Gemengde Berichten. ook de commissie spreken wilde. Eerst wer den de twee woordvoerders bij de kerk, M. lage veen en De Leeuw, gehoord, wier grie ven ?,eer onbeduidend waren. Alleen De Leeuw oordeelde het noodig dat de Beetster vjouwen de kleederen onder elkander verdeelden; toen daartegen aange voerd werd, dat armvoogden dit even goed konden doen en de vrouw van De Leeuw gerust alle dagen de commissie daarmee kan bijstaan, zweeg ook deze. De hoofdonderwijzer Na wijn veroordeelde sterk liet plan der commissie, om oude krotten af te breken en daarvoor nieuwe in de plaats te stellen. Het doel er van was volgens hem eene slavenkolonie te stichten, en daarteger protesteerde lip. De beschuldiging dat do commissie twee socialisten bij de bedeeüng had omgeslagen, moest de heer N. in de bijeenkomst roet de commissie weer intrekken. Hij had f283 ontvangen voor de nood lijdenden hij wenschte deze som, die hij de commissie afgedragen had, terug te ontvangen en daasaan werd voldaan. Ue lieer N. zal zoo vvil men dit geld gebruiken als kosten voor een proces, dat hij de commissie wil aandoen met den etech gelijkehjke verdeeling der ingekomen gelden. In verband met de onstuimige vergade ringen, die s mees ter" in den laatster, tijd met de zijnen houdt, surveilleert des avonds op last van den burgemeester politie te"Beets. Teneinde aan de milde gevers en geefsters gelegenheid te geven, te zien op welke wijze dé gelden door de commissie besteed zijn, laat deze photographieén maken van de ellendige krotten, die zullen worden opge ruimd, om later gevolgd te worden door photographische afbeeldingen van de nieuwe arbeiderswoningen enz., die de krotten zullen vervangen. De heer H. P. E. de la Hoche Busé te Heerenveen is mei de opneming belast; in de volgende week zal het thans te ver krijgen zijn van een gezicht op den Prlkkeweg. De bedeeling van geld is door de com- missie gestaakt; de uitdeeling van kleding stukken en manufacturen geschiedt dagelijks door den lieer H. ToeriDg en de twee arm voogden. Bedden en dekens zullen spoedig volgen, zij liggen aan de fabriek reeds voor verzending gereed. Op de te Valtermond gehouden vergade ring van verveners is besloten, dezelfde loo- mq te zullen betalen als 't voorgaande jaar. Het gebouw voor mannelijke drankzuchti gen te Hoogh uilen, bij Eel de, directeur dr. Westerhof, is dezer dagen geheel afgewerkt. Ook is de aanleg van een ft aaien tuin voltooid. Het getal verpleegden bedraagt thans tien. Er is plaats voor 25. "Wij hebben vroeger reeds de aandacht op deze inrichting geves tigd. Moge zij, nu zij voltooid is, velen ongeluk- kigen ten zegen zjjnl De distilleerderij en spiritusfabriek van de firma E. Kiderlen te Rotterdam (oud-Delfts- baven) is, zooals wij reeds in ons vorig nummer als ons vermoeden mededeelden, geheel een prooi der vlammen geworden. Dank zij de krachtsinspanning der brand weer zijn behouden geblevende houtzagerij, de cognac-tapperij, het entrepot met inhoud, de houtloodsen, de directeurswoning en het in aanbouw z(jnde kantoor. Het kantoor dat in het hoofdgebouw der distilleerderij werd gehouden is totaal afge brand de boeken en alle andere bescheiden zijn daarbij geheel vernietigd. De aangren- tende panden heeft men kunnen behouden. Een kurkensnijder, Jurger Niemann ge naamd, 45 jaar oud en te Slees wijk geboren, toen de brand uitbrak werkzaam op de 3e verdieping van het pand, is, uit vrees voor ontploffing en zich geen tqd gunnende langs den gewonen weg het gebouw te verlaten, "it een raam dier verdieping gesprongen, tengevolge waarvan hg zijn linkerenkelbeen brak. Hg is naar het ziekenhuis gebracht en daar ter verpleging opgenomen. De fabriek met de machinerieën, gereed schappen en goederen was verzekerd voor f 310.000. De schade wordt globaal op 80 pCt. geraamd. De brand is vermoedelijk ontstaan door bet springen van een fust in den spiritusk elder, waardoor eene daaraan verbonden slang met de daarin aanwezige spiritus waarschijnlijk met eene gasvlam in aanraking is gekomen. In dien kelder waren aanwezig drie reser voirs, elk gevuld met 200 HL jenever, en vijf grond vaten, elk met ongeveer 120 HL jenever. Bijna 50 werklieden zijn door dezen brand werkloos geworden. Te Gouda weid Dinsdagmorgen mej. de wed. Van O., geb. B., met een doodelgke wond aan den hals in hare woning gevonden. Bijzonderheden zijn nog niet bekend, daar de pol'tie onmiddellijk de woning verzegeld heeft. Of men hier met moord of zelfmoord te doen heeft, weet men tot nu toe niet, wil, dat een bediag \an ongeveer f80, hetgeen den vorigen avond nog in haar bezit was, thans verdwenen is. In zake een te Gouda op de weduwe P. van Oudshooru, wonende aan den Kleiweg aldaar, gepleegdeo moord is gisteren dr. A. C. Hartevelt, assistent-geneesheer in het ziekenhuis, met de justitie van Rotterdam derwaarts vertrokken. Die weduwe werd met een tot aan den rug wervel afgesneden hals in hare woning gevonden. Diefstal schgot aanleiding tot deze misdaad geweest te zijn, aangezien bij de politie te Rotterdam de opsporing van een gouden heeren- en een dito dames-horloge, uit hare woning vermist, verzocht wordt. (2f. R, Ct.) In een verdacht huis in de Warmoesslraat te Amsterdam kreeg Dinsdagavond een be zoeker twist met den kastelein. Hij meende te veel betaald te hebben, en om nu zVjn geld te krijgen ging hij den kastelein met een mes te lijf en wondde hem levensgevaar lijk in den nek. De dader vluchtte, maar werd achterhaald op den Zeedijk. Zekere Berendsen, die door de Pruisische politie over de Nederlandsche grenzen was gebracht, nadat hij drie jaar tuchthuisstraf had ondergaan voor brandstichting, wierf in de gemeente Ambt-A Imelo rond, zinder middel van bestaan. Toen hij naar het station zou gebracht worden om naar zijne geboorte plaats, Dedemsvaart, te vertrekken, viel hij plotseling neer en was een lijk. 's-Gravenbage. In de Dinsdag gehouden zitting van den gemeenteraad is dequaestie van het krankzinnigengesticht aldaar ter sprake gebracht. In aansluiting aan de grieven, in de Tweede Kamer aangevoerd tegen het Haagsche krank zinnigengesticht door den beer Goeman Bor- gesius, noemde de heer Van Sandick eenige feiten, gegrond op eigen onderzoek. Zoo was hem o. m. gebleken, dat een patiënt, voor wien betaald werd voor eerste-klasse-ver pleging, gedurende een jaar lang in'de derde klasse was verpleegd. En ook, dat patiënten, voor rekening van de gemeente verpleegd, gebruikt werden voor diensten binnen en buiten de inrichting, bijvoorbeeld voor bood schappen in de stad. Zijn vertrouwen in de inrichting was dan ook zeer geschokt. Spr. stelde de vraag: of het rapport der inspec teurs reeds b*y burg. en weth. was ingekomen T Zoo neen wat was daarvan dan dereden? En zoo liet waar was, wat het openbaar ge rucht zeïde, dat dit rapport ongunstig was, wat moest er dan voor de arme patiënten worden gedaan? De burgemeester beantwoordde de vragen. Het rapport der inspecteurs aan den minister van justitie was aan burg. en weth. niet ken baar gemaakt. Deze hadden zich intusscheu tot de inspecteurs gewend met verzoek om advies: of de gemeente de verpleging van de krankzinnigen verder vertrouwen mocht aan deze inrichting. Op die vraag volgde geen categorisch antwoord. Vandaar een herhaalde vraag om advies. Uit het toen ontvangen be richt bleek, dat de beantwoording der door burg. en weth. gestelde vraag zal afhangen van de briefwisseling tusschen Inspecteurs en regenten van het gesticht. De burgemeester gaf te kennen, dat de i aad zoo spoedig mogelijk volledig zou worden ingelicht en desnoodig met vooi stellen niet zou worden gedraald. De heer Van Sandick scheen deze mede- deelingen te beschouwen als een antwoord op zijn vragen. Hij dankte voor de gegeven inlich tingen en met de interpellatie werd de zitting gesloten. Amsterdam. Het huis, genaamd »Groe- ningen", Prinsengracht 693, tegenover het paleis van justitie, wordt bewoond door de vier geb roedei's Violla en hunne ongehuwde zuster, Iu het onderhuis is het kantoor ge vestigd van de firma B. W. Groolhols en Co., waarvan een der heeren Viotta firmant is. Dinsdagavond was de meid geheel alleen thuis gebleven, wijl de familie de repetitie van Excelsior" in het Concertgebouw bij woonde. Toen na afloop de heer mr. Henri Viotta, de leider van Excelsior", en zijne zuster thuis kwamen, enkele minuien over elven, werd op het schellen geen gehoor gegeven. De voor deur was gesloten, zooals later bleek met den ketting er voor. De deur van het onderhuis echter stond aan, waardoor men het huis ge makkelijk kon binnengaan. In een der bovenkamers het vertrek van mr. H. Viotta zelf lag het lichaam van de dienstmeid uitgestrekt op den vloei', 1 blijkbaar geheel levenloos. De heer Viotta, meenende, dat de meld een 'flauwte had gekregen, gaf aan een der particuliere nachtwakers op de gracht last om een dokter te waarschuwen, waarop na zeer korten tijd dr. Rutgers van der Loefl, wonende Prinsengracht bij de Leidschegracht, aankwam. Deze zag onmiddellijk, dat hier 1 geen menschelijke hulp meer kon baten. Bij nader onderzoek van het lijk, dat weinig bloed sporen veitoonde, in de duisternis aanvanke lijk volstrekt niet te bespeuren, bleek dat het niet minder dan zeven wonden vertoonde, meest aan den hals en op den rug. De ge neesheer deed au onmiddellijk kennisgeven aan de politie, waardoor binnen weinig tijd de commissaris van politie Zur Mühlen met den inspecteur Van der Wielen aanwezig waren, onmiddellgk gevolgd door den substi- i tb ut-officier van justitie, mr, Lulofs. Uit bet onderzoek bleek, dat in de kamer waarin het lyk werd gevonden, een schrijf bureau was opengebroken, waaruit echter niets was ontvreemd, waarschgnlyk. In een ander vertrek echter was een schrijftafel opengerukt, waaruit ongeveer 160 gulden aan 1 bankpapier werd vermist. De voordeur was, I zooals reeds gemeld, met den ketting afgeslo ten, waaruit volgde, dat de dader door het onderhuis de woning had verlaten. De particuliere nachtwaker die inlus- schén de andere heeren Viotta was gaan waarschuwen was als gewoonlijk klokke elf 'op de gracht gekomen, maar had toen niets bgzonders bespeurd. De wonden waren toegebracht met een snijdend voorwerp, hetzij met een mes of met een beitel. In de keuken stonden twee thee kopjes op de tafel, waaruit kan worden afge leid, dat de meid bezoek had gehad. Deze bezoeker moest bovendien bekend zijn geweest met de omstandigheid, dat alle huisgenooten dezen avond afwezig waren, waaruit de ge volgtrekking kon worden gemaakt, dat het een goede bekende, een vrijer b.v., moet zijn geweest. De ongelukkige dienstbode, Anna Verhoeven geheeten, was een buitenmeisje, eerst sedert korten tijd bij de familie in dienst. Zij was 28 jaar oud en geboren te Kerkdriel in N. Brabant. Het lijk werd nog des nachts naar het sehouwlokaal aan de Weteringschans ge bracht, waarna de justitie onmiddellijk met grooten ijver het onderzoek naar den dader aanving, die echter gelegenheid genoeg heeft gehad om zich uit de voeten te maken. Aan verschillende stations werden nasporingen gedaan, evenals hij het vertrek van hets.s. Didam, dat gistermorgen van Itier naar Amerika vertrok, maar tiaar alle directe.aan- wijzmgen omtrent den dader ontbreken, werd niemand aangehouden. Gisterochtend hadden zich honderden voor de woning der familie Viotta verzameld, waar op de stoep nog eenige bloedsporen zichtbaar waren. Later vernemen wij dat gisteren twee ver dachte personen te Rotteulam en een te Utrecht zouden zijn aangehouden, die Dins dagavond met den laatsiea trein van hier hadden willen vei trekken, maar toen te laat kwamen, waarna zij gistermorgen per eersten trein weg gingen. Hieromti ent ontbreken echter op het oogenblik nog nadere gegevens. De deelneming iu de stad is algemeen. Arnhem. Naar de Post verneemt, is liet landgoed aLarenstein", aan den Velperweg, aangekocht vooreen gesticht der «Zusters van den Goeden Herder", te Almelo. De paus heeft 10.000 lire geschonken vooreen praalgraf dat men voor Dante wil bouwen en dat versierd zal worden meteen fraai mozaiekpo» tret van den dichter. Een hevige brand heeft Dinsdag de spoorweg- werkplaatsen te Crewe(Eng, graafseha p Chester) vernield. De schade moet 50.000 pd,sL(r 600.000) bedragen. Directeuren van den spoorweg naar de Stille Zee, door bet gebied van Canada, hebben de Brit- sche regeering kennisgegeven van hun voorne roen om eene tweede spoorweglijn o vei het rots* gebergte aan te leggen, met gebruikmaking van den Crow's-Nest-pas ongeveer 100 mijlen vei der naar liet zuiden dan de tegenwoordige baan. De toenemende handel op China en Japan en de begeerte om liet rijke mijn ge west in betzuidon van Columbia te bereiken, hebben, nanr directeu ren beweren, dien nieuwen weg noodzakelijk ge maakt. De Engelsche profeet Baxter, die den onder gang der wereld op 11 April 1901 voorspelde, heeft onlangs weer een voordracht over deze greote gebeurtenis, waarvoor allen zich moesten voorbereiden, gehouden. Plotseling stond een der hoorders op en vroeg den spieker, of hij beieid was, zijn gebeele vermogen te vermaken aan ceo weldadige instelling, wie bet na II April 1901 zou toebehooren. Baxter meende dat dit onnoodig was, daar dan niemand meer leefde. «Dat doet er niet toe", meende de andere, «misschien wor den wel enkelen gered en die zouden het geld goed kunnen gebruiken. Een van mijn vrienden en ik zullen gaarne als beheerders der stichting optreden. Maak dus het document maar op." Het document werd echter niet opgemaakt en Baxter verdween spoedig. Land- en Tuinbouw. In de jongste ie Wagen in gen gehouden verga dering der afd. Neder-Veluwe van de Getdoische maatschappij van landbouw werd door den heer Giltay, leeraar aan de landbouwschool, de aanlap- ziekte besproken. Hij deelde daaromtrent het vol gende mede: De ziekte In liet loof en in den knol zijn geen twee afzonderlijke zij staan in het nauwste ver-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3