N°. 7985. Vierde Blad. A0. 1892. Maandag 4 April. eaenveert gate Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. IT G VEIÏ7 IJ. ODÉ. Biimenlandschc Bericlucii. SCHIEDAM, 2 April 1892. Aan de leden van den gemeenteraad is kennisgegeven, dat van de commissie van toezicht op *t lager onderwijs alhier een schrij ven is ingekomen waarin ze mededeelt, dat zij wegens het heerschen der mazelen, waardoor de openbare lagere scholen, en inzonderheid de hoogste klassen dier scholen, tijdelijk zeer ontvolkt zijn gemeend heeft de reeds aangekondigde jaarlijksche examina aan de openbare tusschen- en kostelooze scholen niet te moeten doen plaats hebben. De leerlingen der kostelooze scholen te VGravenhage, met hunne onderwijzers, zul len a.s. Woensdag in den tuin van het koninklijk paleis, als hulde aan de Koning innen volksliederen en andere liederen zingen. Vanwege de >Exploitatie-Maatscliappy" zullen de treinen en stations te Utrecht en Den Haag electriseh worden verlicht, volgens het nieuwste systeem. De kosten dezer doel matige verbeteringen worden geschat op f 28,000. Ook vanwege prof. Max Weber en eenige andere hoogleeraren der Amsterdamsche uni versiteit gaat een adres rond om op invoering van den Middeneuropeeschen tijd voor ons land aan te dringen. Naar wij vernemen, is de aanleg van een s toomtram lijn Amsterdam—IJ muiden ten zuiden van het Noordzeekansul, zoogoed als verzekeid. (4, Cf.) De heer J. van Loon Jz., te Leeuwarden, lid van de Ged. Staten van Friesland, komt in de "Frie&ckc Ct. op tegen het aitikel: »Friesland's slïkgeld mïllioenen", van den heer D. van Konijnenburg, waarin deze be toogt, dat in de provincie een bedrag van f 2,018,536.62'/a aan slikgelden aan zijne bestemming wordt onthouden, omdat er niet wordt gepolderd en niet wordt drooggemaakt, tengevolge waarvan de slikgeldfondseu zoo lijn gestegen en* de werkloosheid in de venen is vermeerderd. De heer Van Loon tracht de onjuistheid dezer beweringen aan te toonen door een kort verslag te geven van den geldelijken toestand van de veen polders en vervenings kringen in de provincie en van de wigze, waarop de slikgelden, overeenkomstig de bestaande octrooien en voorschriften, ten behoeve van die polders worden besteed. j Het gezamenlijk beding der slikgelden is, volgens den heer Van Loon, niet ruim 2 1 millioen, maar f991,760. Dat die gelden aan hunne voorgeschreven bestemming wor den onthouden, noemt hij onjuist, eveneens dat a's geiotg daarvan de werkloosheid in de veenstreken zou zijn' geklommen. Evenals voor een)gen tijd to S t.-Jacob i- Pamchie (Fr.), is thans ook de veieoniging van veld arbeiders Broedertrouw" te St,- Anna-Parochie opgeheven. Hare leden zijn daarna toegetreden tot een gewone afdeeling van den sociaal-democratischen bond. Hierdoor heeft nu eti volgens veler oor deel is dit het doel der opheffing geweest het besluit der landeigenaren zijne beteekenis verloren, waarbij aan landbouwers leden van den Boerenbond" was verboden leden van »Broedertrouw" in dienst te nemen. De Comen lus-tentoonstelling, welke te Naarden op den dag der feestviering en later gedurende de geheeïe week zoovele bezoekers trok, is aldaar gesloten en zal a.s. Zondag (morgen) heropend worden iri het Muntgebouw te Amsterdam, verrijkt met vele prenten uit de schoone collectie van het ilCon. Oudheid kundig Genootschap", Naar aanleiding van den grooten brand te Delftshaven is Donderdag aan de Ned. olie- fabriek onder Hof-van-Dellt de proef genomen, om na te gaan in hoeveel tijd de brandweer van die fabriek en van de Ned. gist- en spiritusfabriek gereed kan zijn om bij even- tueelen brand met blusscben te beginnen; binnen 8 minuten was alles, tot zelfs de stoombrnndspuit, gereed water te geven. De gewone boonenkoffie dreigt hier te lande een gevaarlijken concurrent te zullen krijgen in een nieusv verbruiksartikel, dat door geheel Duitsehlaud en Oostenrijk in zeer korten tijd grooten opgang heeft gemaakt en op de voe dingstentoonstel ling te Leipzig zelfs met goud bekroond werd. Er heeft zich namelijk te .Amsterdam een vertegenwoordiger gevestigd der Munch en er firma Franz Kalh rein er, fabri kanten van moutkofllenaar den uitvinder Pastor Kneipps Malzkoffie geheeten. De voe dende eigenschappen van dit nieuwe ver bruiksartikel, gevoegd by een smakelijkheid, welke voor die der gewone koffie niet onder doet, moet de moutkoflie als volksdrank bijzonder verkieslijk maken. Zij is bovendien ook goedkooper dan de boonenkoffie en baar dikwerf zoo ongezonde en onsmakelijke bij - mengselen. De pokkendie thans ook te Wijchen heerschen, evenals te Groesbeek in de nabij heid gelegen van Nijmegen, moeten op de volgende wyze van Groesbeek naar Wijchen zijri overgebracht. Een inwoner van Wijdien, die een familie lid in Groesbeek aan de pokken had vei loren, was tegeriivooidig geweest by diens begrafe nis. Van Groesbeek begaf hij zich naar... eene bruiloft te Wijchen. Thans liggen bijna allen die aan dit feest deelnamen, aan die ziekte, terwijl drie hunner reeds zijn overleden. (HU.) Te Noorbeek (L.) zijn de pokken overge bracht uit Onpeije (Belgie), Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand Februari 1892 verongelukt 82 zeilschepen, waaronder A als vermist, name lijk: 4 Duitschc, 12 Amei ikaausche, 38 En gelse lie, 4 Oosten rij ksch, 2 Spaansche, 5 Fi arische, 4 Nederlandsche, 4 Italiaansche, 11 Noorsche en 1 Zweedsch. In dezelfde maand vergingen 18 stoom schepen, als: 1 Duitsch, 2 Amerik., 9Eng., 1 Braziliaansch, 1 Spaansch, 3 Franscke en I Grieksch. Volgens den regenmeter der rijksland- bouwschoo! te Wageningen bedraagt 'de ge vallen regen over de maand Maart 30 mM tegen 52 mM over dezelfde maand van 1891. Sedert ongeveer 8 dagen heeft A, van der B. de echtelijke woning aan den Diergaardesingel n*. 59* te Rotterdam verlaten endeed sedeit niets van zich hooreu, zoodat zyne vrouw vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Door de politie is zijne opsporing bevolen, D=* vermoedelijke moordenaar van de wed. P. van Oudshoorn te Gouda is Donderdag middag te Amsterdam door de inspecteurs der reeherche aldaar A. Kuminer ea J, van der Puttelaar aangehouden en gisteren naar Rotterdam gebracht, om daar ter beschikking van de justitie te worden gesteld. In zake den moord op de Prinsengracht te Amsterdam verneemt de 2V. R Ct. dat op aanwijzing van de justitie, die door een anonymen brief dienaangaande ingelicht was, (van welken brief de schrijfster nog altijd niet ontdekt is), door de politie Donderdag te Haarlem gearresteerd zijn twee personen, waarvan een ook al omgang heeft gehad met de vermoorde dienstbode. Deze beide personen hebben den nacht van Dinsdag op Woensdag niet in hun kostfiuis te Haarlem doorgebracht, en bleven eenig antwoord op de vraag naar hun verblijf schuldig. Daarenboven meent de justitie goeden grond te hebben om op twee personen te Amsterdam nauwlettend toe te zien. In de Mark, naby de Pekbrug te Breda, is in maskeradekleedereu gevonden het tweede hjk van de drie vermiste veldartilleristen. Het is gisteren ter aarde besteld. Een remmer van een goederentrein, welke van Winterswijk naar Essen vertrok, is Don derdagavond op liet station Dorsten over reden. De ongelukkige was tei stond dood. Rotterdam, De gemeenteraad heeft tot wethouder, tevens ambtenaar van den bur gerlijken stand, op eene jaarwedde van f4000 (vacature Hugo Molenaar) benoemd rnr. E. E. van Raalte. Verder werd o, a. besloten tot goedkeuring van den aankoop der vPiace des Pays-Bas" voor schoolgebouw, ad ruim f A6,500tot gedeeltelijke bestrating der Parkkade, ad f13,000; tot het verbeteren van loods 12 op Fyenoord, ad f 10,000; tot het aanschaffen van 100 regenmantels voor de politie, ad fG50 en om f2000 op de begtooting der schutterij te brengen voor een korps stafmuzikantenbestaande uit kapelmeester en 10 muzikanten. In den vorigen nacht te 12 uur is alhier op sedert jaren gebruikelijke wijze het beeld van het monument op de Nieuwemarkt om hangen met een krans van palmbladeren, waaraan een oranjestrik. Dit geschiedde door den president van de vereeniging »Pro Patria"; door de leden dier verecniging werd hierby een lied gezongen. (if. R. Ct.) Vlnardlngen. De waterleiding-rnaatschap- py heeft in bet afgeloopen jaar een zuivere winst gemaakt van f8740.96, waarvan als dividend voor de oude aandeelen 2% pCt. en voor de preferente aandeelen 4'/, pCt. is bepaald. Het waterverbruik bracht f534.20 meer op dan in het vorige jaar, doch de exploitatie-kosten bedroegen tengevolge van den strengen winter 1890/91, ruim f3000 meer. Maassluis In de gemeenteraadszitting van Donderdagavond heeft onze burgemees ter, de heer J. P. Wesselink, met een harte lijke rede afscheid genomen. By deze gelegen heid werd hem door den eersten wethouder, den heer Aeckerliu, onder een gepaste toe spraak, waarbij hij hulde bracht aan al hetgeen de heer Wesselink ter bevordering van den bloei der gemeente had gedaanals vriend schappelijk aandenken aangeboden een prach tig van massief zilver gedreven inktstel waarop voorkomt het wapen van de gemeente Maassluis, en verder de volgende Id scriptie DAan den Edelachtb. heer J, P. Wesselink aangeboden door de leden van den raad en den gemeenle-secrelai is van Maassluis, 1888 —4 April 1892." Zichtbaar aangedaan, dankte de heer Wes selink de schenkers voor dit bewijs van vriendschap, dat hem eene aangename her innering zal zyn, 's-Gra rcnliogc, De Koninginnen zullen vermoedelijk einde Juni of aanvang Juli haar bezoek brengen aan de provinciën Friesland en Groningen. In verband met andere plannen SGHIEDAIHSGHE COURANT. ibonnkmentspbiis per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk afzonderlijke noiDinars 1.85. - 2.50. - 0.10. BCUE.4I t BOT EUSfii a AT, E 3 7. Aiwertenti »hiJS: rata 110 ge one regels met inbegrip van eene Courant.I 10. Iedere gewone regel meer - 0.10 Pribmaai, geplaatst wordt tegen tweemaal be'ekend. (2V. 22. Ct.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 13