Biiuieiilandsclie iferiehten* Gemengde Berichten. ontkent dal hij het huis van den boulevard Saint-Germain door dynamiet in de lucht liet springen. Hij bracht een zeer halmen nacht door. Ravachol zit in de Conciergerie in de cel, die vroeger door Prado, Pranzini, Anastny was bewoond. Zekere Delnnnoy, een anarchist, die by Maubeuge dynamiet had gestolen, is gepakt Nu aan alle zijden de parlijgroepeering i vollen gang is, heeft ook de liberale Unie, die in de afgeloopen twee jaren by na niets van zich deed hooren, bet noodig geacht, weer eens een teeken van leven te geven. Onder voorzitterschap van den lieer Bardoux is Donderdag door de Unie, die zich in het vervolg bUnion libérale républieaine" noemt, in het Ilötel-Cont mental een feestelijke byeen- komst gcoi'ganiseerd, die door meer dan 250 personen werd hijgt vvoond. Door de heeren Bartlidferny Saint-IItlaire, Bardonv, Léon Say en Aynard, werden toespraken gehouden waarin de noodzakelijkheid werd betoogd, om niet te verslappen in de tenuitvoerleg ging van liet gematigd republikeinsch-Iiberale program. De leden der begrootings-commissie zijn gisteren gekozen. De commissie bestaat uit een meerderheid van gematigde republikeinen, waartegenover staat dat 4 leden totdereac- tionnaire partijen belmoren; de radicalen heb ben echter de nederlaag geledende heeren Pelletan, Pichon en Miller and konden geen voldoend aantal stemmen op zich vereenigen. Men gelootl dat de heer Casimir Périer tot voorzitter zal gekozen worden. De Senaat heelt bijna zonder beraadslaging de buitengewone kredieten voor de oorlogs- begrooting goedgekeurd. De interpellatie van deu heer Batulry- d'Asson over de ongeregeldheden in de St.- Jozefskerk, zat eerst in behandeling genomen worden na afloop van het gerechtelijk onder zoek dat plaats heeft. De bisschop van Vjguier is naar Rome vertrokken, zonder daartoe can de regeering verlof te hebben gevraagd. Dientengevolge is zjjn bezoldiging geschorst gedurende deu tijd van zijn afwezigheid. Op verzoek van den minister Ricard heeft de seuatoriale commissie voor het wetsont werp tegen de dynamiet-aanslagen besloten, te ad viseer co lot onveranderde goedkeuring van dat omwerp, wegens liet noodzakelijke van onverwijlde maatregelen. De voorzitters van de groepen der uiterste en clericale lin kerzijde hebben den heer Loubet verzekerd, dat hunne partijen de regeering bij dit wets- onlweip zullen steunen. De Parijsche politie heelt gisteren een ge vaarlijken anarchist, MaUhot genaamd, in hechtenis genomen. In zijne woning vond men verschillende voorwerpen, die by het vervaar digen van dynam iet bom men worden gebruikt. ENGELAND. Prins Alfred, oudste zoon van den hertog van Edinburg, een kleinzoon alzoo van koning- ju Victoria, is te Darmstadt, waar by de begrafenis van zijn oom heeft bijgewoond, ernstig ongesteld geworden; de 17-jarige irins lijdt aan een ingewand son tsteking, die de geneesheeren vrij bedenkelijk achten. Het Britsch Lagerhuis heeft met 205 tegen 147 stemmen eene motie verworpen, strek kende om het telephoonverkeer geheel aan den staat te brengen. By zyn bestrijding van het vooistel deelde de postmeester-gene raal Mrgusson o. a. mede, dat men wegens het drukke verkeer tusschen Londen en Parijs voornemens was een tweeden kabel te leg gen. Ongeveer 120 gesprekken van 3 minu ten werden, zeide hij, dagelijks iusschen de twee hoofdsteden gehouden, tegen een tarief van 8 sh. De minister Balfour verklaarde in het Lagerhuis, dat de tegenwoordige stand der landverhuizing van joden uit Rusland geen wet rechtvaardigt waarbij de immigratie ver boden wordt; maar de regeering beseft den ernst der zaak en houdt er zorgvuldig het oog op gevestigd. Men vreest nu zoozeer voor een toevloed van immigranten, maar deze is ver leden jaar niet voorgekomende wet zou d.us een niet duldbaar misbruik zijn in het nu ge volgde stelsel van immigratie. OOSTENRIJK. De minister van financiën deelde gisteren in de Hongnarsehe Kamer van afgevaardigden mede dat tot dusver de opbrengst der belas tingen de raming heeft overtroffen. Hij ver klaarde verder, dat bij den tegenwoordigen toestand in Europa aan eene beperking der legeruitgaven niet gedacht kan worden. In tegendeel was eene voortdurende vermeerde ring dezer uitgaven te voorzien wegens de steeds toenemende wapeningen van de groote en van de kleinere staten. De minister ver klaarde ten sloite, dat het recht van munt slag voor deu koning van Hongnrye ongeschon den zou worden gehandhaafd. Bij de Comenius-feesten te Praag hebben ongeregeldheden plaats gehad, welke ernsti ger blijken dan eerst bericht werd. De politie moest de blanke sabel gebruiken en ver wondde verscheidene personen. Ook een politiedienaar werd ernstig gekwetst. KI9L1ID. Naar men aanneemt, boezemt de toestand van den minister Giers geen bezorgdheid in. Een flink toenemen der krachten is duidelijk merkbaar, en de algemeene toestand is be langrijk verbeterd. Gisteren is de keizerlijke ukase openbaar gemaakt, welke den uitvoer van tarwemeel uit de havens van de Zwarte zee en de zee van Azof toelaat, op voorwaarde evenwel dat eene hoeveelheid tarwekorrels van gelyk gewicht te gelijker tyd wordt ingevoerd. ITALIË. De regeering begint maatregelen te nemen tegen de anarchisten. De grenzen, de open bare gebouwen en de woningen van magi straten worden zorgvuldig bewaakt, vooral na afloop van het anarchisten-proces dat geëindigd is met de veroordeeltng van Cipriani en consorten. Ook te Napels is een anarchisten-proces in behandeling. De beschuldigden gedragen zich al even onordelyk als dit te Rome het gevat was. AMERIKA. De staatssecretaris Blaine heeft eene depêche ontvangen van den gezant in Vene zuela, welke het gerucht van een gevecht by Caracas of elders tegenspreekt; wel worden er door beide partijen vijandige toebereidselen gemaakt. De Senaat der Vereenigde Staten heeft bepaald dat de beraadslagingen der scheids rechters over het geschil in zake de Behring- zee in het Engetsch gevoerd zullen worden en dat de scheidsrechters binnen vier maan den na afloop der beraadslagingen hun besluit zullen mededeel en. De regeering der Vereenigde Staten heeft zich thans bereid verklaard eene schadever goeding van 20,000 dollars uit te betalen aan de betrekkingen der te New-Orleans vermoorde Italianen. De diplomatieke betrek-i kingen met Italië zullen eerlang hervat wor den, EERSTE KAMER DERSTATEN-GENEUAAL. Zitting van 1 April. Aangenomen werd de overeenkomst, goed keurende het slotprotocol der anti-slavemij- akte, het Borneo-traclaat en de overeenkomst met België omtrent de betonning der Wesler- Schelde. Aaogenomen met 35 tegen 6 stemmen werd het ontwerp tot instelling der nieuwe ridder orde, nadat de heer Rengers daartegen zijn stem had gemotiveerd. De militie-noodwet werd aangenomen, nadat de minister van oorlog verklaard had, dat aan de definitieve legerwet wordt gearbeid. De onteigening ten behoeve van het nieuwe post- en telegraafkantoor te Amsterdam werd aangenomen, nadat de minister Tak vei klaard had dat de indiening eener nieuwe onteige ningswet wordt voorbereid. Morgen te 11 uur is het suiker-ontwerp aan de orde. SCHIEDAM, 2 April 1892. Onderstaand adres ligt ter teekening bij den heer G. Odé, boekhandelaar alhier. AAN HEEREN WINKELIERS IN NEDERLAND. Het zal u bekend zyn dat op den ln Mei 1892 de AVesteuropeesche (Engelsche) gor- deltijd op de Nederlandsehe spoorwegen zal worden ingevoerd, dat wil zeggen alle spoor- klokken zullen 20 minuten worden achteruit gezet. Om verwarring te voorkomen zal onge twijfeld de burgerlijke tijd hieraan gelyk moeten worden gebracht Het gevolg hiervan zal zijn dat iedere handeling in het burgerlijk leven, die op een bepaald uur plaats heeft dan (door het verzetten der klokken) feitelijk 20 minuten later geschiedt. De vele nadeelen die hierdoor ontstaan, zyn in verschillende dagbladen reeds behan deld voor den winkelier heeft deze tijdsver andering het bijzonder nadeel, dat hy 's avonds 20 minuten langer kunstlicht moet gebruiken. Door prof. A, A. W. Hubrecht te Utrecht is een beweging in het leven geroepen, welke, zoo deze slaagt, de nadeelen in voord eel en zal doen veranderenZ.Hooggel. wil namelijk bij de regeering er op aandringen in plaats van AVesteuropeesclien (Engelschen) den Midden euro peesehen (Dui tschen) gordeltyd in te voeren. In dit geval zullen op 1 Mei de klokken 40 minuten worden vooruitgezet, dan zat alles wat op vaste uren plaats heeft, feitelijk 40 minuten vroeger gebeuren. De winkelier zal dan 's avonds 40 minuten korter kunstlicht gebruiken. Een der vele voordeelen welke de Midden- europeesche tijd boven den Westsuropeesehen geeft is dus éen uur per dag korter gebruik van kunstlicht, wat voor den winkelter die 's avonds om 10 uur sluit een verschil van ongeveer 30. proe. in de kosten voor licht geeft. Wy noodigen u uit het streven van prof. Hubrecht te steunen door onderteekening van een adres aan den minister van bmnenland- sclie zaken. E. Brandsma. L. A. Beaüsar. Perky Co. Door den minister van financiën is bepaald, dat ter bevordering eener eenparige wyze van handelen, de ontvangers voortaan niet alleen de quitantie wegens de gemeen te- opcenten der personeels belasting, maar alle in hunne kas aanwezige, niet in den maand staat begrepen stukken van waarde, zoomede het bedrag der volgens bekomen machtiging in kas gehouden contanten, in het kasboek onder de maandelijksche afsluiting behooren te omschrijven. Het verslag is thans bekend van de com missie over de inlichtingen op het adres van mr. H. Pil. de Kanter c. s. te Haarlem, houdende verzoek tot wyzigtng der wet op de jacht en visscherij. De commissie weerlegt uitvoerig de argu menten en scl'jnargumenten, door den minis ter ten voordeele vandejachiwetaangevoerd, en komt door hare overwegingen, tot de over tuiging, dat er geen algemeen belaug is aan te wyzen, van genoegzaam gewicht, om de vrylieid van den eigenaar van den grond tot het bemachtigen en dooden van wild en scha delijk gedierte op eigen grond tot bescherming van zijne veldvruchten in die mate te beper ken, als door de wet van 13 Juni 1857 {Staatsblad no. 87), geschiedt en daarom acht zij wijziging der jachtwet in dien zin noodig. De stukken betreflende het ontslag van dr. Reeling Brouwer als eersten geneesheer aan het krankzinnigengesticht te 's-Graven- hage zyn in druk verschenen. Jn een schrijven van 21 Maart aan de regenten van het gesticht deelde de genees heer mede, dat zekere heer S. zich by hem had vervoegd met de klacht dat de beambten van de inrichting wederom iemand bij zijne echtgeuoote, eene verpleegde, hadden toege laten, tegen het uitdrukkelijke verbod van den geneesheer in. Hiermede werd voor de zooveelste maal bewezen, dat men in het ge sticht de bevelen van den geneesheer niet naleeft, reden waarom dr. Reeling Brouwer zyn verdere werkzaamheid onder het college van regenten volstrekt onmogelijk achtte en ontslag verzocht, volgens zijn instructie in te gaan over 6 maanden. Het verzoek werd toegestaan en in een missive van regenten eervol verleend met ingang van 2*1 Septem ber e.k. In een adres aan den gemeenteraad gaf de geneesheer kennis van deze briefwisseling en betreurde liet daarby dat hij geen aandeel zal kunnen hebben in de thans, naar het schynt, door regenten voorgenomen reorga nisatie in het beheer van het gesticht". Moge deze reorganisatie, dit is zijn wenseh voor de ongelukkige lijders in het geslicht, inde allereerste plaats uitgaan van het beginsel, dat de algeheele directie moet worden toever trouwd aan een medicus. Naar zijne vaste overtuiging schuilt de groote fout van de tegenwoordige inrichting hierin, dat men de plaats die de medicus daarin inneemt zéo we'nig telt, dat hem zelfs een eigen kamer wordt onthoudenniettegenstaande de ge neesheer reeds kort na liet aanvaarden zijner functie daarom heeft gevraagd en op dit ver zoek later nog is teruggekomen. Het gemis van die kamer is z. i. het typisch en meest doorslaand bewijs, dat men den medicus en zyn taak in het gesticht niet naar waarde weet te schatten. Marie Target, de maitres van den jongen Mei- lerio, te Brussel gevat wegens den diefstal van 800,000 frs., ten nadeele van diens moeder gepleegd, is te Parijs tot 4 maanden gevangenis straf veroordeeld. "Van het gastolen© is ongeveer 070,000 francs terechtgekomen. Men heeft in Frankrijk nagerekend, dat in de laatste vier jaar daar en in andere Europeesche landen niet minder dan 680 kruit- en dynamiet-" aanslagen geplaagd werden. In Frankrijk werden van slechts vier dergelijke aanslagen de daders ontdekt. Gravin Tolstoi heeft een brief geschreven aan de Franache bladen, om het gerucht tegen te spre ken dat haar man, de beroemde romanschrijver en pbilanihroop, op bevel van den czaar in gevan genschap op zijn landgoed zou zijn. Dat gerucht, door vijanden van den graaf uitgestrooid, is geheel en al onwaar. De ctaar, zoo verzekert de gravin, heeft graaf Tolstoi en den zijnen altijd veel goed heid en gunsten bewezen. Onder den naam anodijn wordt in Engeland en Rusland eene aether en alcoholhoudende vloeistof in den handel gebracht, welke zeer bedwelmende eigenschappen heeft en even nadeelig werkt als de moiphine. Daarom is thans in Rusland van regcei ingswega de verkoop van anodijn verboden, terwijl de aether onder de sterkwerkende en vergiftige bestanddee- len is gerangschikt en slechts onder bepaalde conti 61e in consumtie mag gebracht warden. Uit de Zuidafrikaansche republiek wordt ge meld, dat den 15n April een aanvang zal worden gemaakt met den trek naar Humpeta. De leiding daarvan is opgedragen aan den in Zuid-Afrika welbekenden handelaar Ericksson.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 10