welke door geen enkelen wanklank verstoord werd. Toen de heer Booth te 8 uur in de zaal verscheen, werd hij door de zijnen, die reeds een aantal liederen ten beste gegeven hadden, met luid gejuich begroet. Na een welkomst lied en de gebruikelijke gebeden trad hjj op

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2