De heer Carrot, president der Fransche republiek, is door H, M. de Koningin-Regentes benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Het TJtr. D. is in staat, op de meest stel lige wijze te verzekeren, dat de dezer dagen verspreide berichten omtrent exploitatie der Nederlandsche spoorwegen door den staat van allen grond ontbloot zijn, en daaromtrent by de regeer!ng geen plannen bestaan, noch met iemand, wie het ook zij, overleg is gepleegd. Door de leden der familie Roijaards te Utrecht, met name de heeren mr. H. Rojjaards van Scherpenzeel, mr. "W, J. Roijaards van den Ham, mr. G. Roijaards, J. G. M. Roijaards en mr. A. J. Roijaards, zijn aan het rijk, ten behoeve van hel rijksmuseum te Amsterdam, ten geschenke aangeboden vijfschil derstuk ken waarschijnlijk door Ferdinand Bol vervaardigd en uitmakende het behangsel eener zaal in liet huis te Utrecht aan de Niéuwegracht no. 6, door de ouders en grootoudere der schen kers bewoond. De minister van binnenlandsche zakeu heeft aan de schenkers den dank der regeering voor dit zeer belangrijk geschenk betuigd. Adressen aan den minister van binnen landsche zaken om voor Nederland aansluiting bij den Midden euro peesehen tijd te erlangen, zijn, behalve de reeds vermelde, nog ver zonden uit Schoonhoven, Edam, Breskens, onderscheidenlijk met 44, 29 en 58 hand- teekeningen, terwijl te Hengelo verschil lende leden der fabrikanten-vereenigtng, en te Delden de Kamer van koophandel zich met soortgelijke adressen tot de regeering gewend hebben. De Rotterdamsche tram wegmaatschap p i vervoerde in de maand Maart j.l. 394,513 reizigers met een opbrengst van f 32,062,15, tegen 438,799 reizigers met een opbrengst van fS.ViTS.fti'A, in Maart 4891. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 4892 heeft bedragen 4,457,098 reizigers met een ontvangst van f94,612,46, tegen 4,173,345 reizigers met een ontvangst van f 91,585.64 /3 over datzelfde tijdvak in i 891gevende dit jaar een achteruitgang van 16,247 reizigers en een vooruitgang van f3,026,81 lA in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maand van 1892 beliepen f47,282,37, terwyl die over datzelfde tijdvak van 1891 f46,612,36 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1892 beliep f 141,894,83, terwyl die over datzelfde tijdperk in 1891 f438,198,001/» beliep. De heeren Heybroek c. s., die by den Rotterdamschen gemeenteraad concessie had den aangevraagd voor een paardentram van het museum-Boymans naar oud-Delftshaven, waarop evenwel doorB. en "IV. gerapporteerd -werd dat alleen concessie kon worden ver leend voor een lijn van den Westzeedijk naar de Schoonderloostraat hebben in een adres aan den raad medegedeeld dat zij de concessie voor zulk een lijntje in geen geval kunnen aanvaarden. Zij zijn intusschen overtuigd dat de door hen aangevraagde lijn de Rolterdaimehe tramweg-maatschappij niet zal benadeelen, terwijl een groot deel der gemeente door die Hjn zeer zou gebaat zijn. De aanstaande atgemeene vergadering van de Maatschappij tot Nut van *t Algemeen" zal gehouden worden op 8 Juni a.s., in het concertgebouw van den heer A. C. Wertheim. De beschrijvingsbrief vermeldt, behalve de gewone werkzaamheden, de volgende voor stellen (III tot XI van het hoofdbestuur): Itl. io. vaan het hoofdbestuur op te dragen bet instellen of doen instellen van een onderzoek Daar 'tgeen in ons land en in bet buitenland plaat selijk wordt gedaan om de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling van de minder bevoor rechten te bevorderen door persoonlijke bemoei ingen met dezen in uren van gemeenschappelijk samenzijn, die van school- (of arbeidstijd vrij vallen, en daarvan een beoordeelend overzicht 'samen te stellen 2o. saan te wijzen, naar welke beginselen en metbode en in welke richting de departementen der maatschappij, overeenkomstig de beginselen, in hare wet omschreven, door persoonlijke bemoei ingen hunner ledenbevorderlijk kunnen zijn aan de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling, vooral van de jonge menschen uit de minder bevoorrechte klassen der samenleving 3o. »tot dekking van de kosten van dit onder zoek en het doen drukken van het overzicht op de begrooting voor 1892/93 uit te trekken een bedrag van flOOO," IV. Voorste), waarbij de algemeen® vergadering besluite, aan het hoofdbestuur op te dragen lo. ede uitgave van een »Nederlandsch volks liederenboek" 2o. dit liederenboek, tegen matigen prijs, verkrijgbaar te stellenavoor de leden der maatschappij, b, voor het algemeen 3o. stol dat doel op do begrooting uit te trekken een bedrag van f1000." V. Voorstel, waarbij do algemeene vergadering besluite 1 o. adat door of vanwege het hoofdbestuur oen onderzoek worde ingesteld naar de werking van bet leerlingwezen in die staten van Europa, welke, naar het oordeel van het hoofdbestuur, daarvoor- in aanmerking komen, meer bepaaldelijk ia die, waar dit onderwerp wettelijk geregeld is; 2o. «dat voor dat onderzoek een bedrag van ten hoogste f500 op de begrooting 1892/03 worde beschikbaar gesteld." Hierdoor zal het onderzoek, waartoe in 1888 werd besloten, maar dat is blijven rusten, omdat het hoofdbestuur bij de organisatie daarvan moeilijkheden ondervond, opnieuw worden opge vat, nu boter uitzicht op welslagen bestaat. VI. Voorstel om te besluiten «aan bet Neder- landsch toon eel verbond, ten behoeve van de tooneelschool, gedurende drie achtereenvolgende jaren, en subsidie toe te kennen van respectieve-, lijk f 1000, f750 en f500." m Bit m verband met bet vervallen der gemeen tel ijk subsidie van Amsterdam aan de tooneel- school. Vil. In da vorige algemeene vergadering werd besloten lo. «dat door deskundigen, ingevolge opdracht en onder leiding van het hoofdbestuur, een zoo volledig mogelijk onderzoek naar den toestand en de werking van de ziekenfondsen hier te lande ingesteld en een beoordeelend verslag hierover samengesteld worde 2». dat dit verslag ter kennis van de departs men ten worde gebracht en voor belanghebbenden tegen matigen prijs verkrijgbaar worde gesteld." Thans wordt voorgesteld, dat deze algemeene vergadering besluite «dat dit onderzoek worde voortgezet en dat tot dit doel tor beschikking van het hoofdbestuur ge steld worde, gedurende hot aanslaande dienstjaar, een bedrag van ten hoogste f1500." VIII. Ingevolge een besluit der vorige vergade ring werd eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren mr. H. Goeman Borgesïus, mr. A, F. K. Hartogh en mr. R. J. H. Patijn, tot het instellen van een zoo volledig mogelijk onderzoek naar hetgeen tot verbetering van de armenzorg is of J wordt beproeld in ons land, in vergelijking ook met dergelijke pogingen in den vreemde. De commissie heeft haar onderzoek aangevan gen en is bezig de gegeven-s in het buitenland te verzamelen. Redenen waarom wordt voorgesteld dat de algemeene vergadering daartoe ter be schikking stelle van het hoofdbestuur een som van hoogstens f1500. IX. De algemeen»? vergadering besluiteom op de nieuwe begrooting eene som van f2000 uit te trekken, ter beschikking van het hoofdbestuur, om dit bedrag aan het schoolfonds uit te koeren, voor zoover het hoofdbestuur dit noodig zal oor- dealen, in verband met de andere werkzaamheden en plannen der gemengde commissie voor onder- wijsbelangen." X. Voorstel van het hoofdbestuur, om als vroe ger f 2250 op do begrooting te brengen voor het doen houden van voordrachten over onderwerpen, welke in verband staan met het streven der maat schappij. XI. De algemeene vergadering besluite om andermaal flOOO ter beschikking te stellen van bet hoofdbestuur, om daaruit de middelen te vin den om het tot stand komen van plaatselijke volksbanken te helpen bevorderen. XII. Voorstel van het departement Dordrecht «De algemeene vergadering der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", overwegende, dat het noodzakelijk is, dat er naar meerdere samenwer king tusscben de verschillende klassen der maat schappij worde gestreefd, waardoor het onderlinge vertrouwen en de wederzijdsche waardeering tus- schen de verschillende standen kunnen worden bevorderd, alsmede wederzijdsche voorlichting ten bate van allen strekken kan, noodigt het hoofd bestuur uit, om eene commissie van drie leden te benoemen, welke belast zal zijn met het indie nen bij de eerstvolgende algemeene vergadering van een voorste) tot wetswijziging, beoogende, die meerdere samenwerking in onze maatschappij mogelijk te maken, hoofdzakelijk door do minder bedeelde klassen in staat te stellen tot het lid maatschap der maatschappij toe te treden, zonder groote geldelijke opofTeringen. XIII. Voorstel-Wageningen lo. aan het hoofdbestuur op te dragen a. een onderzoek in te stellen of te doen instellen naar de wijze, waarop de «Maatschappij tot Nut van *t Algemeen" de pogingen van de «Ned. Pensioen- vereen iging" en andere om verzekering van den werkman voor den ouden dag meer algemeen te maken, kan steunenb. in de volgende alge meene vergadering, zoo noodig, voorstellen te doen, ter toepassing van de door het onderzoek als wenschelijk aangegeven middelen 2o. ter beschikking van het hoofdbestuur te stellen een som van f 500, ter bestrijding van de kosten van het onderzoek. XIV. Voorstel-Zuidbroek, om bij de hooge re geering aan te dringen op invoering wm leerplicht. XV. Voorstel-Zuidbroek, waarbij de algemeene vergadering het hoofdbestuur opdrege een com missie te benoemen, welke zai onderzoeken of het wenschelijk is om het openbaar lager onderwijs hier te lande tot rijkszaak Ie maken, en waartoe, tot dekking der kosten voor dit onderzoek, op de nieuwe begrooting een bedrag van f 1000 worde uilgetrokken. De bond van directeuren van ambachts scholen in Nederland, zal zijn tweede alge meene vergadering houden op Zaterdag 2 April, des namiddags tel uur, in net gebouw der le ambachtsschool op de Weteringschans te Amsterdam, Onder de onderwerpen ter behandeling komen voor «Bespreking van de wenscheljjkheid om te trachten zooveel mogelijk eenheid in het on derwijs aan de verschillende ambachtsscholen te bekomen." In te leiden door den heer J, I. Harte uit Breda, «Hoe moet het gebouw voor eene ambachts school ingericht zijn voor een honderdtal leerlingen, om aan de redelijke eischenj van ruimte, hygiène enz. te voldoen?" Gesteld door den heer H. L, Heykoop te Gorinehem. «In hoeverre kan het aanbeveling verdie nen, dat aan leerlingen van ambachtsscholen overgangs- en eind-examens worden afgeno men Gesteld door den heer E. Jelsma te Amsterdam. «Welke uren kunnen wenschelijk geacht worden om de lessen te doen aanvangen en eindigen voor de leerlingen der ambachts scholen In te leiden door den heer Riep- man uit Groningen. a, Hoe kan men aan hendie zich voor bereiden willen voor leeraar ineenderprac- tische vakkende gelegenheid openstellen zich te bekwamen 5. Op welke wijze kan men eenige zekerheid bekomen, dat sollici tanten bekwaam zijn in hun vak en tevens voldoende algemeen ontwikkeld zijn om als onderwijzer op te treden c. Zou dat te ver kregen zjjn door een examen te doen houden en tevens een diploma beschikbaar testellenl In te leiden door1 de heeren A. van Achter berg uit Leiden en L.van Essen Rzn.uitUtrecht. Bespreking betreffende het subsidieeren van ambachtsscholen door de regeering. De schrijfster van het veel besproken boekje over het krankzinnigengesticht te 's-Graven- hage, mevrouw Stuten—Te Gempt, heeft thans een tweede brochure in het licht ge geven, waarin een aantal brieven en verkla ringen zijn opgenomen van oud-patiënten, familieleden van oud-patiënten, oud-geëm ployeerden en anderen, welke hare vroegere mededeelingen in verschillende opzichten vol komen bevestigen. In de voorrede deelt de schrijfster mede voornamelijk tot de openbaarmaking te zijn overgegaanomdat men haar hetzij van overdrijving beschuldigde of uitstrooide dat zij niet geheel «normaal" was. Behalve de in dit boekje verzamelde bescheiden, ontving de schrijfster er nog een aantal, waarbij de namen moesten worden verzwegen of waarin de feiten werden vermeld «van zoo afcehu- welijken aard", dat zij niet in druk konden worden gebracht. Vele dezer stukken liggen echter voor belangstel lenden in originaii bij mevrouw Stuten ter inzage. Naar men met zekerheid verneemt, is mevrouw Stuten thans door het provinciaal hof van Noord-Holland als hersteld ver klaard, hetgeen haarzooals men weet, geweigerd werd door de rechtbank te 's-Gra- venhage, kort voor de verschijning der bro chure, nu ongeveer 3 maanden geleden, en zij reeds sedert 44 maanden het geslicht had verlaten en 14 personen, waaronder 3 doctoren en een gepensionneerd kolonel bij den geneeskundigen dienst der landmacht hadden verklaard, dat zij haar geheel normaal hadden bevonden. De firma's Brandsma, Beausar en Perry Co., te Amsterdam, van de onderstelling uitgaande dat de burgerlijke tijd zich metl Mei naar den nieuwen spoorwegtijd zat gaan schikken, hebben ach tot de winkeliers ia Nederland gewend met verzoek ineenadre3 aan den minister van binnenlandsche zaken het bekende voorstel van prof. Hubrecht in zake den gordel tijd (vervroeging met 40 minuten) te steunen. Uit Arnhem meldt men aan de V. B. Ct, Het bezoek van «generaal" Booth had hier hetzelfde verloop als elders. Er waa veel volk op de been. De nieuwe concertzaal van «Musis" bevatte een duizendtal personen, meest uit de eerste standen. Dienst, toe spraken, gezangen, inzameling als overal elders. Men was bijeen van halfdrie tot halfvijf. Aangaande den moord, te Gouda gepleegd, deelt men aan de JF. B. Ct. het volgende mede; Dinsdagochtend verspreidde zich het ge rucht, dat de wed. P. van Oudshoorn, geb. Berlijn, wonende Kleiweg E 45, met afge sneden hals in hare woning was gevonden. Aanvankelijk werd aan zelfmoord gedacht, doch later bleek dat hier eene afgrijselijke misdaad moest worden vermoed. De regeling van den boedel van haren overleden echt genoot was onlangs afgeloopen, en nu waren Maandagavond hare beide ouders en broeder te baren huize geweest, waarbij zij laatstge noemde het grootste gedeelte van de kleine som, die zij na afbetaling van alle schulden haar eigendom mocht noemen, overhandigde, welk geld zou gedeponeerd worden bjj de firma Kaox en Dortland, terwyl zij ruim f 80 hield. Niettegenstaande hare ouders na het over lijden van haren echtgenoot er op hadden aangedrongen dat zjj bjj hen zou komen wonen, gaf zjj er de voorkeur aan afzonderlijk te wonen, terwijl zy door het houden van commensalen :n haar onderhoud zou trachten te voorzien.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2